TOPlist

OnePlus 6 recenze: Nejrychlejší telefon za zajímavou cenu

oneplus 6 recenze

OnePlus 6 je poslední novinkou stejnojmenné společnosti. Tento telefon přináší hned několik novinek, na první pohled si všimnete nového designu s výřezem Výbava je opět špičková, stejně i cena, i když ta už není tak výhodná jako v minulých letech, a navíc musí počítat s větší konkurencí. Jak si vedl OnePlus 6 v recenzi? Zjistíme to již brzy.

Obsah recenze OnePlus 6

V balení OnePlus 6 se nachází povinný základ a malý bonus

Balení OnePlus telefonů se již několik let nemění. I tentokrát telefon přichází v bílé krabičce, kde se kombinuje červená. V krabičce se kromě samotného zařízení nachází základní manuály, poděkování od ředitele společnosti, sponka na vytažení šuplíku s kartami a rychlá DASH Charge nabíječka s USB-C kabelem. Potěší bonus v podobě jednoduchého pouzdra. Od první minuty můžete mít telefon chráněný. Máme k dispozici čínskou verzi telefonu, proto je i nabíječka na videu níže v čínské verzi. Pokud ale budete objednávat klasicky z OnePlus stránek, obdržíte evropskou nabíječku. Jak to vše vypadá, se můžete podívat v našem Unboxing videu níže.

OnePlus 6 – UNBOXING – SvetAndroida.cz

OnePlus 6 - UNBOXING - SvetAndroida.cz

OnePlus 6 využívá tvrzené sklo s matným povrchem

Se zpracováním OnePlus 6 jsme neměli problém. Co nás ale nejvíce překvapilo, je použitý materiál u testované verze OnePlus 6 Midnight Black. Na fotografiích i na první pohled v reálu vypadá, že je zadní strana kovová, podobně jako třeba OnePlus 5. Ve skutečnosti ale jde o tvrzené sklo, podobně jako u jiných barevných variant, kde to jde hodně vidět. Na přední straně si můžete všimnout výřeze v displeji. I na přední straně je tvrzené sklo, a to přesněji Corning Gorilla Glass 5 s 2,5D zaoblením. Rozměry telefonu jsou 155.7 x 75.4 x 7.75 mm a váží 177 gramů. To nejsou hrozné parametry vzhledem k velikosti displeje. Do ruky padne telefon poměrně dobře, na nějaké pohodlnější ovládání jednou rukou se už ale díky velikosti dá v podstatě zapomenout.

Konstrukce je kvalitní, nikde se nic neprohýbá, nevrže a vše doléhá správně. Bez problémů se může rovnat s těmi nejlepšími. Dokonce se poprvé dostalo i na oficiální prohlášení k odolnosti proti vodě či prachu. Bohužel ale nesplňuje žádnou IP certifikace, podle popisu OnePlus se ale bude jednat o voděodolnost rovnající se IP54, takže nic speciálního. OnePlus 6 je v podstatě chráněn proti stříkající vodě.

OnePlus 6 – První pohled – SvetAndroida.cz

OnePlus 6 - První pohled - SvetAndroida.cz

Rám telefonu je poměrně bohatý, pokud jde o prvky. Všechny věci, který můžeme znát ze starších OnePlus telefonů, zůstávají i u tohoto modelu. A to včetně 3,5mm audio konektoru a posuvného tlačítka, ze kterého se dají navolit až tři různé zvukové profily. Pravá strana telefonu nabízí i zapínací/vypínací tlačítko. Levá strana telefonu kolébku pro ovládání hlasitosti. Na stejně straně najdeme šuplík pro vložení Sim karet. Kromě klasického USB-C konektoru a hlasitého reproduktoru, najdeme v mobilu i 3,5mm audio konektor. Je dost možné, že půjde o poslední OnePlus model s 3,5mm konektorem, společnost totiž oznámila i zajímavá bezdrátová sluchátka a dá se čekat, že začnou i u nadcházejících telefonů přecházet na bezdrátové technologie. Na přední straně nás potěšila RGB LED dioda, kterou si můžete v nastavení telefonu upravit zcela podle sebe.

oneplus 6 tvrzene sklo

Bohužel reproduktor je díky 3,5mm audio konektoru stále umístěn na levé spodní straně. Budete si ho prstama zakrývat, pokud budete držet telefon na šířku. Jeho kvalita není dobrá, konkurence už ve většině případů nabízí stereo reproduktory s mnohem lepší kvalitou. OnePlus 6 trochu zesílíte zvuk a kvalita přehrávání z reproduktoru jde výrazně dolů.

