Xiaomi Black Shark recenze: Herní telefon s extrémním výkonem a výstředním designem

herni telefon xiaomi black shark recenze

V roce 2018 se doslova roztrhl pytel s herními telefony. Dostalo se i na společnost Xiaomi, které pro herní mobil vytvořilo rovnou novou značku Black Shark. V létě se nejprve tento herní telefon objevil v Číně. Na konci roku 2018 se oficiálně objevil v Evropě i České republice. Už podle designu poznáte, že Xiaomi Black Shark je herní telefon, samozřejmostí je perfektní výkon a potěší i herní příslušenství rovnou v balení. Jak mobil dopadl v našem testování? Na to si odpovíme v recenzi Black Shark.

Recenze Xiaomi Black Shark

Obsah balení Xiaomi Black Shark hodně překvapí

První dojem z telefonu je vždy u krabice a vybalování. A u Xiaomi Black Shark jde rozhodně o pozitivní věc a ukazuje to, jakým způsobem se telefony Xiaomi posunuly. Ještě si pamatujeme doby, kdy mobily od této značky přicházely v recyklované krabici a nabíječkou. A to bylo vše. Herní telefon Black Shark má v balení celkem 10 věcí. Kromě samotného telefonu to je speciální gamepad, plastový obal, který zároveň slouží k propojení s gamepadem, nabíjecí adaptér, USB-C kabel, redukce z 3,5mm audio konektoru na USB-C, ochranná fólie, papíry k záruce, manuály a nástroj k vytažení šuplíku se SIM kartou.

Xiaomi Black Shark obsah baleni

Black Shark je kovový telefon s netradičním designem

Už na první pohled poznáte, že Black Shark není obyčejný telefon. Možná z přední strany, která je trochu nudnější ano, nicméně zadní strana telefonu je zcela unikátní a nepřipomíná nic, co bychom někde jinde mohli vidět. Záda jsou kompletně z kovu a jsou rozdělena do několika částí. Má připomínat záda herního gamepadu a podle slov výrobce má tento design pomáhat i delšímu hraní bez unavení rukou.

S tím se moc nedá souhlasit, protože aby designové prvky na zádech měly nějaký vliv na pohodlnější držení, musely by mnohem více vystupovat z těla telefonu. Pokud ale nechcete mít nudná jednotvárná záda, může být Blackshark ideálním kandidátem. Zajímavé je logo na zadní straně telefonu. Ve skutečnosti totiž jde o LED světlo, které svítí při notifikacích, volání a využít se dá i při hraní her. Kvůli netradičnímu designu je trochu nenápadný duální fotoaparát s bleskem ve vrchní části. Bohužel i tohle Xiaomi nesplňuje žádnou IP certifikace.

Samotné zpracování telefonu je ukázkové, nikde se nic neprohýbá a vše drží pevně. Hrany telefonu jsou zaoblené, takže se drží pohodlně, i když vzhledem k velikosti se velmi špatně ovládá jednou rukou. Rozměry telefonu jsou 161,62 x 75,4 x 9,25 mm a váží 190 gramů. To není tak hrozné, vzhledem k tomu, že se používá kov a ne tvrzené sklo na zadní straně.

Přední strana již má samozřejmě tvrzené sklo. Používá se Corning Gorilla Glass. Rámečky na přední straně nejsou zrovna malé, ale určitě nejde o nic hrozného. Obzvlášť kvůli tomu, že minimálně spodní rámeček se využívá k ovládání systému Android. Uprostřed je základní domovské tlačítko, ve kterém je schovaná čtečka otisků prstů. Po stranách jsou kapacitní tlačítka. V pravém horním rohu nad displejem nalezneme malou LED diodu.

Black Shark Gaming Phone – the first impression

Black Shark Gaming Phone - the first impression

Tlačítka na pravé straně nalezneme dvě. Jednak je to zapínací/vypínací a poté kolébka pro ovládání hlasitosti. Na levé straně je speciální Shark Key, tlačítko, pomocí kterého se rychle dá zapnout herní režim telefonu. Nad tímto tlačítkem je ještě slot na dvě nanoSIM karty. Na spodní straně je USB-C konektor a dvě mřížky pro hlasitý reproduktor a mikrofon.

