Recenze Google Pixel: Když spojíte špičkový hardware a ryzí Android

recenze-google-pixel-uvod-2

Špičkový hardware, skvělý fotoaparát a čistý Android 7.1. Takový je nejnovější referenční telefon od Googlu. Jak dopadla recenze Google Pixel?

Recenze Google Pixel – obsah

Designem ani iPhone, ani Nexus

Balení je tentokrát o něco bohatší, než jsme u telefonů od Googlu zvyklí. Nabíječka má tradičně jen USB-C výstup a je nutné použít k nabíjení dodávaný kabel. Google do krabičky schoval i kablík s USB-A a USB-C konektory pro připojení k počítači a objevila se i OTG redukce. Tedy příjemné překvapení.

Design je kontroverzní a vzbuzuje v uživatelích různé pocity. Ani po dokončení recenze Google Pixel si nejsme jistí, zda se nový design Googlu povedl. Telefon působí reálně sympatičtějším dojmem než na fotografiích nebo videu, ale stále jsme názoru, že jsou na trhu i hezčí smartphony. K dispozici jsme měli stříbrnou variantu, v prodeji je rovněž modrá a černá.

Přední strana je po vzoru Nexusů skromná a bohužel jediné, co nás zaujme, jsou velmi široké rámečky. Do spodního rámečku by se pohodlně vešla senzorová tlačítka, což je ale proti politice Googlu. Prostor je kvůli tomu zbytečně nevyužit a rozměry telefonu narostly.

recenze-google-pixel-konstrukce-predni-strana

Zadní strana už je o poznání zajímavější a kombinuje hliník s tvrzeným sklem v okolí fotoaparátu. I tento prvek uživatelé hodnotí spíše negativně, ale to je velmi subjektivní záležitostí. Čtečka prstů zůstala na svém místě, v dolní části telefonu se pak objevila dělící linka, kterou používá HTC již delší dobu, ale může design telefonu spojovat s iPhonem.

Tomu trochu nahrávají i zaoblené hrany, které zase připomínají telefony HTC, což není úplná náhoda – tchajwanská společnost telefon vyrobila, i když design si diktoval Google sám. Přítomnost konektoru USB-C na spodní straně pro nás není překvapením, obklopují jej dvě zdířky pro reproduktor (uvnitř kryté látkou). Hraje ale bohužel jen jeden z nich a nejedná se tedy o stereo.

Jsme rádi, že jsme v průběhu recenze Google Pixel nemuseli řešit redukci na 3,5mm jack jako u iPhonu 7. Google se evidentně zatím neplánuje tohoto konektoru zbavit, což je jen a jen dobře.

recenze-google-pixel-konstrukce-zadni-strana

Google Pixel v redakci. Jak se nám líbí?

Google Pixel v redakci. Jak se nám líbí?

Mohl by být i menší

Google Pixel je díky 5palcovému displeji vhodný pro uživatele, kteří touží po kompaktním smartphonu. Přesto je ale kvůli širokým rámečkům pod a nad displejem trochu větší, než bychom si přáli. A jak sedne do rukou?

V první řadě nic do ruky netlačí, což není překvapením – na ostrou hranu tu prostě nenarazíte. Ovládání telefonu je velmi pohodlné a jednou rukou po mírném přehmátnutí dosáhnete i do protilehlého rohu displeje. Tlačítka pro ovládání hlasitosti by klidně mohla být výše, ale stále platí, že nám jejich obsluha nečiní problémy.

Hmotnost 143 gramů je na telefon z kovu přiměřená a zároveň se nám v průběhu recenze Google Pixel nestalo, že by telefon vyklouzl nečekaně z ruky. Trochu tomu napomáhá i tvrzené sklo na zádech, po kterém prst klouže méně než po kovu.

recenze-google-pixel-konstrukce-drzeni


AMOLED displej se vší parádou

Zatímco Nexus 5X byl vybaven tradičnějším IPS panelem, nový Google Pixel přichází s technologií AMOLED. S tím je spojeno několik odlišností od IPS panelů – barvy jsou o něco málo saturovanější a černá barva je díky principu OLED skutečně černá.

