TSMC dokáže vyrobit procesory ARM Cortex A9 s frekvencí až 3,1 GHz

TSMC-logo1

U architektury x86, která je známa především ze stolních počítačů a notebooků, jsme již několik let zvyklí na frekvence procesorů přes 3 GHz. U mobilních procesorů, které jsou založeny na architektuře ARM, se však pohybujeme stále kolem 1,5 GHz. Společnost TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), největší výrobce polovodičových součástek na světě, oznámila, že je nyní schopna vyrobit díky nové výrobní 28nm technologii HPM (pro High Performance Computing Mobile) dvoujádrové procesory založené na ARM Cortex A9 s frekvencí až 3,1 GHz. Cortex A9 sice není nejnovější a zanedlouho se nejspíše dočkáme i procesorů s Cortex A15, přesto je tato architektura používána v největším počtu dosavadních procesorů a významnější přechod na A15 se plánuje až na přelomu roku 2012/2013.

tsmc_28nm_roadmap

Otázkou zůstává, zda je tak vysoká frekvence pro běh zařízení potřebná, když současné procesory si s frekvencemi okolo 1,5 GHz hravě vystačí. Možná Windows 8, které by měly nově podporovat i ARM procesory, by vyšší výkon využily, daň však bude v podobě vysoké spotřeby. Procesor by se však mohl přetaktovat, až po zapojení zařízení do sítě. Jak si s tím výrobci poradí a zda někdo dokáže tento potenciál využít, se teprve uvidí.

zdroj: androidauthority.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)