Telefon Honor 8: Zaděláno na pořádný úspěch (recenze)

Telefon Honor 8 – nahled-1

Honor 6 i Honor 7 přinesl čínské společnosti obrovský úspěch a zákazníci s napětím čekají, co předvede nástupce – Honor 8. Bude opět tak povedený? To si povíme v dnešní detailní recenzi.

Aktualizováno: Cena na českém trhu činí 10 990 Kč za 32GB variantu a 11 990 za 64GB variantu.

Recenze Honor 8 – obsah

Kov vystřídalo tvrzené sklo

Tak trochu jsme si začínali zvykat, že čínská společnost Honor začíná i u levnějších řad používat celokovovou konstrukci, ale Honor 8 to porušil. Přichází totiž s tvrzeným sklem (Gorilla Glass 3) vpředu i na zádech, což jej má odlišit především od telefonu Huawei P9. O něm se dnes zmíníme ještě několikrát, Honor 8 je totiž mírně odlehčenou verzí právě vlajkové „P9“ od společnosti Huawei, která Honor vlastní.

Při pohledu z přední strany ničím výrazně neokouzlí – snad jen zaoblenými hranami i zakřiveným sklem po stranách. Bohužel rámečky nad a pod displejem jsou zbytečně široké a moc tomu nepomáhají ani softwarová tlačítka, která ještě o nějaký ten kus ukrojí displej. Jinak se z přední strany jedná o sympatický smartphone, který nám dorazil v bílé barvě (v prodeji budou ještě další barevné verze). V reproduktoru je ukryta barevná LED dioda.

Záda telefonu nesou, jak již zaznělo, rovněž zakřivené 2,5D sklo. Zde se hodí poznamenat, že zakřivené jsou opravdu jen okraje krycího skla a nejedná se o zakřivený displej či konstrukci jako u Samsung Galaxy S6/S7 Edge. V levém horním rohu rozhodně zaujme dvojice fotoaparátů, kterou pak doplňuje čtečka otisků prstů uprostřed.

Rámeček je kovový a velmi dobře zpracovaný. Nevyhne se však srovnání s konkurenčním iPhonem, který byste si z určitého úhlu mohli s telefonem Honor 8 splést. Na spodní straně se nachází moderní USB-C konektor a hlasitý reproduktor, horní strana pak ukrývá infraport.

Honor 8 - konstrukce, predni strana 1

Pozor, klouže

Skleněná konstrukce vypadá velmi dobře a elegantně, přináší ale s sebou jeden neduh – zaoblené hrany i sklo způsobí, že telefon klouže z rukou i cestuje po stole. Na tento fakt si budou muset dát uživatelé pozor, protože sklo je zároveň při pádu náchylné na prasknutí. Nelze říci, že by nám telefon z ruky vyklouzával extrémně hodně a často, jen zpočátku nebyl úchop úplně tak jistý.

Na druhou stranu se telefon drží velmi dobře díky zaobleným hranám – nic neřeže do rukou. Váha 153 g je na telefon s 5,2″ displejem a skleněným zpracováním tak akorát. A ovládání? Tlačítka pro ovládání (hardwarová i softwarová) jsou skvěle umístěna a pohodlně na dosah. O něco horší už je to s displejem, do jehož protilehlého rohu palcem nedosáhneme, což trochu podporuje široký okraj ve spodní části displeje. Celkově se ale s telefonem pracuje velmi dobře a na občasnou pomoc druhou rukou jsme si tak nějak už zvykli. Kdykoliv navíc můžeme použít funkci zmenšení displeje.

Honor 8 - konstrukce, predni strana 3

Honor 8 – videopohled

Honor 8 - videopohled


Video v aplikaci.

Povedený LTPS displej

Honor 8 přichází s oblíbenou úhlopříčkou 5,2″, LTPS technologií a rozlišením 1920×1080 pixelů. Díky tomu je jemnost dostatečných 423 PPI. K přesnosti ovládání či jemnosti nemáme naprosto žádné výhrady. Nechyběla nám díky čtečce ani možnost zapnutí displeje poklepáním, kterou Honor 8 nemá. V nastavení jsme ale na druhou stranu našli funkci k odfiltrování modrého světla pro čtení v noci.

Barevné podání se nám líbilo a blíží se ke kvalitě vlajkových modelů. O něco slabší je vzhledem k použité technologii displeje podání černé barvy a celkově jsou barvy trochu více laděny do studena. To lze ale v nastavení kdykoliv změnit a nastavit si přesně takové barvy, které uživatel preferuje. Čitelnost na slunci je velmi dobrá a i za slunečného počasí lze telefon používat.