Mile nás překvapilo i podání bílé barvy, které je zpravidla u AMOLEDů slabší. Google Pixel je na tom ale v tomto ohledu velmi dobře a lépe i než třeba Galaxy S7. V průběhu recenze Google Pixel jsme si ostrého slunce vůbec neužili, ale za dosavadního počasí je čitelnost na slunci skvělá. Zároveň ale víme, že Galaxy S7 nabízí maximální jas o něco vyšší. Celkově musíme displej pochválit.

recenze-google-pixel-displej-2

Rozlišení 1920 x 1080 px je na úhlopříčce 5″ stále dostatečná hodnota a neměli jsme problém ani s přesností nebo citlivostí displeje. Systém nám dovolí ještě aktivovat noční režim, který zahalí prostředí do červena, aby ve tmě tolik nenamáhalo oči.

Notifikační diodou testovaný přístroj disponuje – je umístěna v reproduktoru na přední straně. Standardně je ale v nastavení deaktivovaná a nahrazuje ji ambientní displej, který jsme již mohli vyzkoušet v řadě Nexus 6. Displej v tomto režimu ukazuje notifikace v pravidelném intervalu přímo na zamykací obrazovce. Jelikož je použit AMOLED displej, spotřeba není velká.

recenze-google-pixel-displej-3

Přesná čtečka otisků prstů s bonusem

Recenze Google Pixel ukázala, že čtečka otisků prstů funguje v přístroji velmi dobře. Je přesná, rychlá a po ruce. Její umístění je totožné s předchozími modely telefonů od Nexusu a nadšeni nebudou nejspíše ti, kteří jsou zvyklí na čtečku v přední části. Pixel přidává jednu užitečnou funkci – tahem prstu směrem dolů a nahoru lze vytáhnout respektive zatáhnout notifikační lištu. Šikovné.

Zbylé vlastnosti můžeme tradičně shrnout následovně:

 • odemknutí je snadné a velmi rychlé,
 • na čtečku není potřeba nikterak tlačit,
 • vlhký prst není většinou rozpoznán,
 • umístění je po ruce, nešikovné je jen v případě, že telefon leží na stole displejem vzhůru,
 • drtivá většina pokusů o odemčení je úspěšná,
 • prst je rozpoznán z jakéhokoliv směru (nezáleží na natočení),
 • prstem lze zapnout displej, není třeba mačkat tlačítko napájení.

recenze google pixel konstrukce-cteck-otisku-prstu

Hardware – dosahuje na příčky nejvyšší

Od řady Nexus jsme poslední roky ani nečekali, že by se vyrovnala výkonem a výbavou nejlepším telefonům na trhu. Od toho tu byli jiní výrobci. Google Pixel na to jde poprvé jinak – přináší nejvýkonnější čip na světě i výborný fotoaparát. S tím jde ruku v ruce ale i vyšší cena.

Hnacím motorem je již vcelku ověřený Snapdragon 821, který dohromady s akcelerátorem Adreno 530 tvoří velmi výkonnou kombinaci. Pro srovnání – skóre v AnTuTu se zastavilo na hodnotě 136 000 bodů. Telefon netrpí nadměrným zahříváním, i když se jeho teplota při delším hraní rapidně zvýší.

Ve výbavě nechybí ani 4GB RAM paměť (běžně je při běhu okolo 2 GB dostupných), která je doplněna 32 nebo 128GB vnitřní pamětí. Naše recenze Google Pixel se věnuje 32GB verzi. Dále tu máme Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC, USB-C, USB-OTG či přesnou GPS (testovali jsme se Sygic i Google Maps).

