Pořizujete často “selfies”? Můžete být psychopat nebo narcista

selfies_icp

Pořizování fotek sebe sama, takzvaných “selfies”, se stalo takovým fenoménem, že někteří výrobci začali nabízet telefony určené právě pro tuto cílovou skupinu. Co ale říci o člověku, který focením autoportrétů a jejich následným publikováním na sociální sítě doslova žije? Studie Ohio State University říká, že lidé, kteří pořizují hodně “selfies”, mají tendence vykazovat chování narcistů a psychopatů.

Jak Jesse Fox a její tým došel k tomuto závěru? Na základě průzkumu vzorku osmi stovek mužů ve věku 18 až 40 let, kteří měli odpovědět na otázky typu, jak často publikují své fotografie, zda je upravují pomocí filtrů a jestli je to baví. Respondentům byly rovněž pokládány otázky, které měly odhalit jejich případné asociální chování či pohled na sebe sama.

sony-selfie-5

Z výsledků vyplynulo, že publikování fotek sebe sama má přímou souvislost se sklony k narcisismu a psychopatickým rysům. Používání filtrů pak často souvisí s mírou narcisismu. Naopak uživatelé, kteří fotografie neupravují, mají spíše tendence k psychopatii, což Fox vysvětluje: “Dává to smysl, protože psychopatie se vyznačuje impulzivitou. Tito lidé chtějí své fotografie okamžitě vystavit on-line, aby mohli vidět sami sebe. Nechtějí trávit čas úpravami.”

Je ale nutno dodat, že všech 800 testovaných mužů, bylo z hlediska psychologických norem “normálních” (studie na ženách se připravuje), takže se nemusíte obávat, pokud se vy, váš partner či rodinný příslušník vyfotí například po dobré večeři. Sama autorka studie říká: “Všichni se účastníme naší sebeprezentace on-line, ale jak to děláme, může vypovídat něco o naší osobnosti.”

A jak jsou na tom naši čtenáři? Pořizujete “selfies”? Vystavujete se na Internetu “až moc často”? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod článkem!

Zdroje: AndroidSPIN, Ohio State University a Phone Arena.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)