Menu

Co je NFC a k čemu je dobré ho použít?

NFC je zkratka, kterou můžete poměrně často slyšet a číst v souvislosti s chytrými mobilními telefony, nicméně ne každý chápe, co vlastně znamená a ještě méně uživatelů schopnosti této funkce využívá. Jak se dozvíte v tomto článku, NFC je užitečné a snadno použitelné, takže se vám pokusíme vysvětlit vše, co potřebujete znát.

Co je NFC?

NFC je zkratka pro “Near Field Communication” a podle Wikipedie jde o “modulární technologii radiové bezdrátové komunikace mezi elektronickými zařízeními na velmi krátkou vzdálenost (do 4 cm) s přiblížením přístrojů.” V podstatě je to tedy způsob, jakým váš telefon může bezdrátově komunikovat s jiným zařízením ve své relativní blízkosti. NFC umožňuje oboustrannou komunikaci, což v praxi znamená, že obě spojená zařízení mohou odesílat i přijímat informace. Jak si povíme dále, v závislosti na tom, jak zařízení funguje, rozlišujeme zařízení aktivní a pasivní. NFC nepotřebuje ke svému fungování žádné internetové moduly a nepoužívá tedy Wi-Fi, LTE, mobilní data, ani nic podobného. Kromě dalších kladů je tedy použití této technologie naprosto zdarma.

Jak poznáte, že váš telefon podporuje NFC?

Kromě technické specifikace, kde by měla být tato informace uvedena, to můžete zjistit v systémovém nastavení, konkrétně v sekci Bezdrátová připojení a sítě – Další, kde byste měli najít přepínač NFC.

Většina zařízení s podporou má také na zadní straně logo v podobě písmena N.

Toto logo byste měli najít na zadní straně telefonů s podporou NFC

Toto logo byste měli najít na zadní straně telefonů s podporou NFC

Jak funguje NFC na Androidu?

NFC vysílá a/nebo přijímá data pomocí rádiových vln, stejně jako Bluetooth, Wi-Fi a další bezdrátové signály. Technologie používané v NFC vycházejí ze staršího standardu RFID (identifikace na rádiové frekvenci), který využívá k přenosu informací elektromagnetickou indukci. To je právě asi nejzásadnější rozdíl proti Bluetooth či Wi-Fi, protože tento způsob může být použit k indukci elektrických proudů v pasivních součástkách a následné komunikaci s nimi.

NFC má zavedený standard bezdrátové komunikace, takže v případě, že dvě zařízení podporují a dodržují protokoly, mohou spolu vzájemně komunikovat. Jak již zaznělo, od známějšího a staršího komunikačního standardu Bluetooth se liší podstatou svého fungování – funguje totiž na bázi elektromagnetické indukce. Z praktického hlediska je tedy možné, aby jedno ze zařízení bylo pasivní – typicky se jedná o nejrůznější štítky či nálepky. Pasivní zařízení nevyžaduje vlastní zdroj energie (je “poháněno” elektromagnetickým polem vytvořeným aktivním prvkem), přesto dokáže přenášet data při styku s aktivním zařízením, kterým je v tomto případě chytrý telefon. Pasivní zařízení nezpracovává informace odeslané z jiných zdrojů a nemůže se připojit k jiným pasivním zařízením.

Aktivní zařízení jsou schopna jak odesílat a přijímat data, tak i komunikovat mezi sebou a s pasivními zařízeními. Kromě smartphonů jsou aktivními NFC zařízeními například nejrůznější čtečky karet a dotykové platební terminály. K dispozici jsou tři různé režimy komunikace:

 • Čtení/zapisování (například čtení informací ve štítku). Přenos v tomto režimu probíhá jen jedním směrem.
 • Emulace karty (například pro provádění plateb). V tomto módu můžete používat jako inteligentní nebo bezkontaktní platební kartu k realizaci plateb nebo úhradu za přepravu veřejnou dopravou.
 • Peer-to-peer (například pro přenos souborů). V tomto režimu obě zařízení přepínají mezi aktivním (při odesílání dat) a pasivním režimem (při příjmu dat).

 

Frekvence přenosu dat přes NFC je 13,56 MHz, a data mohou být odesílána rychlostí 106, 212 nebo 424 kilobitů za sekundu, což je dostatečně rychlé pro většinu účelů od poslání kontaktních údajů, až po obrázky a hudbu.

Ve srovnání s Bluetooth

Může se zdát, že NFC je trochu zbytečné, když máme k dispozici řadu let používanou technologii Bluetooth. Existuje však několik důležitých technologických rozdílů mezi těmito technologiemi, přičemž novější standard nabízí několik nesporných výhod.

