Menu

Proč telefony Google Pixel nemají optickou stabilizaci obrazu?

Během prezentace nových telefonů Google Pixel a Pixel XL byla věnována velká pozornost schopnostem fotoaparátu. Jedním ze zmiňovaných faktorů bylo také velmi vysoké hodnocení kvality od odborníků z DxOMark. V obou smartphonech je použit snímač Sony IMX378 s velikostí pixelu 1,55 mikrometru a objektiv se světelností f/2,0. Mnohé diváky však celkem logicky zajímala otázka, proč telefony Google Pixel nemají optickou stabilizaci obrazu? Místo ní disponují takzvanou elektronickou stabilizací. Zástupce společnosti Google se rozhodl vysvětlit, co bylo příčinou takového rozhodnutí.

Proč tedy telefony Google Pixel nemají optickou stabilizaci obrazu?

Podle zaměstnance Googlu, vystupujícího v produktovém fóru pod přezdívkou IsaacOnCamera, mají elektronická a optická stabilizace obrazu odlišné cíle, takže je nelze srovnávat z pohledu, která je lepší nebo horší. Optická stabilizace vynikne především při pořizování snímku ve zhoršených světelných podmínkách, kdy fyzicky kompenzuje chvění rukou při delší expozici v rámci každého jednotlivého snímku. Proti tomu elektronická stabilizace se zaměřuje na omezení otřesů při natáčení videí v rámci několika po sobě jdoucích snímků. OIS je tedy určena především pro fotografie, zatímco EIS jen pro video.

IsaacOnCamera vysvětluje, proč telefony Google Pixel nemají optickou stabilizaci obrazu

IsaacOnCamera vysvětluje, proč telefony Google Pixel nemají optickou stabilizaci obrazu

Optická stabilizace tedy stále pomáhá při pořizování snímků za zhoršených světelných podmínek. Kompenzuje chvění ruky a dovoluje fotit s delší expozicí při nižším osvětlení. K dosažení cíle však používá několika kompromisů, včetně fyzické velikosti systému, což by bylo obtížné implementovat v tak tenkých a malých zařízení, jako jsou telefony Pixel. Součástky pro optickou stabilizaci totiž vyžadují určitý prostor, což se v praxi projevuje objektivem nepěkně a neprakticky vystupujícím nad tělo telefonu.

I přesto, že telefony Pixel a Pixel XL nemají optickou stabilizaci obrazu, jsou stále velmi dobré při fotografování ve zhoršených světelných podmínkách. Údajně mohou předčít i některé jiné fotoaparáty, jež OIS mají. K pěkným výsledkům přispívají pokročilé softwarové algoritmy, zejména funkce HDR+. Díky řešení na softwarové bázi se navíc schopnosti Pixelů mohou postupem času zlepšovat. Podle Googlu tedy mohou telefony Pixel a Pixel XL v budoucnosti dosahovat ještě lepších výsledků, protože algoritmy zpracování fotografií se neustále zdokonalují a vylepšují.

Co říkáte na vysvětlení, proč telefony Google Pixel nemají optickou stabilizaci obrazu? Věříte, že EIS bude pro uživatele větším přínosem než OIS?

Zdroje: 4pda.ru, productforums.google.com.

 

Komentáře

Uni

uni -19

12.10.2016 10:25

Jinými slovy, je to náš první návrh a teprve se učíme. Nic objevného, zkušenosti jsou nepřenosná disciplína.

MK1056

12.10.2016 10:35

Teprve se učí a hned jeden z nejlepších foťáků, tak klobouk dolů.

Uni

uni -19

12.10.2016 10:46

MK1056: To je skoro otázka, co je pro člověka užitečnější, o dvě čísla lepší nějaký koeficient v jakémsi testu nebo méně podařené snímky v realitě díky chybějícím vlastnostem zařízení?:)
A jestli tě zmátla ta poslední PR stať o budoucím zlepšování snímků díky SW vývoji, tak to “překvapivě” platí obecně, to není žádná výsada Google nebo Pixelů;)

Douber

z aplikace
12.10.2016 11:34

Stejně to je to samé jako “čím víc megapixelů tím víc addias”. To je snad ten poslední faktor co mě zajímá. Ono záleží na optice, velikosti a kvalitě čipu a použitém SW. Když ty snímky budou vypadat OK proč ne. Opravdu nepotřebujeme na trhu další zařízení co bude udržovat ufo, duchy a lochnesky při životě.

doubt2doubt

z aplikace
12.10.2016 11:39

“Méně podařené snímky v realitě díky chybějícím vlastnostem zařízení?”

Také zastávám názor, že o méně podařené snímky z iPhonu 7 uživatelé obecně nestojí tolik, jako o podařenější a lepší snímky z Pixelu, S7 Edge, nebo HTC10.

Zakysanec

Zakysanec94 0

12.10.2016 12:07

Tak nejlepší… Čočka ne tam Sony.. tak jako u 90% tel. Od Samsungu až po Apple, takže se dá říct, že Sony soutěží samo se sebou.. 😁

rokyshit

z aplikace
12.10.2016 20:29

Koukám že je tady každej specnas pro foťák od Pixel.

Opicak

z aplikace
12.10.2016 23:59

Mobil by nemusel byt tak tenky, radeji bych ocenil OIS a hlavne vetsi kapacity baterii :-)

LadiCZ

15.10.2016 21:23

Jiní slovy… Myslím si, že ty telefony lezou do nepochopitelných výšin…. Nevím, proč by měl být v telefonu tak super fotak i s opt. stabilizaci, vždyť k čemu jsou fotoaparaty? Tedy fotak v telefonu je super, ale nečekám kvalitu jako od zrcadla. Pro mě fotky dělá zrcadlovka a telefon je na obrázky ;-) Raději pekny design a výkonný hw než OIS… Tož tak

RSS (komentáře k článku)