Menu

Jak vylepšit Android telefon? Tyto tipy a triky zlepší zážitek ze systému

jak vylepsit android telefon tipy triky

Systém Android je specifický tím, že se dá kompletně předělat a můžete si upravit tolik věcí, že vás to může i překvapit. Můžete mít vlastní ROM, launchery, ovládání, spoustu vylepšení atd. Právě na poslední jmenované věci se zaměříme. Ptáte se, jak si vylepšit Android? Tak to jste na správném místě. Pravidelně zde budeme uvádět nová vylepšení, která vám nejen ulehčí používání systému Android.

1. Aktivujte Wi-Fi i při vypnutém displeji

U některých starších telefonů se může stát, že není Wi-Fi aktivní i v režimu spánku. Režim spánku je v podstatě doba, kdy je vypnutý displej telefonu. Zapnutí této funkce se doporučuje hned ze dvou důvodů. Jednak se vám automaticky můžou stahovat aktualizace aplikací, zatímco nepracujete na telefonu a pak také mírně šetří baterii telefonu, protože se nebude muset telefon připojovat k Wi-Fi síti pokaždé, když telefon probudíte z režimu spánku.

Funkci zapnete tak, že půjdete do nastavení Wi-Fi připojení, klepnete na předvolby Wi-Fi a v nabídce “Wi-Fi aktivní i v režimu spánku” zvolíte možnost “Vždy”.

2. Určete si prioritu u notifikací

Nyní se trochu přesuneme k novějším telefonům, které mají alespoň Android 8 Oreo. V této verzi systému Google značně předělat fungování notifikací, které si nyní můžete upravit zcela podle svého. U každé jednotlivé aplikace si můžete nastavit, kdy a jaké notifikace se budou zobrazovat.

Ke změně notifikací se dostanete klasicky přes nastavení “Aplikace a oznámení”. Následně už si můžete vybrat aplikaci, u které chcete změnit oznámení. Jako příklad si vezmeme Google Chrome. Jak můžete vidět na obrázku, můžete si například zapnout notifikace pouze na stažené soubory a poté si i vybrat důležitost. Nejvyšší důležitost je vydání zvukového signálu a vyskočení na obrazovce. Nastavit se toho dá opravdu hodně a rozhodně byste si s nastavením oznámení měli pohrát, pokud třeba máte v telefonu hodně aplikací a neustále vám notifikace vyskakují.

3. Udělujte oprávnění aplikací individuálně

Android 6 Marshmallow přinesl velkou úpravu toho, jak fungují oprávnění pro aplikace. Můžete si mnohem lépe rozhodnout, které aplikace například můžou mít přístup k mikrofonu nebo datům v telefonu. Počítejte však s tím, že zakázání některých oprávnění může mít vliv na funkčnost aplikace.

Do volby úprav oprávnění se dostanete přes nastavení, kde vyberete “Aplikace“. Následně si vyberte aplikaci, kde chcete upravit oprávnění. Klepněte na možnost “Oprávnění“, zde už si můžete jednotlivá oprávnění zakázat nebo povolit. Druhým řešením může být otevření všech oprávnění zároveň. Opět v nastavení klepněte na “Aplikace“, kde ale vyberete možnost “Oprávnění aplikací“. Ukáže se vám seznam oprávnění a aplikace, které je mají aktivované. U každé tak můžete rychle vypnout/zapnout oprávnění.

4. Šetřete čas s NFC

Pokud máte telefon s NFC, tak si pod tím pravděpodobně představíte hlavně podporu plateb pomocí telefonu. Využívat jej můžete k rychlému spárování Bluetooth sluchátek, můžete přes něj přenášet soubory, NFC štítky pak také přinášejí mnoho možností využití. Více informací o NFC najdete v článku níže:

nfc telefon

5. Nechte si odemknutý telefon na důvěryhodných místech

Nastavení důvěryhodného místa v Androidu znamená v podstatě to, že na vámi zvoleném místě nebo místech se vám nebude zamykat telefon a urychlí se tak jeho ovládání. Ideálním místem, kde se důvěryhodné místo zapíná je domov. Funkce je dostupná v každém Android zařízení. Najdete ji v nastavení zabezpečení pod položkou Smart Lock. Následně vyberte z nabídky “Důvěryhodná místa”. Na následující obrazovce si můžete přidat místa, kde zařízení zůstane odemknuté.

