Další slib EU: Skončí roaming nadobro v létě 2017?

roaming nexus evropská unie

Každou chvíli se vynoří zpráva u rušení roamingu, které bylo zatím v nedohlednu. Návrh na zrušení však nyní Evropský parlament přijal bez dodatečných změn, a zbavit se roaming poplatků za hovory, SMS a data se prý máme v létě 2017. Předtím nás ještě čeká poslední snižování cen poplatků. Jak je to ale doopravdy?

Poplatky v roce 2016 naposled klesnou

Astronomické částky za roaming v zahraničí trápí nejednoho z nás. Ať už se jedná o dovolenou nebo časté návštěvy za hranicemi, člověk si za volání a zejména data pěkně připlatí. Pokud jste však doufali, že se skutečně jedná o výslovné rušení všech poplatků a budete blízkým volat ze zahraničí a surfovat na internetu za stejnou cenu jako doma, jste na omylu.

V roce 2016 opravdu roamingové poplatky klesnou – mohou být teoreticky ještě nižší, než uvedené sazby, stanovené hodnoty slouží jako maximální strop:

  • 1 MB dat: 0,05 eura (1,35 Kč)
  • 1 SMS: 0,02 eura (0,54 Kč)
  • 1 minuta hovoru: 0,05 eura (1,35 Kč)

Částka pro příchozí hovor zatím chybí, ale ne snad proto, že by se od ní upustilo. Stanovena bude v průběhu příštího roku a očekává se, že bude podstatně nižší, než je tomu u hovorů odchozích.

Roaming se ve skutečnosti nezruší

Se samotným a doslovným rušením už to ale není tak žhavé. Avizovaný konec roamingu, který má započít 15. červnem 2017, je spíše jen takovou náplastí na tepenné krvácení. Nejedná se totiž o zrušení, nýbrž o stanovení roaming limitu, který bude moci zákazník využít. Po jeho vyčerpání budou operátoři účtovát dál běžné roamingové poplatky.

roaming věž eu rušení

O výši limitu pro volání, SMS a dat má před samotným uvedením zákona v platnost rozhodnout Evropská komise. A navrhované hodnoty jsou opravdu směšné, konkrétně:

  • 40 minut hovorů
  • 40 SMS zpráv
  • 80 MB da

Pozor, čísla nejsou týdenním limitem – budou vám muset vystačit celý jeden rok. Ne že byste snad roaming balíček dostali zdarma – bude podléhat stejným sazbám, jako byste hovory a data využívali doma. Vystačí vám roční bezroamingové sazby nebo se poplatkům stejně nevyhnete? Zkreslená představa politiků o využívání dat má s realitou pramálo společného, stejně jako většina zákonů Evropské unie.

Síťovou neutralitu nahradil pojem „otevřený internet“

Se síťovou neutralitou, jejíž výsledkem by mělo být stejné zacházení operátorů se všemi daty, také nedopadlo slavně. Pravidla měla původně zaručit, že například za náročný streaming videa, který potřebuje dostatečně rychlý tok dat, si nebudou operátoři účtovat poplatky navíc. Ve výsledku se bude jednat pouze o jakýsi otevřený internet, mimo který budou moci poskytovatelé zřizovat různé zpoplatněné speciální služby navíc.

Nakonec je tedy celý humbuk o zrušení roamingu zbytečný a je docela dobře možné, že ztráty ze snížených cen v příštím roce si operátoři vykompenzují právě dražším roamingem po vyčerpaném limitu.

Co na výsledek říkáte vy?

Zdroj: Lupa, idnes

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)