Nvidia Tegra K1 vs Snapdragon 801 – kdo je výkonnější?

nvidia tegra k1 featured

Přední výrobce procesorů pro telefony a tablety, Qualcomm, představil na letošním MWC novou řadu procesorů Snapdragon 801, která si své místo našla víceméně ve všech top modelech, které byly představeny na začátku tohoto roku. Srdcem se stal například pro Galaxy S5 nebo Xperii Z2 a nejspíše se stane i pro HTC One 2. Na první pohled to tak vypadá, že Snapdragon 801 nemá konkurenci, co se týče výkonu, jenže na trhu se objeví uprostřed léta Nvidia Tegra K1, která posune hranice výkonu telefonů o pořádný kus dopředu.

nvidia tegra k1 featured

64bit Tegra K1 je dvoujádrový procesor postavený na architektuře ARMv8, což není až tak zajímavé, jenže pokud se podíváte pozorněji na specifikace, uvidíte, že grafická jednotka disponuje 192 jádry architektury Kepler, která se používá pro klasické počítače. Tegra K1 nabídne ale dvě konfigurace. Ta relativně silnější disponuje čtyřmi jádry Cortex-A15, ale je “jen” 32bit. Podle Nvidie, Tegra K1 předčí i PS3 a Xbox 360. Problém tak nebudete mít ani s nahráváním 4k videí nebo nějakých real-time vychytávek. Grafické jádro je taktováno na 950 MHz, což je oproti Snapdragon 801, který využívá GPU Adreno 330, skoro o dvojnásobek, protože Adreno 330 dosahuje taktu 578 MHz.

nvidia tegra k1 benchmark 1

Při takto vysokém taktu může nastat problém se spotřebou energie a teplem. Odvod tepla prý není problém a spotřeba je na tom podobně, jelikož referenční zařízení od Nvidie běží pouze na 35 až 40 wattech. Pro srovnání Nvidia Tegra K1, Qualcomm Snapdragon 801 a dalšími oblíbenými čipy na trhu nebo i nadcházející čip Snapdragon 805 zde máme tabulku, která ukazuje, že Tegra K1 prozatím nemá konkurenci. Zároveň ale předpokládáme, že se Qualcomm nenechá nijak zahanbit a ještě letos ukáže, proč patří mezi nejlepší výrobce mobilních procesorů na trhu. Na závěr se můžete na přiloženém videu podívat na rozdíl v grafice Tegra K1 a dnešním standardem mobilní grafiky.

Tegra k1

NVIDIA Tegra K1 reference design tablet hands-on

NVIDIA Tegra K1 reference design tablet hands-on

Zdroj: phoneArena.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)