Menu

BlackBerry KEY2 představen: Vylepšená hardwarová klávesnice a duální fotoaparát

BlackBerry společně s TCL oficiálně představují nový telefon s hardwarovou klávesnicí. BlackBerry KEY2 je přímé pokračování se vším všudy. Na první pohled si můžete všimnout velmi podobného designu, na několika místech byl ale vylepšen. Stejně tak i specifikace jsou lepší. Pojďme si nový telefon s klávesnicí představit.

BlackBery KEY2 představení: Hardwarová klávesnice přežívá další rok

O tom, že se chystá další telefon s hardwarovou klávesnicí, už víme nějakou dobu. Dnes byl představen v New Yorku, i když o žádné velké překvapení nešlo, v minulých dnech na internet kompletně unikly fotografie i specifikace telefonu. Dnes tak šlo jen o jejich potvrzení.

Jednou z novinek je duální fotoaparát s 12 MPx a světelností F/1,8 a F/2,6. Celkově se design telefonu změní minimálně, spíše se bude vylepšovat první model BlackBerry KEYOne. Na první pohled si samozřejmě všimneme nejdříve QWERTY klávesnice, která je dnes už hodně raritní záležitostí. Výška klávesnice se zvýšila o 20 procent, což má zvýšit pohodlí a přesnost při psaní. Nově mají jednotlivé klávesy matnou povrchovou úpravu. Čtečka otisků prstů je stále šikovně schovaná v mezerníku telefonu. Zůstává i možnost použít klávesnici jako trackpad.

Vidět jde také, že telefon bude mnohem tenčí. Pokud jde o specifikace, tak výkon obstará Qualcomm Snapdragon 660, který doplní 6GB RAM. Displej má velikost 4,5 palce a má rozlišení 1620 x 1080 pixelů. Telefon poběží na Androidu 8 Oreo a výrobce slíbil minimálně jednu aktualizaci na nový Android. To není mnoho. Baterie pak má kapacitu 3 500 mAh.

Kolik bude BlackBerry Key2 stát?

Do prodeje by měl tento telefon jít po celém světě již tento měsíc, a to za cenu 649 eur. To je v přepočtu 16 600 Kč. Opět je to poměrně hodně vzhledem ke specifikacím, na druhou stranu se jedná o unikátní zařízení.

blackberry key2 katalog

BlackBerry Key2

1.0
  • Displej 4,5, IPS, 1620 x 1080 px
  • Procesor Snapdragon 660
  • RAM 6GB
  • Fotoaparát 12 + 12 MP
  • Baterie 3 500 mAh
  • Cena doplníme

Jak se vám líbí BlackBerry KEY2?

Zdroj: gsmarena.com

 

Komentáře

V6ak

v6ak 27

5.6.2018 8:56

Jsem zvědav, ale nevím, jestli mě to přiměje nahradit KEYone. Zatím to na revoluci nevypadá.

Uni

uni -185

5.6.2018 9:44

v6ak: V čem by ona revoluce měla spočívat. Třeba v SW klávesnici nahrazující fyzickou?:D

V6ak

v6ak 27

5.6.2018 13:49

OK, „revoluce“ byla trochu nadsázka. Jde „jen“ o to, že zatím nevidím moc důvod pro upgrade. U přechodu z PRIVu na KEYone jsem moc neváhal, to jsem plánoval už při koupi PRIVu.

Třeba se něco objeví. Vylepšení jsou, ne všechno je známo:
* CPU a RAM – fajn, za mě ne až tak podstatné.
* Duální foťák – fajn, ale až tak asi taky neocením.
* Nahrazení pravého Shiftu nějakou neznámou klávesou – nevím. Řada lidí má jeden ze Shiftů přemapovaný na Ctrl.
* Menší baterie – co to udělá s výdrží?
* Augmented reality – asi pro mě nic na každodenní použití, ale občas zajímavý doplněk. Třeba se dočkáme.
* Podpora Google Asistenta při zhasnuté obrazovce – podobně jako AR. Pro použitelnost (dopad na baterii a výkon) je to patrně podstatné, i pokud povolím hotword jen při odemknuté obrazovce. Ale třeba se dočkáme.
* Voděodolnost – tady nebylo nic oznámeno, pochybuju o tom, ale možnost tu je.
* Navigační lišta nejspíš stále jako senzorové klávesy pod displejem. V době, kdy se mluví o podpoře gest. Když už mimo displej, mohli by tam dát aspoň HW klávesy.
* BlackBerry je průkopníkem v přibližování klávesnice a displeje. Mohli by třeba udělat klávesnici s e-ink popisky a možnost ji změnit třeba na Dvoraka. Případně použít nějakou technologii, která zajistí pocit klávesnice, ale ve skutečnosti by šlo o displej. OK, to už jdeme směrem k těm revolučním změnám.
* Trebble – možná nakonec největší lákadlo, to se ale ukáže v praxi.