Hlavním argumentem ve prospěch NFC je mnohem nižší spotřeba energie, která je dokonce menší než u poslední technologie Bluetooth 4.0 (LE). Tato technologie je ideální pro pasivní zařízení, jako jsou například reklamní značky či štítky, protože mohou pracovat bez nutnosti zdroje elektrické energie.

Energeticky úspornější řešení má ale i své nedostatky. Nejvíce citelná je mnohem kratší vzdálenost, na kterou mohou zařízení komunikovat. Zatímco NFC má dosah kolem 10 centimetrů, při připojení přes Bluetooth můžete přenášet data až do vzdálenosti 10 metrů. Další nevýhodou je, že NFC je o dost pomalejší než Bluetooth: přenos dat při maximální rychlosti je pouhých 424 kb/s v porovnání s 2,1 Mb/s u Bluetooth 2.1 či kolem 1 Mb/s Bluetooth 4.0 až teoretických 24 Mbit/s..

NFC vytahuje eso z rukávu, pokud jde o rychlost připojení. Vzhledem k absenci nutnosti manuálního spárování trvá navázání spojení mezi dvěma zařízeními méně než jednu desetinu sekundy. Na tuto rychlost se teprve nedávno dostal Bluetooth 4.0.

K čemu můžete NFC použít?

Spojení se štítky/tagy

NFC štítky jsou malé nálepky, přívěšky nebo jinak provedené produkty, které v sobě obsahují NFC čip. Tyto čipy lze naprogramovat, aby obsahovaly nějaké informace, které se při aktivaci přenesou do aktivního zařízení. Typicky takový štítek obsahuje třeba webovou adresu, která se načte, když přiblížíte telefon. Ve spojení se softwarem je například možné, aby se v blízkosti zadaného štítku zapnula Wi-Fi v telefonu, nebo došlo ke ztišení všech zvuků.

NFC štítek

NFC štítek

V budoucnu bude možné tyto čipy implementovat prakticky do čehokoli – například v menu v restauraci, kde po načtení telefonem nabídne nejaktuálnější verzi jídelního lístku. Po přiblížení telefonu k menu by se tak například zákazník mohl dozvědět podrobné údaje o nutričních hodnotách, složení, alergenech a další informace. Proti v současnosti často používaným QR kódům odpadá nutnost skenování informace fotoaparátem a její následné zpracování nějakou aplikací; informace jsou v tomto případě k dispozici okamžitě.

Provádění plateb

Zrovna minulý týden jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ve článku Proč (ne)platíte mobilním telefonem? věnovali otázce provádění plateb chytrým mobilním telefonem. Nutno konstatovat, že na našem trhu se situace zlepšuje a alternaci platecení smartphonem nabízí několik českých bank. Zároveň se spustila i česká verze Android Pay.

V zahraničí jsou v tomto směru přeci jen o kousek dál a v mnoha obchodech ve Spojených státech či Velké Británii lze nákupy do cca 500 Kč zaplatit pomocí mobilního telefonu s použitím aplikací. Stačí tak pouze přiložit mobil k terminálu a klepnutím potvrdit transakci.

Na bezdrátové platby telefonem v Česku teprve čekáme

Ani jablečná konkurence nechce v tomto směru zůstat pozadu, takže Apple přinesl jako jednu z novinek iPhonu 6 NFC anténu, která pracuje s novou funkcí Apple Pay. Skutečnost, že podobné funkce obsahují i chytré hodinky Apple Watch potvrzuje, že tento typ “bezdrátových” a “bezkaretních” plateb začíná být pro všechny zúčastněné strany zajímavý.

Čip může být použit jako forma zabezpečení například při vstupu do objektů, na kulturní akce či při přepravě veřejnou dopravou.

Přenos souborů

Prostřednictvím NFC spojení lze také přenášet soubory mezi dvěma zařízeními pomocí funkce Android Beam. Tímto způsobem je například možné sdílet odkazy na stažení aplikací, hudbu, polohu v Mapách Google a kontakty. Pomocí NFC lze také párovat telefon s dalším zařízení, jako třeba chytrými hodinkami či kompatibilním reproduktorem.

Ve skutečnosti se ale nejedná o záležitost realizovanou výhradně přes NFC. Jak uvádí Wikipedie: “Od Androidu 4.1 (Jelly Bean) mohou zařízení používat Android Beam pro odesílání fotek a videí přes Bluetooth. Android Beam používá NFC k zapnutí Bluetooth na obou zařízeních, k jejich okamžitému spárování a k opětovnému vypnutí Bluetooth po dokončení přenosu na obou zařízeních.”

