Samsung Galaxy S23 Ultra recenze: Téměř bezchybný mobil
- Recenze telefonů
- Jakub Kárník
- 5.7.2023
V této recenzi se detailně podíváme na jeden z vlajkových telefonů od Samsungu. Řada Samsung Galaxy S23 zahrnuje stejně jako v předchozích letech tři modely – S23, S23+ a dnes recenzovanou S23 Ultra. Ten nejvýše postavený – Samsung Galaxy S23 Ultra, ukazuje spolu s ohebnými telefony ty nejlepší technologie, které dokáže jihokorejská firma v současnosti nabídnout. Přestože se telefon tváří, jakoby byl pouze evolučním modelem, je zde změn více než byste možná čekali. Většina z nich se ale odehrává pod kapotou. Pojďme si tedy zhodnotit, jak dobře Samsung Galaxy S23 Ultra funguje a proč jsme jej označili za současného krále mobilní scény.
Obsah recenze Samsung Galaxy S23 Ultra
- Obsah balení
- Drobné designové změny
- Stejný, přesto fantastický displej
- Vymodlený Snapdragon 8 Gen 2
- Android 13 a vychytávky One UI 5.1
- Výdrž baterie
- Nejlepší fotomobil ze všech?
- Cena a dostupnost
- Závěrečné zhodnocení
Obsah balení
Obsah balení Samsung Galaxy S23 Ultra je nejslabším článkem celého telefonu. Kromě něj samotného zde totiž naleznete pouze USB-C kabel, manuál a sponku na vysunutí SIM karty. Adaptér si tedy spolu s pouzdrem, které bychom na takto drahé zařízení rozhodně doporučovali budete muset dokoupit zvlášť. Originální obaly začínají přibližně na tisícovce a končí asi o pětistovku výše, pokud byste chtěli kožený kryt.
Podobný design a špičkové zpracování
Ultra varianta od Samsungu doznala velké designové změny minulý rok a tak byl letos výrobce mnohem shovívavější. Změn je zde poskromnu. I v případě, že budete mít přímé srovnání, pro vás bude poměrně těžké od sebe oba dva telefony, tedy Galaxy S22 Ultra a Galaxy S23 Ultra odlišit. Rozdíly ale při bližším zkoumání přece odhalíte a to dokonce i na zadní straně, jelikož třeba čočky fotoaparátů jsou o něco větší než u předchůdce.
Telefon se vám ale bude pravděpodobně držet v ruce lépe a to díky hranám telefonu, které jsou o něco plošší. Méně zakřivený je také displej, což vám dává větší pracovní i psací plochu. Není to nic zásadního, ale pokud s perem S Pen píšete pravidelně, rozdíl po nějaké době poznáte. Přední i zadní strana je tvořena z generace ochranného skla Gorilla Glass Victus 2. To je oproti předchozí generaci opět o něco odolnější. Firma Corning vyrábějící tato skla se zaměřila hlavně na ochranu proti pádu na beton a asfalt. Zkoušet to rozhodně nebudeme, ale laboratorní výsledky vykazují jisté zlepšení.
Corning® Gorilla® Glass Victus® 2 Dynamic Impact Drop on Simulated Concrete
Snad je to každému jasné, ale pro jistotu zmiňme, že Samsung Galaxy S23 Ultra je obrovský telefon. Pokud jste zvyklí na kompaktnější modely, budete si nejen na velikost, ale i váhu zvykat. Ovládání jednou rukou je (pokud nemáte velkou dlaň a dlouhé prsty) takřka vyloučeno. Tento kousek je určený pro uživatele, kteří vyžadují to nejlepší a tráví na telefonu několik hodin denně. Pro milovníky menších mobilů je zde základní Samsung Galaxy S23.
Za zmínku stojí také stereo reproduktory s podporou Dolby Atmos, které uspokojí svým plným a dostatečně basovým projevem téměř každého. Nedosahují na pomyslný vrchol, který stále patří iPhonům a telefonům od Huawei či ROG Phonu 6 (ten má ale trochu kategorii sám pro sebe), ale hrají velmi kvalitně. Samozřejmostí je rovněž certifikace IP68. Haptická odezva, na kterou si u telefonů potrpíme není úplně špičková. Pixel a iPhone jsou v tomto ohledu dál. Přesto si na ní nemůžeme stěžovat. Na používání je stále velmi příjemná, na rozdíl od některých levnějších Samsungů.
Vedle USB-C portu se nachází dnes již ikonický S Pen zabudovaný přímo do těla telefonu, stejně jako loni. Odkazuje tak na legendární Galaxy Note, který sice skončil s dvacátou řadou, ale právě Ultra je jeho plnohodnotným nástupcem.
Fantastický displej
Displej Samsung Galaxy S23 Ultra je kapitolou sám o sobě. Stejně jako u předchozího modelu se zde díváme na 6,8palcový Dynamic AMOLED 2X panel s rozlišením 3088 x 1440 pixelů (jemnost 501 pixelů na palec), poměrem stran 19,3:9, LTPO 2.0 technologií, která umí měnit obnovovací frekvenci od 1 až po 120 Hz v závislosti na tom, co na telefonu zrovna děláte a samozřejmě podporou Always-On. Na papíře má tedy stejné specifikace, jako u Galaxy S22 Ultra a to včetně svítivosti až 1750 nitů ve špičce, což poznáte třeba u přehrávání HDR10+ obsahu. Vzorkovací frekvence pak činí standardních 240 Hz, což je ale v praxi zcela dostatečná hodnota a nevšimli jsme si ani při hraní her žádných opožděných reakcí. Naopak působí i díky Snapdragonu 8 Gen 2, o kterém bude řeč telefon velmi plynulým dojmem.
