Proč telefony Google Pixel nemají optickou stabilizaci obrazu?

telefony-google-pixel-nemaji-optickou-stabilizaci-obrazu_ico

Během prezentace nových telefonů Google Pixel a Pixel XL byla věnována velká pozornost schopnostem fotoaparátu. Jedním ze zmiňovaných faktorů bylo také velmi vysoké hodnocení kvality od odborníků z DxOMark. V obou smartphonech je použit snímač Sony IMX378 s velikostí pixelu 1,55 mikrometru a objektiv se světelností f/2,0. Mnohé diváky však celkem logicky zajímala otázka, proč telefony Google Pixel nemají optickou stabilizaci obrazu? Místo ní disponují takzvanou elektronickou stabilizací. Zástupce společnosti Google se rozhodl vysvětlit, co bylo příčinou takového rozhodnutí.

Proč tedy telefony Google Pixel nemají optickou stabilizaci obrazu?

Podle zaměstnance Googlu, vystupujícího v produktovém fóru pod přezdívkou IsaacOnCamera, mají elektronická a optická stabilizace obrazu odlišné cíle, takže je nelze srovnávat z pohledu, která je lepší nebo horší. Optická stabilizace vynikne především při pořizování snímku ve zhoršených světelných podmínkách, kdy fyzicky kompenzuje chvění rukou při delší expozici v rámci každého jednotlivého snímku. Proti tomu elektronická stabilizace se zaměřuje na omezení otřesů při natáčení videí v rámci několika po sobě jdoucích snímků. OIS je tedy určena především pro fotografie, zatímco EIS jen pro video.

IsaacOnCamera vysvětluje, proč telefony Google Pixel nemají optickou stabilizaci obrazu IsaacOnCamera vysvětluje, proč telefony Google Pixel nemají optickou stabilizaci obrazu

Optická stabilizace tedy stále pomáhá při pořizování snímků za zhoršených světelných podmínek. Kompenzuje chvění ruky a dovoluje fotit s delší expozicí při nižším osvětlení. K dosažení cíle však používá několika kompromisů, včetně fyzické velikosti systému, což by bylo obtížné implementovat v tak tenkých a malých zařízení, jako jsou telefony Pixel. Součástky pro optickou stabilizaci totiž vyžadují určitý prostor, což se v praxi projevuje objektivem nepěkně a neprakticky vystupujícím nad tělo telefonu.

I přesto, že telefony Pixel a Pixel XL nemají optickou stabilizaci obrazu, jsou stále velmi dobré při fotografování ve zhoršených světelných podmínkách. Údajně mohou předčít i některé jiné fotoaparáty, jež OIS mají. K pěkným výsledkům přispívají pokročilé softwarové algoritmy, zejména funkce HDR+. Díky řešení na softwarové bázi se navíc schopnosti Pixelů mohou postupem času zlepšovat. Podle Googlu tedy mohou telefony Pixel a Pixel XL v budoucnosti dosahovat ještě lepších výsledků, protože algoritmy zpracování fotografií se neustále zdokonalují a vylepšují.

Co říkáte na vysvětlení, proč telefony Google Pixel nemají optickou stabilizaci obrazu? Věříte, že EIS bude pro uživatele větším přínosem než OIS?

Zdroje: 4pda.ru, productforums.google.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)