ARM představil novinky pro rok 2016: Cortex-A72 a grafika Mali T880

arm-cortex

Každá nová generace procesorů a grafických čipů s sebou přináší příslib vyššího výkonu a zároveň nižší spotřeby energie. Nejinak tomu je i v případě novinek, které si pro výrobce mobilních chipsetů připravila společnost ARM k uvedení na trh v roce 2016. ARM – stojící za vývojem čipů, používaných v drtivé většině současných chytrých telefonů a velkém množství tabletů – představil referenční chipset používající novinky pro rok 2016 – jádra Cortex A-72 a grafický čip Mali T880.

ARM cortex-A72

Nová procesorová jádra Cortex-A72 mají nahradit jádra Cortex-A57. V porovnání se slabšími Cortex-A15 má novinka nabídnout 3,5 krát vyšší výkon a zároveň o 75% nižší spotřebu energie při stejné zátěži. Nižší spotřeby je dosaženo také díky použití 16 nm výrobního procesu. Samozřejmá je i podpora architektury big.LITTLE v kombinaci s úspornými jádry Cortex-A53. Díky použití big.LITTLE by mělo být dosaženo nejen vysokého výkonu, ale také efektivity.

ARM cortex-A72 2

O grafický výkon se zase postará nová generace grafického čipu – Mali T880. Ten nabídne 1,8x vyšší výkon, než současný čip Mali T760. Ke snížení spotřeby došlo i v tomto případě, a tak si tento nový čip vyžádá o 40% energie méně než jeho předchůdce. Mali T880 rovněž nabídne podporu pro nahrávání 4k videa o snímkovací frekvenci až 120FPS(!).

ARM cortex-A72 Mali

ARM již spojil síly s několika výrobci, kteří jeho nových technologií v příštím roce využijí. S jádry Cortex A-72 a grafickým čipem Mali T880 bychom se měli setkat nejdříve u chipsetů MediaTek, HiSilicon a Rockchip.

Zdroje: AndroidAuthority.com, AndroidCentral.com.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)