Pokud bychom měli do Samsungu vyloženě rýpat, tak je škoda, že se neodhodlal k panelům E6 Super AMOLED, které má řada iPhone 14 Pro a také Xiaomi 13 Pro. Disponuje totiž ještě o něco vyšší svítivostí, konkrétně až 2 000 nitů. Je to jen drobnost, ale když se jedná o panel, který Samsung sám vyrábí, tak by jej mohl do svých nejlepších telefonů nasadit. O tom ale tato recenze není.
Galaxy S23 Ultra: Official Introduction Film | Samsung
Tím nechceme říct, že by byl displej Galaxy S23 Ultra špatný. Stále se jedná o naprosto špičkový panel s perfektní čitelností za jakýchkoliv okolností. Pochválit musíme také velmi nízký minimální jas, který můžete ještě snížit funkcí Extra ztlumený v ovládacím centru. Zejména večer v posteli, kdy je okolo vás naprostá tma si ji nemůžeme vynachválit. S tím souvisí i funkce Pohodlí pro oči, která automaticky upravuje barvy na základě času. Večer budou tedy barvy displeje citelně teplejší, než třeba dopoledne. Pro ty, kterým vadí vyšší kontrast a agresivnější barvy AMOLED panelů je zde režim Vylepšený komfort. Po zapnutí této funkce displej citelně „vybledne“.
Pokud chcete displej využít na maximum, přepněte si jej do WQHD+ rozlišení (3088 x 1440) v Nastavení. Ve výchozím režimu je totiž nastaven na Full HD+ (2316 x 1080) režim, což napomáhá výdrži baterie, ale přijdete tím o jistý komfort. Abychom byli upřímní, prvních pár hodin jsme používali telefon právě ve Full HD+ a nevšimli jsme si žádného rastru, ale WQHD+ je prostě ještě lepší a rozdíl je při srovnání patrný. V Nastavení si můžete rovněž zvolit dva režimy podání barev – Živý, kde si můžete manuálně nastavit vyvážení bílé a Přirozený, který nabízí celkově ještě o něco přesnější, za to ne tak výrazné podání.
Technické parametry a výkon – Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy
Před více než dvěma lety jsme se zamýšleli nad tím, jak dlouho potrvá dvojí metr, kterým Samsung měřil u vlajkových lodí řady Galaxy S. V Evropě jsme se totiž pravidelně museli nechat uchlácholit Exynosem, zatímco v USA, Jižní Koreji a dalších zemích si uživatelé mohli užívat Snapdragonu. To je ale naštěstí minulost a po celém světě dostávají zákazníci totožné specifikace. Pokud se chcete o problematice a rozdílech mezi těmito čipsety dozvědět více informací, mrkněte na skvělý text od Adama Conwaye z XDA. Naprosto se pod něj podepisujeme.
Samsung Galaxy S23 Ultra
Kde koupit:
Ve zkratce, Adam popisuje obrovské rozdíly v používání obou verzí telefonů, a to nejen co se týče hrubého výkonu v benchmarcích, kde byl rozdíl vždy poměrně propastný, ale rozepsal se také o přehřívání, energické (ne)efektivitě oproti Snapdragonu a v neposlední řadě mnohem delším načítání aplikací. Podobný pocit jsme měli z vlajkových telefonů Galaxy S i my. Přitom Galaxy Z Fold4 podobnými problémy netrpí. A důvod? Tiká v něm Snapdragon, konkrétně model 8+ Gen1.
Model | Galaxy S21 Ultra (Exynos 2100) | Galaxy S22 Ultra (Exynos 2200) | Galaxy S23 Ultra (Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy) |
---|---|---|---|
Geekbench 5 jedno jádro | 1 112 bodů | 1 164 bodů | 1 537 bodů |
Geekbench 5 všechna jádra | 3 641 bodů | 3 540 bodů | 4 836 bodů |
Geekbench 5 compute (Vulkan) | X bodů | 8 201 bodů | 9 495 bodů |
AnTuTu Benchmark | 646 482 bodů | 897 556 bodů | 1 190 357 bodů |
Wild Life Extreme (3DMark) | X bodů | 1 974 bodů | 3 648 bodů |
Odpusťte nám možná o něco delší intermezzo, ale musíte pochopit, jak velkou radost máme z nového čipsetu Snapdragon 8 Gen 2, který nese přídomek „For Galaxy“ a jeho výkonu v Galaxy S23 Ultra. Ten totiž konečně Samsung dopřál zákazníkům po celém světě a na nějakou dobu ukončil vývoj vlajkových čipsetů Exynos.
Hovořilo se o vyšších taktech, ale to je ve skutečnosti ta nejmenší změna, které upravený Snapdragon doznal
Původně jsme si mysleli, že speciální úprava čipu Snapdragon 8 Gen 2 pro zařízení Galaxy je spíše marketingový trik, než aby bylo cílem čipset skutečně upravit na míru jihokorejské firmě. Příjemně jsme se spletli, protože má dosti odlišné technické parametry. Hovořilo se o vyšších taktech, ale to je ve skutečnosti ta nejmenší změna, které upravený Snapdragon doznal.
Začněme ale pěkně popořadě. Čipset je složen ze tří úsporných jader Cortex-A510, čtyř výkonných Cortex-A710 a Cortex-A715 a jednoho extrémně výkonného jádra Cortex-X3. Dosáhne až na frekvenci 3,36 GHz, což je o 0,16 GHz více, než standardní Snapdragon 8 Gen 2 a grafická jednotka Adreno 740 dosahuje až na 719 MHz, tedy o 39 MHz vyšší takt.