OnePlus 6 vychází v mnoha barevných variantách

V základu je OnePlus dostupný ve dvou černých variantách a jedné bílé. Nicméně po celou dobu, co bude OnePlus 6 na trhu, se můžeme těšit na různé limitované edice. První už byla dokonce představena. Po omezenou dobu se dá koupit OnePlus 6 v červené barvě. V zahraničí se dokonce prodávala i Avengers edice OnePlus 6.

oneplus 6 barevne varianty black white

Zajímavé obaly a pouzdra najdete přímo na stránkách OnePlus

OnePlus je známé tím, že nabízí velké množství příslušenství ke svým zařízením. Platí to i u posledního modelu OnePlus 6, kde nabízí rovnou pět druhů originálních obalů v různých barevných kombinacích. Nejsou moc levné, jejich cena začíná na 21,95 eur, což je v přepočtu cca 780 Kč. Další možností je ponechat si na telefonu základní silikonový kryt, který je přímo v balení telefonu. Třetí možností je využít čínské eshopy jako je Gearbest, kde už jsou levnější kryty a obaly, můžete tam najít i originální obaly, jejich cena je ale cca stejná jako na webu OnePlus. K dispozici jsou například flipová pouzdra nebo třeba odolnější TPU kryty.

oneplus 6 kryt obal pouzdro

Jaké ochranné sklo koupit na OnePlus 6?

Pouzdra vám většinou ochrání zadní stranu a rám telefonu. Displej už ale moc ne, tedy až na různá flipová pouzdra. Jedna z možností, jak si ochránit displej, jsou ochranné fólie a krycí skla. Právě tvrzená skla jsou v posledních letech mnohem oblíbenější než fólie. A to třeba kvůli tomu, že je jednodušeji nalepíte, a hlavně nabízí větší ochranu. A to jak proti škrábancům, tak proti prasknutí, kdy většinou praskne sklíčko a samotný displej už je v pořádku.

oneplus 6 kryci sklo

Vidět to jde již třeba na oficiálním eshopu OnePlus, kde se nabízí „pouze“ tvrzené sklo. A to za cenu 21.95 eur. Jeden z důvodů, proč se nabízí ke koupit jen krycí sklo je pravděpodobně i to, že základní fólie je od výroby nalepena na telefonu. Nicméně během prvního dne jsme ji sundali, protože její kvalita je velmi špatná. Pokud byste chtěli ale i přesto fólii, můžeme doporučit tu od společnosti Nillkin, jde o jednu z těch lépe hodnocených společností na Gearbestu.

Čtečka otisků prstů je rychlá, ale s mokrými prsty si neporadí

OnePlus se může již dlouhodobě řadit po bok těch nejlepších mobilních společností, pokud se bavíme o kvalitě čtečky otisků. Je rychlá, přesná, rozeznání funguje ze všech stran a její umístění je velmi dobré. Neměli jsme vůbec žádný problém. Na úplnou špičku už ale nepatří, tu momentálně okupuje Honor se svou ultrazvukovou čtečkou, které nevadí ani mokré prsty. S nimi si OnePlus 6 neporadí. Druhé menší mínus je to, že se nepodporují žádná gesta přímo v systému. A to dokonce ani pro stažení notifikační lišty. To je přitom funkce, která je dostupná i v čistém Androidu u Pixel 2 telefonů. Naštěstí se dají využít aplikace třetích stran, které tato gesta simulují.

oneplus 6 ctecka otisku prstu

Pokud čtečku nechcete vůbec využívat, můžete k odemykání telefonu používat i skenování obličeje. OnePlus 6 však nemá žádné pomocné senzory, vše probíhá pomocí selfie kamery. Díky tomu musíte počítat s menší bezpečností, skenování obličejem se třeba nedá používat k potvrzování plateb a druhé menší mínus je to, že ve zhoršených světelných podmínkách a ve tmě odemykání obličejem moc dobře nefunguje.