Herní telefon Black Shark koupíte ve dvou barvách

K dispozici je telefon v černé a šedé barvě. Funkcemi se barevné kombinace vůbec neliší, dokonce u obou zůstává i zelená barva, která evokuje “herní” telefon. Podobně jako to můžete vidět u značky Razer.

Obaly, pouzdra a skla pro telefon Xiaomi Black Shark

Jak už jsme uvedli v úvodu. V balení telefonu se nachází jeden obal, který postačí na základní ochranu a zároveň se používá i jako nástavec pro gamepad. Při pádu už si ale nejsme moc jistí tím, že vám telefon ochrání. Přímo na oficiálních stránkách Black Shark se prodává speciální prémiové pouzdro, které nabízí lepší ochranu a zároveň zachovává podporu pro gamepad. Cena tohoto pouzdra je 15 eur (cca 390 Kč). Pokud chcete levnější, doporučujeme se zaměřit na zahraniční obchody, kde již obaly a pouzdra jsou k dispozici.

xiaomi black shark pouzdro obal kryt

Velice podobné to je i s ochranným sklem. Přímo v balení je ochranná fólie, ale pokud chcete lepší ochranu, nabízí Xiaomi na svých stránkách tvrzené sklo, které je přesně určeno pro Black Shark. Cena tvrzeného skla je 8 eur (cca 205 Kč). Tvrzená skla jsou v posledních letech obzvlášť oblíbenější než fólie. A to třeba kvůli tomu, že je jednodušeji nalepíte, a hlavně nabízí větší ochranu. A to proti škrábancům, ale i proti prasknutí, kdy většinou praskne sklíčko a samotný displej už je v pořádku.

Čtečka otisků prstů pod displejem je rychlá a přesná

Trochu netradičně se čtečka otisků prstů u tohoto telefonu vrátila na přední stranu pod displej. S rychlostí nebo přesností jsme neměli jediný problém. To ale není nic překvapivého, Xiaomi za roky dokázalo vyladit čtečky k téměř dokonalosti. Nicméně pokud byla čtečka otisků prstů na zadní straně a telefon měl nadstavbu MIUI, tak se dala čekat i nějaká gesta. Bohužel u Black Shark žádná gesta nejsou. Přitom třeba takový Honor 10 dokázal mít ovládání systému právě přes jedno hlavní tlačítko. Takže je to rozhodně škoda. Jedno jediné gesto na čtečce je v herním režimu pro otevření speciální Game Dock menu. S mokrými nebo špinavými prsty čtečka otisků nefunguje, nejedná se totiž o ultrazvukovou čtečku, jako má třeba právě výše zmíněný Honor 10.

xiaomi black shark ctecka otisku prstu

IPS displej Black Shark je velice kvalitní. Konkurence je ale o krok dále

Xiaomi Black Shark používá 5,99 palců velký displej. Jedná se o IPS LCD panel s rozlišením 2160 x 1080 pixelů. Jemnost je 403 ppi. Displej zabírá 76 procent přední strany. Maximální jas je podle údajů Xiaomi 550 nitů. V nastavení telefonu si můžete změnit teplotu barev, aktivovat noční režim apod. Chybí Always On Display vzhledem k tomu, že nejde o AMOLED panel.

Xiaomi Black Shark kvalita displeje

Samotná kvalita displeje je na každodenní používání velice dobrá. Čitelnost na slunci je více než dobrá, má perfektní barvy a dobré pozorovací úhly. Nicméně je tu jedna věc, kde zaostává oproti jiným herním telefonům jako je Razer Phone nebo ASUS Rog Phone. Řeč je o obnovovací frekvenci. Black Shark má 60 Hz, což se dá přeložit tak, že displej telefonu dokáže zobrazit maximálně 60 snímků za sekundu (FPS). Konkurence od Razeru má 120 Hz, hry tak můžou fungovat ve 120 snímcích za sekundu. Díky tomu je hraní plynulejší a je lepší odezva. Asus Rog Phone má 90Hz displej.

