Menu

GO TaskManager EX: Správce úloh ve stylu GO

V Obchodě Play se na konci minulého týdne objevil další počin autorů jednoho z nejlepších launcherů pro Android – GO Launcher Dev Teamu. Tentokrát se jedná o správce úloh.

Aplikace dovoluje uživateli sledovat a ukončovat běžící úlohy, a tím šetřit baterii a zrychlit telefon. Specialitou je tzv. “vyšetření telefonu,” které umožňuje snadno zkotrolovat stav telefonu, jako jsou aplikace spouštěné společně se systémem, rizikové programy a bezprizorní instalační balíčky.

Z úvodní obrazovky jedním pohledem zjistíte procentuální obsazení paměti, počet běžících procesů a zbývající RAM. Následuje seznam procesů, které je možné ukončit tlačítky Stop. Přehled je možné aktualizovat tlačítkem s rotující šipkou v pravém horním rohu.

Z úvodní obrazovky jedním pohledem zjistíte procentuální obsazení paměti, počet běžících procesů a zbývající RAM

Z úvodní obrazovky jedním pohledem zjistíte procentuální obsazení paměti, počet běžících procesů a zbývající RAM

Od běžných správců úloh se tento liší již zmíněnou možnosti “vyšetření telefonu,” která se zobrazí vysunutím z dolní lišty.

Od běžných správců úloh se tento liší možnosti vyšetření telefonu

Od běžných správců úloh se tento liší možnosti vyšetření telefonu

Volitelně můžete skenovat:

  • Cache scanning – skenování dočasných souborů vytvořených aplikacemi při jejich běhu. Smazání těchto souborů uvolní místo v paměti zařízení. Lze vymazat dočasné soubory jednotlivých aplikací (v takovém případě se otevírá standardní nastavení aplikace), nebo všech najednou.
  • Boot apps – skenování aplikaci, spouštěných společně se systémem. Dovoluje zjistit, které programy zpomalují start systému. Programy je sice možné ukončit (opět přes standardní nastavovací dialog), ale nelze jim v automatickém spouštění zabránit.
  • High risk – vyhledávání rizkových aplikací, které mohou číst vaše citlivé soubory a soukromá data s možným rizikem úniku do sítě. Detekce probíhá pouze na základě požadovaných oprávnění, nikoli skutečným prověřováním kódu aplikace, takže jde jen o potenciálně rizikové programy.
  • APK scanning – poté, co nainstalujete aplikaci, není nutné uchovávat instalační balíčky APK. Sken najde všechny balíčky a nabídne jejich smazání. Balíčky lze mazat jednotlivě, nebo všechny najednou.

Skenování dočasných souborů

Skenování dočasných souborů

Skenování aplikaci, spouštěných společně se systémem

Skenování aplikaci, spouštěných společně se systémem

Vyhledávání rizkových aplikací

Vyhledávání rizkových aplikací

Vyhledání bezprizorních instalačních balíčků

Vyhledání bezprizorních instalačních balíčků

Nastavení

V nastavení najdete například možnost zařadit aplikace na tzv. “white-list” (GO TaskManager EX White List). Zde uvedené aplikace nebudou ukončovány. Je ale vhodné upozornit, že takto nastavené výjimky se nevztahují na GOWidget, jehož seznam je nutné definovat v nastavení GO Launcheru.

Možnosti nastavení aplikace GO TaskManager EX

Možnosti nastavení aplikace GO TaskManager EX

Dále lze aktivovat upozornění, jestliže velikost volné operační paměti klesne pod nastavenou hodnotu (Low memory warning a nastavení Alert Value). V takovém případě při dosažení zadané hodnoty vyskočí dialogové okno, nabízející ukončení běžících procesů, nebo odložení.

Upozornění, jestliže velikost volné operační paměti klesne pod nastavenou hodnotu

Upozornění, jestliže velikost volné operační paměti klesne pod nastavenou hodnotu

Pokud byste rádi “zatrhli tipec” aplikaci, která se po ukončení opět spustí, máte možnost ji zařadit na “black list.” Zajímavá je také funkce automatického vyčištění paměti při rozsvícení displeje (Light screen clear), nebo v zadaném intervalu (Clear interval).

