USB Type-C dokončen. Skončí noční můry s orientací konektoru?

usb-type-c-hybrid-receptacle-640×368-590×330

Mobilní telefony a velké procento tabletů dnes disponuje jednotným Micro USB konektorem, díky čemuž již nemusíme používat jednotnou nabíječku pro každý přístroj zvlášť. Tato situace je oproti předešlým rokům (je to již nějaký pátek) skvělá – téměř každý má doma Micro USB nabíječku, takže není problém si na návštěvě dobít svůj telefon bez ohledu na značku a typ přístroje. Konektor Micro USB má ovšem – stejně jako “velké” USB – jeden nešvar. Není oboustranný, což činí při připojování přístroje občas až nevídané problémy. Tohoto problému jsou si tvůrci USB vědomi, a proto již delší dobu vyvíjejí nový konektor USB Type-C, který se pyšní právě svou oboustranností. Obsahuje 18 datových pinů, přičemž se vždy využívá polovina podle toho, jak kabel do přístroje zasunete. Navíc by měl být nový konektor společný pro všechna zařízení včetně počítačů.

usb-3-type-c-final-render-640x353

Nový USB konektor podporuje nejnovější standard USB 3.1, takže si poradí s rychlým přenosem dat (teoreticky až 10 Gbps) a zároveň dokáže přenášet více energie při nabíjení přístrojů. Nevýhodou je zpětná (ne)kompatibilita se staršími standardy – nový konektor zkrátka do starších přístrojů bez podpory rovnou nepřipojíte, je zapotřebí speciální redukce. Tento nový konektor je již oficiálně dokončen (specifikace), ale s jeho reálným nasazením zatím příliš nepočítejme. Předpokládáme, že do nových telefonů a tabletů se bude dostávat velmi pomalu a první zařízení s konektorem USB Type-C vyjde až příští rok. Až plynule na tento konektor přejdeme, bude to skvělé. Právě přechod ale bude kvůli nekompatibilitě s předchozím standardem obtížnější.

Těšíte se na nový oboustranný konektor USB Type-C?

zdroj: geek.com

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)