Zářez OnePlus 6 zaujme, kvalita displeje už ne

Zářez se nám opět vrací. Po společnostech Huawei a Honor, i OnePlus používá tento krkolomný překlad. Výřez neboli vykousnutí displeje jsme poprvé mohli vidět u minulý rok u Essential Phone, největší slávu ale samozřejmě získal až na Apple iPhone X. Huawei a Honor byly další velké značky, které se rozhodly mít telefon s výřezem. Nekopíruje se ale pouze český název, i u OnePlus 6 si můžete výřez elegantně skrýt přímo pomocí softwaru. Ve výsledku ho na první pohled téměř ani neuvidíte.

oneplus 6 zarez

Velikost displeje se u OnePlus 6 zastavila na hodnotě 6,28 palce, jedná se o Optic AMOLED panel s rozlišením 1080 x 2280 pixelů, jeho jemnost je 402 ppi. Zobrazovací schopnosti jsou dobré, na špičku však zaostává. Samsung Galaxy S9 je o úroveň dále. Co nás ale překvapilo, je to, jak je špatně displej čitelný na denním světle. V této cenové kategorii už jsme zvyklí na trochu lepší kvalitu a pokud slunce svítí hodně, což je nyní v létě v podstatě pořád. Občas jsme měli problém vůbec něco přečíst. Bohužel už nemáme k dispozici starší OnePlus telefony na přímé porovnání, ale rozhodně si nepamatujeme z předchozích recenzí, že bychom měli problémy s čitelností displeje.

oneplus 6 displej Vyrez

V nastavení zobrazení si můžete nastavit noční režim, čtecí režim a u kalibrace obrazovky máte poměrně velký výběr. Přesněji si můžete vybrat z výchozích barev, sRGB, DCI-P3, adaptivního modelu a z vlastních odstínů. Dále si třeba můžete vybrat barevné téma systému, a to buď světlé nebo tmavé. Obzvlášť tmavé se hodí v kombinaci s AMOLED displejem, kdy se můžete ušetřit nějaká ta minuta na baterii, a navíc černá vypadá na telefonu opravdu dobře.

OnePlus 6 je ultrarychlý telefon s nekompromisním výkonem

Už na krabičce OnePlus 6 můžete vidět název „The Speed You Need“, v překladu rychlost, kterou potřebujete. A rozhodně výkonem vůbec nešetří. Využívá se Snapdragon 845 s taktem až 2,8 GHz, který doplňuje grafický čip Adreno 630. A i díky rychlému prostředí se jedná o pravděpodobně nejrychlejší telefon, který jsme doposud mohli testovat, obzvlášť se to projeví i v tom, když si nastavíte rychlost animací na 0,5x. Vše je bleskové, ani jednou během testování nedošlo k nějakému zpomalení, všechny hry vám pojedou na nejvyšší detaily. V hrubém výkonu je na tom nejlépe ze všech testovaných telefonů. Porovnali jsme jej s nejlepšími telefony, v AnTutu benchmarku s přehledem vyhrál. V Geekbench 4, který se zaměřuje hlavně na čipset, už mírně zaostával za Exynosem 9810 v Samsung Galaxy S9+ a Apple A11 v iPhone X.

oneplus 6 hrani her

Geekbench 4 benchmark Single Core Multi Core
Apple iPhone X 4 257 bodů 10 365 bodů
Samsung Galaxy S9+ 3 761 bodů 9 148 bodů
OnePlus 6 2 395 bodů 8 986 bodů
Xiaomi Mi 8 1 973 bodů 8 059 bodů
Huawei P20 Pro 1 918 bodů 6 762 bodů
AnTuTu benchmark Celkově CPU GPU UX MEM
OnePlus 6 285 552 bodů 91 476 bodů 125 859 bodů 58 072 bodů 10 145 bodů
Samsung Galaxy S9+ 243 969 bodů 87 209 bodů 94 129 bodů 54 063 bodů 8 568 bodů
Xiaomi Mi 8 232 181 bodů 70 496 bodů 104 481 bodů 48 060 bodů 9 144 bodů
Apple iPhone X 220 668 bodů 86 723 bodl 79 111 bodů 47 337 bodů 7 497 bodů
Huawei P20 Pro 207 555 bodů 71 159 bodů 77 039 bodů 45 585 bodů 13 772 bodů

