Menu

Digital Wellbeing je nový nástroj pro boj se závislostí na mobilech

Včera večer Google trochu nečekaně vydal Android 9 Pie. Samotný systém se moc neliší od betaverze, která byla dlouhé měsíce k dispozici pro několik telefonů. Nicméně je tu ale jedná významná novinka, kterou včera Google rovněž spustil. A to Digital Wellbeing, v překladu něco jako digitální pohoda. Tato funkce byla představena společně s Androidem 9 Pie již před mnoha měsíci, moc se ale o ní nemluvilo. Až včera večer se objevila betaverze, kterou můžou instalovat majitelé Pixel telefonů. Google chce touto funkcí bojovat se závislostí na mobilech. Jak přesně?

Digital Wellbeing: Google v Androidu 9 Pie bojuje se závislostí na mobilech

Novinku už máme k dispozici na redakčním Pixel telefonu. Můžeme se tak blíže podívat na to, co vlastně umí a jak má bojovat se závislostí. Nástroj počítá každou minutu, kterou telefon používáte, počítá počet notifikací a také kolikrát denně telefon odemknete. Vše následně zabalí do jednoduše pochopitelných grafů, ze kterých hned uvidíte, jak často telefon používáte a jestli máte problém se závislostí.

digitalni pohoda google android 9 pie

Digital Wellbeing se objeví jako nová položka v nastavení telefonu. Na základní obrazovce vidíte rychlé informace o tom, kolik minut/hodin jste dnes již telefon používali. Zároveň vidíte, ve které aplikaci jste trávili nejvíce času. Uprostřed obrazovky se nachází počet odemknutí telefonů a také kolik notifikací vám přišlo. Vše podstatné se ale odehrává ve funkci Dashboard. Ta vám používání telefonu rozkouskuje ještě do větších detailů. Můžete si rychle zobrazit s jakou aplikací jste trávili nejvíce času, ze které vám přišlo nejvíce notifikací a také se dají seřadit podle toho, jak často je otevíráte.

digital wellbeing google android 9 pie

Pokud si na nějakou aplikaci kliknete, vidíte ještě podrobnější statistiky toho, jak jste aplikaci používali. Zde už je to rozděleno i na jednotlivé hodiny. Pro každou aplikaci si můžete nastavit maximální čas, který ji můžete mít každý den zapnutou. Pro příklad si vezmeme aplikaci Sync. Jak jde vidět, dnes jsme aplikaci používali 16 minut. V nastavení Digital Wellbeing jsme si následně nastavili, že aplikaci můžeme používat pouze 15 minut každý den. Dostali jsme se přes limit a dnes již aplikaci nemůžeme používat. Ikonka aplikace zešedne a když se ji snažíte spustit, objeví se informace, že dnes již vypršel dovolený čas pro používání aplikace. Tímto způsobem si můžete nastavit všechny aplikace, například pro hry si vyhradit maximálně 10 minut denně, pro Facebook 15 minut atd.

Funkce Wind Down vás upozorní, že již máte jít spát

Další funkcí tohoto nástroje je něco, co se nazývá Wind Down. Určena je k tomu, abyste před spánkem dlouho nebrouzdali na telefonu. V nastavení si nejprve určíte dobu, ve kterou chcete jít spát. Můžete si nastavit automatický režim nerušit, ale hlavně černobílý režim. Jakmile bude čas jít spát, telefon se automaticky přepne do černobílého režimu, čímž dává uživatelovi vědět, že už by měl jít spát. Toto jsou hlavní funkce toho, co Google nazývá jako Digital Wellbeing, tedy digitální pohodu. Slouží hlavně k lepšímu pochopení toho, co vlastně s telefonem děláte a jak dlouho. Mnoho uživatelů si neuvědomuje, kolik hodin každý den tráví sledováním displeje telefonu.

Nástroj je prozatím dostupní pouze na Pixel telefony od společnosti Google. Pokud telefon máte, můžete si betaverzi stáhnout z APKMirror a poté jej klasicky nainstalovat jako aplikaci. Nová položka se vám poté zobrazí v nastavení telefonu. Na podzim by měla vyjít plná verze a nástroj by se postupně měl rozšiřovat na další telefony. Nejprve se dostane na Android One telefony s čistým Androidem. Zajímavé je to, že podobné nástroje chystá Apple i do nadcházejícího iOS 12.