6. Využijte lupu pro zvětšení obsahu

Lupa neboli zvětšení je jednoduchá, ale užitečná funkce, která se nachází v nastavení přístupnosti/usnadnění. Jakmile je funkce zapnuta, stačí třikrát klepnout na obrazovku a dané místo se zvětší. Využití tato funkce najde hlavně v aplikacích a hrách, které nejdou zvětšit a stejně tak i u klasických fotek, které se například díky malému rozlišení nedají normálně přiblížit.

Funkci pro zapnutí najdete v nastavení telefonu – Přístupnost – Zvětšení – Zvětšení trojitým klepnutím nebo Zvětšení tlačítkem. V další nabídce si klepnutím funkci zapnete. Přiblížení se dá regulovat pohybem dvou prstů k sobě, nebo od sebe.

7. Rychlé přepínejte mezi dvěma posledními aplikacemi

Pokud máte zařízení, které má Android 8 Oreo nebo starší, tak s velkou pravděpodobností stále máte klasickou navigační lištu se třemi tlačítky. Pravděpodobně víte, že tlačítkem čtverec otevřete nabídku s posledními zapnutými aplikacemi. Věděli jste ale to, že když 2x rychle na stejné tlačítko poklepáte, tak se rychle přepne poslední aplikace? Hodí se to například, když něco přepisujete z prohlížeče do emailu nebo poznámek. Pokud už máte Android 9 Pie, rychle přepínání je k dispozici pomocí gesta potáhnutí směrem do pravé strany.

8. Zapněte si spořič dat

Trochu schovaný je na Androidu spořič dat. Pokud ho máte aktivní, sníží využití dat a některým aplikacím brání v odesílání nebo příjmu dat na pozadí. Nezapomeňte si také zvolit aplikace, u kterých nechcete mít spořič aktivovaný. Například chatovací aplikace se vyplatí mít mimo spořič. S aktivním spořením dat by vám jinak zprávy do chatu chodily se zpožděním. Obecně se ale vyplatí jej mít zapnutý. Najdete jej v nastavení – síť a internet – využití dat – spořič dat.

Brzy se můžete těšit na aktualizaci tohoto článku, kde přidáme další 4 tipy, jak vylepšit Android telefon. Pokud by vás zajímala přímo nějaká část systému Android, která vás zajímá, rozhodně napište do komentářů a v následující aktualizaci se na ně můžeme podívat blíže.

Používáte některý z těchto tipů, jak vylepšit Android, nebo to jsou pro vás novinky?

 

Komentáře

Pavel.K

Pavel.K 27

7.6.2018 21:19

“Nyní se trochu přesuneme k novějším telefonům, které mají alespoň Android 8 Oreo.”
“Alespoň”, ony existují nějaké novější?

Milan4exa

Милан Швец 18

7.6.2018 21:10

Jak vypnu popis ikon? Oreo/AndroidOne

Freewall

freewall 2

7.6.2018 21:29

8.1

Arkee

arkee -1

7.6.2018 22:22

I když tohle všechno znám, pro někoho to můžou být zásadní informace.

Wirgil

wirgil07 0

7.6.2018 22:50

Милан Швец: Štítky ikon jde určitě vypnout v Nova Launcher.

V6ak

v6ak 27

8.6.2018 6:30

Vypnutí adaptivního jasu mi přijde už kolenovrtné aa někdy kontraproduktivní.

* Bez adaptivního jasu budu mít tendenci mít jas tak, aby byl vždy dostatečný. Tedy nejspíš zbytečně vysoký. Což baterku bude spíš vybíjet než šetřit.
* Kdyby čistě teoreticky automatická regulace jasu dopadla stejně dobře jako ruční (docela optimistický předpoklad), jaký bude mít dopad spotřeba senzoru? Zkusil jsem si zadat do Googlu „ambient light sensor power consumption“ a našel jsem výsledky do 100 μA (v nejméně úsporném módu a největším osvětlení). Telefon s rožnutým displejem má spotřebu klidně v řádu stovek mA, tedy aspoň o tři řády vyšší. Reálně možná i o čtyři řády. Výsledek? Telefon v tomto případě vydrží se zapnutým displejem o ani ne 1 ‰ déle. (S vypnutým displejem to bude nastejno, tam není důvod používat tento senzor.) Dost možná i mnohem méně, čekám, že použití senzoru bude optimalizované a nebude celou dobu používat nejneúspornější režim. Při výdrži 8h se stále zapnutým displejem v těchto optimistických a spíše laboratorních podmínkách získáme necelou půlminutu navíc. V reálných podmínkách spíše ztratíme.

