Android 9 Pie! Nový systém přináší mnoho novinek: Jaké telefony se podporují?

android 9 pie

Android 9 Pie, to je oficiální název pro novou verzi operačního systému od společnosti Google. Dnes 6. srpna oficiálně vychází, což je trochu překvapivé, protože se spekulovalo o 20. srpnu. Každopádně je to tady, Google novou verzi prezentuje jako chytřejší a jednodušší verzi, která se přizpůsobuje uživatelům, a to hlavně díky podpoře umělé inteligence.

Android 9 Pie je oficiální název pro novou verzi Androidu

Už v březnu tohoto roku jsme dostali první náznak novinek, které si Google chystá do nového Androidu. Poté přišlo několik dalších verzí betaverze, které přinášely nové funkce. O těch si povíme později. Jednou z hlavních změn je to, že betaverze byly dostupné i na jiné telefony než ty od společnosti Google. Je to díky Projektu Treble a právě od této novinky z Android Oreo si mnoho lidí hodně slibuje a tento rok bychom měli vidět obrovský rozdíl v rychlosti aktualizací. Již v následujících měsících uvidíme, jestli to výrobci telefonů naplní. Laťka je nasazená hodně nízko.

android 9 pie google system

Android 9 Pie je poměrně překvapivý název pro nový systém, moc se s ním nepočítalo. A popravdě tento rok byl ohledně názvů pro nový systém hodně skromný. Nejvíce se mluvilo o trojici Android Pecan, Android Pistachio a Android Pineapple. Dnes jsme se tedy dozvěděli, že devátá verze systému Android má název Pie, tedy v překladu koláč.

Jaké novinky přináší Android 9 Pie?

Prozatím si jen v krátkosti uvedeme hlavní novinky, které si Google do nové verze Androidu přichystal. Brzy se můžete těšit na aktualizaci článku, kde si nové funkce probereme podrobně po vyzkoušení stabilní verze systému.

Jedná z hlavních novinek je nová navigační lišta, která podporuje gesta. Nově si můžete zapnout podporu gest, která navigační lištu změní v jedno hlavní tlačítko. Pohybem prstu nahoru pootevřete vylepšené multitasking okno, kde kromě posledních aplikací najdete také Google vyhledávání a ikony pěti oblíbených aplikací. Pokud pohyb prstu protáhnete, tak se otevře menu s aplikacemi, stejně jako to známe z Androidu Oreo. Šipka zpět zůstává, ale ve většině případů je schovaná. Pokud prstem pohnete do pravé strany, tak se vám otevřou opět poslední aplikace, akorát mezi nimi můžete rychle projíždět.

Jak fungují gesta v Androidu 9 Pie, MIUI a EMUI – SvetAndroida.cz

Jak fungují gesta v Androidu 9 Pie, MIUI a EMUI - SvetAndroida.cz

Další novinkou je rychlá podpora akcí. Android 9 Pie totiž předpovídá, které další akce s telefonem budete provádět a nabízí vám rychlé akce, a to například spuštění hudby, zavolání určitému kontaktu, vyhledání obchodů v okolí apod. Měnit se budou například při zapojení sluchátek, při návštěvě obchodu, záležet bude na času apod. Hodně společného s tím má i funkce Slices, která nabídne interaktivní úryvky přímo v systému. A to třeba další akce, které byste v podporované aplikaci provedli, příklad je objednání Uberu přímo z vyhledávání, namísto otevření aplikace Uber. Zároveň hned uvidíte, jak dlouho bude cesta trvat.

Dále se přichystal větší podpora pro displeje s výřezem, pro duální fotoaparáty, mírně se upravují notifikace, bezpečnost se také vylepšila. Dále se dostane v další aktualizaci na Dashboard, ve kterém si detailně můžete prohlédnout, jak často používáte kterou aplikaci, jaké notifikace dostáváte a podrobně se podívat na čas, který s telefonem trávíte. S tím je spojená i funkce App Timer, kde si můžete nastavit kolik maximálně budete trávit času s nějakou aplikací. Novinek v Androidu 9 Pie je mnohem více. Brzy se můžete těšit na všechny novinky, včetně návodu, jak si nový Android 9 Pie stáhnout a nainstalovat.