Specifikace Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy (počet jader):
- 4x Cortex-A510
- 2x Cortex-A710
- 2x Cortex-A715
- 1x Cortex-X3
V našem případě čipsetu dopomáhá hned 12 GB operační paměti typu LPDDR5X. Ano, skutečně jde o vylepšené typy pamětí a nikoliv klasické LPDDR5, jak Samsung několikrát mylně uvedl a později své tvrzení opravil. Ty nabízí oproti LPDDR5 až o 33 % vyšší rychlost přenosu dat (až 8 533 Mbps). Nechybí ani nový typ úložiště UFS 4.0, které má v našem případě kapacitu 512 GB a umožňuje rychlost sekvenčního čtení až 4 200 MB/s, což je oproti 2100 MB/s u UFS 3.1 dvojnásobné zlepšení. Rychlost sekvenčního zápisu pak činí až 2800 MB/s, přičemž u UFS 3.1 bylo maximum 1200 MB/s.
Samsung Galaxy S23 Ultra recenze: Nejlepší telefon všech dob? (CZ)
Co to znamená v praxi? Rychlejší instalace aplikací, jejích načítání, zapínání telefonu a další příjemné aspekty. Rychlost úložiště a RAM jsou obecně u telefonů velmi důležité technické parametry. Můžete mít ten nejrychlejší čip na světě, avšak pomalé úložiště bude způsobovat dlouhé načítání aplikací i her.
Můžete mít ten nejrychlejší čip na světě, avšak pomalé úložiště bude způsobovat dlouhé načítání aplikací i her
To všechno jsou ale nepříliš zajímavé údaje pro běžného uživatele. Co je ale na Galaxy S23 Ultra mnohem zajímavější? Snapdragon 8 Gen 2 by měl být prvním čipsetem pro Android zařízení, který využívá kognitivní ISP jednotku od Qualcommu. Tato část v čipsetu má na starost fotografování a Samsung ji pojmenoval AI-Object-Aware Engine. Ta dokáže v reálném čase vyhodnotit a roztřídit jednotlivé objekty na fotografii. Díky umělé inteligenci a strojovému učení každý z objektů a částí fotografie zpracuje, což má za následek nejen lepší fotografování ve dne, ale hlavně v noci. Pokud stále nechápete, co máme na mysli, pěkně to demonstruje oficiální video pod tímto odstavcem.
Semantic segmentation on photos and videos with Snapdragon 8 Gen 2.
ISP jednotka rovněž umožňuje natáčení Super HDR videa ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu a to pomocí přední i zadní kamery. Vylepšena byla také kvalita Super Steady videa a to konkrétně na QHD rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Portrétní video umí natáčet ve 4K při 30 fps.
V neposlední řadě má Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy vylepšený procesor Qualcomm Hexagon, který má na starost umělou inteligenci. Kvůli takto dramatickému nárůstu výkonu a to nejen oproti Exynosu, ale také předchozímu Snapdragonu 8 Gen 1 musela firma vyřešit také chlazení, což se povedlo na jedničku. Oproti modelu Galaxy S22 Ultra máme u Galaxy S23 Ultra dvakrát větší odpařovací komoru, která nechává telefon chladný ve většině případů a je v podstatě nemožné dostat se do situací, kdy by bylo používání v důsledku teplot nepříjemné.
Pokud budete hrát nějakou náročnou hru, natáčet delší 4K video či konat jinou náročnější úlohu, telefon fyziku logicky neošálí a zahřeje se, ale není na dotyk horký. Používání tedy není nepříjemné. To je skvělá změna oproti minulé řadě, kde bylo přehřívání, alespoň do doby, než vyšlo pár aktualizací jedním z největších problémů.
Naše recenze se samozřejmě zabývá také benchmarky. Ty potvrzují, že je Samsung Galaxy S23 Ultra naprostou bestií. Na jedno jádro v Geekbench 5 testu dosáhl na skóre 1537 bodů, ve vícejádrovém pak získal 4836 bodů. V AnTuTu si vysloužil 1 190 357 bodů. Výkonnější Android jsme v ruce zatím neměli a týká se to i grafického výkonu. V benchmarku 3DMark získala letošní Ultra 3 648 bodů, což je oproti 1 974 bodům z loňská obrovský rozdíl, kterého si všimnete i při hraní těch nejnáročnějších her a to včetně titulů jako je Genshin Impact, ARK: Survival Evolved, Shadowgun Legends, Fortnite či Call of Duty Mobile. Jedním dechem je ale potřeba dodat, že S23 Ultra nedosahuje na lepší výsledky, než ostatní telefony se Snapdragonem 8 Gen2. Pochopitelně můžeme počítat s podporou 5G sítí, což je dnes standard nejen u vlajek, ale i u střední třídy. Co se týče kodeků, zde se nic zásadního nezměnilo a stále můžeme počítat s SBC, AAC, aptX, LDAC a SSC.
Android 13 a vychytávky One UI 5.1
Už z výroby disponuje celá řada Samsung Galaxy S23, tedy včetně Galaxy S23 Ultra nadstavbou One UI 5.1, která je postavená na systému Android 13. Ta nabízí oproti One UI 5.0 několik užitečných vychytávek, které se týkají fotoaparátu, galerie, rozšířené reality, widgetů, systémových aplikací i rozšířené reality, ale změny poznáte až při podrobnějším hledání. Všechny změny jsme vám rozepsali do jednotlivých kategorií. Za zmínku stojí také příkladná softwarová podpora, ve které se Samsung dramaticky zlepšil. Můžeme počítat se čtyřmi lety hlavních aktualizací Androidu, takže na Galaxy S23 Ultra dostanete i Android 17. Paradoxně třeba Pixely, které vyrábí přímo Google mají zaručeny „pouze“ tři roky hlavních aktualizací.