Pokud máte někdo lepší data nebo námitky k metodice, sem s tím. Čekal bych od redaktora, že takovouto radu bude mít něčím podloženou. Když už ne výpočtem (matematika základní školy a trocha Googlení), tak aspoň nějakým zdrojem.

Samozřejmě, výjimky se najdou. Na starých Androidech (asi před 6.0) byla horší autoregulace jasu a telefon se mi snažil vždy svítit příliš. Na Xperii Mini Pro (samozřejmě s neoficiálním CyanogenModem) a Marshmallow mi adaptivní jas taky moc nefungoval a navíc šel jas snadno nastavit i poslepu přejetím prstu po stavovém řádku. Na moderním telefonu k tomu těžko bude důvod.

Milan4exa

Милан Швец 18

8.6.2018 6:39

wirgil07: díky za radu, používám Microsoft.

Karle

karle40 36

8.6.2018 8:14

Microsoft Launcher u mě žral baterku i v uspaném stavu. Proto jsem jej opustil.

Daevis

David TrlicaRedaktor 49

8.6.2018 8:55

@Pavel.K Ano, třeba právě Android 8.1, každopádně jsme spíše mysleli Android 9, který už je v betaverzi dostupný na některé telefony.

@Милан Швец: Přímo v Androidu to nejde, jal ale radili další, tak se může použít launcher a mám takový pocit, že stačí i aplikace. Díky za tip, prověříme a v další aktualizaci dáme vědět, jak popisky vypnout.

v6ak: Hraje v tom roli hodně věcí, ušetřená baterie se hodně odvíjí i od toho jasu, který si ručně nastavíte. Z osobních zkušeností vím, že to je hodně o zvyku a pokud netrávíte většinu dne venku, tak uvnitř budov můžete mít menší jas než jste normálně zvyklí.

Jak ale sám píšete, je to spíše určené pro majitele starších telefonů (Android 6 a starší). Podle posledních dat Googlu používají tyto telefony dvě třetiny obyvatel. A nemusí to být problém jen starších telefonů, s ideálním fungováním jasu “bojovaly” nedávno Google nebo OnePlus.

V6ak

v6ak 27

8.6.2018 10:33

David Trlica: Od Androidu 5 [1] (původně jsem si myslel, že 6) lze nastavit nižší jas i s adaptivním jasem (tehdy to bylo i přejmenováno, původně se to jmenovalo automatický jas, teď je to adptivní jas). Tedy i s adaptivním jasem si mohu nastavit jeho úroveň. Zkušenost je taková, že na to moc nesahám, i když někdy, když někomu něco ukazuju na svém mobilu, musím jas zvýšit. Dostatečně novou verzi Androidu (5+) má přes 3/4 telefonů [2], nikoli 1/3. I kdyby to ale byla jen 1/3, je to stále dost lidí, pro které je tato rada nevhodná.

Jako tip pro starší nebo zabugované telefony – nic proti. Tak, jak to je aktuálně ve článku, to vyznívá zcela jinak:

„Vypnutí adaptivního jasu vylepší výdrž baterie“ – To zní, jako by to vylepšilo výdrž vždy, což zdaleka není pravda. V mnoha případech to výdrž naopak zhorší.

„Je v podstatě jedno, jakou verzi Androidu máte.“ – Možná trochu vytrhávám z kontextu, ale tady rozhodně na verzi Androidu záleží.

„Jedna z prvních věcí, která se doporučuje vypnout, je funkce adaptivního jasu, který automaticky přizpůsobuje jas obrazovky podle okolního světla.“ – To opět zní jako univerzálně použitelná rada, což není.

„Ruční nastavování vás bude stát pár vteřin denně“ – Pokud ovšem na displeji najdete, kde jas zvýšit. U starých telefonů to není samozřejmost. S Mini Pro bych byl na Slunci ztracen, kdybych to neuměl poslepu.