Google Pixel

Google Pixel

1.0
 • Displej 5.0", 1080 x 1920 pixelů, AMOLED, 441 ppi
 • Procesor Qualcomm Snapdragon 821
 • RAM 4GB
 • Fotoaparát 12 MP
 • Baterie 2770 mAh
 • Cena od 6 896 Kč

Výdrž

Menší varianta Pixelu přichází s kapacitou baterie 2770 mAh, což není rozhodně zázračná hodnota. Pravda, displej má sice “jen” 5″, na druhou stranu disponuje Pixel velmi výkonným hardwarem. Kdo čekal skvělou výdrž, na kterou mimochodem lákaly i některé zprávy, bude nejspíše zklamán. Google Pixel totiž svou výdrží na jedno nabití rozhodně neporáží svou konkurenci, na druhou stranu za ní ani výrazně nezaostává.

Jinými slovy – při intenzivnějším používání (datové přenosy, Wi-Fi, surfování, volání, e-maily…) nám telefon vydržel bez problémů celý den, na ten další už ale moc procent nezbývalo (20-30 %) a zpravidla ještě před polednem druhého dne si řekl o přísun energie. Jedná se tedy o “celodenní” smartphone, který při šetření vydrží i 1,5 – 2 dny.

Podle zahraničních testů dopadl o poznání lépe větší model Google Pixel XL, který má o 680 mAh vyšší kapacitu baterie. A to rozhodně bude znát, i když je displej větší.

Bezdrátové nabíjení budeme muset opět bohužel oželet, k dispozici je ale rychlonabíjení. Dodávaná nabíječka dokáže dodat až 3 Ampéry při 5 V a 2 A při 9 V. Zatímco Pixel můžete nabíjet i starším typem nabíječky, USB-C nabíječkou k němu byste rozhodně jiné telefony nabíjet neměli. Určitě ne ty, které nepodporují rychlonabíjení USB-C, což je drtivá většina.

Google to vyřešil šalamounsky a nabíječka má i netypický USB-C výstup. Kvůli tomu je nutno použít kabel se dvěma konektory USB-C po stranách, kterých moc není. To by mohlo uživatele od nabíjení jiných telefonů tímto adaptérem odradit. Nabíjení Pixelu je rychlé a trvá přibližně 90 minut z 15 % do 100 %.

Pekelně rychlý Android 7.1 v ryzí podobě

Spolu s řadou Google Pixel přichází i Android 7.1, který je sice dostupný i v telefonech Nexus, některé funkce jsou ale pouze pro novou řadu. V první řadě se jedná o novou domácí obrazovku Pixel Launcher, zabudovaného asistenta Google Assistant a možnost neomezeného úložiště pro nekomprimované fotografie či video. Všechny novinky přehledně shrnul Karel Kilián ve svém článku.

V systému jsou jen základní aplikace od Googlu a dá se říci, že nic navíc. Pokud by vám některá z aplikací překážela, lze ji ve správci aplikací zakázat. Aplikace zmizí ze seznamu aplikací, zmenší se její velikost, ale jde zároveň kdykoliv znovu aktivovat.

O dost více nás ale zajímá celková rychlost a plynulost prostředí. Zde se dočkáváme toho, co jsme čekali a co je tak trochu povinností. Nejnovější Android v čisté podobě a extrémně výkonný hardware zkrátka musí zajistit plynulý a bleskový systém. A to i naše recenze Google Pixel dokazuje. Doufáme, že se to podobně jako u Nexusu 5X s delším používáním nezmění.

Pixel Launcher – šikovně vyřešené menu aplikací a zkratky

Nové prostředí od Googlu nese významnou odlišnost již na první pohled – úplně zmizelo tlačítko pro zobrazení všech nainstalovaných aplikací. To bylo nově nahrazeno gestem, kdy stačí táhnout prstem od spodního okraje vzhůru. Zvyknout si bylo velmi rychlé a zároveň jsme ušetřili jednu ikonu v doku. Chválíme.