Jak si nainstalovat Android 9 Pie již dnes?

V první řadě musíte mít telefon, na který již Android 9 Pie vyšel. Jejich seznam naleznete níže. Pokud jeden z těchto telefonů máte, stačí jít do nastavení a zkontrolovat si nové aktualizace. Rovnou by se vám aktualizace na Android 9 Pie měla zobrazit ke stažení. Existuje také šance, že na náš region se aktualizace nedostala, i když už oficiálně vyšla, případně to můžou zdržet i operátoři, pokud máte telefon koupený u nich. V takovém případě nezbývá nic jiného, než počkat. V některých případech se dá aktualizace nainstalovat i ručně, nicméně jedná se o poměrně komplikovaný způsob. A to minimálně ve srovnání s klasickou automatickou aktualizací, kde pouze odklepnete jedno tlačítko.

android p aktualizace stazeni instalace

Které telefony dostanou Android 9 Pie?

Podobně jako minulý rok u Androidu 8 Oreo, i tentokrát jsme se rozhodli vytvořit jeden seznam podporovaných telefonů, který budeme pravidelně aktualizovat. Android 9 Pie aktualizace jsou v plném proudu.

První výrobci již aktualizaci na Android Pie vydali, mnoho z nich navíc už přislíbilo podporu. Pojďme si všechny telefony s aktualizací na Android 9 Pie představit. V seznamu neuvádíme telefony, které již přijdou s novou verzí Androidu rovnou.

Seznam telefonů s aktualizací na Android 9 Pie

Asus

Asus prozatím potvrdil aktualizaci na celkem tři telefony, které obdrží Android 9 Pie. V první řadě se dostane na Asus Zenfone 5. Očekává se ale brzké potvrzení dalších telefonů.

 • Vydaná aktualizace na Android 9 Pie:
 • Potvrzená aktualizace na Android 9 Pie: Asus ZenFone 5Z, Asus Zenfone 5, Asus Zenfone Max Pro M1, Asus ROG Phone,

BlackBerry

Kanadská společnost prošla v posledních letech hodně změnami. Už netvoří telefony, o ty se nyní stará společnost TCL, která prozatím potvrdila, že nejnovější model Key2 dostane nový Android.

 • Potvrzená aktualizace: BlackBerry KEY2

Google

U Google není co řešit, novou verzi dostaly všechny modely Pixel 1 a Pixel 2. S příchodem nových Pixel telefonů, se očekává rychlá aktualizace na Android 9.1 Pie.

 • Vydaná aktualizace: Google Pixel, Google Pixel XL, Google Pixel 2, Google Pixel 2 XL

HTC

Tato společnost dodává aktualizace na nové verze Androidu poměrně rychle, to samé se nedá ale říct o bezpečnostních aktualizacích. Pie aktualizace vyjde na HTC U12+, HTC U11+HTC U11 a HTC U11 Life.

 • Vydaná aktualizace:
 • Potvrzená aktualizace:  HTC U12+, HTC U11+, HTC U11, HTC U12 Life, HTC U11 Life

Honor

U Honoru to bude velmi podobné jako u Huaweie, možná s menším zpožděním. Prozatím se potvrdila aktualizace na Honor PlayHonor 10 a Honor View 10. Potvrzení o dalších modelech přijde v budoucnosti.

 • Vydaná aktualizace:
 • Potvrzená aktualizace: Honor View 10, Honor 10, Honor Play

Huawei

U Huaweie to bude zajímavé, jelikož tato společnost vydává velké množství telefonů, hlavně ve střední třídě. Potvrzeny prozatím byly vlajkové modely Huawei Mate 10 ProHuawei P20 Pro a levnější verze bez přídomku Pro. V budoucnu se ale rozhodně seznam potvrzených telefonů rozroste.