[Slow motion] 240Hz vs 144Hz vs 120Hz vs 60Hz – Monitor refresh rates

[Slow motion] 240Hz vs 144Hz vs 120Hz vs 60Hz - Monitor refresh rates

Obnovovací frekvence se řeší hlavně u PC her, kde se již využívají i monitory s 240Hz obnovovací frekvencí. Rozdíly velice dobře ukazuje video výše z různých PC her. Stejně vyšší obnovovací frekvence funguje i u telefonů.

Xiaomi Black Shark má špičkový výkon

Jelikož se jedná o herní telefon, tak se dalo očekávat to nejlepší, co je na trhu. A Xiaomi to opravdu dodalo. O výkon se stará Qualcomm Snapdragon 845, kterému sekunduje grafický čip Adreno 630. Takže má v podstatě to nejlepší, co Android telefony můžou mít. tedy do té doby, než se na trh dostanou novinky se Snapddragonem 855.

xiaomi black shark vykon

Výkon je perfektní jak na každodenní práci, tak i jakoukoliv hru. Každou hru můžete hrát na nejvyšší detaily, aniž byste se museli strachovat o to, že se vám bude sekat. Pokud na nějakou takovou hru narazíte, tak jde o špatnou optimalizaci ze strany vývojáře hry. Protože jak uvidíte i níže v našem AnTuTu srovnání, Black Shark patří stále k nejvýkonnějším telefonům současnosti. A to i v porovnání s novějším Huawei telefonem, který má čipset nové generace.

Informace k benchmark testování

Jedná se o syntetické benchmark testy, které určují hrubý výkon telefonů. Výsledky proto vždy bereme jen jako orientační. V reálném používání se telefony můžou chovat jinak a skóre tak nemusí odpovídat.

Antutu Benchmark Xiaomi Black Shark

Celkově CPU GPU UX MEM
LG G7 ThinQ 243 969 bodů 78 929 104 696 52 539 7 805
Xiaomi Poco F1 266 227 bodů 93 457 106 768 56 432 9 570
Samsung Galaxy Note 9 239 634 bodů 82 378 125 859 53 297 7 899
OnePlus 6 285 552 bodů 91 476 125 859 58 072 10 145
Huawei Mate 20 Pro 301 846 bodů 109 452 110 466 68 953 12 975
Apple iPhone XS 357 457 bodů 137 105 143 095 67 419 9 838
Xiaomi Mi Mix 3 282 791 bodů 87 821 126 863 58 194 9 913
Xiaomi Black Shark 270 578 bodů 81 062 127 219 52206 10 091

Hraní her s Xiaomi Black Shark

A jaké je hraní her na Xiaomi Black Shark? Popravdě úplně stejné jako na kterémkoliv jiném telefonu s podobnou hardwarovou výbavou. Jak už jsme psali v sekci o designu telefonu, tak se při hraní nedrží pohodlněji, i když to Xiaomi tvrdí.

Xiaomi Black Shark Gameplay (Pubg Online, ARK, Shadowgun etc.)

Xiaomi Black Shark Gameplay (Pubg Online, ARK, Shadowgun etc.)

Hraní her jsme zkoušeli s mnoha hrami od těch náročnějších jako je ARK: Survival Evolved, Asphalt 9, PUBG Mobile, Fortnite, přes portované PC hry jako je KOTOR nebo Life is Strange až po méně náročnější hry typu Monument Valley, Mario Run nebo Brawl Stars. Ani jedna hra nedělala telefonu větší problém. Výjimkou je ARK: Survival Evolved, který je hodně špatně optimalizovaný a momentálně na trhu není telefon, se kterým by hra jela na nejvyšší detaily plynule na 60 FPS.