OnePlus 6 nabízí až 256GB úložiště

OnePlus 6 má paměť RAM o velikosti 6 GB nebo 8 GB, kterou doplňuje vnitřní paměť se 64 GB, 128 GB nebo 256 GB. Později se pravděpodobně objeví i speciální edice, která bude mít 512 GB. My recenzujeme OnePlus 6 128GB s 8GB RAM pamětí. Telefon bohužel nepodporuje microSD karty, a to ani v hybridním módu, do „šuplíčku“ můžete dát „pouze“ dvě nano SIM karty.

Parametry telefonu OnePlus 6

[aps_product_sz id=“492414″]

Podporuje OnePlus 6 Dual Sim?

OnePlus 6 podporuje Dual Sim ve všech možných verzích. Využívá se nano SIM kartu a je úplně jedno, jestli je dáte do prvního nebo druhého slotu. Z obou SIM karet můžete volat, posílat SMS a používat data. Dokonce je i jedno, jakou máte verzi telefonu. My máme čínskou verzi, která se v Evropě neprodává. Vůbec ničemu to ale nevadí, protože se podporují stejná LTE pásma. V nastavení telefonu si můžete vybrat, jaká SIM karta bude výchozí.

oneplus 6 dual sim

Ani s další konektivitou jsme neměli žádný problém. OnePlus 6 podporuje Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. GPS funguje velmi dobře, podporuje se GLONASS, BDS a Galileo, nechybí ani NFC.

Výdrž baterie je u OnePlus 6 mírný nadprůměr

Baterie v telefonu OnePlus 6 má kapacitu 3 300 mAh, což je standardní kapacita u vlajkových modelů. Bez problémů vám tento telefon vydrží celý den a „kousek“. Na kompletní dva dny se dostanete jedině v případě, že značně omezíte používání. Normálně budete muset na druhý den dopoledne nabíjet, aby vám telefon vydržel například do konce pracovní doby. Výdrž OnePlus 6 není vůbec špatná, ale není extra výborná, jde o mírný nadprůměr.

oneplus 6 baterie a nabijeni

Dash Charge nabíjení dokáže divy

Pokud jste v poslední době sledovali naše Facebook stránky, tak víte, že jsme připravovali test nabíjení u většiny vlajkových modelů poslední doby. Kompletní výsledky vám ještě neprozradíme. První místo vám ale prozradíme již nyní. S přehledem vyhrál OnePlus 6 se svým DASH Charge nabíjením. Rychlému nabíjení pomocí USB-C pomáhá 5V / 4A rychlonabíječka, která je přímo v balení. Prvních 50 procent se nabilo do 30 minut, a kompletní nabití je kompletní za cca hodinu a 15 minut. Neplatilo to jen při srovnání, ale i v reálném použití jsou výsledky nabíjení podobné. I když má telefon skleněná záda, na bezdrátové nabíjení zatím můžeme zapomenout.

nabijeni dash charge oneplus 6

Verze Androidu a aktualizace OnePlus 6

OnePlus 6 funguje rovnou z výroby na Androidu 8.1 Oreo. A pokud OnePlus dodrží svá nedávná slova, tak telefon obdrží dvě velké aktualizace na Android P a Android Q. Testovaný telefon běží na květnové bezpečnostní záplatě. Vycházet by měly každé dva měsíce, v těchto dnech by měla přijít nová. A pokud jste vlastnili v minulosti některý OnePlus telefon, připravte se na podobnou písničku s chybami jako u minulých modelů. Přišlo již několik menších aktualizací, které opravují některé chyby, zároveň se ale stane, že aktualizace přinese nové chyby a na opravu se čeká dalších pár dní. Za pár týdnů od vydání se to ale uklidní a bugy se vychytají. Během testování jsme v systému nenarazili na žádnou kritickou chybu

OnePlus 6 wallpapers

Hodně oblíbené jsou OnePlus 6 wallpaper, k dispozici jsou samozřejmě v telefonu, Pokud ale nemáte tuto novinku, stále je můžete mít i na svém jiném zařízení. Autor těchto tapet Hampus Ollson je v plné kvalitě uveřejnil na svých webových stránkách. Stahovat je můžete ZDE.