Honor 8 - konstrukce, predni strana, displej

Rychlá a přesná čtečka s tlačítkem

Snímač otisků prstů nalezneme na zádech telefonu, kde subjektivně trochu narušuje jednoduchý design zadní strany. O umístění čtečky se mezi uživateli vedou stále spory, většina výrobců se ale přiklání spíše k tomuto řešení. Čtečka je díky tomu přístupnější, když telefon vezmeme do ruky a nemusíme nikam směřovat palec. Huawei si čtečku otestoval již ve starším telefonu Mate 7 a od té doby ji stále vylepšuje.

Výsledkem je čtečka otisků prstů, která je přesná a rychlá. Bonusem je pak tlačítko, které je v ní ukryté a na které si uživatel může nastavit vlastní akce i spouštění aplikací. Jedním kliknutím třeba spustíte fotoaparát, dvěma svítilnu a třemi například Spotify. Používat můžete i gesta pro ovládání notifikační lišty či třeba při prohlížení fotografií. Stačí po čtečce přejet v horizontálním či vertikálním směru. Skvělé.

Honor 8 - konstrukce, čtečka otisků prstů

Z používání čtečky máme následující pocity:

 • odemknutí je snadné a rychlé
 • na čtečku není potřeba nikterak tlačit, jde to lehce
 • vlhký prst není rozpoznán
 • drtivá většina pokusů o odemčení je úspěšná
 • prst je rozpoznán z jakéhokoliv směru (nezáleží na natočení)
 • stačí jen přiložit prst a automaticky dojde k odemknutí i rozsvícení displeje
 • tlačítko ve čtečce funguje výborně a najde praktické využití

Hardware – převlečený model Huawei P9?

Hlavně v případě hardwarových specifikací je na místě srovnání s telefonem Huawei P9. Při pohledu na specifikace jsou totiž oba přístroje téměř rovnocenné. Procesor je až na o něco nižší takt totožný jako u P9, stejně tak displej, paměť, hybridní slot pro karty a baterie. Honor 8 zkrátka přichází jako P9 pro ty „chudší“.

Jmenovitě se nám dostává výkonný čip HiSilicon Kirin 950, který sází na 8 jader a architekturu big.LITTLE (tedy 4 výkonná a 4 úspornější jádra). Špatně na tom rozhodně není ani grafický akcelerátor Mali-T880, který ale v tomto případě dostal jen 4 grafická jádra (pro srovnání, Galaxy S7 jich má 12). Výkonově se ale telefon zařadí po bok Huawei Mate 8, což je dobrá vizitka. Nechybí ani verze se 4 GB RAM či 64GB vnitřním úložištěm.

Ačkoliv se nejedná přímo o herní telefon, výkonu je stále dostatek i na nejnovější 3D tituly. Vyzkoušeli jsme například Asphalt 8, Dead Trigger 2 či Dead Effect 2 a hraní bylo plynulé. Telefon se nikterak drasticky nezahříval, což můžeme opět pochválit.

V našem případě se nám do rukou dostala verze s 32GB vnitřním úložištěm (přístupno je necelých 25 GB) a 4 GB RAM. Vnitřní úložiště lze doplnit o paměťovou kartu až do velikosti 128 GB, ošidíte se ale v tomto případě o jeden slot pro SIM kartu. Honor 8 je totiž DualSIM telefon s hybridním slotem. Ve výbavě nechybí podpora LTE v českých pásmech, NFC, USB OTG nebo třeba infraport. Baterie má pak kapacitu 3000 mAh.

[aps_product_sz id=“400242″]

Výdrž baterie – den hračka, při troše šetření klidně i dny dva

Honor 8 ukrývá ve svém těle uživatelsky nevyměnitelnou baterii s kapacitou 3000 mAh. Výdrží se pak řadí spíše mezi dnešní standard, kdy jeden den přežijí i nároční uživatelé a běžně jsme se dostávali na výdrž 1,5 dne. V tomto čase jsme měli stále aktivní datové přenosy či Wi-Fi, přijali a odeslali mnoho e-mailů či zpráv z Hangouts, věnovali se několika hodin poslechu přes Spotify a strávili několik hodin na internetu.

