Android 9 Pie! Nová verze operačního systému oficiálně vyšla
Menu

Android 9 Pie! Nová verze systému oficiálně vyšla. Jaké jsou novinky?

Android 9 Pie, to je oficiální název pro novou verzi operačního systému od společnosti Google. Dnes 6. srpna oficiálně vychází, což je trochu překvapivé, protože se spekulovalo o 20. srpnu. Každopádně je to tady, Google novou verzi prezentuje jako chytřejší a jednodušší verzi, která se přizpůsobuje uživatelům, a to hlavně díky podpoře umělé inteligence.

Android 9 Pie je oficiální název pro novou verzi Androidu

Už v březnu tohoto roku jsme dostali první náznak novinek, které si Google chystá do nového Androidu. Poté přišlo několik dalších verzí betaverze, které přinášely nové funkce. O těch si povíme později. Jednou z hlavních změn je to, že betaverze byly dostupné i na jiné telefony než ty od společnosti Google. Je to díky Projektu Treble a právě od této novinky z Android Oreo si mnoho lidí hodně slibuje a tento rok bychom měli vidět obrovský rozdíl v rychlosti aktualizací. Již v následujících měsících uvidíme, jestli to výrobci telefonů naplní. Laťka je nasazená hodně nízko.

android 9 pie google system

Android 9 Pie je poměrně překvapivý název pro nový systém, moc se s ním nepočítalo. A popravdě tento rok byl ohledně názvů pro nový systém hodně skromný. Nejvíce se mluvilo o trojici Android Pecan, Android Pistachio a Android Pineapple. Dnes jsme se tedy dozvěděli, že devátá verze systému Android má název Pie, tedy v překladu koláč.

Jaké novinky přináší Android 9 Pie?

Prozatím si jen v krátkosti uvedeme hlavní novinky, které si Google do nové verze Androidu přichystal. Brzy se můžete těšit na aktualizaci článku, kde si nové funkce probereme podrobně po vyzkoušení stabilní verze systému.

android 9 pie gesta ovladani navigacni lista

Jedná z hlavních novinek je nová navigační lišta, která podporuje gesta. Nově si můžete zapnout podporu gest, která navigační lištu změní v jedno hlavní tlačítko. Pohybem prstu nahoru pootevřete vylepšené multitasking okno, kde kromě posledních aplikací najdete také Google vyhledávání a ikony pěti oblíbených aplikací. Pokud pohyb prstu protáhnete, tak se otevře menu s aplikacemi, stejně jako to známe z Androidu Oreo. Šipka zpět zůstává, ale ve většině případů je schovaná. Pokud prstem pohnete do pravé strany, tak se vám otevřou opět poslední aplikace, akorát mezi nimi můžete rychle projíždět.

android 9 pie novinky

Další novinkou je rychlá podpora akcí. Android 9 Pie totiž předpovídá, které další akce s telefonem budete provádět a nabízí vám rychlé akce, a to například spuštění hudby, zavolání určitému kontaktu, vyhledání obchodů v okolí apod. Měnit se budou například při zapojení sluchátek, při návštěvě obchodu, záležet bude na času apod. Hodně společného s tím má i funkce Slices, která nabídne interaktivní úryvky přímo v systému. A to třeba další akce, které byste v podporované aplikaci provedli, příklad je objednání Uberu přímo z vyhledávání, namísto otevření aplikace Uber. Zároveň hned uvidíte, jak dlouho bude cesta trvat.

android 9 pie adaptivni displej baterie

Dále se přichystal větší podpora pro displeje s výřezem, pro duální fotoaparáty, mírně se upravují notifikace, bezpečnost se také vylepšila. Dále se dostane v další aktualizaci na Dashboard, ve kterém si detailně můžete prohlédnout, jak často používáte kterou aplikaci, jaké notifikace dostáváte a podrobně se podívat na čas, který s telefonem trávíte. S tím je spojená i funkce App Timer, kde si můžete nastavit kolik maximálně budete trávit času s nějakou aplikací. Novinek v Androidu 9 Pie je mnohem více. Brzy se můžete těšit na všechny novinky, včetně návodu, jak si nový Android 9 Pie stáhnout a nainstalovat.

Jak si nainstalovat Android 9 Pie již dnes?

V první řadě musíte mít telefon, na který již Android 9 Pie vyšel. V současné době jde o smartphony Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL a překvapivě i Essential Phone. Pokud jeden z těchto telefonů máte, stačí jít do nastavení a zkontrolovat si nové aktualizace. Rovnou by se vám aktualizace na Android 9 Pie měla zobrazit ke stažení. Pokud ne, tak si můžete OTA aktualizaci stáhnout ručně ze stránek společnosti Google. Druhou možností je chvíli počkat, nicméně vypadá to, že servery Googlu jedou na plno a nevypadá to, že by aktualizace vycházela ve vlnách. Velikost aktualizace je 1139 MB.

android p aktualizace stazeni instalace

 Co říkáte na název Android 9 Pie? Překvapil vás?