Jak na Androidu posílat soubory přes NFC?

První, co musíte udělat, je povolení NFC a Android Beam na obou zařízeních. Tyto volby najdete v systémovém nastavení v sekci Bezdrátová připojení a sítě – Další, kde aktivujete volby NFC a Android Beam.

Poté otevřete soubor, který chcete odeslat (například obrázek v galerii, webovou stránku, video nebo jiný obsah na obrazovce) a přiložíte telefony k sobě (ideálně zadní stranou, aby byly antény co nejblíže, a současně jste mohli ovládat displej). Dále stačí pouze potvrdit dialog “Přenos zahájíte dotykem” s tím, že si přejete přenést soubor. Další informace o tomto způsobu přenosu souborů najdete v oficiální nápovědě k telefonům Nexus, my jsme o něm psali podrobněji ve článku Nové tipy a triky pro Android 5.0 Lollipop (3. díl).

Přenosy souborů lze realizovat i pomocí aplikace třetí strany, jako je File Beam (Touch to Send), která zvládá tyto operace jednoduchým a intuitivním způsobem. Jediné, co budete potřebovat, je operační systém Android 4.1 a vyšší a podpora NFC na obou zařízeních.

Přenos nastavení z jednoho telefonu do druhého

Tato technologie se také používá v posledních verzích Androidu (od Androidu 5.0) k přenesení nastavení a aplikací z jednoho telefonu do druhého. V praxi se této funkci říká “Nastavení dotykem” (“Tap & Go”) a funguje tak, že v určitém kroku po prvním spuštění nového zařízení dostane uživatel jako možnost přenést data ze starého telefonu do nového. Podrobněji se o této šikovné “vychytávce” můžete dočíst v nápovědě Nastavení zařízení Nexus.

Nastavení dotykem

Nastavení dotykem

My jsme se této funkci věnovali v rámci článku Nové tipy a triky pro Android 5.0 Lollipop (1. díl), kde jsme psali: “Pokud společně s Androidem 5.0 pořizujete nové zařízení, pak určitě oceníte novou funkci „Tap & Go“, na kterou narazíte při úvodním nastavení zařízení. Jeho funkce je velice jednoduchá a užitečná: nový hardware stačí spárovat skrze NFC s telefonem nebo tabletem, na kterém běží Android 4.1 a vyšší a během několika okamžiků proběhne synchronizace nastavení, včetně vašich účtů. Můžete si také vybrat, zda chcete obnovit zálohu z některého z vašich starších přístrojů, včetně aplikací a jejich dat. Přechod na zařízení s Androidem 5.0 Lollipop je tak mnohem jednodušší, než kdykoli předtím. Například ikony a složky budete mít uspořádány stejným způsobem, jako na původním zařízení.”

Další možnosti využití

Nápověda Blackberry v sekci Co je funkce NFC? uvádí jako možné způsoby využití:

 • odeslání obrázku příteli,
 • odemčení zařízení jeho přiblížením k štítku NFC s použitím funkce inteligentního zámku,
 • načtení slevového kupónu z plakátu na ulici,
 • odeslání prohlížené webové stránky příteli,
 • přenesení dat zařízení do nového zařízení,
 • výměna vizitek s novým známým nebo obchodním kontaktem,
 • vytištění zprávy ze zařízení jeho přiblížením k tiskárně s podporou funkce NFC,
 • zaplacení za ranní kávu bez nutnosti vytáhnout peněženku,
 • zaplacení za jízdu autobusem nebo metrem (viz například článek Telefon s Androidem a NFC umožňuje cestujícím jezdit metrem zadarmo),
 • získání přístupu do budovy při příchodu do práce.

 

Bezdrátová vizitka

“Bezdrátová” vizitka

Jednu z praktických aplikací v podobě prstenu se dvěma štítky představil v loňském roce Honza Dolejš v recenzi NFC prsten – vychytávka pro geeky. Z toho, k čemu můžete NFC použít, je tedy evidentní, že tato funkce poskytuje nejrychlejší způsob, jak realizovat připojení a přenášet informace a data mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost.

Problémy s NFC na Androidu

Přes zjevné výhody této technologie existuje také několik problémů, se kterými budete muset počítat:

 • Ne všechna zařízení disponují příslušným čipem, nicméně jeho integrace do základní výbavy je stále častější.
 • Čipy nejsou v zařízeních umístěny na stejném místě, což vede k drobným potížím při snaze o spojení.
 • Kompatibilita mezi zařízeními není univerzální, a to zejména pokud jde o určité typy souborů.