Prostředí je na používání velmi příjemné a také POZOR – extrémně plynulé. Možná si teď říkáte, že to by mělo být u takto drahého telefonu samozřejmostí, ale ještě minulý rok to neplatilo. Právě plynulost byla (minimálně u Exynos verzí telefonů Galaxy S) vždy trochu problém. Čínské vlajkyy (Xiaomi, realme, ASUS..) vždy působily o chloupek plynuleji, než jihokorejské telefony, což v případě Galaxy S23 Ultra neplatí. Rychlost systému je příkladná a to ať se bavíme o multitaskingu, načítání aplikací či plynulých animacích.
Samotný vzhled uživatelské nadstavby je spíše subjektivní záležitostí, ale nám se One UI už od verze 4.0 zamlouvá a to především díky dynamickým barvám, které Samsung pojal trochu po svém. Systém Android 13 klade obecně velký důraz na soukromí a zabezpečení, což v praxi poznáte třeba tak, že můžete po vzoru (iOS) dát určité aplikaci přístup pouze k vámi vybraným fotografiím, nikoliv k celé Galerii. Dále si lze také vybrat jazyk k určité aplikaci, což ocení zejména uživatelé, kteří hovoří a píší se více jazycích.
Jaké funkce nabízí nadstavba One UI 5.1 v řadě Galaxy S23?
Fotoaparát
Několik změn se odehrálo u aplikace Fotoaparát. Třeba Změna odstínu pro selfie je jednodušší. Po klepnutí na tlačítko s výběrem efektů můžete měnit odstíny Přirozený a Teplý. Za zmínku stojí také rychlý přístup k aplikaci Expert RAW z nabídky Další. Ta umožňuje pořizovat vysoce kvalitní snímky bez jakéhokoli zpracování nebo komprese.
Galerie
Vylepšení se dočkala také aplikace Galerie. Za zmínku stojí třeba společné rodinné album, díky kterému je sdílení fotografií s rodinou snazší. Galerie doporučuje do společného rodinného alba fotografie na základě rozpoznání tváří členů rodiny. Získat můžete také 5 GB úložného prostoru na každého člena rodiny (až pro 6 osob).
Další nové funkce Galerie v One UI 5.1:
- Vylepšené ovládání: Zpracování automaticky odstraňuje stíny a odrazy, aby byly výsledné fotografie co nejlepší. Platí to dokonce i pro GIFy.
- Pohodlné zobrazení informací: Pokud při prohlížení fotografie nebo videa v galerii přejedete prstem nahoru, na první pohled uvidíte, kdy a kde byla fotografie pořízena, na jakém zařízení, kde je uložena a další informace.
- Výkonnější vyhledávání: Můžete vyhledávat více osob nebo položek najednou. Můžete dokonce vyhledávat osoby bez označení jejich jmen, stačí kliknout na jejich obličeje.
- Zvolte si místo pro ukládání snímků obrazovky: Nyní můžete snímky obrazovky a záznamy obrazovky ukládat do složky, kterou si vyberete nastavením v pokročilých funkcích.
AR Zone a AR Emoji
Samsung zapracoval také na rozšířené realitě. V aplikaci AR Emoji Camera můžete používat 3 emotikony. Pořizovat můžete fotografie a videa s přáteli (až 3 osoby) v režimu masky. Kliknutím na emoji můžete obličeje svých přátel nahradit jinými znaky. Vylepšeno bylo také rozvržení v aplikaci AR Doodles (kresba). Štětce jsou nyní k dispozici na hlavní obrazovce AR Kresba pro rychlejší přístup. Po vytvoření kreseb můžete také měnit jejich velikost a přesouvat je a nový nástroj guma umožňuje vymazat jen část kresby, aniž by ji úplně vymazal.
Widgety
Nezapomnělo se ani na nové widgety. Ti, kteří rádi sledují procenta ocení widget baterie, pomocí kterého baterie můžete zkontrolovat úroveň nabití baterie zařízení Galaxy. Přímo z domovské obrazovky můžete zjistit, kolik baterie zbývá vašemu smartphonu, zařízením Galaxy Buds, Galaxy Watch a dalším podporovaným zařízením. Uvítáte také intuitivní widget počasí. Díky stylu ilustrací a přehledu aktuálního počasí se snadno dozvíte informace o počasí, ať už svítí slunce, je zataženo, prší nebo sněží.
Režimy a scénáře
Příjemným zpestřením jsou měnící se tapety v závislosti na režimu. Nastavte si různé tapety na zamykací obrazovce a domovské obrazovce v závislosti na aktuálních činnostech. Nastavením různých režimů si vyberte pozadí pro práci, pro sport a další. Nechybí ani více podmínek a akcí pro scénáře. V případě potřeby si můžete vybrat z několika možností: Automatické spouštění scénářů při zapnutí režimu letadlo nebo mobilního hotspotu. Skripty mohou otevírat některé aplikace, upravovat vyvážení zvuku vlevo/vpravo a další. Akce umožňují ovládat rychlé sdílení a citlivost na dotyk a měnit vyzváněcí tón a styl písma.
Připojení
Vylepšena byla také spolupráce v aplikaci Samsung Notes, která umožňuje vytvoření sdílené poznámky. Tu může přitom upravovat více lidí současně. Snadnější je také samotné pozvání do sdílených aplikací a to díky odkazu, který můžete sdílet kdekoliv.
Další nové funkce Připojení v One UI 5.1:
- Pokročilé vícenásobné ovládání mezi Galaxy Bookem a telefonem: Můžete myš, klávesnici nebo trackpad zařízení Galaxy Book používat nejen s tabletem Galaxy, ale také se smartphonem Galaxy. Můžete snadno kopírovat a vkládat text a přetahovat obrázky z jednoho zařízení do druhého, jako by se jednalo o stejné zařízení.
