Gesta jsou budoucností ovládání telefonů: Takhle fungují v Androidu P, MIUI a EMUI

gesta android p miui emui

Gesta pro ovládání telefonů se vrací v plné parádě. Změnu ovládání telefonů můžeme vidět nejen u iOS, ale také na „našem“ systému se zeleným robotem. Google chystá v Android P změny v tom, jak se bude ovládat, Xiaomi už také ve své nadstavbě používá zajímavá gesta a stejně tak společnosti Huawei či Honor, které využívají čtečku otisků prstů na přední straně. Na všechny tyto nové způsoby ovládání se podíváme blíže v našem videu.

Gesta začínají na mobilech nahrazovat tlačítka

V minulosti už jsme mohli vidět v mobilním světě různé systémy, které v sobě měly zakomponovány gesta pro ovládání, například to byl webOS od Palmu anebo BlackBerry OS 10. Jenže ani jeden systém už dnešní době není podporován, a to i možná z toho důvodu, že zkrátka předběhly dobu. A to minimálně z pohledu ovládání systému. Protože oba dva mobilní systémy – Android i iOS jsou momentálně v období, kdy postupně přechází na ovládání pomocí gest.

ovladani telefonu gesta android p miui emui Ovládání pomocí gest budeme vídat ve stále větším množství telefonů

U iOS jsme to poprvé mohli vidět při odhalení mobilu iPhone X, ve kterém zmizelo ikonické Home tlačítko. Apple tak musel přijít s náhradou. Před několika týdny jsme se dočkali i betaverze Androidu P, která přinesla změnu ovládání, kde už není k dispozici klasické rozestavění tří tlačítek, ale nová gesta. Ty však ještě nejsou do systému zakomponována zcela, tlačítko zpět stále zůstává. Hodně se ale spekuluje o tom, že ovládání v Androidu P je pouhý mezikrok a v následující verzi zmizí i tlačítko zpět a ovládání systému Android tak bude probíhat pouze pomocí gest.

A to, že gesta představil přímo Google v nové verzi Androidu je poměrně velká věc. Zároveň tím naznačuje i výrobcům telefonů, jakým směrem se mají vydat ve svých nadstavbách. Existují ale výjimky, na mysli máme třeba společnosti Xiaomi a Huawei s Honorem. Ty už ve svých novinkách nabízí alternativní ovládání pomocí gest. Konkrétně jsme se podívali na gesta u Xiaomi Mi Mix 2S a Honor 10 a samozřejmě také v Androidu P, který máme v betaverzi na redakčním Pixel 2 telefonu. Na videu níže můžete vidět všechny tři způsoby ovládání i s popisem, jak fungují.

Jak fungují gesta v Androidu 9 Pie, MIUI a EMUI – SvetAndroida.cz

Jak fungují gesta v Androidu 9 Pie, MIUI a EMUI - SvetAndroida.cz

Vítáte ovládání pomocí gest? Řešení které společnosti se vám zdá nejlepší?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)