V momentě, kdy uživatelé budou telefon trochu šetřit (vypínat občas datové přenosy, šetřit trochu jasem apod.), dostanou se hravě na 2 dny výdrže. A to je v našich očích číslo, které jsme od kombinace hardwaru a kapacity baterie tak trochu čekali. Jinými slovy žádné zklamání, ale ani lámání rekordů ve výdrži. Pochválit ale musíme správu napájení, ve které má uživatel spoustu možností, jak výdrž baterie ovlivnit. Počínaje režimy napájení, snížení rozlišení displeje či hlídání „žroutů“ baterie.

Nejnovější přírůstek rodiny Honor 8 vsadil na moderní konektor USB-C, do kterého je možné zastrčit kabel bez ohledu na orientaci (konektoru). Pyšní se pak podporou rychlého nabíjení, které se podobá technologii Quick Charge od Qualcommu. Pozor si však uživatelé musí dát na USB-C nabíječky (třeba pro Nexus 6P) pracující až s proudem 3 A. Doporučujeme rozhodně používat originální nabíječku k telefonu. Osobně jsme vyzkoušeli i nabíječku s podporou Quick Charge a na problém jsme nenarazili.

Trochu škoda, že se u smartphonu Honor 8 nedostalo na bezdrátové nabíjení. U telefonů s kovovou konstrukcí stejné značky jsme to ještě dokázali pochopit, sklo by ale bezdrátové nabíjení umožnilo. Číňané však v tomto případě nejspíše šetří na ceně a využívají faktu, že bezdrátové nabíjení stále používá minoritní část zákazníků. Škoda.

Systém, který už jsme viděli

Ani uživatelské prostředí pro nás není ničím novým a jedná se o systém Android 6 s nadstavbou EMUI 4.1. Tu jsme měli možnost vyzkoušet právě u Huawei P9. Nadstavba mění čistý Android dost razantně, zároveň se ale jedná o jednu z nejoblíbenějších nadstaveb. Možná až na výchozí Launcher, který řadí po vzoru iOS všechny aplikace na domácí obrazovky. Jednou z novinek je aplikace Zdraví, která zaznamenává vaše aktivity a ve výchozím stavu dokonce sídlí v notifikační liště. Přítomný je také Správce telefonu, kterým můžete spravovat důležité části systému (datový provoz, aplikace, filtr obtěžování, oznámení apod.).

Mezi užitečné funkce nadstavby EMUI 4.1 patří například:

 • ruční kalibrace barev displeje
 • správa datového provozu aplikací
 • správce oznámení
 • plovoucí tlačítko pro ovládání jednou rukou
 • zmenšení obrazu pro ovládání jednou rukou
 • přijmutí hovoru zvednutím telefonu k uchu
 • plánované zapnutí a vypnutí
 • zkratky pro diktafon, kalkulačku, svítilnu a fotoaparát na zamykací obrazovce

Rychlý a stabilní systém

Díky výkonnému hardwaru a dobré optimalizaci nás systém potěšil. Prostředí je opravdu velmi rychlé a blíží se vlajkovým modelům. Nenarazili jsme ani na nečekané chování či pády aplikací a Honor si za optimalizaci zaslouží pochvalu.

Povedený hudebník

Jak je na tom Honor 8 v případě zvukového podání? Začneme-li reproduktorem, tak ten sídlí trochu v nepříjemné pozici na spodní části zařízení. Bohužel je v místech, které si člověk často při používání telefonu na šířku zakrývá, což může být obtěžující při hraní her či sledování videí. Kvalita reprodukce nás pak ale spíše příjemně překvapila – hlasitost je dobrá a dokonce i kvalita přehrávání. I při nejvyšší hlasitosti se z reproduktoru nestane „chrchlátko“ a zvuk je rozhodně nadprůměrný.

Výstup do sluchátek je kvalitní a postačí i náročnějším uživatelům. Testovali jsme jej především s redakčními sluchátky Creative Aurvana In-Ear 2 Plus a telefon hrál velmi dobře. Sluchátka jsme v balení telefonu nenašli.

Honor 8 - konstrukce, reproduktor

Fotoaparát – ten z P9 bez Leicy

Při pohledu na specifikace fotoaparátů Honor 8 a Huawei P9 zjišťujeme, že i fotoaparáty vypadají papírově stejně. Opět se jedná o duální provedení, jen ten v Honor 8 se nepyšní nálepkou Leica. Tak či tak nabídne 12Mpx rozlišení, světelnost f/2.2 a laserové ostření. Trochu škoda, že chybí podpora 4K videa a optická stabilizace, zmírňuje to alespoň FullHD s 60 FPS. Aplikace pro focení je povedená a nabídne spoustu režimů včetně manuálního. Přední fotoaparát se pak po vzoru předchůdců snaží vylepšovat a vyhlazovat obličeje.