Hraní s gamepadem na Black Shark

Samozřejmě ale hraní s Xiaomi Black Shark je hlavně o tom, abyste využívali gamepadu, který je přímo v balení. Bohužel z něj máme trochu rozpačité pocity. Už například tím, že Xiaomi vám dodá v podstatě jen levou polovinu. Pravou stranu ovládáte stále přes dotykový displej. Pokud byste chtěli gamepad z obou stran, tak už si musíte připlatit 80 eur (cca 2 tisíce) za novější Gamepad 2.0, který je na videu níže.

xiaomi black shark

Jak už jsme psali výše, gamepad je kompatibilní pouze s obalem. Pokud na telefonu nebudete mít speciální obal, tak na něj nenasadíte ani ovladač. Samotné propojení probíhá přes Bluetooth. Na gamepadu je jeden klobouček pro ovládání pohybu a dvě tlačítka “LB” a “LT”. Co nás potěšilo je to, že nabíjení probíhá přes USB-C kabel, takže můžete využít rovnou nabíječku k telefonu.

Gamepad jsme nejprve použili na PUBG Mobile, ostatně s touto hrou se u telefon prezentuje a gamepad byl špičkový. Hraní s ním vás posune o úroveň výše a dalo by se říct, že jde v podstatě i o podvádění. Oproti jiným hráčům, kteří hrají klasicky na displeji máte výhodu v mnohem rychlejší střelbě i pohybu. Bohužel ale si takto podobně nevylepšíte každou hrou.

Nejvíce nás zklamalo ovládání v závodních hrách. Zkoušeli jsme Asphalt 9, Real Racing 3 a F1 2016. Ani jedna z těchto her si ale s gamepadem nerozumí a nepodporuje ho. Podobný zážitek máme i z většiny jiných her. Buď se gamepad vůbec nepodporuje, anebo je hraní pohodlnější na displeji, protože hry jsou tomu od začátku uzpůsobeny. Bohužel neexistuje žádný seznam her, kde by se psalo, které jsou podporovány. Problémy jsme měli i v oblíbených hrách jako je Fortnite nebo český Shadowgun Legends.

Black Shark Gamepad 2.0

Black Shark Gamepad 2.0 Setup Guide

Black Shark Gamepad 2.0  Setup Guide

Pokud by gamepad fungoval i u jiných her stejně jako v PUBG Mobile, tak se jedná o skvělé zařízení, které vylepší zážitek z hraní. Ve výsledku vás ale spíše zklame a brzy jej přestanete používat, pokud nejste zapálený hráč mobilního PUBG.

Herní režim Shark Space

Poslední herní záležitost v tomto telefonu nalezneme po aktivaci tlačítka Shark Key. Okamžitě se zapne speciální herní režim Shark Space. To v podstatě znamená, že se uvolní paměť RAM (ukončí se běžící aplikace). Vypnou se oznámení z telefonu, aby vás při hraní nerušili a ztiší se hovory. V seznamu se vám ukážou vaše hry, které zde můžete zapnout i s gamepadem a následně si jej nastavit. V neposlední řadě se také deaktivují kapacitní tlačítka pro ovládání systému, abyste se při hraní náhodou nepřesunuli omylem do menu po stisknutí domovského tlačítka. Deaktivace herního režimu probíhá opět přes tlačítko Shark Key, které vrátíte do původní polohy.

Xiaomi Black Shark podporuje až 8 GB RAM

Xiaomi Black Shark se dá pořídit ve dvou paměťových verzích. Ta první má 6GB RAM a 64GB úložiště. Druhá a dražší verze má 8GB RAM a 128 GB vnitřní paměť. RAM je ve verzi LPDDRR4X a úložiště UFS 2.1. Do telefonu nemůžete vložit microSD karty.

Parametry telefonu Xiaomi Black Shark

Xiaomi Black Shark

Xiaomi Black Shark

1.0
 • Displej 5,99", IPS, 2160 x 1080 pixelů
 • Procesor Qualcomm Snapdragon 845
 • RAM 6 / 8 GB
 • Fotoaparát 12 + 20 MP
 • Baterie 4 000 mAh
 • Cena doplníme

Podporuje Xiaomi Black Shark Dual Sim?

