TOPlist

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 představen: Srdce pro nejvýkonnější telefony!

Qualcomm
  • První telefon s procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 se objeví zítra
  • Důraz je kladen na umělou inteligenci, AI je na vzestupu
  • Výkon novinky je obrovský, ale konkurenční Mediatek Dimensity 9300 kůži nedá lacino

Na Havaji v těchto dnech probíhá Snapdragon Summit, jedna z nejočekávanějších a nejdůležitějších událostí celého roku. Qualcomm si pro nás připravil jedno překvapení, představil procesor Snapdragon X Elite, který zamíří do notebooků s operačním systémem Windows. Qualcomm vstupuje na trh, kterému zatím dominuje Apple a Intel.

Z pohledu mobilních telefonů se s největším napětím očekávalo představení procesoru Snapdragon 8 Gen 3, který se stane běžnou součástí výbavy u těch nejdražších a nejvýkonnějších telefonů (samozřejmě s výjimkou těch od společnosti Apple). Nepřekvapí zvyšující se význam umělé inteligence, Snapdragon 8 Gen 3 toho ale umí mnohem více a patří na naprostou špičku současných procesorů. Konkurence ale nebude jen nečinně přihlížet…

Snapdragon 8 Gen 3 je vyroben na 4nm procesem, stejně na tom byli i jeho předchůdci. A opět se díváme na osmijádrový procesor, v tomto směru se Qualcomm rozhodl zbytečně neexperimentovat. Ale tím podobnost s předchůdci končí. Jak Qualcomm jednotlivá jádra poskládal? Máme zde následující sestavu.

  • 1 × Cortex-X4 s taktem 3,3 GHz
  • 5 × Cortex-A720 s taktem až 3,2 GHz
  • 2 × Cortex-A520 a taktem 2,3 GHz

Jen pro připomenutí – u procesoru Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 použil výrobce konfiguraci 1+4+3 (přesněji řečeno 1+2+2+3, ale Qualcomm jádra A710 a A715 nerozlišoval, proto se můžeme držet označení 1+4+3), u nového procesoru ale došlo k posunu na konfiguraci 1+5+3. Výsledkem je vyšší výkon a lepší efektivita, alespoň na papíře.

Nechybí nový 5G modem Qualcomm Snapdragon X75, nedošlo ale ke změně přenosových rychlostí, ta je více než dostatečná. Procesor nabídne podporu Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4, těšit se můžete na komplexní globální konektivitu. Fanoušky hudby potěší přenos audia v bezztrátové kvalitě (ale bude to chtít pořádná sluchátka).

Snapdragon Summit 2023: Keynote Livestream

Snapdragon Summit 2023: Keynote Livestream

Nárůst výkonu grafiky je pěkných 25 procent, procesor zvládne nahrávat 8K video ve 30 snímcích za vteřinu, pomáhá mu k tomu vlastní obrazový procesor Spectra. Obrovský výkon samozřejmě potěší hráče her, procesor dokáže utáhnout téměř libovolný hardware včetně fotoaparátů s rozlišením 200 megapixelů nebo displeje se 4K rozlišením (při 60 snímcích za vteřinu, jemnější displeje se u mobilních telefonů pravděpodobně hned tak neobjeví, neměly by žádný reálný přínos).

Konfigurace jader 1+5+2 je novinkou, osvědčí se?

Můžeme téměř s jistotou předpokládat, že procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 najdeme u nejdražších a nejvýkonnějších telefonů, které budou představeny ve zbytku roku 2023 a v roce následujícím. Xiaomi použije tento procesor u řady 14, která bude oficiálně představena už zítra. Oppo potvrdilo, že jeho příští vlajková loď bude poháněna tímto procesorem.

Introducing the Snapdragon 8 Gen 3 mobile platform

Introducing the Snapdragon 8 Gen 3 mobile platform

A zapomínat nesmíme na Samsung, ten ale v Evropě u modelů Galaxy S24 a Galaxy S24 Plus pravděpodobně nasadí vlastní procesory Exynos, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 najdete pouze v nejvyšším modelu Galaxy S24 Ultra. Qualcomm spolupracuje s celou řadou dalších výrobců, kromě již zmíněných to jsou Asus, Honor, iQOO, Meizu, Nio, Nubia, OnePlus, realme, Redmi, RedMagic, Sony, vivo a ZTE. U většiny (pravděpodobně u všech) se dříve nebo později nový procesor od společnosti Qualcomm objeví.

Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 specifikace

Už příští měsíc se můžeme těšit na premiéru procesoru Mediatek Dimensity 9300, který chce být novince od společnosti Qualcomm rovnocenným soupeřem. Konkurence je zdravá, příští rok se můžeme těšit na řadu špičkových strojů. Qualcomm opět potvrdil, že patří k nejdůležitějším firmám současnosti, jeho vývojáři nezahálí. Už teď se těšíme na Snapdragon Summit v roce 2024!

Pořídíte si telefon s procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen3?

Zdroj: Qualcomm

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)