Nadstavba OxygenOS je bez bloatware aplikací

Ve zkratce se dá nadstavba OxygenOS nazvat čistým Androidem s několika vylepšeními. Potěší to, že v ni nejsou žádné bloatware aplikace, nachází se v ní pouze několik OnePlus aplikací a samozřejmě ty od společnosti Google. Nadstavba je stabilní, menší mínus vidíme v tom, že po stránce vzhledu spíše připomíná starší Android 7 Nougat, než Android Oreo. Ostatně na to si stěžovali i majitelé starších OnePlus telefonů, kteří obdrželi aktualizaci na Oreo. Naštěstí to nemá velký vliv na funkčnost systému.

V nastavení si můžete nastavit i detaily jako jsou ikony ve stavové liště, podporují se různá gesta. Nejvíce nás ale pravděpodobně u nadstavby potěšila možnost zapnout si gesta ovládání Androidu. OnePlus se přidává k dalším výrobcům, u kterých se dá vypnout základní navigační panel (tři tlačítka pro ovládání systému). Místo toho se využívají tři gesta. Potáhnutí prstem z dolního středu obrazovky směrem nahoru se vrátíte na domovskou obrazovku. Nedávné aplikace otevřete stejným způsobem, akorát přidržíte prst na displeji, dokud nezavibruje. Tlačítko zpět funguje poráhnutím prstu z levé nebo pravé dolní části směrem nahoru. Vzhledem k tomu, že u všech tří gest probíhá v podstatě stejný pohyb, si velmi rychle zvyknete na tento styl ovládání. Za nás rozhodně palec nahoru.

Jak OnePlus 6 fotí a natáčí video?

OnePlus každý rok při představení tvrdí, že konečně mají ten super fotoaparát, který se může rovnat s těmi nejlepšími. U minulých telefonů to ale v reálném použití nebyla vždy pravda, obzvlášť ve zhoršených světelných podmínkách zaostávaly. OnePlus 6 používá duální fotoaparát se dvěma snímači Sony. První je Sony IMX 519, který má 16 MPx, podporuje EIS i OIS a světelnost je F/1.7. Sekundární fotoaparát má snímač Sony IMX 376K, který má 20 MPx a světelnost F/1.7. Podporuje se nahrávání až ve 4K rozlišení a 60 FPS. Přední selfie kamera má 16 MPx, EIS a světelnost F/2.0.

oneplus 6 dualni fotoaparat

V dobrých světelných podmínkách dokáže vykouzlit velmi kvalitní snímky. Vyvážení barev, míra detailů i ostrost je na tom velmi dobře. Ve zhoršených podmínkách ale oproti fotomobilům jako je Samsung Galaxy S9+ a Huawei P20 Pro opět ztrácí. Rozhodně už ale nejde o katastrofu jako třeba u OnePlus 5. Rozhodně můžeme vidět zlepšení, hodně tomu pravděpodobně pomohl i návrat optické stabilizace obrazu. Pokud máme jedním slovem hodnotit fotoaparát, tak slovem dobrý. Nejedná se o žádný propadák, ale zároveň nejde o fotomobil, u kterého byste měli nějaký „wow“ moment. Vidět to půjde i zanedlouho v našem fototestu OnePlus 6 vs iPhone X.

Fotografie z OnePlus 6

oneplus 6 testovaci fotografie louka

oneplus 6 fotografie veteran

Videa z OnePlus 6

OnePlus 6 testovací video – den

OnePlus 6 testovací video - den

OnePlus 6 testovací video – noc

OnePlus 6 testovací video - noc

Cena telefonu OnePlus 6

Cena OnePlus 6 je opět o něco vyšší než u předchůdce, stále se ale jedná o velmi zajímavou cenu vzhledem k výbavě, kterou nabízí. Pokud tedy telefon nekupujete v českých obchodech jako je Alza, kde byste se o několik tisíc přeplatili, jak ukazují data ze serveru Heureka. Cena OnePlus 6 začíná na částce 519 eur, to je v přepočtu cca 13 500 Kč. Nejdražší verze s 8GB RAM a 256GB vnitřní paměti stojí 619 eur, to je zhruba 16 175 Kč.