Dále, co mě odrazuje stát se early adopterem, je zkušenost s vydáním KEYone Black Edition. Ta byla oznámena krátký čas po vydání základní varianty a navzdory názvu přinesla i některá vylepšení ve vnitřnostech. Když už bych do toho šel, počkal bych, jestli nevydají za dva měsíce něco jako „Black Edition“, aby ten upgrade stál za to.

Uni

uni -185

5.6.2018 14:24

v6ak: Tak TCL je jen montovna, nakoupí od subdovatalů a poskládá (buď na zakázku někomu nebo sobě). Vývoj nula. Takže očekávat nějaké hiend věcičky, které si povětšinou vyvinou společnosti pro sebe (Apple, Samsung typicky) jsou pro ně nedostupné. A ani tam cenově necílí.

V6ak

v6ak 27

6.6.2018 21:15

Tak nějaký vývoj tam samozřejmě probíhá, ten návrh ze vzduchu nevznikne. A kromě jednoho bodu jde spíše o věci, na které existuje víceméně hotové řešení.

V6ak

v6ak 27

7.6.2018 20:36

* menší baterie – beru zpět, velikost baterie je ± stejná. Na výdrž jsem zvědav.
* Nahrazení pravého Shiftu – obava zůstává, uvidíme. Z nové klávesy moc vytržen nejsem (nevidím výhodu oproti stisku Home) a o Ctrl bych nechtěl přijít.
* Na Google Asistenta se možná dostane, oznámení v tomto směru bylo takové nejasné. Nějakou jeho integraci prý plánují, nevím ale co přesně.
* AR – uvidíme.
* Větší klávesy – nemám pocit, že by to bylo potřeba, ale budiž.
* „Výrazné ztenčení je AFAIR o necelý milimetr.
* Cena v ČR bude asi zpočátku víc, hádám 17–18 kCZK. Zmíněných 16 600 CZK bude mít možná na cenovce pár eshopů, kde ale vzápětí zjistíte, že to není skladem, a že si celkem počkáte. Tak nějak (s jinými čísly) to bylo u KEYone.

LufyCZ

Lukáš Witpeerd 17

8.6.2018 14:02

v6ak: K Treblu – BB nemájí odemklý bootloader, takže je to k ničemu.

V6ak

v6ak 27

8.6.2018 15:50

Lukáš Witpeerd: Možná jen špatně chápu Treble, ale pokud vím, Treble slouží k rychlejším aktualizacím, a je jedno, jestli máte odemčený bootloader. S odemčeným bootloaderem a rootem to možná přinese další výhody (hádám: možnost rootu bez ztráty aktualizací, ale i to bude asi omezené, pokud vůbec), ale význam to má i bez něj.

LufyCZ

Lukáš Witpeerd 17

8.6.2018 17:04

v6ak: to potom záleží na výrobci, jestli Treble využije. Tobě, jako koncovému zákazníkovi to nic nepřidá pokud je bootloader zamčený a výrobce je líný.

V6ak

v6ak 27

8.6.2018 21:04

Lukáš Witpeerd: To ano. BlackBerry vydává pravidelné měsíční updaty, akorát jim to někdy trvá. Tady se dá čekat, že Treble pomůže. Jasně, u výrobce, který vydá telefon a pak žádný update, se zlepšení čistě vlivem Treble moc čekat nedá, ale u BlackBerry ano. Ukáže se to v praxi. Obecně Treble nejspíš pomůže tam, kde se výrobce snaží, ale někdy to drhne. (Časem by mohl i povzbudit konkurenci, ale to je druhá věc.)

A jaká je ta souvislost s odemčeným bootloaderem? Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc tuším, že na root vliv mít spíš nebude. Jde o jednodušší vývoj custom ROM? Nebo něco dalšího?

Johnnie

Johnnie 4

16.8.2018 14:05

Jak se píše česká diakritika? Předem díky.

V6ak

v6ak 27

16.8.2018 15:26

@Johnnie: KEY2 jsem sice neměl v ruce, ale hádám, že se situace nebude lišit od Priv (můj předchozí telefon) a KEYone (na kterém právě píšu). Je několik možností:

1. Píšu bez diakritiky a vybírám návrhy slov, případně mohu mít zapnuté autokorekce. Standardně jsou snad zapnuté mírné autokorekce, já je mám vypnuté – ačkoli jsou celkem decentní, každé autokorekce umějí z malého překlepu udělat úplný nesmysl.
2. Podržím písmeno a vyberu. Dá se čas od času, ale psát delší text bych takto nechtěl.
3. Na klávesu Sym lze vymyslet vlastní vrstvu, kterou jsem si udělal ± podle klávesnice CSHack. Při použití klávesy Sym na obrazovce vyjede nápověda (jinak tu virtuální klávesnice samozřejmě standardně není, jen pruh návrhů slov): https://photos.app.goo.gl/3ZrqMu2hA7Je8Jzd6

RSS (komentáře k článku)