Nechme papírového rozboru a pojďme se podívat na výsledek. Laserové ostření je opravdu povedené a s fotoaparátem se velmi dobře a rychle fotí. Fotografie, které Honor 8 produkuje, jsou ostré a barvy velmi syté (někdy možná až moc). S vyvážením bílé i automatickým nastavením expozice si fotoaparát poradí velmi dobře a slušně je na tom i v případě fotografování v horších světelných podmínkách. Stejně jako u telefonu Huawei P9 nás příliš neoslnilo natáčení videa, které se nám zdá méně ostré a chybí i optická stabilizace.

Předchozí model Honor 7 měl slabinu především ve fotoaparátu, Honor 8 je na tom dle našich zkušeností přesně naopak. Fotoaparát je na to, že se stále jedná o střední třídu, výborný.

Fotografie a videa ke stažení.

Horší světelné podmínky

Panorama

Honor 8 – test videa, pláž

Honor 8 - test videa, pláž

Honor 8 – test videa (Full HD)

Honor 8 - test videa (Full HD)

Honor 8 – test videa, stabilizace

Honor 8 - test videa, stabilizace

Honor 8 – test videa, tma

Honor 8 - test videa, tma


Závěr – správný směr k úspěchu

Byli jsme moc zvědaví, jak se nástupce úspěšného telefonu Honor 7 ukáže v testu. Ten potvrdil, že má společnost Honor opět zaděláno na slušný smartphone a rozhodující bude především cena. Ta je v zahraniční nastavena velmi dobře, bohužel v době testování jsme informaci o oficiální české ceně neměli. Tipujeme ji však okolo 11-12 tisíc korun. Cena českém trhu startuje na částce 10 990 Kč za verzi s 4 GB RAM a 32GB pamětí, cena za 64GB verzi pak činí 11 990 Kč. Potěší i 3měsíční záruka na bezplatnou výměnu displeje při náhodném rozbití.

Za tuto částku se jedná o špičkově vybavený smartphone, který některými aspekty nahlíží i do TOP segmentu. V první řadě dostanou uživatelé výkonný hardware, který se nezalekne před náročnějšími operacemi ani hrami. Povedený je i displej a hlavně pak fotoaparát. Výtečnou hardwarovou výbavu pak podtrhuje podpora NFC, infraportu, LTE či možnost přidat druhou SIM kartu nebo paměťovou kartu. Pochválit musíme i čtečku otisků prstů s šikovným tlačítkem a gesty.

Negativ nebylo zase tak mnoho. Ačkoliv je fotoaparát výborný, trochu nás zklamalo slabší nahrávání videa a absence optické stabilizace. Konstrukce má zase zbytečně velké rámečky pod a nad displejem a kvůli zadnímu sklu může telefon vyklouznout z rukou. Telefon pak postrádá ještě bezdrátové nabíjení, které by spousta lidí ocenila.

Závěrečné hodnocení: Honor 8 ukazuje, že hodlá kráčet v úspěchu svých předchůdců a má k tomu velmi dobře nakročeno. Telefon nás překvapil téměř ve všech aspektech a svým hardwarem se přibližuje modelu Huawei P9, který ale stojí o několik tisíc více. Pokud cena telefonu po chvíli ještě o nějakou stovku klesne, může se jednat o letošní bestseller. Prozatím ale na přesnou částku na českém trhu čekáme. Cena českém trhu startuje na částce 10 990 Kč za verzi s 4 GB RAM a 32GB pamětí.

Klady

+ Výborný fotoaparát.
+ Kvalitní zpracování.
+ Vysoký výkon.
+ Povedený displej.
+ Výborná čtečka otisků prstů s tlačítkem a gesty.
+ Výborná optimalizace systému.
+ DualSIM, infraport, NFC, USB-C i LTE.
+ Povedená správa napájení.

Zápory

– Slabší nahrávání videa.
– Široké rámečky nad i pod displejem.
– Absence bezdrátového nabíjení.
– Kvůli sklu na zádech má telefon tendenci vyklouzávat.
– Hlasitý reproduktor je umístěn nešikovně a hrozí zakrývání rukou.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Honor.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)