Ohebného skla Corning se jen tak nedočkáme

willow-glass_ico

Již několik let je jako jeden z trendů v oblasti inovací uváděno ohebné dotekové sklo pro chytré telefony. Není tím myšlen permanentně zakřivený displej, jaký jsme mohli vidět například na Nexusu S, ale obrazovka, která se bude ohýbat dle potřeby a situace. Na CESu již byl k vidění prototyp telefonu se systémem Windows Phone s tímto typem obrazovky, ale výroby reálného produktu s takovými vlastnostmi se nedočkáme dříve než za rok. Proč? Odpověď jsme se dozvěděli z nových informací společnosti Corning, která se specializuje na výrobu skel (nejen) pro telefony.

V první řadě je nutné přemýšlet nad tím, jak takový displej ochránit před vnějšími vlivy, neboť mobilní telefon se relativně často ocitá v situacích, při kterých může dojít k poškození obrazovky. Corning je jednou z firem pracujících na flexibilním skle, které kromě ohebnosti odolá případnému poškození. Tato americká firma dala světu několik generací odolných skel Gorilla Glass, jež se uplatňují v segmentu mobilní techniky. Svou technologii pro ochranu ohebných displejů nazvali Willow a tým inženýrů Corningu na ní pracuje více než rok. Podle posledních informací aktuálně probíhá spolupráce s významnými výrobci, jejímž cílem je naučit se kombinovat flexibilní displeje se ochranou Willow pro použití v konečném výrobku. Bohužel to bude ještě dlouhá cesta – zařízení s tímto typem obrazovky se patrně nedočkáme “dříve než za tři roky.”

V tuto chvíli vlastně ani není jasné, nakolik vhodné bude použití a využití takového displeje v reálném životě. Současná rozhraní možnosti flexibilního displeje nijak nepodporují a nedá se čekat, že by si novinka okamžitě našla své místo v běžných mobilních aplikací. Umíme si ale představit využití v odolných telefonech – například armáda, outdooroví nadšenci, či pracující v náročných podmínkách by odolný přizpůsobivý displej mohli ocenit.

Zdroj: YouHTC, PocketNow.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)