Qualcomm uvedl Snapdragon 8 Gen 2: Duel o krále výkonu začal

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 čipset představení specifikace

Další generace absolutně nejvýkonnějších procesorů pro Android mobily je kompletní. Pokud tedy opět počítáme se dvěma největšími hráči. Poté, co před několika dny tchajwanský MediaTek oficiálně představil svůj nejnovější čipset Dimensity 9200, se před pár hodinami přidal s vlastní prezentací rovněž americký Qualcomm. Ukázal dle očekávání čipset Snapdragon 8 Gen 2, který oproti minulé generaci přešel od 4nm technologie Samsungu ke stejně „velké“ z továrny TSMC.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 čipset představení specifikace procesor

Qualcomm se snažil hlavně zlepšit energetickou účinnost, nicméně nový čip přináší i znatelné zrychlení. Nová trojice procesorů Kryo přináší až o 35 % vyšší výkon při až o 40 % vyšší účinnosti. Taktovací frekvence jsou stejné jako u modelu 8+ Gen 1, sestava jader ale ne. Jediné jádro Kryo Prime (založené na Cortex-X3) běží na frekvenci 3,2 GHz a poskytuje vysoký jednovláknový výkon. Je podpořeno čtyřmi jádry Performance, aby lépe zvládalo vícevláknovou zátěž – tato jádra běží na frekvenci 2,8 GHz. A osmičku uzavírají tři jádra Efficiency na frekvenci 2,0 GHz.

Z pohledu pamětí je zde nově podpora technologií LP-DDR5X u RAM na frekvenci až 4200 MHz a pro ukládání dat může používat nový formát UFS 4.0. Zejména hráče bude zajímat, že grafický procesor Adreno slibuje až o 25 % vyšší výkon a až o 45 % vyšší energetickou účinnost. Na platformu Snapdragon přináší také podporu hardwarové akcelerace ray tracingu. Konkurenční Dimensity 9200 má tuto technologii také a v oblasti mobilního hraní se tak očekává velký posun.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 čipset představení specifikace gaming

Snapdragon 8 Gen 2 si poradí s displeji o rozlišení QHD+ při maximální frekvenci až 144 Hz nebo zvládne 4K s frekvencí až 60 Hz. Podporuje také externí displeje s rozlišením až 4K při 60 Hz (s 10bitovým barevným gamutem Rec. 2020, HDR10+ a Dolby Vision). Qualcomm také konečně umožnil dekódování videa AV1 – podporovány jsou streamy až 8K při 60 snímcích za sekundu (s HDR).

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 čipset představení specifikace partneři

U fotografování je zde podpora snímačů Sony s technologií Digital Overlap HDR (DOL-HDR) a 200MP HP3 od Samsungu. Stejně jako jeho předchůdce přináší Gen 2 trojitý 18bitový ISP, který zvládne až tři 36MPx kamery (30 snímků za sekundu) současně nebo až 200MPx pro jednu kameru. Podporovány jsou také 108MPx snímače s nulovým zpožděním závěrky.

Po stránce konektivity se nový čipset spoléhá na modem X70, který mimo jiné zvládá oba druhy 5G. Maximální rychlost stahování je 10Gbps, u odesílání je to 3,5Gbps. K dispozici je Bluetooth 5.3, 48kHz bezztrátové přehrávání audia a 48ms latence. Nechybí Wi-Fi 7.

Bude Snapdragon 8 Gen 2 v mobilech nejsilnější?

Zdroj: GSMA

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)