TOPlist

Bude nový Snapdragon 8 Gen 4 zabijákem Apple A18 v iPhonu 16?

Snapdragon 8 Gen 4 vs Apple
  • Qualcomm soupeří s Applem o trůn nejvýkonnějších čipsetů
  • Apple vede, ale Qualcomm jej dohání
  • Podle nedávného úniku testů by mohl nový Snapdragon 8 Gen 4 porazit čipset A18

Čipy Snapdragon od Qualcommu neustále dotahují výkonnostní náskok čipsetů Apple řady A. Nová fáma tvrdí, že čip Snapdragon 8 Gen 4 bude rychlejší než Apple A18, který má pohánět iPhone 16. Minimálně prý podle posledního výsledku v benchmarku.

Špičkové vlajkové telefony dneška jsou již rychlejší, než průměrný spotřebitel potřebuje. Nikdo však nechce být až druhý a se zvýšeným důrazem na schopnosti umělé inteligence a delší softwarovou podporou pro telefony Android nebyla potřeba rychlosti nikdy větší.

snapdragon-demo

Podle úniku Snapdragon 8 Gen 4 dosáhl jednojádrového skóre 3500, zatímco A18 pravděpodobně nepřekročí 3300. Říká se také, že Snapdragon 8 Gen 4 si povede lépe ve vícejádrovém testu a jeho GPU bude také rychlejší. Konkrétní hodnoty zmíněny ale nebyly.

Těží Snapdragon 8 Gen 4 z jader Oryon?

Qualcomm již potvrdil, že se Snapdragon 8 Gen 4 představí světu v říjnu. Čip bude obsahovat jádra Oryon založené na vývoji společnosti Nuvia, což mu poskytne náskok před Snapdragonem 8 Gen 3. Je to proto, že nedávné čipy používaly jádra licencovaná od společnosti Arm. Naproti tomu jádra Oryon jsou vlastní jádra Arm a byla navržena společností Qualcomm.

Nuvia

Společnost Qualcomm oznámila akvizici startupu v oblasti polovodičů Nuvia v lednu 2021. Nuvia byla založena bývalými inženýry Apple a Google a zaměřila se na vývoj procesorové architektury pro počítače a datová centra, s cílem dosáhnout větší výkonu a energetické efektivity než stávající produkty na trhu. Qualcomm tuto akvizici učinil za účelem posílení své pozice v oblasti výpočetní techniky a rozšíření svého portfolia produktů mimo tradiční mobilní trhy.

Únik také tvrdí, že hlavní jádro bude taktováno na 4,3 GHz, což je mnohem více než špičková frekvence Cortex-X4 Snapdragonu 8 Gen 3 3,30 GHz. Vyšší takt také zvýší spotřebu energie. To by mohlo způsobit větší zahřívání telefonů se Snapdragonem 8 Gen 4, a to je něco, na co jsou uživatelé citliví.

Navíc skóre jednoho jádra 3 500 je příliš velký skok oproti 2187, což je skóre naměřené u Galaxy S24 Ultra. Takže i když použití nových jader a vylepšený výrobní proces může pomoci Snapdragonu 8 Gen 4 porazit A18, rozdíl nemusí být tak vysoký, jak naznačuje únik. Qualcomm by také mohl testovat více verzí Snapdragonu 8 Gen 4, protože předchozí zpráva uvedla, že varianta běžící na nižší rychlosti získala jednojádrové a vícejádrové skóre 2845 a 10628. Pokud se ukáže, že tomu tak je, A18 bude i nadále rychlejší. Stejně tak v diskuzi pod únikem se objevily pochybnosti o důvěryhodnosti leakera.

Dáte na výsledky benchmarků?

Zdroj: MeeCo, Phonearena

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií, cestování a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)