„odměnou je pak vyšší výdrž baterie, protože už se nepoužívá neustále senzor k určení jasu.“ – Jak jsem odhadl výše, efekt je zanedbatelný. Zdroj tohoto doporučení je mi nejasný.

„Další baterii můžete ušetřit tím, že budete používat nejnižší možnou úroveň jasu.“ – to je pravda. Teoreticky by se to dalo použít v situaci, kdy jste dlouho mimo zdroj energie. V praxi je ale i to dost diskutabilní – jakmile je displej obtížně čitelný, je to nejen otrava pro člověka, ale zároveň nejspíš spotřebu zvyšujete, protože pro stejný úkon musí displej svítit delší dobu.

Lepší mi přijde nechat adaptivní jas a nastavit ho na nejnižší úroveň (pokud je to čitelné). Ve tmavém prostředí bude jas na minimu, ve světlém prostředí se to přizpůsobí, displej bude ale stále čitelný, takže nemusím „luštit“, co tam mám.

[1] https://lifehacker.com/the-coolest-new-features-of-android-l-google-didnt-anno-1596944149
[2] https://developer.android.com/about/dashboards/

Policak

Ladislav Polický 10

8.6.2018 10:57

Wifi aktivní i v režimu spánku šetřím baterii? To jako vážně? Nějaký důkaz by byl? Třeba graf spotřeby se zapnutou a vypnutou funkcí?

V6ak

v6ak 27

8.6.2018 15:27

Ladislav Polický: K tomu nedám výpočet ani měření, ale věřil bych tomu řádově víc než triku s adaptivním jasem:

* Intuitivně bych čekal, že přenos informace na krátké vzdálenosti bude úspornější. Ale operuje se na jiných frekvencích a ve hře je v principu více faktorů, kde si nejsem až tak jist a nechci kecat.
* Zvlášť se slabým mobilním signálem a dobrým signálem Wi-Fi bude rozdíl, ale analogicky může situace hrát i v neprospěch Wi-Fi.
* Odpovídá tomu moje subjektivní zkušenost, aspoň na Xperii Mini Pro. (U novějších telefonů jsem to neřešil.) U HTC Desire ve stejném bytě jsem slyšel opačnou zkušenost. Může jít i o vliv hardwaru, což by mohlo vysvětlit, proč se Google rozhodl chování změnit.
* Zmíněné znovupřipojování může hrát roli, ale záleží na způsobu používání telefonu.
* Taky asi bude záležet, kolik dat se přenáší na pozadí. Pokud to maximálně osekáme, je Wi-Fi je jen přítěž (v extrému: přes operátora by se tak jako tak nic nepřenášelo a udržování Wi-Fi je jen zbytečný výdaj navíc). Pokud přenášíme více dat, bude rozdíl znatelnější.

Tc

tc48 -3

17.6.2018 7:07

V6ak: no já si myslím, že když budu třeba chodit po městě. Každý obchod, hospoda, autobus jiná Wi-Fi (vyhledávání nove), tak mít ji zapnutou i v režimu spánku tu baterku spíše sežere. Navíc když budu někde, kde není Wi-Fi vůbec, bude pořád hledat.

Já mám spíš tendenci nezapinat Wi-Fi vůbec, nebo jenom doma a mít pořát zaply data

V6ak

v6ak 27

17.6.2018 12:00

tc48: A jsme zase u toho, že u Wi-Fi vs. mobilní data závisí na použití. Já jsem uvažoval spíše situaci, kdy třeba doma mám zapnutou Wi-Fi, jestli je to úspornější než data. To se stát může a je to i celkem reálné. Pokud necháme Wi-Fi zapnutou i ve chvíli, kdy se nemá k čemu připojit, tak ano, může to žrát energii. Řeč je o starších strojích (na nověších tato volba ani není), kde – mám pocit – vliv na baterku byl vyšší. Takže asi ano, při tomto způsobu využití to výdrž zhorší. Pokud ale Wi-Fi mimo dosah vypínám (ať už automaticky, nebo aplikací jako Llama), vliv tu nebude.

Mohli bychom pokračovat dál, třeba vlivem špatně napsaných aplikací, které to mohou ovlivnit ve prospěch i v neprospěch této volby.

Daevis

David TrlicaRedaktor 49

12.9.2018 1:11

Článek upraven a aktualizován o nové tipy a triky.

RSS (komentáře k článku)