TOPlist

Android P Beta verze: Jak systém instalovat a jaké nové funkce přibyly?

android p beta verze

V minulém článku jsme se blíže podívali na novinky, které Google představil v úvodu konference Google I/O 2018. Samozřejmě se bavil i o chystaném Androidu P. Akorát novinek je tolik, že si Android P beta verze zasloužila vlastní článek. Pojďme si tedy více přiblížit to, co se chystá do oblíbeného systému a ukážeme si i možnosti, jak si již dnes Android P nainstalovat hned na několik různých telefonů.

Android P Beta verze – Obsah článku

Android P Beta verze už je k dispozici

Project Treble se začínal objevovat v telefonech s předchozí verzí systému Android Oreo. Teprve ale až nyní vidíme jeho „sílu“ v rychlejších aktualizacích. Google na úvod oznámil, že beta verze je dostupná ihned. To by nebylo nějak překvapivé, obvykle ale bývala beta verze nového systému dostupná pouze na Nexus či Pixel telefony.

android p predstaveni

S Androidem P se to ale mění, kromě klasiky v případě Pixel a Pixel 2 telefonů, se dostává na dalších 7 telefonů. A to přesně na Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S, Nokia 7 Plus, Oppo R15 Pro, Vivo X21, OnePlus 6 a Essential PH‑1. Zajímavostí je OnePlus 6, který ještě nebyl oficiálně oznámen.

Druhou zajímavostí je to, že na tyto telefony se nedostane čistá verze Androidu P, ale jejich klasická nadstavba, která poběží s novinkami Androidu P. I to ukazuje, jak je Project Treble důležitou součástí. Pokud vlastníte Pixel telefon, tak je instalace a stažení jednoduché. Stačí přijít na stránku Android beta programu, když pak scrollujete úplně dolů, tak uvidíte telefony, na které si můžete betu aktivovat. Stačí pak jen chvíli počkat a aktualizace se vám v telefonu samostatně nabídne.

Jak instalovat Android P beta verzi na další telefony?

Každý z výrobců má trochu odlišný způsob instalace a není tak jednoduchý jako v případě Google Pixelu. Pro instalaci budete muset postupovat podle několika kroků, které jsou v angličtině a v případě Vivo v čínštině. To nezní nějak hrozně, nicméně je tu možnost, že u nějakého kroku provedete něco trochu jinak a instalace se může pokazit. Zároveň musíme dodat, že většina společností nenabízí podporu pro Android P, takže když naleznete nějakou chybu, tak je jen na vás, jak si s ní poradíte. Záruku flashnutím beta systému neztratíte.

Vyplatí se instalovat Android P beta verzi?

Již od včerejšího večera máme beta verzi Androidu P nainstalovanou na redakčním Pixel 2 telefonu. Z krátkého testování nás zatím překvapilo, jak svižně beta verze funguje. Stabilita samotného systému je také perfektní, ještě se nám ani jednou nerestartoval. Mnohem horší už je to ale s podporou aplikací, velké množství jich nefunguje. A to i třeba Gmail nebo aplikace Google, nejde tak jen o aplikace třetích stran. Baterie nám poměrně kolísá a je brzy na nějaké hodnocení.

Android: Open to the future

Android: Open to the future

Pokud si rádi zkoušíte novinky s předstihem a nevadí vám padající aplikace, problémy s baterií, tak se používání beta verze dá doporučit již nyní, dovoláte se, pošlete zprávy, i ty emaily zpracujete, akorát možná budete chvíli potřebovat aplikaci třetí strany. Pokud ale od telefonu požadujete, aby v každém případě fungoval, nechcete řešit i banální problémy, tak si spíše počkejte na pozdější testovací verze, kde je vše mnohem vyladěnější.

Jaké jsou novinky v beta verzi Android P?

V březnu se Android P poprvé představil, a to hlavně s novinkami, které se týkaly hlavně vývojářů. Na konferenci Google I/O 2018 už se ukazují více novinky pro uživatele. Android P beta verze jich přináší poměrně hodně. A to třeba nová gesta pro navigační lištu, podporu AI, ale také lepší zabezpečení.

android p navigacni lista

Umělá inteligence je jednou z hlavních částí, která pak má „prsty“ v několika dalších funkcích. Například s Deep Mind se spolupracuje na funkce s názvem Adaptivní baterie. Slouží k lepší optimalizaci baterie, která bude upřednostňována pro aplikace, které se používají nejvíce. Respektive omezuje využití baterie aplikacemi, které nepoužíváte tak často. Zároveň se AI a strojové učení bude používat k automatickému nastavování jasu displeje.

Další novinky si všimnete v menu s aplikacemi a také v seznamu posledních otevřených aplikací. Android P totiž předpovídá, které další akce s telefonem budete provádět a nabízí vám rychlé akce, a to například spuštění hudby, zavolání určitému kontaktu, vyhledání obchodů v okolí apod.

android p beta verze slices

Hodně společného s tím má i funkce Slices, která nabídne interaktivní úryvky přímo v systému. A to třeba další akce, které byste v podporované aplikaci provedli, příklad je objednání Uberu přímo z vyhledávání, namísto otevření aplikace Uber.

Podpora gest předělává navigační lištu

Zároveň se má nový systém zjednodušit, alespoň tak Google popsal změny v navigační liště. Nově si můžete zapnout podporu gest, která navigační lištu změní v jedno hlavní tlačítko. Pohybem prstu nahoru pootevřete vylepšené multitasking okno, kde kromě posledních aplikací najdete také Google vyhledávání a ikony pěti oblíbených aplikací. Pokud pohyb prstu protáhnete, tak se otevře menu s aplikacemi, stejně jako to známe z Androidu Oreo. Šipka zpět zůstává, ale ve většině případů je schovaná. Pokud prstem pohnete do pravé strany, tak se vám otevřou opět poslední aplikace, akorát mezi nimi můžete rychle projíždět.

android p novinky

Dále se dostane na Dashboard, ve kterém si detailně můžete prohlédnout, jak často používáte kterou aplikaci, jaké notifikace dostáváte a podrobně se podívat na čas, který s telefonem trávíte. S tím je spojená i funkce App Timer, kde si můžete nastavit kolik maximálně budete trávit času s nějakou aplikací. V neposlední řadě vás telefon upozorní na to, že již máte jít spát, a to tím, že se kompletně vypnou barvy telefonu a zůstane černobílý. Podrobněji se na novinky v Androidu P podíváme již brzy.

Jak se vám líbí novinky v Androidu P?

Zdroje: TK, TZ, 9to5google.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)