Poslední položkou nastavení je možnost zobrazovat procentuální obsazení RAM v notifikační liště formou ikony a po rozbalení pak jako graf s možností rychlého otevření GO TaskManager EX.

Zobrazení obsazení RAM v notifikační liště

Zobrazení obsazení RAM v notifikační liště

Widgety

Součástí programu jsou také dva widgety na plochu – první o rozměrech 1×1 zobrazuje procetuální obsazení RAM a umí po tapnutí ukončit běžící programy. Větší, s rozměry 4×1, poskytuje také přehled běžících aplikací a kromě ukončení dovoluje také manuální aktualizaci.

Součástí programu jsou také dva widgety na plochu

Součástí programu jsou také dva widgety na plochu

Můžeme konstatovat, že GO TaskManager EX je pěkně provedený, uživatelsky přívětivý program, což je u GO Launcher Dev Teamu tradicí. Nabízí jednoduché a snadno pochopitelné rozhraní, proti konkurentům pak přidává koření v podobě několika zajímavých funkcí.

Na závěr ale musíme upozornit, že při používání této, nebo jakékoli jiné podobné aplikace, je nutná obzvláště velká opatrnost. Časté jsou případy uživatelů, kteří ve snaze o uvolnění co nejvíce RAM ukončí například proces budíku, a druhý den s překvapením zjišťují, že zaspali ;).

Zbývá dodat, že GO TaskManager EX nevyžaduje root, proto také neumí ukončovat či jinak ovlivňovat běh systémových aplikací.

GO TaskManager EX
GO Launcher Dev Team
Verze1.0 (20. 6. 2012)
Velikost1,2 MB
2.0+


Zdarma

 

Komentáře

Petarda

Petarda

27.6.2012 6:13

“Na konci minulého týdne se objevil …” to asi ne, když už tak se objevil update počinu od Go developers ale jinak je to už víc jak 2 měsíce co jsem ho přestal používat…

T_O_F_F

T_O_F_F

27.6.2012 6:37

Pekny clanek, az na to, ze Go Task Manager pouzivam vice, jak pul roku, max je to update.

DavesMan

DavesMan

27.6.2012 8:13

Máte chybu v odkazu na Google Play. Ten vede na obyčejnou verzi. A já se pak divil, kde jsou všechny ty slibované features. A ony jsou až v EX verzi, kterou jsem si musel najít ručně.

Mario

Mario

27.6.2012 8:49

Co já vím, tak taskmanager je pro Android zbytečnost. Systém se o sebe postará sám, manager to akorát komplikuje, pokud automaticky ukončuje aplikace, které nemá.

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

27.6.2012 10:33

To: Petarda a T_O_F_F
Koncem minulého týdne se v Obchodě Play objevil GO TaskManager EX, který jsem recenzoval. GO TaskManager, jež patrně máte na mysli Vy, je tam samozřejmě podstatně déle.

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

27.6.2012 10:34

To: DavesMan
Díky za upozornění. Máte pravdu – odkaz jsem skutečně nasměroval na nesprávnou, starší verzi. Opravil jsem :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

27.6.2012 10:38

To: Mario
Jak se to vezme. Na jednu stranu ano, Android má docela dobrou správu paměti, a sám ukončuje aplikace, pokud je nepoužíváte, nebo je nedostatek RAM k další činnosti.
Na druhou stranu: někteří uživatelé mají rádi tyto funkce pod svou kontrolou, no a správci běžících procesů se tak těší velkému zájmu :)

Gonzales

Gonzales

27.6.2012 14:03

ups. Nejak nevidim ten kulaty widgetek? Kde delam chybu?

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

27.6.2012 15:24

To: Gonzales
Dobrý den,

při tapnutí na plochu by Vám to mělo nabídnout dva widgety – jeden 4×1 a druhý 1×1. Ten kulatý je 1×1.
Pokud Vám to nenabízí ani jeden, zkuste přesunout aplikaci z SD do interní paměti telefonu.

Gonzales

Gonzales

28.6.2012 7:49

To: Karel Kilian
dekuji, uz jsem ho nasel. Hledal jsem ho tvrdohlave mezi go-widgety. :-)

JaroB

JaroB

29.6.2012 1:30

widget 1×1

RSS (komentáře k článku)