Menu

Gesta jsou budoucností ovládání telefonů: Takhle fungují v Androidu P, MIUI a EMUI

Gesta pro ovládání telefonů se vrací v plné parádě. Změnu ovládání telefonů můžeme vidět nejen u iOS, ale také na “našem” systému se zeleným robotem. Google chystá v Android P změny v tom, jak se bude ovládat, Xiaomi už také ve své nadstavbě používá zajímavá gesta a stejně tak společnosti Huawei či Honor, které využívají čtečku otisků prstů na přední straně. Na všechny tyto nové způsoby ovládání se podíváme blíže v našem videu.

Gesta začínají na mobilech nahrazovat tlačítka

V minulosti už jsme mohli vidět v mobilním světě různé systémy, které v sobě měly zakomponovány gesta pro ovládání, například to byl webOS od Palmu anebo BlackBerry OS 10. Jenže ani jeden systém už dnešní době není podporován, a to i možná z toho důvodu, že zkrátka předběhly dobu. A to minimálně z pohledu ovládání systému. Protože oba dva mobilní systémy – Android i iOS jsou momentálně v období, kdy postupně přechází na ovládání pomocí gest.

ovladani telefonu gesta android p miui emui

Ovládání pomocí gest budeme vídat ve stále větším množství telefonů

U iOS jsme to poprvé mohli vidět při odhalení mobilu iPhone X, ve kterém zmizelo ikonické Home tlačítko. Apple tak musel přijít s náhradou. Před několika týdny jsme se dočkali i betaverze Androidu P, která přinesla změnu ovládání, kde už není k dispozici klasické rozestavění tří tlačítek, ale nová gesta. Ty však ještě nejsou do systému zakomponována zcela, tlačítko zpět stále zůstává. Hodně se ale spekuluje o tom, že ovládání v Androidu P je pouhý mezikrok a v následující verzi zmizí i tlačítko zpět a ovládání systému Android tak bude probíhat pouze pomocí gest.

A to, že gesta představil přímo Google v nové verzi Androidu je poměrně velká věc. Zároveň tím naznačuje i výrobcům telefonů, jakým směrem se mají vydat ve svých nadstavbách. Existují ale výjimky, na mysli máme třeba společnosti Xiaomi a Huawei s Honorem. Ty už ve svých novinkách nabízí alternativní ovládání pomocí gest. Konkrétně jsme se podívali na gesta u Xiaomi Mi Mix 2S a Honor 10 a samozřejmě také v Androidu P, který máme v betaverzi na redakčním Pixel 2 telefonu. Na videu níže můžete vidět všechny tři způsoby ovládání i s popisem, jak fungují.

Vítáte ovládání pomocí gest? Řešení které společnosti se vám zdá nejlepší?

 

Komentáře

Zalmista

Zalmista -7

12.6.2018 21:45

To mě moc netěší. Je to divné říct ve 32, že je člověk starý, ale jsem konzerva a gesta kromě těch základních jdou mimo mě. Takže pro mě ne moc lákavá vize. Na všechno nějaké gesto. Kde to jsme :-(

Dede64

Dan 6

12.6.2018 23:55

S gesty u Honoru mám obavy, že budou náchylná k náhodným omylům, např. gesto zpět (klepnutí), při používání telefonu při hraní / sledování videa na šířku. Sám mám čtečku otisků na zádech telefonu a gesta ovládání, jsem musel vypnout kvůli náhodným “klepnutím”.

Thegrid

thegrid37 0

13.6.2018 0:21

Nevim proc dělat něco mezi (android P) a nedodělali to tlačítko zpět. Problém asi bude, že to bude kolidovat se spousty aplikacemi.
Určitě to chce změnu. Tlačítka jsou zkostnatělý neergonomický pozůstatek. Ale gesta by měly být u celého droida stejná. Je mi 29 a necítím se být starý na to jako Zalmista :)

Uni

uni -225

13.6.2018 7:11

Zelmista: U iOS😊

Gesta jsou fajn. Na klávesnici používám už roky (vlastně už v době WM), na tabletu (iPad) i na telefonu, kde jsem si je udělal v podstatě stejně jako Apple pak v iPhoneX, takže to udělali dobře 😁
Např. gesto pro stažení notifikací je při dnešních pádlech prakticky nutnost, jedna z základních vlastností Nova Launcheru.

Milan4exa

Милан Швец 24

13.6.2018 7:52

Muj nazor je, ze nezalezi na veku ale na chuti zkouset neco noveho. Ja gesta vitam a mohl bych vam v klidu delat tatinka :)

Pavel.K

Pavel.K 37

13.6.2018 18:08

Mám Nová Launcher a gesta používám dlouho. Jde o zvyk a člověk si to musí zažít. Nesmí jich být moc, aby z toho nebyl guláš. Já to mám usnadněné tim, že nemohu používat různá poklepání, protože mám na ploše ikony aplikaci a vždy nějakou trefím. Ale používat tah nahoru dolů jedním dvěma prsty, případně otočit dvěma prsty po a proti směru hodinových ručiček je paráda.

JakubK

JakubK 0

13.6.2018 18:47

No já už cca 3 týdny používám gesta na Mi Mix 2S a nemůžu si to vynachválit. 1) víc místa na displeji. 2) Snadné a příjemné. Co se chybovosti týče ,tak párkrát se mi stalo, že jsem si zavřel aplikaci, ale ona jde hned zase otevřít a pokračujete tam, kde jste přestali. U hry nikdy. Jsem spokojený a tlačítka jsem schoval.

Pavel.K

Pavel.K 37

13.6.2018 19:09

To Milan Švec: přesně tak, mně je 62 a líbí se mi také.

Tc

tc48 -1

17.6.2018 7:22

JakubK: a jak se ti používáním gest uvolní místo na displayi?

Uni

uni -225

17.6.2018 10:08

tc48: Pokud máš zařízení s SW syst. čidly (navbar), můžeš jej vypnout, alternativou k čudlům jsou gesta. Do vyzkoušet do krámu iPhone X, v podstatě nemá jediný ovládací prvek (částečně je jim ale Home indikátor, to je pravda).

RSS (komentáře k článku)