Zdroje: TZ, androidpolice.com

Mohlo by vás zajímat

 

Komentáře

Wortos

wortos 60

6.8.2018 20:46

to jsem zvedavy jestli se zlepsi vydrz baterie u samsungu to byl skok dozadu pri aktualizaci z android 7 na 8 u galaxy s8 .. ale to si tak rok pockam

Milan4exa

Милан Швец 20

6.8.2018 21:11

Jsem zvědav jestli Nokia splní co slibovala.

Wortos

wortos 60

6.8.2018 22:01

Милан Швец : nokia bude mit jedna z prvnich android P ;) uz mela bety verze pokud vim

Srejbi

srejbi 8

6.8.2018 23:33

Koláče a Android mám rád. Co se týče designu, jde podle mě o nejpovedenější systém současnosti. O hodně lepší než IOS. Už se těším na upgrade

Mikihans

mikihans 45

6.8.2018 23:55

Nejvíce se mluvilo o trojici Android Pecan, Android Pistachio a Android Pineapple.

To trochu nechápu proč, když se zatím všechny verze jmenovaly po cukrovinkách, a ne po ořechu/ovoci :)

Imei

Deniss Hooper -3

7.8.2018 0:24

Pokud bude Nokia tak rychlá jako při Oreo,tak bude koláč velmi brzy,byla v aktualizaci na Oreo ještě rychlejší jak některé pixely,zatím vždycky co slíbila tak bylo,doufám tedy že nezklame a nejpozději do konce týdne si dáme koláče co hrdlo ráčí a telefoony snesou..

Nerdak

nerdak 4

7.8.2018 0:26

Na Essential uz instalujem

Chachacha

chachacha -19

7.8.2018 1:40

Tak na Galaxy s5 mini uz to frci. Docela srada ten American Pie.

Filipgo

filipgo 0

7.8.2018 10:07

Úspěšná aktualizace z Oreo na Pie na mobilu Nokia 7 Plus pomocí OTA.

Roboovce

Roboovce -1

7.8.2018 10:41

Zdravím, mám asus zenfone 5 s Androidem 8.0 (bohužel ne 8.1), má to nadstavbu zenUI, nenabízí mi to Android P. Nevíte, jestli se toho dočkám aniž bych pokračoval jak je uvedeno v článku? Přijde mi to docela složitý lol,…..

díky za odpověd

DavidZ

DavidZ 2

7.8.2018 11:17

Roboovce: Určitě si nějaký ten čas počkáš…zvlášť u telefonů, na kterých běží nějaká nástavba ať už ZenUI, MIUI, EMUI nebo Samsung Experience to trvá běžně několik měsíců…Android 8+ sice podporuje Treble, takže by aktualizace měly být daleko rychlejší, ale to ukáže právě až update devítek.

Jinak pro srovnání třeba na loňský Samsung S8 přišel update na Android 8.0 až někdy v únoru letošního roku, takže cca půl roku po uvolnění Googlem.

Silveralius

Silveralius 3

7.8.2018 11:58

Nová verze super a už se těším až mi přijde stabilní verze na OP5.
Jen tedy ten název se mi jako šťastný nezdá :D Změníme jedno písmenko a z koláče je něco úplně jiného :D ( Pee třeba :D ). No co konkurence bude mít do čeho rýpat :D

Kubfaf

kubfaf 0

7.8.2018 12:00

Jaký pak asi bude další název androidu 10 Q? 😁

Radeg

radeg 28

7.8.2018 12:09

@Silverius:
Takhle jsme se bavili naposledy někdy na prvním stupni ZŠ když jsme se naučili “nové” slovo.
Tehdy nám přišlo velmi zábavné: Říkej rychle po sobě slovo “čápi”.

Honza123

Honza123 -2

7.8.2018 15:00

Konečně první čistý android který vypadá pěkně a použitelně. Ne jako předchozí verze, např. Android 6 a 7 to byl paskvil ve srovnání s nadstavbou od Samsungu – hlavně co se týče vzhledu.

Coroner12

coroner12 0

7.8.2018 17:24

Uz mam na Google pixel 2XL od vcerejska a beha paradne,spokojenost

Sanchezz

sanchezz37 0

7.8.2018 18:58

Prosím víte někdo, jak vyvolat dvě okna vedle sebe?

Luki

luki 4

7.8.2018 20:05

sanchezz37 multitask a podržet ikonu aplikace. Otevře se nabídka rozdělená obrazovka nebo připnutí aplikace (aby nesla shodit).

RSS (komentáře k článku)