Přijde vám nástroj Digital Wellbeing užitečný? Dokáže odhadnout, kolik hodin trávíte každý den s telefonem?

Zdroje: vlastní, androidpolice.com

 

Komentáře

Mahtiel

Mahtiel 61

7.8.2018 22:04

Super zpráva, osobně jsem tak trochu mobilní závislák a chci s tím něco dělat. Tuto fičuru rozhodně uvítám. :)

Rudla_wat

Rudla wat 5

8.8.2018 0:19

Všímám si poslední dobou že těchto aplikací je vícero, a absolutně nechápu proč bych se měl tak debilně omezovat.Tím myslím to, že si v této aplikaci má někdo nastavit vypnutí nějaké aplikace po 10 minutách denního používání. Od toho jsem si mobil koupil, však nejsme retardovaný a ten mobil bereme do ruky za nějakým účelem, a nějaká aplikace nám v tom přece nebude zamezovat. Pokud to někdo s mobilem přehání a uvědomuje si to tak věřím, že ten mobil omezí sám pomocí svojí vůle, nikoliv nějaká aplikace.

Jinak ty grafy jsou podle mě naopak dobrá věc, to se docela i hodí pro zvědavost – jakou dobu a kdy aplikace používám, i když užitečnost v tom také moc nevidím, je to prostě jenom taková “zbytečná” informace.

Ještě by jsme potřebovali něco, co nám bude analyzovat dobu kterou trávíme v koupelně, nebo třeba v bazénu, potřebujeme být hlídání od aplikacích.

Teď trochu odbočím od tématu, ale třeba jsem koukal že existuje aplikace na hlídání pitného režimu, lidi to chválej a jsou s tím spokojení. To už jste na tom nektěří fakt tak špatně že se neumíte bez upozornění nachlastat?😂 Co sakra dělali lidi ve světě bezdotykových chytrých mobilů? Chcípali na dehydrataci?

Mahtiel

Mahtiel 61

8.8.2018 6:25

Rudla Watt co se týče aplikace na pitný režim, tak dost lidí prostě zapomíná pít, respektive pijí, až když mají vyloženou žízeň. Osobně aplikaci hlídající pitný režim nepoužívám, ale jsem schopná během dne vypít cca litr tekutiny, což je proklatě málo.

A co se týče vestavěné aplikace o používání telefonu, tak určitě bude fajn. Aplikace třetích stran někdy pořádně nefungují na pozadí kvůli restrikcím viz EMUI nebo MIUI. Uživatel musí laborovat s právy pro onou aplikaci, což není zrovna ideální. Spousta lidí si kupuje telefon z důvodu, aby mu sloužil a nechce nebo neumí se v tom moc hrabat.

Zalmista

Zalmista -7

8.8.2018 6:57

Nevím, ale závislost na telefonu nehodnotím špatně. Spíš než nějaké takové aplikace a programy doporučuji cvičit, sportovat. Pak byste neměli problém jako já vypít často až čtyři litry, protože vás to donutí. K tomu problém společnosti je, že se nehýbe. To máte jedno zda se díváte na tv, pc, telefon nebo sedíte s kamarády v kavárně či hospodě, ale bez pohybu nás globální onemocnění stejně doženou. Pokud člověk sportuje nebo jinak se hýbe pak ať si sedí u mobilu jak dlouho chce. Dá se na něm číst, vzdělávat se a to je přeci prospěšná činnost. Vnímám telefon jako svou prodlouženou ruku, která mi dává jistotu, ale tak to je nevidím na tom nic zlého. Je naší součástí a už tomu v budoucnu nebude jinak.

Wortos

wortos 70

8.8.2018 7:45

ja jsem teda na telefonu skoro porad cca 5hodin za den z toho 3hodiny ctu knihu na mobilu .. telefon pouzivam misto PC radeji si lehnu k mobilu nez sedet u PC ale do toho chodim do fitka 4x tydne tak snad nejsem az takovy zavislak ale PC jsem nezapl pres 4mesice doma

RSS (komentáře k článku)