 • Vydaná aktualizace:
 • Potvrzená aktualizace: Huawei Mate 10 Pro, Huawei Mate 10, Huawei P20 Pro, Huawei P20

LG

LG své vlajkové modely aktualizuje, i když ne poměrně rychle. Android 8 přijde určitě na LG G7. Na větší potvrzení telefonů si však musíme počkat ještě nějakou tu chvíli.

 • Vydaná aktualizace:
 • Potvrzená aktualizace: LG G7 ThinQ, LG G7 One

Motorola

U telefonů Moto to bude také zajímavé, vlastní je Lenovo, které moc neaktualizuje. Naštěstí to neplatí pro Motorolu, i v minulém roce přinesli aktualizace na zásadní modely. Zde by se nic nemělo měnit, pomáhá i fakt, že telefony mají téměř čistý Android.

 • Vydaná aktualizace: Motorola One,
 • Potvrzená aktualizace: Moto Z3 Play, Moto Z3 Force, Moto Z3, Moto Z2 Play, Moto Z2 Force, Moto X4, Moto G6 Plus, Moto G6 Play, Moto G6

Nokia

HMD Global už v minulosti ukázala, že to s aktualizací myslí vážně. I díky programu Android One se dostává na velké množství telefonů, které dříve či později obdrží Android 9 Pie. Jako první se dočkala Nokia 7 Plus.

 • Vydaná aktualizace: Nokia 7 Plus, Nokia 6.1 Plus, Nokia 6.1
 • Potvrzená aktualizace: Nokia 8 Sirocco, Nokia 8, Nokia 7, Nokia 6, Nokia 5.1, Nokia 5, Nokia 3.1, Nokia 3, Nokia 2.1, Nokia 2, Nokia 1

OnePlus

Zde se snad nebude opakovat situace jako u OnePlus 2. Potvrzena byla aktualizace pro OnePlus 3, OnePlus 3T a samozřejmě i třeba OnePlus 5. Na OnePlus 6 už dokonce aktualizace vyšla.

 • Vydaná aktualizace: OnePlus 6
 • Potvrzená aktualizace: OnePlus 3, OnePlus 3T, OnePlus 5, OnePlus 5T

Samsung

Korejská společnost Samsung má reputaci, že obzvlášť u střední třídy přichází aktualizace velmi pomalu. Což je pravděpodobně způsobeno i velkým množstvím telefonů. Aktualizace prozatím byla potvrzena na vlajkové modely.

 • Vydaná aktualizace:
 • Potvrzená aktualizace: Samsung Galaxy Note 9, Samsung Galaxy S9+, Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy Note 8, Samsung Galaxy S8 Plus, Samsung Galaxy S8

Sony

Japonská společnost Sony již odhalila, které telefony dostanou jako první aktualizaci na Android 9 Pie. Pro řadu Xperia XZ2 se již začala vypouštět aktualizace.

 • Vydaná aktualizace: Sony Xperia XZ2 Compact, Sony Xperia XZ2, Sony Xperia XZ1 Compact, Sony Xperia XZ1, Sony Xperia XZ Premium
 • Potvrzená aktualizace: Sony Xperia XZ2 Premium, Sony Xperia XA2 Ultra, Sony Xperia XA2 Plus, Sony Xperia XA2

Vivo

Tato společnost je známá hlavně v Asii, kde se řadí k největším výrobcům telefonů. Prozatím víme o jednom telefonu s potvrzenou aktualizací na Android 9 Pie.

 • Potvrzená aktualizace:  Vivo X21

Xiaomi

Nadstavba Xiaomi je tak mohutná, že si pravděpodobně ani nemusíte všimnout, že dostanete Android 8. Xiaomi je známé tím, že aktualizace na novou verzi Androidu přichází až po poměrně dlouhé době. Výjimkou jsou telefony řady MI Ax.

 • Vydaná aktualizace: Xiaomi Mi Mix 2S, Xiaomi Mi A2
 • Potvrzená aktualizace: Xiaomi Mi 8, Xiaomi Mi A2 Lite, Xiaomi Mi A1

Pokud nenajdete váš telefon na seznamu, napište nám do komentářů! Zjistíme, jak to s aktualizací na váš telefon je.

Zdroje: TZ, androidpolice.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (35)