Snapdragon 820 je díky Kryo 2x výkonnější a úspornější než 810

snapdragon_820

O novém procesoru Qualcomm Snapdragon 820 jsme na našem webu psali v polovině srpna (viz Hranice výkonu opět pokořeny, Qualcomm Snapdragon 820 oficiálně), takže patrně víte, že prvních zařízení s tímto čipem se nedočkáme dříve než v prvním čtvrtletí roku 2016, pravděpodobně až v březnu. Do té doby se alespoň můžeme podívat na informace o tomto očekávaném hardwaru, jehož grafický akcelerátor Adreno 530 má poskytovat o 40 % vyšší výkon ve srovnání s Adrenem 430, používaným v Snapdragonu 810.

Grafu vývoje procesorů dominuje Qualcomm Snapdragon 820 Grafu vývoje procesorů dominuje Qualcomm Snapdragon 820

Procesor byl navržen pro prémiová zařízení, od kterých spotřebitelé očekávají vysoký výkon, dlouhou výdrž na baterii, ale i to, že se nebudou přehřívat. Dnešní mobilní zařízení, využívaná například pro práci s virtuální realitou či pokročilé zobrazování, logicky vyžadují stále větší výkon. V případě Snapdragonu 820 se výrobce snažil o vyvážení poměru výkonu a delší životnosti baterie.

Snapdragon 820 s vlastními jádry Kryo

Další zásadní novinkou tohoto procesoru jsou vlastní 64bitová jádra Kryo. Zatímco ve Snapdragonech 808 a 810 použil Qualcomm jádra ARM Cortex, se Snapdragonem 820 přijde s vlastními jádry Kryo. Podle výrobce budou jádra Kryo taktovaná až na 2,2 GHz a nabídnou dvakrát více výkonu, přičemž budou dvakrát energeticky úspornější ve srovnání s letošními Cortex A57 a A53. To je výsledek přechodu ze 28nm technologie na 14nm technologii FinFET. Díky novému procesu výroby se tak Qualcomm dostává na stejnou úroveň, jako nejnovější Exynos 7420 od Samsungu.

Snapdragon 820 nabídne dvakrát více výkonu, přičemž budou dvakrát energeticky úspornější Snapdragon 820 nabídne dvakrát více výkonu, přičemž budou dvakrát energeticky úspornější

Kryo je úzce integrováno s grafickým akcelerátorem Adreno 530 a digitálním signálovým procesorem Hexagon 680. Dohromady je tento celek navržen pro vysoce výkonné mobilní výpočetní techniky spolu s nejnovějšími multimediálními schopnostmi a možnostmi připojení. Kryo navazuje na populární vlastní procesor Krait, který pohání čipy Snapdragon 800, 801, a 805.

Snapdragon 820 se chlubí “heterogenními výpočetními schopnostmi,” ve kterých kombinuje různá funkční jádra, jako jsou jádra CPU, GPU a DSP. Tím dosahuje dříve nedosažitelného výkonu a úspory energie, neboť používá různá jádra pro odlišné úkoly. Společnost Qualcomm Technologies využila své více než 25leté zkušenosti v segmentu mobilních procesorů, aby každé z jednotlivých jader v procesoru Snapdragon 820 dosahovalo vyšší účinnosti a současně celek lépe spolupracoval jako komplexní systém.

Snapdragon 820 se chlubí heterogenními výpočetními schopnostmi Snapdragon 820 se chlubí heterogenními výpočetními schopnostmi

Teď už nezbývá jen čekat na první telefon s tímto čipem, abychom mohli posoudit, jak si povede v reálném provozu. Syntetické benchmarky zatím vypadají slibně – v AnTuTu dosáhlo zařízení Green Orange X1 Pro s procesorem Snapdragon 820 výsledku 83 774 bodů.

Zdroje: Android Central, Qualcomm, Galaxy Droid.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)