Druhou významnou novinkou jsou zkratky, které fungují především u Google aplikací. Podržením prstu na GMailu lze třeba rychle začít psát novou zprávu, u kontaktů přidat novou položku a podobně. Zase usnadnění, které mnoho uživatelů jistě ocení.

Google Assistant

Novému systému Google Assistant tvůrce Androidu věří a vše směřuje k tomu, že tento pomocník v budoucnu spojí více zařízení od Googlu. Skrze Google Assistant bude nejen možné řídit mobilní telefon a vyhledávat informace, ale i ovládat další zařízení v domácnosti (Chromecast, chytrá světa, termostaty apod.). Google Pixel má tento asistent zabudován přímo v systému. Funguje ale jen v angličtině.

Jak je vlastně použitelný pro české uživatele? V první řadě je nutno přepnout jazyk do angličtiny, což může být samo o sobě velkým problémem. Veškeré příkazy musíte tedy provádět v angličtině, což může být problematické i pro české uživatele, kteří anglicky umí. Nadiktovat totiž anglicky něco s českým názvem je téměř nemožné. Po přepnutí jazyka se změní domácí tlačítko a jeho podržením se aktivuje asistent. Nebo stačí říct “Ok Google”.

Zpočátku uživatelé neví, co vše Google Assistant dokáže. K dispozici je ale slušná nápověda s příklady použití. Můžete začít tradičními příkazy jako vyhledávání informací, zaslání SMS, vytočení kontaktu či spuštění navigace. Assistant jde ale ještě dále – můžete přímo pokládat anglicky otázky a dostanete na ně relevantní odpověď.

Assistant je napojený i na další Google služby, jako je YouTube, Music či Movies. Jednoduše stačí anglicky povědět, že byste chtěli přehrát písničku “Hey You” od Pink Floyd, telefon ji najde a automaticky spustí. Tak přesně bude fungovat za pár let chytrá domácnost díky Google Home. Samotnému Assistantu se budeme ještě detailněji věnovat v samostatném článku.

Noční režim

Užitečnou novinkou je noční režim, který zbarví celé prostředí do červené barvy. Tím je odfiltrováno modré světlo, které nás při hledění do displeje unavuje. Tato funkce je konečně součástí systému Android, ale nalezli bychom ji i ve starších telefonech díky nadstavbám výrobců.

Neomezená záloha fotografií a videí

Standardní aplikací pro prohlížení a editaci fotografií jsou Google Fotky, které fungují obdobně jako v jiných telefonech. Je tu ale jedna změna – zatímco běžní uživatelé mohou využívat neomezeného cloudu v Google Fotkách pouze pro 16MPx fotografie a menší, zde nejsou žádné limity. A stejné je to i s videem – můžete jich do cloudu nahrát neomezené množství v libovolné kvalitě.

Slušný hudebník bez sterea

Reproduktor je umístěn na spodní straně, a přestože zdířky napovídají, že jsou zde reproduktory dva, opak je pravdou. Hlasitě totiž hraje jen jeden a nejedná se tedy o stereoreproduktory. A jeho kvalita? Ta je spíše průměrná a rozhodně nemůžeme čekat nějaký kvalitnější poslech. Hlasitost je naproti tomu výborná, což je možná i důležitější vlastnost.

Protože Google nepřidal sluchátka k balení, vyzkoušeli jsme vlastní Creative Aurvana In-ear 2 Plus. Tato kombinace zajistila opravdu velmi dobrý poslech. Výstup je velmi hlasitý, při maximální hlasitosti je ale zvuk mírně zkreslen. Při běžně snesitelné hladině ovšem hraje Google Pixel výborně.

recenze-google-pixel-konstrukce-reproduktor

Fotoaparát

Google se u své nové řady soustředil na fotoaparát a nejspíše proto vzniklo i její samotné označení. Papírově vypadá fotoaparát následovně:

 • čip Sony IMX378,
 • velikosti pixelu 1,55 mikrometru,
 • světelnost f/2.0,
 • elektronická stabilizace obrazu,
 • laserové a fázové ostření,
 • rozlišení fotografií 12,3 MPx,
 • rozlišení videa: 3840×2160 px.