- Mediální výstup pro reproduktory WiFi: Pokud chcete pokračovat v poslechu hudby na reproduktorech Wi-Fi prostřednictvím služby Spotify Connect a vestavěného zařízení Chromecast, stačí otevřít mediální výstup z panelu nástrojů rychlého přístupu, nikoli z hudebních aplikací.
- Pokračujte v surfování na počítači: Pokud surfujete na internetu ve smartphonu skrz aplikaci Samsung Internet a poté pokračujete v prohlížení v počítači, můžete najít webové stránky otevřené ve smartphonu a pokračovat v jejich prohlížení pomocí prohlížeče v počítači.
Samsung DeX
Vylepšený multitasking v DeX umožňuje v režimu rozdělené obrazovky přetáhnout rozdělovače uprostřed obrazovky a změnit tak velikost obou oken. Okno můžete také přichytit do jednoho z rohů tak, aby zabíralo čtvrtinu obrazovky.
Nastavení
Návrhy nastavení se zobrazují v horní části obrazovky nastavení a informují vás o užitečných funkcích, které je třeba vyzkoušet, nebo o nastaveních, která vyžadují vaši pozornost, abyste je mohli ihned povolit nebo vyzkoušet.
Samsung Internet
Vylepšené vyhledávání dovoluje vyhledávat podle názvu složky v záložkách nebo podle názvu skupiny na kartách. Vylepšená logika vyhledávání umožňuje najít to, co hledáte, i když je něco napsáno špatně.
Průvodce nastavením
Rychlejší a jednodušší počáteční nastavení nového telefonu Samsung Galaxy oceníte, pokud přecházíte na nový mobil nebo jiné zařízení s One UI se systémem Android. Jednoduše naskenujte QR kód na starém zařízení a automaticky přeneste své sítě Wi-Fi, účet Samsung a účet Google do nového zařízení. Nemusíte se tedy zdržovat psaním hesel a manuálním kopírováním aplikací. Vyzkoušeli jsme na Z Foldu4, ze kterého jsme kopírovali data právě do Galaxy S22 Ultra a vše fungovalo na jedničku.
Počasí
Podrobné informace o počasí můžete vidět na domovské obrazovce. Můžete zkontrolovat upozornění na nepříznivé počasí, denní předpovědi počasí, hodinové srážky a barevné grafy teploty.
Volání
Přes textové volání Bixby můžete automaticky přijímat hovory a zjišťovat účel hovoru. Uvidíte, co volající říká v textovém chatu, a můžete klepnout nebo napsat odpovědi, aby byly volajícímu přečteny nahlas. Textové hovory Bixby jsou však k dispozici pouze v angličtině a korejštině a češtiny se v nejbližší době rozhodně nedočkáme.
Výdrž baterie a rychlost nabíjení
Přestože má Samsung Galaxy S23 Ultra totožnou kapacitu baterie, jako Samsung Galaxy S22 Ultra, tedy 5000 mAh se zde děly velké věci! A jistě na tom nese největší podíl již zmíněný Snapdragon v kombinaci s větším chlazením. Díky nim se totiž telefon nepřehřívá a tím pádem procenta baterie neklesají rychle dolů, čehož jsme byli u telefonů od Samsungu několikrát svědky.
Za první den, kdy jsme z něj ždímali někdy od dopoledne až do pozdního večera naprosté maximum se nám jej nepodařilo vybít
Ve skutečnosti má Samsung Galaxy S23 Ultra jednu z nejlepších výdrží baterie na trhu nejen ve srovnání s Android scénou, ale dokonce i s jablečnými telefony. Konkrétně iPhone 14 Pro Max patří k těm nejlepším mobilům, co se výdrže baterie týče. Nemůže za to ani tak samotná kapacita, která je průměrná (4323 mAh), ale skvělá vyladěnost iOS v kombinaci s vlastním čipem Apple A16. A hádejte co? Nová vlajková loď od Samsungu s ním drží krok. To bychom nečekali ani v tom nejlepším možném scénáři. Lepší je v tomto ohledu (vyjma některých Android telefonů z Aliexpressu, které jsou ale spíše powerbankou s displejem) snad jen ASUS ROG Phone 6, který je ale ještě o poznání větším kusem zařízení.
Samsung S23 Ultra vs iPhone 14 Pro Max / S22 Ultra / Xiaomi 13 Pro / OnePlus 11 – BATTERY DRAIN TEST
Jen co nám telefon dorazil na test, okamžitě jsme se samozřejmě pustili do náročného testování. Často jsme s ním fotili, natáčeli 4K video, několik hodin hráli hry a v neposlední řadě musel podstoupit několik benchmark testů. Za první den, kdy jsme z něj ždímali někdy od dopoledne až do pozdního večera naprosté maximum se nám jej nepodařilo vybít. V posteli jsme zkoukli poslední díl The Last of Us a do nabíječky zamířil až někdy druhý den po obědě. Co to znamená? Že i přestože budete telefon využívat na maximum, o což si přímo říká, nevybijete jej za jeden den. To byste opravdu museli hrát několik hodin v kuse nějakou velmi náročnou hru. Při standardním používání se pak dostanete i na dva dny, což je skvělý výsledek.
Samsung Galaxy S23 Ultra
Kde koupit:
Když už se vám Samsung Galaxy S23 Ultra konečně vybije, budete jej moci dobít skrz 45W drátové a 15W bezdrátové nabíjení. Zde bychom možná ocenili něco krapet rychlejšího, ale vzhledem k tomu, že nebudete muset nabíjet často, jsme ochotní to firmě odpustit. Za 30 minut do telefonu dostanete zpět asi 68 % kapacity a do 100 % se dobije lehce pod hodinu. Mezi další vlastnosti patří také 4,5W reverzní dobíjení. Na cestách si můžete dobít třeba sluchátka nebo chytré hodinky.