Dostupnost OnePlus 6

V době vydání recenze už je OnePlus 6 klasicky dostupný, jediný problém může být s limitovanými edicemi, které bývají často velmi rychle vyprodané. Klasické barevné varianty byste ale bez problémů měli koupit až zhruba do přelomu podzimy/zimy, kdy by měla vyjít vylepšená verze OnePlus 6T.

Srovnání telefonů OnePlus 5 a OnePlus 6

V závěrečném srovnání se blíže podíváme na srovnání s rok starým modelem OnePlus 5, což byl shodou okolností poslední OnePlus model, který jsme na našem webu recenzovali. Vyplatí se přechod na nový model? Na první pohled oba telefony vypadají zcela odlišně. OnePlus 5 byl posledním OnePlus zařízením s klasickým 16:9 poměrem a velkými rámečky. Situace na trhu je hodně odlišná, OnePlus 5 byl jeden z nejvíce kontroverzních telefonů, ať už to byl design, zvýšenou cenu, problémy po vydání, obvinění z podvodu apod. OnePlus 6 má mnohem klidnější vydání.

Největší problém jsme před rokem měli s fotoaparátem, jehož kvalita nenaplnila očekávání. Novinka se v této části rozhodně vylepšila. Absence zvýšené odolnosti byl další zápor OnePlus 5, zde můžeme vidět mírné vylepšení, stále ale telefon značně zaostává například za Samsung telefony. Dále je to nemožnost rozšíření úložiště, což bohužel zůstává. Dále se nám u OnePlus 5 nelíbily problémy při vydání telefonu jako třeba špatné nahrávání stereo zvuku, obrácený panel displeje apod. Velké problémy u OnePlus 6 naštěstí nejsou, ty menší se navíc týkají jen softwaru.

Jenže ve všem není OnePlus 6 lepší, hlavně displej telefonu nám nyní přijde horší, hlavně při používání na denním světle, kdy téměř nic nejde vidět. To je velký minusový bod OnePlus 6. Další body jako je utra rychlé prostředí, vysoký výkon, rychlé nabíjení, rychlá čtečka otisků prstů platí stále, v těchto činnostech je rychlejší OnePlus 6. Nevidíme v tom ale velkou přidanou hodnotu, abyste museli měnit starší model za novější.

telefon oneplus 5

Závěr recenze OnePlus 6

OnePlus 6 je povedené zařízení, ale určitě ne dokonalé. Stále je to neskutečně rychlý telefon, který má vysoký výkon. Má rychlou čtečku otisků prstů, rychlé nabíjení DASH Charge anebo kvalitní zpracování. Výhodná cena telefonu je ale stále vykoupena několika výraznými zápory a jde vidět, že za tou absolutní špičkou stále mírně zaostává. U fotoaparátu už to není velký průšvih, OnePlus 6 dělá kvalitní snímky. Zaostává ale v kvalitě displeje, horším reproduktoru, podivnou odolností vůči vodě a prachu. Při případné koupi si musíte sami sobě položit otázku, co je pro vás důležité. Na jednu stranu OnePlus 6 umí některé věci pravděpodobně nejlépe na světě, na druhou stranu ale má velké kompromisy.

Klady

+ Vysoký výkon
+ Rychlé a odladěné prostředí
+ Ultra rychlé nabíjení Dash Charge
+ Pohotová čtečka otisků prstů
+ Kvalitní zpracování telefonu
+ 3,5mm audio konektor
+ LED dioda

Zápory

– Špatná čitelnost displeje na denním světle
– Nekvalitní a špatně umístěný hlasitý reproduktor
– Chybí podpora pro microSD karty
– Nepodporuje bezdrátové nabíjení
– Špatně definovaná odolnost proti vodě a prachu

Za zapůjčení děkujeme společnosti Gearbest.

Přemýšlíte nad OnePlus 6, nebo se vám líbí jiný vlajkový model?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)