Android P oficiálně představen: Všechny novinky na jednom místě

android p predstaveni

Android P se očekával až za týden, Google ale dnes překvapil a oficiálně představil novou verzi Androidu. Prozatím samozřejmě v testovací verzi pro vývojáře, i tak ale dává dobrý náhled na to, co čeká na uživatele za několik měsíců. Pojďme se podívat na všechny novinky, které dnes Google představil.

Android P novinky – Obsah článku

Android P počítá s výřezem v displeji i duálními fotoaparáty

Kompletní název pro novou verzi Androidu neznáme, Google do testovací verze ještě nevložil ani žádnou nápovědu, která by mohla něco naznačovat. “Nejdůležitější” otázka tak byla tímto zodpovězena, pojďme se podívat na nové funkce. Z uveřejněných informací jde vidět, že Google umožní vývojářům více využít prvky z moderních telefonů. Android P už počítá s displeji, které mají výřez a také například vylepší použití duálních fotoaparátů.

Článek budeme postupně aktualizovat s tím, jak se budou odhalovat nové funkce.

Podpora pro displeje s výřezem

Ať už se vám telefony s výřezem líbí, nebo ne. Tak není pochyb, že jich v následujících měsících vyjde velké množství. Už veletrh MWC naznačil, že jde o jeden z hlavních trendů pro rok 2018. Většina hlavních výrobců chystá model, který má vyříznutý displej. Proto není divu, že je začne podporovat i Android P.

android p vyrez v displeji

Lepší podpora pro duální fotoaparáty

Duální fotoaparáty už jsou na Android telefonech o trochu delší dobu než výřez v displeji. Google tak přichystal nová API, která umožní pokročilejší funkce. Vývojáři tak v aplikacích budou moct využít funkce duálních fotoaparátů, které jeden fotoaparát nedokáže, jde hlavně o hrátky se zoomem, rozostřením apod. Další vylepšení zahrnují optimalizace, které pomůžou s rychlostí fotoaparátu. Zajímavé je také to, že Android P umožní podporu pro externí USB/UVC kamery.

What’s New in the Android P Preview

What's New in the Android P Preview


Úprava notifikací

Nebyla by to nová verze Androidu, kdyby se nějakým způsobem neupravovaly notifikace. Největší změna čeká zprávy. Rovnou v notifikacích se bude moct zobrazit náhled obrázku a nálepky. Umožní se také zobrazení celé konverzace včetně jmen, a hlavně možnost rychlých odpovědí. Podobně jako to nabízí testovací aplikace Google Reply.

Android Oreo přinesl notifikační kanály, které umožňují vytvořit si skupinky notifikací, které se budou řídit stejnými pravidly. Jejich nastavení je ale trochu zmatené, v Android P se tak jejich nastavení předělá. Rychle například půjde celá skupina zablokovat, změní se také kategorie priorit při režimu nerušit.

Přesná poloha v budovách díky Wi-Fi RTT

Přesná poloha uvnitř budov je už dlouhou dobu výzvou nejen pro Google. Android P by to ale konečně mohl vyřešit, přidává totiž podporu pro Wi-Fi protokol IEEE 802.11mc, který je známý také jako WiFi RTT (Round Trip-Time).

android p poloha v budovach

Pokud bude mít uživatel telefon s podporujícím hardwarem, povolenou polohu, tak bude Android ukazovat polohu v budovách. A to zjednodušeně řečeno tím, že bude měřit vzdálenost od Wi-Fi routerů v budovách. A to i těch, ke kterým nebude připojen. Pokud jsou v budově alespoň tři Wi-Fi routery, tak by tato funkce měla umět určit pozici s přesností na 1 až 2 metry. Tato funkce se může hodit i do chytré domácnosti, kdy například řeknete “Zhasni tohle světlo” a asistent zhasne světlo, u kterého stojíte s telefonem.

Další menší novinky v Android P

Nové funkce samozřejmě budou přibývat, tohle je jen základ určený pro první vydání. Hlavní novinky se pak představí pravděpodobně na konferenci Google I/O 2018. Níže ještě naleznete několik menších novinek.

Přidává se ImageDecoder, který umožní jednodušší dekódování, zpracování, a podporu animovaných obrázků. Dále se otevírá API pro mobilní platby přes NFC, kdy budou moct vývojáři implementovat platby přes NFC do svých aplikací. Přidává se i podpora pro HDR VP9 Profile 2, který umožní přehrávání HDR videí i v jiných než výchozích aplikacích. Vylepšuje se funkce AutoFill z Android Oreo, autentizace přes čtečku otisků prstů, Kotlin optimalizace atd.

Bezpečnost v Android P se také zvýší

Od listopadu 2018 bude Google Play vyžadovat, aby nové aktualizace byly mířeny na API 26 z Android Oreo a vyšší. To už nějaký čas víme. V Androidu P budou pak uživatele varovat, že si instalují aplikaci, která není podporována na nových verzích. Začíná se na API 17 z Androidu 4.2 a postupně se to bude s každou testovací verzí Androidu P zvyšovat.

antivirovy program android

Přístup k neveřejným API se postupně omezuje. Vývojáři budou muset své aplikace přenést na veřejný ekvivalent. A jak už se ví nějakou dobu, aplikace v pozadí nebudou mít přístup k mikrofonu, fotoaparátu či senzorům.

Android P už můžete stahovat

Pokud vlastníte Pixel, Pixel XL, Pixel 2 či Pixel 2 XL, tak už si můžete první testovací verzi Androidu P nainstalovat. K dispozici už jsou OTA soubory, takže instalace není tak složitá. Nicméně před instalací si ještě rozmyslete, že opravdu chcete tuto první verzi. Není určena na normální používání, a to už jen třeba tím, že je plná chyb a není moc stabilní. Pokud ale přeci jen chcete mít Android P, tak potřebné soubory stahujte ze stránek Android Developers.

Těšíte se na Android P?

Zdroje: developer.android.com, androidpolice.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)