Fotoaparáty
Tím hlavním, na co nás Samsung ve svých videích i tiskové konferenci láká je vedle nového Snapdragonu samozřejmě také nový snímač 1/1,3″ ISOCELL HP2 s rozlišením 200 MP a velikostí pixelů 0,6 μm. Ve srovnání se senzorem ISOCELL HM3, který nalezneme v předchozí Ultře (S22) je snímač o něco větší a dostáváme se na téměř dvojnásobné rozlišení. První otázka, která napadne snad každého – je mezi schopnostmi fotoaparátů Galaxy S23 Ultra a Galaxy S22 Ultra viditelný rozdíl? Odpověď zní ano, a dokonce velmi zásadní.
Jakými fotoaparáty se chlubí Samsung Galaxy S23 Ultra? | |
---|---|
hlavní fotoaparát | 200 MP – Samsung ISOCELL HP2 – Velikost snímače 1/1.3″ – Velikost pixelu 0.6 µm – f/1.7 – optická stabilizace (OIS) – laserový autofokus – PDAF |
ultraširoký fotoaparát | 12 MP – Velikost snímače 1/2.55″ – Velikost pixelu 1.4 µm – f/2.2, 120° FOV – Dual Pixel PDAF |
trojnásobný teleobjektiv | 10 MP – Velikost snímače 1/3.52″ – Velikost pixelu 1.12 μm – f/2.4 – optická stabilizace (OIS) – Dual Pixel PDAF |
desetinásobný teleobjektiv | 10 MP – Velikost snímače 1/3.52″ – Velikost pixelu 1.12 μm – f/4.9 – optická stabilizace (OIS) – Dual Pixel PDAF |
Nejprve se budeme věnovat již zmíněnému hlavnímu senzoru. Ten ve výchozím nastavení produkuje 12MPx fotky a spojuje 16 pixelů do jednoho. Výsledkem jsou naprosto špičkové fotografie, a to za jakýchkoliv podmínek. Ve dne telefon fotí téměř bezchybně a i 12Mpx fotografie mají dostatek detailů, nejlepší dynamický rozsah a se šumem se téměř nesetkáte. Dramatického zlepšení jsme si všimli také u nočních fotografií, o nich ale až později.
Mimo 12Mpx lze využít také 50Mpx režim, ve kterém probíhá spojování čtyř pixelů do jednoho. Výsledná fotografie stále přináší vlastnosti spojené se slučováním pixelů (v angličtině pixel binning) a má obecně více detailů, čehož si všimnete hlavně po přiblížení. Fotit lze samozřejmě i ve 200Mpx režimu, kde sice ztrácíte již zmíněné výhody zpracování více pixelů, na druhou stranu dostanete neuvěřitelné množství detailů a díky vysokému rozlišení si můžete fotku oříznout. Vidět je to třeba na omáčce, na které po přiblížení 12Mpx fotografie dramaticky ztrácíme detaily, zatímco u 50 a 200Mpx fotek jsou stále zachovány. Jedna taková fotografie vám však zabere v telefonu od 25 do 50 MB, což rozhodně není málo.
Samsung se na své tiskové konferenci chlubil také vylepšenými portrétními snímky za zhoršeného osvětlení. U nich telefon doslova kouzlí. Rozostří přesně to, co byste čekali a naopak pomocí umělé inteligence pěkně ořízne obličej, celou postavu či jakýkoliv jiný předmět. Musíme zmínit, že žádný telefon nedělá tak dobré portréty, jako právě Samsung Galaxy S23 Ultra. Ano, počítáme do toho opět i jablečnou konkurenci.
200Mpx fotografie:
Když už jsme u nočních fotek, můžeme u nich rovnou zůstat. Právě na nich je totiž použití nového snímače znát zdaleka nejvíce. Samsung totiž významně zlepšil optickou stabilizaci, která je v kombinaci s již zmíněným slučováním pixelů naprosto prvotřídním nástrojem i pro noční focení. Výraznějšího šumu si lze všimnout snad jen u ultraširokého snímače, což je trochu škoda. Samsung Galaxy S23 Ultra jsme vzali sebou na MWC do Barcelony, kde jsme s ním nafotili několik dalších zajímavých snímků. Můžete se na ně mrknout v galerii níže.
Tím, že došlo na významné vylepšení fotografování za slabého osvětlení Samsung vylepšil další, pro někoho velmi podstatnou funkci a to sice Astrophotography mód, díky kterému můžete fotit hvězdy, polární záři, měsíc a další objekty, které můžete vidět na noční obloze. Funkce je navíc součástí nativní aplikace a nemusíte si pro její používání stahovat aplikaci Expert RAW. S ní se pojí rovněž funkce Astro Hyperlapse, která dokáže noční oblohu zachytit v pohybu.
Samsung Galaxy S23 Ultra je navíc skvělým nástrojem i pro fotografy. Aplikace Expert RAW je totiž nyní přímo v nativním fotoaparátu a nabízí hromadu funkcí a to včetně focení do RAW formátu v rozlišení až 50 Mpx, což je opět oproti předchozímu modelu, kde bylo maximum 12 Mpx, rapidní zlepšení.
Další tři fotoaparáty Samsung mezigeneračně nezměnil, což ale není výtka. Naopak oceňujeme, že se soustředil na hlavní senzor a dotáhl ho takřka k dokonalosti. Doprovodné snímače mají navíc rozhodně co nabídnout, třeba 10Mpx 10x teleobjektiv patří k tomu nejlepšímu zoomu v mobilech vůbec. Pro fotografování bližších objektů je zde připraven další 10Mpx teleobjektiv s 3x optickým zoomem a pochopitelně nechybí ani 12Mpx ultraširoký senzor.
