Menu

Uber míří do vzduchu. Pro vzdušnou dopravu se využijí elektrická letadla

Los Angeles bude jedno z prvních měst, kde lidé budou moct využít vzdušnou dopravu. O tu se budou starat elektrická letadla. Jde o novou službu uberAIR, na kterou společnost Uber hodně spoléhá.

Elektrická letadla s uberAIR mají nabídnout rychlou, tichou a bezpečnou dopravu

Služba je součástí širší iniciativy Elevate, v jejímž rámci Uber plánuje provozovat v mnoha nejlidnatějších městech světa síť elektrických letadel a nabízet sdílení letů až pro čtyři cestující. V Los Angeles se první ukázkové lety plánují už za tři roky. Jak by to mohlo fungovat, ukázal Uber poprvé na videu, které najdete níže.

Elektrická letadla budou typu VTOL, která oproti klasickým letadlům startují i přistávají vertikálně. Oproti vrtulníkům zase mají být mnohonásobně tišší, bezpečnější, levnější a šetrnější k životnímu prostředí. No takhle na papíře to zní velmi dobře. Na komerční využití si však ještě chvíli počkáme, pokud půjde vše podle plánů, tak se spustí v roce 2023. Hlavní boom pak Uber očekává o několik let později, v roce 2028, kdy se v LA koná olympiáda, chtějí světu ukázat, jak má fungovat jeden z nejvyspělejších dopravních systému na světě.

uberair la cesta

Cílem uberAIR je odlehčit dopravě, zkrátit dobu cestování a v dlouhodobém horizontu přispět k omezení emisí skleníkových plynů. Odhaduje se, že cesta napříč Los Angeles ve zcela elektrickém letadle letícím rychlostí 300 kilometrů za hodinu vyjde jednoho cestujícího zhruba stejně jako jízda autem uberX.

Myslíte si, že Uber s touhle novou službou uspěje? Chtěli byste vzdušnou dopravu i v Praze?

Zdroj: TZ

 

Komentáře

landys

8.11.2017 13:30

Startovat a přistávat to bude v Praze asi kde? Pokud to nebude umět bezpečně vzlétnout a přistát na plné ulici aut a lidí jako běžné taxi, tak je to jen takové technologické demo vzdálené budoucnosti. Musela by se nejdříve vybudovat nějaká hustá infrastruktura přistávacích ploch v parcích, na střechách budov a podobně.

RSS (komentáře k článku)