Xposed Framework oficiálně: A “tunit” můžete i Lollipop

xposed_framework_ico

Android 5.0 Lollipop přinesl zásadní změny v mnoha částech tohoto mobilního operačního systému, což způsobilo značné problémy tvůrcům nástroje Xposed Framework, sloužícího k upravování a změně nejrůznějších funkcí a možností. Po měsících testování, ladění a vydání několika betaverzí hlavní vývojář projektu oznámil, že Xposed Framework pro Android Lollipop je konečně připraven! Samotné oznámení ale neznamená, že je instalace a provoz úplně bez rizik, nicméně uživatelé by neměli narazit na žádné nefunkčnosti.

Xposed Framework je oficiálně dostupný pro Android 5.0 a 5.1 Lollipop Xposed Framework je oficiálně dostupný pro Android 5.0 a 5.1 Lollipop

Instalace Xposed Frameworku na Android 5.x Lollipop bude ale o něco obtížnější než tomu bylo na Androidu 4.4 KitKat. Provádí se totiž přes alternativní konzoli pro zotavení (“custom recovery”), ve které je nutné ručně flashnout příslušný soubor. Teprve poté lze instalovat aplikace/APK balíčky pro správu modulů. Pro instalaci je přitom nutné zvolit správný soubor – existují varianty pro SDK 21 (Android 5.0) a SDK 22 (Android 5.1), jakož i verze pro různé architektury (x86, ARM, nebo ARM 64).

Po nainstalování Xposed Frameworku lze provádět řadu jinak nedostupných úprav, které jsou zpravidla k dispozici pouze v alternativních ROMkách, aniž by bylo nutné nahrazovat původní firmware. Obecně jde o snadnější způsob, než je instalace alternativní ROM, který funguje na většině zařízení.

V tuto chvíli jsou známy dvě nekompatibility nového Xposed Frameworku:

  • Na některých zařízeních Samsung s původní ROM s nadstavbou TouchWiz může kvůli úpravám v runtime ART dojít k opakovanému samovolnému restartu. Některá neoficiální sestavení Xposed Frameworku mají tento problém vyřešený.
  • Některé firmwary Sony mají rovněž chyby, které způsobují fatální problémy, jež nelze opravit pouhým odinstalování Xposed.

Takže flashujte opatrně a vždy se předem přesvědčte, zda na vašem modelu Xposed Framework funguje korektně.

Stažení Xposed Framework

Soubory můžete stahovat z příslušného vlákna diskuzního fóra XDA Developers, nebo skrze následující odkazy.

Zdroje: Android Police, XDA Developers.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)