Makro snímky
Výsledné fotografie jsou ale opět o chlup lepší, přestože čočky zůstaly stejné, což má na svědomí již zmíněná kognitivní ISP jednotka uvnitř čipu Snapdragon. Za zmínku stojí také fakt, že všechny čtyři snímače na zadní straně mají optickou stabilizaci. V březnu se do telefonu navíc dostane nová aktualizace, která přinese nové funkce, rychlejší závěrku a v neposlední řadě také vylepší noční režim.
Mezi vlastnosti patří i selfie kamerka s automatickým ostřením, rozlišením 12 Mpx a podporou funkce Super HDR, o které bude řeč v dalších odstavcích. Přestože došlo na snížení megapixelů (Galaxy S22 Ultra má 40Mpx selfie kameru) jsou výsledky o poznání lepší a to za všech světelných podmínek.
Kvalita videa
Možná si říkáte, proč v recenzi už po několikáté zmiňujeme právě iPhone, ale ten důvod je naprosto jednoduchý. Jihokorejskou firmu totiž Android konkurence zase tolik nezajímá. Má tak silné jméno, že bude své telefony prodávat, i přestože čínští konkurenti nabízejí mnohdy více zábavy za stejné (nebo dokonce nižší) peníze, což dokazuje hlavně střední třída. A v čem telefony Galaxy S vždycky na iPhone (ale třeba i Pixel) ztrácely? Z nadpisu asi chápete, že jde o video, respektive jeho záznam.
Po všech těch megapixelech, pixel binningu a dalších termínech si od nich zase na chvíli odpočineme a připomeneme si tiskovou konferenci v San Franciscu, konkrétně tu část, kdy se na pódiu objevil Ridley Scott. Ano, ten Riddley Scott, který stojí za režií veleúspěšných snímků. Namátkou můžeme zmínit filmy jako Blade Runner, Vetřelec, Americký gangster (ve kterém mu k úspěchu dopomohl fantastický výkon Denzela Washingtona), Marťan či Klan Gucci. A právě Scott byl spolu s kameramanem Flaviem Labianem Samsungem vyzván, aby spolu natočili kratší film jen pomocí Galaxy S23 Ultra.
https://www.youtube.com/watch?v=E50OC6_V6E0
Labiano se přiznal, že se ze začátku obával omezených schopností této vlajkové lodi, ale poté, co si zvykl na jeho nastavení a naučil se s ním pracovat byl příjemně překvapen, jak dokáže být telefon univerzální. Také Scott přiznal, že se mu výstupy z S23 Ultra velice zamlouvají. Zároveň dodal, že je děsivé, jak takto malý nástroj dokáže nahradit velké profesionální kamery.
Trailer ke snímku Behold Ridleyho Scotta, který byl natočen pomocí Galaxy S23 Ultra
https://www.youtube.com/watch?v=YZ3bRYFFXNg
K této dvojici se později přidala další dvojice a to sice režisér Hong-Jin a kameraman Chung Chung-Hoon, kteří v podstatě potvrzují slova Labiana a Scotta. Tvoří především horrorové snímky, u kterých je specifické, že v nich vynikají tmavé scény. I s nimi si měla nová Ultra poradit nad očekávání. Co tím vším chceme říct? Na iPhone bylo natočeno několik celovečerních filmů.
Ať už věříte tomu, že byli všichni pánové novým Samsungem skutečně tak ohromení, nebo jim firma jen štědře napumpovala bankovní konta, jedno je jisté. Samsung se začal videem doopravdy zabývat
Všimněte si, že většina tvůrců videa, ať už jde o YouTubery či filmaře využívá právě iPhone (pokud natáčí na mobil), což má svůj důvod. Ať už věříte tomu, že byli všichni pánové novým Samsungem skutečně tak ohromení, nebo jim firma jen štědře napumpovala bankovní konta, jedno je jisté. Samsung se začal videem doopravdy zabývat a je to znát.
Samsung Galaxy S23 Ultra VS Samsung Galaxy S22 Ultra
Snímač dokáže zachytit až 2,5x více světla než jeho předchůdce a velmi podstatná je zde také funkce Super HDR, kterou podporují všechny snímače a to i včetně selfie fotoaparátu. Díky ní mají videa širší dynamický rozsah, a to jak světlých, tak tmavých odstínů a dokáží tak realističtěji vykreslit barvy. Už jsme zmínili také vylepšenou optickou stabilizaci, která má na video velký dopad. I přestože budete s telefonem chodit si scéna zachová zaostření tam, kde je potřeba. Videotesty jak Super Steady, tak portrétní budeme doplňovat.
Všechny snímače Galaxy S23 Ultra podporují natáčení videa ve 4K rozlišení při 60 fps, ten hlavní pak umí dokonce 8K, nově rovněž ve 30 fps. Předchůdce uměl totiž pouze 24 fps. Za pozornost rozhodně stojí také režim Super Steady, který zvládá natáčet QHD při 60 fps a hodí se zejména pro akční scény. Teoreticky vám tedy dokáže (pokud jej máte na co bezpečně přichytit) třeba i GoPro.
Filmaře, ale třeba také vloggery rozhodně potěší možnost natáčet portrétního videa ve 4K rozlišení, což předchozí Ultra uměla pouze ve Full HD. Celková kvalita je mnohem lepší a spíše než předchozím Samsungům konkuruje už několikrát zmíněnému iPhonu 14 Pro. Rozostření pozadí u videa je pro umělou inteligenci mnohem náročnější proces, než u fotografie. Vzpomeňte si na řadu Galaxy S10, kde byla tato funkce představena vůbec poprvé. Nefungovalo to moc dobře a zejména v pohybu byla tato funkce jen těžko použitelná. S výpočetním výkonem nového Snapdragonu je ale možné dosáhnout výsledků, které se pomalu ale jistě blíží klasickým fotoaparátům. I za chůze funguje režim spolehlivě a rozostřuje přesně to co má, tedy pozadí, a to co je v popředí (a je jedno jestli je to člověk, zvíře, nebo třeba předmět) pěkně zaostří.