O tom, proč fotoaparát nedisponuje optickou stabilizací, jsme vás již informovali. Daleko důležitější pro nás ale je, jak Google Pixel fotí v reálu. Jak to celé tedy dopadlo?

Google Pixel na první pohled vyniká v HDR režimu, který je automaticky zapnutý a nijak vás neomezuje ani nezdržuje. Především na přiložené fotografii se světelnou tabulí je poznat, jak dobře funguje ve srovnání s HDR režimem v telefonu Samsung Galaxy S7.

pixel-vs-samsung-hdr-porovnani

Pixel navíc sází na přirozený vzhled – fotografie nejsou nijak rapidně odšumovány, vyhlazovány a doostřovány a přesto mají hromadu detailů. Ano, ve fotografiích je patrný šum, ale není to barevný šum, což je velké plus. Pixel exponuje spíše do záporných hodnot a občas se tak setkáte s tmavšími místy, přepalů se však bát nemusíte.

Barevné podání je spíše neutrální a především v nočních scenériích si lze všimnout, že jinak žluté světlo nočního osvětlení jde do bílé barvy. Google v tomto případě vsadil na elektronickou stabilizaci, která funguje na výbornou do okamžiku, než s telefonem chcete lehce posunovat/švenkovat do stran. Obraz začne jakoby poskakovat. Pokud se hodně zaměříte na detaily, všimnete si, že se zapnutou stabilizací není obraz tak ostrý jako bez ní. To už tak nějak ale vyplývá z principu elektronické stabilizace.

Nelíbila se nám snad jen příliš velká minimální ostřící vzdálenost. Pokud rádi fotíte makro snímky, ihned si všimnete, že musíte s telefonem pohnout trochu dál od objektu. Fotoaparát to určitě není dokonalý, ale rozhodně patří ke špici na poli mobilních fotoaparátů a v našich očích poráží Samsung S7 na plné čáře.

Poslední dny se hovoří v případě řady Pixel o tzv. halo efektu, tedy o odrazu krycího skla čoček, který vytvoří nepříjemný artefakt na výsledných fotografiích. V našem případě se ale tento jev nevyskytoval, jak můžete sami vidět na fotografiích níže.

Fotografie a videa v originálním rozlišení ke stažení

Dobré světelné podmínky – recenze Google Pixel

Horší světelné podmínky – recenze Google Pixel

Google Pixel – Ukázkové video 4K

Google Pixel - Ukázkové video 4K

Google Pixel – 120 FPS

Google Pixel - 120 FPS

Google Pixel – test stabilizace ve 4K

Google Pixel - test stabilizace ve 4K

Google Pixel – test stabilizace ve FullHD

Google Pixel - test stabilizace ve FullHD

Google Pixel vs Samsung S7 – porovnání stabilizace

Google Pixel vs Samsung S7 - porovnání stabilizace

Závěr – recenze Google Pixel

Ani po dokončení recenze Google Pixel není možné tento smartphone zakoupit na českém trhu. Jedinou možností je tak dovezení ze zahraničí, kde se cena pohybuje okolo 20 000 Kč s DPH (v přepočtu) za 32GB variantu. Dá se předpokládat, že v tuzemsku bude stát Google Pixel mírně přes 20 tisíc Kč za variantu s menší pamětí, za 128GB paměť si ještě pár tisíc připlatíme.

Je na čase vyřknout výsledný ortel a spojit vše, co jsme v recenzi otestovali. Google Pixel je špičkovým smartphonem, který zaujme téměř ve všech ohledech. Nestojíme ovšem za tvrzením, že se jedná o nejlepší Android telefon současnosti. Ale popořadě.

