TOPlist

Podíl hodinek s Wear OS stoupá, na Apple Watch však nemají

Podíl hodinek s Wear OS stoupá, na Apple Watch však zdaleka nemají
  • Podíl hodinek s Wear OS na trhu stoupá a nadále poroste
  • Pomohlo zejména zapojení dalších výrobců
  • Na Apple Watch zatím ale ani zdaleka nestačí

Podíl hodinek s Wear OS postupně roste a dle analytiků bude tento trend pokračovat zejména díky zapojení dalších výrobců, kteří uvádějí na trh zařízení s tímto operačním systémem. Přesto to zatím ani zdaleka nestačí na vedoucí Apple Watch.

Celosvětový trh s chytrými hodinkami již několik let rychle roste, zejména díky rozmachu levných chytrých hodinek, jejichž cena je většinou nižší než 2 500 Kč a na kterých běží proprietární operační systémy se základními funkcemi a aplikacemi. Pokročilé chytré hodinky s operačním systémem se až doposud rozvíjely především díky Applu a Samsungu.

Analytici odhadují, že globální trh s chytrými hodinkami s operačním systémem po velmi mírném růstu v loňském roce letos poroste o 15 %. Zajímavostí je, že za tento růst budou primárně zodpovědní uživatelé chytrých hodinek, kteří nepoužívají telefony značky Apple.

Podíl hodinek s Wear OS postupně roste

Důvody vysvětluje analytička Anshika Jain: „Stejně jako v případě chytrých telefonů, kde v nákupních zvyklostech spotřebitelů dochází k posunu směrem k prémiovým zařízením, jsme svědky toho, že uživatelé chytrých hodinek, kteří si je pořizují poprvé nebo upgradují, nyní hledají mnohem lepší uživatelský zážitek a jsou ochotni při dalším nákupu utratit více peněz.“

Určitě nebudeme přehánět, když řekneme, že operační systém Wear OS hrál dlouhé roky druhé housle. Systém z dílny Googlu byl dlouhé roky v pozadí a držel se na trhu pouze díky několika výrobcům, kteří se rozhodli používat ho na svých chytrých hodinkách.

V poslední době se situace začíná obracet k lepšímu. Analytici ze společnosti Counterpoint Research předpovídají, že letos dosáhne podíl Wear OS necelých 30 %. Nová zpráva nabízí údaje o prodeji chytrých hodinek za loňský rok, jakož i odhad pro rok 2024.

Apple Watch jsou na tom ještě lépe

V roce 2023 tvořily hodinky Apple Watch 53 % trhu s chytrými hodinkami, díky čemuž se jednoznačně umístily na prvním místě. Hodinky s operačním systémem Wear OS si polepšily a se 21 % obsadily pěkné druhé místo.

Podíl hodinek s Wear OS vylepšily i nové hodinky od GoogluPodíl hodinek s Wear OS vylepšily i nové hodinky od Googlu

Na základě aktuálních čísel analytici očekávají, že zájem o chytré hodinky s Wear OS letos dále poroste. Podíl Apple Watch díky tomu klesne na 49 %, zatímco zastoupení Wear OS povyroste na 27 %. To v praxi znamená, že by se mělo prodat bezmála dvakrát více hodinek Apple Watch než hodinek s operačním systémem Wear OS.

I tak jde ale o velký úspěch – ještě před několika lety byl podíl Wear OS na trhu s chytrými hodinkami pod deseti procenty. Nárůst přišel teprve v okamžiku, kdy hodinky s tímto operačním systémem začal vyrábět jihokorejský Samsung, který loni představil modernizovanou řadu Galaxy Watch 6.

Pomáhají další výrobci chytrých hodinek

Další růst lze očekávat nejen díky hodinkám Pixel Watch, jejichž první generace byla představena v roce 2022 a druhá následovala o rok později. Do rozjetého vlaku s chytrými hodinkami s Wear OS začali naskakovat další velcí výrobci – například OnePlus s Watch 2 či Xiaomi s Watch 2 Pro.

Podobně to vidí i analytička Jain, která říká: „Až dosud se o rozšíření systému Wear OS staraly především chytré hodinky Samsung a uživatelé smartphonů s Androidem měli jen omezené možnosti. Od letoška však vidíme, že se Googlu a Qualcommu daří přesvědčit své zákazníky z oblasti chytrých telefonů, jako jsou OnePlus, OPPO a Xiaomi, aby uvedli chytré hodinky s operačním systémem Wear OS za atraktivní ceny.“

Dosavadní trendy poměrně jednoznačně ukazují na posun spotřebitelských preferencí směrem k prémiovým zařízením s lepším uživatelským zážitkem, za která jsou zákazníci ochotní utrácet více peněz, pokud za ne dostanou odpovídající kvalitu.

Zajímavé však je, že v Číně, kde většina chytrých hodinek prodala firma Huawei, je situace zcela odlišná. Odhaduje se, že více než 60 % chytrých hodinek dodaných v Číně v tomto roce bude mít operační systém HarmonyOS, zatímco Apple Watch budou druhé se 25 %.

Chystáte se letos koupit hodinky s Watch OS?

Zdroj: counterpointresearch.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)