Galaxy S23 Ultra vs iPhone 14 Pro Max Camera Video Test Comparison
Samsung zde odvedl velký kus práce a už teď je jasné, že lze Samsung Galaxy S23 Ultra zařadit k těm nejlepším mobilům na trhu, pokud se bavíme o záznamu videa. Mimochodem nadprůměrný byl také zvuk. Samozřejmě že s externím mikrofonem uděláte vždy více parády, ale pokud natáčíte v tichosti, umělá inteligence si obstojně poradí s ozvěnou a „vytáhne“ hlas dopředu.
Cena a datum vydání Galaxy S23 Ultra + výkupní bonus
Samsung Galaxy S23 Ultra je k dispozici ve třech paměťových variantách. Ta základní se objevuje paradoxně v prodeji od 17.2.2023, ovšem už 6.2.2023 byla k dostání prostřední verze 12/512 GB, kterou šlo po omezenou dobu získat na českých e-shopech i oficiálním e-shopu Samsung za cenu základní varianty, tedy za 34 990 Kč, namísto 39 490 Kč. Stačilo v košíku zadat promo kód UPGRADE. Verze s 1TB úložištěm byla po uvedení na trh k dostání v černé a zelené pouze na e-shopu Samsung.
A jaké barvy jsou k dostání? Námi testovaná zelená (Green), krémová (Cream), fialová (Lavender) a černá (Phantom Black).
České ceny Galaxy S23 Ultra:
Podívejme se na ceny (dle zbožového porovnávače Heureka) na ceny jednotlivých variant:
- 8/256 GB: od 25 387 Kč
- 12/512 GB: od 33 198 Kč
- 12/1 TB: od 42 153 Kč
Firma láká také na výkupní bonus až 3 000 Kč.
Resumé
Jsme na konci a snad jsme se plnohodnotně vypsali z našich dojmů. Jaký z této recenze plyne závěr? Samsung Galaxy S23 Ultra je podle nás jednoznačným králem (nejen) Android scény a slabá místa byste na něm hledali jen velmi těžko. Jenže to by bylo málo. Nechceme jej jen tak odfláknout s tím, že jde o nejlepší mobil a tečka. Samsung totiž možná zachoval design a souhlasíme, že takto dobrý telefon by si určitě zasloužil více osobitosti, aby se od Galaxy S22 Ultra odlišil. Naprosto nás ale dostal názor známého, který si námi testovanou Ultru půjčil do ruky a chladným tónem prohlásil: „Hm, vždyť je to skoro stejný jako vloni.“
Ne, to teda není. Ročně testujeme desítky různých telefonů a také máme občas pocit, že se mezigeneračně vlajky tolik neposouvají a upgrade každý rok nedává smysl. Jenže tenhle model je výjimka. Samsung Galaxy S22 Ultra najednou působí, jakoby byla ještě o rok nebo dva starší a to ať se bavíme o rychlosti, fotoaparátech, baterii či výkonu. Tím nechceme říct, že byste měli stále slušný předchozí vlajkový model měnit za každou cenu, ale pokud chcete to nejlepší a dokážete ocenit všechny ty výhody, které jsme tu zmínili, poznáte rozdíl v obou telefonech po pár hodinách používání. A že není malý.
Samsung Galaxy S23 Ultra
Kde koupit:
Zdaleka největší smysl dává upgrade samozřejmě z ještě starších telefonů, ať už je řeč třeba o Galaxy S21 Ultra či řadě Galaxy Note20. Zde bude pochopitelně změna ještě patrnější. Ať už se rozhodnete jakkoliv, závěr testu je jasný. Samsung vytvořil nejlepší telefon ve své historii a jsme zvědaví na to, jak bude motivovat ostatní výrobce. Nebudou to mít totiž vůbec jednoduché. Bravo!
Klady
+ nádherný a jasný LTPO AMOLED displej
+ nekompromisní soustava zadních fotoaparátů
+ skvělá nová selfie kamerka
+ velmi kvalitní videozáznam
+ fantastický výkon čipu Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy
+ velmi dobrá výdrž baterie
+ příkladně odladěný systém
+ dlouholetá softwarová podpora
+ špičkové zpracování a Gorilla Glass Victus 2
+ dobře fungující S Pen
Zápory
– vyšší cena (bez výkupního bonusu)
– pomalejší nabíjení oproti konkurenci
Hodnocení redakce: 95 / 100 %
Koupíte si Samsung Galaxy S23 Ultra?
Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na telefony s Androidem, na nichž využívá nejčastěji aplikace od Googlu, ale i české výtvory - například Mapy.cz. Kromě smartphonů má slabost pro různé gadgety od všemožných výrobců (třeba Xiaomi). Na poli osobního a pracovního vybavení dává přednost notebookům a počítačům s operačním systémem Windows a řadí se mezi fanoušky procesorů AMD. Je ideální obětí pro akční nabídky a slevy, které takřka denně prozkoumává, ale zároveň se tak snaží pomáhat čtenářům. Má rád chytrou domácnost, v tuto chvíli využívá zejména produkty značky Aqara, Když zbyde čas po tvorbě textů, ponoří se do virtuálních světů, nejradši má ty od CD Projektu, nepohrdne ani kvalitním filmem. Mezi nejpovedenější patří podle něj obecně snímky od Nolana a Tarantina. Další z jeho velkých vášní je fotbal, přičemž srdce mu bije pro Barcelonu v zahraničí a Slavii na tuzemské scéně. E-mail: jakub.karnik@svetandroida.cz více o autorovi