Začněme designem, který vzbuzuje emoce – pozitivní a bohužel i negativní. Přestože působí Google Pixel naživo sympatickým dojmem, na trhu bychom si vybrali smartphone s lákavějším designem. Je to však velmi subjektivní. Zpracování je ale příkladné a telefon působí elegantním a luxusním dojmem.

Hardware je skvělý a výkonem se Google Pixel vyrovná nejvýkonnějším telefonům na světě. Ruku v ruce s tím jde i povedený displej nebo velmi rychlá a přesná čtečka otisků prstů. Pochvalu asi ale zaslouží fotoaparát, na kterém Google opravdu zapracoval. Měli jsme možnost srovnání s Galaxy S7 či Honor 8 (přineseme v samostatném článku) a můžeme prohlásit, že Google Pixel vítězí.

Výborně si fotoaparát poradí s horšími světelnými podmínkami, fotografie za dobrého světla vynikají podáním barev, ostrostí, detaily a výborně funguje i automatické HDR. Truchlit nemusíme ani nad absencí optické stabilizace – točení videí je skvělé a elektronická stabilizace funguje výborně. Není divu, že Google pojmenoval novou řadu právě Pixel. Fotoaparáty jsou u vlajkových modelů tak vyrovnané, že s označením nejlepší fotoaparát na světě šetříme. Mnohdy totiž rozhodují osobní preference.

Android 7.1 je rozhodně dobrým krokem kupředu, který přináší několik zajímavých novinek (Pixel Launcher, noční režim, neomezené úložiště pro řadu Pixel nebo Google Assistant). Systém je bleskový a plynulý, což je ale pro telefon od Googlu s tak výkonným hardwarem povinností.

Právě hlasový asistent představuje největší novinku tohoto systému a Google ji hrdě propaguje. V českých končinách je však použití značně omezeno a v našich očích se prozatím o konkurenční výhodu nejedná. Jsme přesvědčeni, že v momentě, kdy se Google Assistant naučí česky, jej už budou obsahovat i telefony jiných výrobců.

Záporů zase tak moc není a největším neduhem může být snad jen vyšší cena, na kterou nejsou zákazníci zvyklí. Při pohledu na hardware, Android přímo od Googlu a dlouhou podporu to ale zase tak přemrštěná částka není. Na druhou stranu za podobnou porci peněz nabídne konkurence i třeba slot pro paměťovou kartu, voděodolnou konstrukci, stereoreproduktor nebo infraport.

Závěrečný verdikt: Google Pixel dokazuje, že patří mezi nejlepší mobilní telefony na světě. Skvělý hardware, jeden z nejlepších fotoaparátů na trhu i výborný systém. Pokud jste milovníky čisté podoby Androidu, chcete mít skvělý fotoaparát vždy po ruce a nevadí vám vyšší cena, neuděláte chybu. Nemůžeme se ale ubránit dojmu, že kromě čistého Androidu toho nabídne konkurence přeci možná o malinko více a fotoaparáty nejsou tolik pozadu. Zde už rozhodnou osobní preference.

Klady

+ Jeden z nejlepších fotoaparátů na trhu.
+ Vysoký výkon.
+ Kvalita zpracování.
+ Výborný displej.
+ Velmi rychlý a plynulý systém.
+ Nejnovější Android 7.1 s novými funkcemi (Google Assistant, neomezený cloud pro fotografie a další).
+ Rychlá a přesná čtečka otisků prstů.

Zápory

– Velké rámečky v okolí displeje a spíše nudný design.
– Mírně vyšší cena.
– Pouze monoreproduktor.
– Absence bezdrátového nabíjení.
– Oproti konkurenci chybí voděodolná konstrukce, paměťová karta či infraport.

Dopadla recenze Google Pixel podle vašeho očekávání?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (46)