 

Používáte NFC na svém telefonu? Podělte se o své zkušenosti a poznatky z praktického použití v komentářích pod tímto článkem!

Zdroje: androidpit.com, androidauthority.com, help.blackberry.com.

 

Komentáře

imaster

10.5.2016 20:32

NFC používám ve formě nalepené nálepky na držáku mobilu v autě. Mobil dám do držáku a automaticky se mi vypne wifi, spustí data na sim, nastaví jas , hlasitost a spustí navigace tom tom.
Další nálepku mám na nočním stolku, položím mobil a ten se přepne na vibrace, vypne data a sníží jas.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

10.5.2016 20:37

To: imaster
Díky za příklad šikovného využití NFC v praxi :)

honzah

10.5.2016 20:55

o tom jak je nfc vyuzitelne svedci i to ze skoro nikdo nevi ze to ma v telefonu nebo nevi co s tim. Lepsi nez se starat o nalepky je pouzit nejaky sheduler ktery prepne rezimy podle polohy a casu. Spis uz clovek vyuzije infraport, kdyz ma daleko ovladac od tv. A jako kartu pokud na to nemam slevu nebo nechci vypadat jako technicky guru neni duvod pouzit. Akorat se muze vybit baterka a kdyz jde nekdo ve 2 opily z hospody, tak radeji taky neukazuje ze ma drahy telefon a pouzije kartu, kterou ma stejne v kapse a funguje rychle a bezchybne

Loskatos

10.5.2016 22:16

To, co popisuje @imaster byly přesně dva hlavní důvody, proč jsem si pořídil z číny několik různých NFC štítků, ale byl jsem zklamán použitelností NFC na takovéhle účely. Obrovským mínusem pro mě je, že aby si telefon NFC čip načetl a pomocí nějaké aplikace provedl nadefinou akci, musí se telefon (u mě to byl Samsung Galaxy S5 Neo) nejen zapnout, ale i odemknout (!). V tu chvíli postrádá celé NFC smysl – tedy aspoň pro mě. Co chci po NFC čipu v držáku v autě, nebo na stolku v ložnici, si stejně rychle navolím rychlými přepínači v liště a nepotřebuji kvůli tomu mít zapnutý NFC, nahranou další aplikaci v telefonu a ještě někdy hledat s telefonem správnou polohu proti čipu.
Jestli existuje aplikace, která umožňuje číst NFC i při vypnutém displeji, sem s ní :-)

doubt2doubt

10.5.2016 23:09

Redakce Dobrý den, nelze přidávat komentáře z aplikace, jsem jediný nebo i někomu dalšímu?

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

11.5.2016 5:57

To: doubt2doubt
Máte pravdu, mi to dělá také. Už jsem dal vědět dál. Díky za upozornění.

Shodan

shodan 0

11.5.2016 11:29

NFC je na 2 veci, musi byt telefon zapnuty, odemceny atd.. mel jsem to na S3, na XDA jsem nasel fix jak to funguje zamcene a vypnute, predpokladam ze to je i na S3 -> a dale, a platit kartou budu radeji nez aby me vyklouznul telefon na zem :).. a ne vsechny banky maji NFC platby, za me funkce kterou nevyhledavam na novem telefonu

Faktuzorigamaxik

11.5.2016 15:08

Bez NFC bych prakticky každý den nevstal, musel při vstupu do auta vše na palubním PC a v mobilu nastavovat ručně a dveře od domu, zabezpečovací dveře a vrata od garáže bych jako lesní muž musel otevírat klíčem, který jen zabírá v kapse místo.

Shodan

shodan 0

11.5.2016 18:54

Tak to upřímnou soustrast :)

Daniel H.

12.5.2016 2:01

@Shodan: tleskám… fakt pobavilo. Dobrá práce :D

imaster

12.5.2016 7:10

K tomu odemykání, telefon odemykám otiskem, takže stačí přiložit prst a vložit do držáku se samolepkou. Nevidím důvod proč nepoužívat když NFC už v mobilu je a nálepka mě stála dvacku.
Aplikaci jsem do telefonu žádnou nahrávat nemusel, vše potřebné bylo už v telefonu (chytrá scéna). Proč si to neusnadnit , když to technika nabízí.
Sheduler by mi moc nepomohl, ani polohou , ani časem. Pochybuji že pozná v rodinném domě rozdíl v poloze ložnice kde potřebuji akci a ostatních pokojů a spát chodím různě, ne pravidelně. To samé s dávkou příkazů při nastoupení do auta. Jak říkám, když to tam je, proč to nepoužít.

Ramoda

ramoda 0

13.5.2016 6:36

imastere, kde se daji poridit ty nalepky? dik

Shodan

shodan 0

13.5.2016 6:52

imaster

13.5.2016 8:00
Uni

uni -185

13.5.2016 10:06

Já se nějak ne a ne dostat k tomu, mít pro NFC užitek. Platit nemůžeme (díky banky), přepínat cosi je zbytečné (přes den to běží, v noci se to vypne-+Letadlo/noční režim), pro přenos čehokoli je to vždy o “hoď to na mail”.
O nějaké univerzálnosti v případě Androidu absolutně nemá smysl hovořit (přístroj má/nemá, kde, je to zapnuté, kde se to zapíná, co nápady výrobce,….). Jednou jsme si pro legraci takto přenesli fotku na oslavě, vypadali jsme jak jistá minorita, třely mobily o sebe a koukali na šnečí tempo přenosu fotografie.
Dle mě je to více méně technologie na odstřel, zbytečná redundantní bezdrátová technologie. BT jde dál (aktuálně 4.2) a postupně se učí pasivní funkce, atd. Ostatně, i banky jdou jiným směrem, autorizace na základě polohy (jsem blízko terminálu/kasy) a potvrzuji platbu otiskem.

LivingLegend

13.5.2016 13:04

Hele uni a co ti brani zmenit bankovni instituci. Platby pres NFC nejsou rozsirene jen proto ze v levnejch telefonech to neni…

Uni

uni -185

13.5.2016 13:24

LivingLegend: To ti nepomůže, když prostě vydavatelé karet tuhle službu skrz CZ banky neposkytují, tak si vybírej banku jak chceš, ale prostě to tu není:) (Apple Pay, Android Pay, Samsung Pay).

Ramoda

ramoda 0

13.5.2016 15:51

diky, objednal jsem jich par z ciny

Loskatos

14.5.2016 7:34

Mám jich zbytečných asi 20 (NFC štítků), kdyby je někdo chtěl v řádu pár pracovních dní za cenu určitě nižší, než z číny, napište mi na loskatos(at)pel.cz. Já pro ně využití nemám.

Skyjko

Skyjko 0

17.5.2016 17:41

ked uz hovorime o vyuzivani NFC… je nejakym sposobom mozne simulovat v telefone NFC tag? Tzn. nacitam telefonom tag v ktorom je nieco zapisane “skopirujem” ho a telefon po prilozeni k inemu NFC snimacu (nie tagu) sa bude chovat ako dany “kopirovany” tag

nitram 007

17.5.2017 18:35

jak naprogramuju nfc v mobilu aby jsem ho mohl požít jako čip do jídelny a na vstup do budovy?

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

17.5.2017 19:39

To: nitram 007
Asi nijak. Obvykle se k tomuto používají RFID čipy, ne NFC.

Silva_pokorn

Silva Pokorná 0

31.5.2017 22:49

Tak to tak čtu, tak prima vychytávka, ale ne vždy se dá dobře využít, ale jeden se pořád učí. Nejsem technický typ a navíc ženská, ale baví mě, co vše už smarfony dokáží a ulehčují den, pracovně i soukromě. A dají se pořídit už za dobrý poměr cena/výkon.

Zeddikus

Zeddikus 0

26.6.2017 18:14

Ahoj, mám takový dotaz. V našem domě se zavedlo elektronické otevírání dveří pomocí NFC čipů. Otevřít lze i mobilem s NFC. Při načítání telefonu do systému, jsme zjistili, že dva stejné telefony (Huawei Mate 7) se identifikují úplně stejným kódem. Tudíž stačí načíst jeden a druhý funguje úplně stejně. Neměl by mít každý čip svůj unikátní kód s jiným nezaměnitelný?

Janantosovsky

Stringo 3

15.11.2017 14:30

@imaster: jak se dá dosáhnout nastavení těch štítků, aby telefon dělal to co po něm budu chtít? Mám doma NFC štítek, ten ale pouze zapne hudbu a nic mu nastavit nemůžu.

Standakucera

standakucera74 0

15.11.2017 17:48

Já NFC nejvíc používám při spárování s foťákem. Když je foťák v režimu Focení, tak se na telefonu otevře dálkové ovládání. Pokud je foťák v režimu procházení fotek, tak se daná fotografie odešle do mobilu 👌

RSS (komentáře k článku)