Ano, stejně jako velká většina Xiaomi telefonů, i Black Shark si poradí se dvěme SIM kartami. V obou slotech se využívá nano SIM karta a je úplně jedno, jestli ji dáte do prvního nebo druhého slotu. Z obou SIM karet můžete volat, posílat SMS a používat data.

xiaomi black shark dual sim lte

Telefonu nechybí Bluetooth 5.0aptX/aptX-HD kodeky, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a GPS, AGPS, GLONASS a Beidou. S GPS jsme během testování neměli žádný problém. S čím ale máme problém, je absence NFC. Z nějakého důvodu se jej Xiaomi rozhodlo nedodat i u dražšího modelu jakým Black Shark bez pochyby je. Můžete tak zapomenout třeba na bezkontaktní platby přes Google Pay.

Funguje Black Shark s “českým” LTE?

A zatímco u NFC to nyní hodně skřípe, pár lety zpátky měly Xiaomi telefony problém s podporou českého LTE, respektive se sítěmi 4G ve většině evropských států. To už momentálně nebývá problém. Dobrou zprávou je to, že Xiaomi Black Shark si s českým LTE poradí. Podporuje se i pásmo B20, které je nejvíce rozšířené v Česku. I při recenzování jsme neměli žádný problém s příjmem LTE.

Podporovaná pásma

 • GSM B2/3/5/8
 • WCDMA B1/2/5/8
 • FDD-LTE B1/3/4/5/7/8/12/20
 • TDD-LTE B34/38/39/40/41

Black Shark vydrží bez hraní her i dva dny

Baterie v telefonu Xiaomi Black Shark má kapacitu 4 000 mAh. To už je slušná hodnota. Důvodem takto velké kapacity je samozřejmě to, aby vám vydržel telefon co nejdéle při hraní. Samozřejmě se to ale odráží i na klasickém používání telefonu. Pokud si odpustíte nějaké delší hraní, tak vám telefon bez větších problémů vydrží dva dny na jedno nabití.

Rychlé 18W nabíjení v Xiaomi Black Shark potěší

Telefon podporuje rychlé 18W nabíjení přes Qualcomm QuickCharge 3.0. Potěší to, že přímo v balení je rychlá nabíječka. Trochu překvapení přišlo, že telefon není kompatibilní s některými nabíječkami. Během reálného používání jsme měli nabito za cca 1 hodinu a 35 minut. Brzy se můžete těšit na přesnější výsledky z našeho testování rychlosti nabíjení.

Verze Androidu a aktualizace Xiaomi Black Shark

Bohužel dalším kamenem úrazu jsou aktualizace. Black Shark je jediným prémiovým telefonem od Xiaomi, který ještě neobdržel aktualizaci na Android 9 Pie a ani nejsou žádné zprávy o tom, kdy se aktualizace objeví. Na telefonu máme stále Android 8.1 Oreo s prosincovou bezpečnostní záplatou. Jeden z důvodů pomalých aktualizací je i pravděpodobně to, že telefon nemá nadstavbu MIUI a ani neběží na Androidu One jako třeba Xiaomi Mi A2.

Speciálně pro tento telefon se používá nová nadstavba JoyUI, což je v podstatě čistý Android s několika funkcemi navíc, jako je třeba herní režim Shark Space. Žádný bloatware v podobě aplikací mimo těch od Googlu v telefonu nenajdete. Fanoušci čistého Androidu ale budou spokojení. Systém je stabilní a rychlý, ale zde se nedalo očekávat nic jiného.

Jak Xiaomi Black Shark fotí a natáčí video?

Xiaomi Black Shark má duální fotoaparát s velmi zajímavými parametry vzhledem k tomu, že se jedná o herní telefon. Má 12 + 20 MPx, oba snímače mají světelnost F/1.8. Sekundární fotoaparát se používá pro hloubku ostrosti, jinak řečeno vylepšuje režim portrét. Podporuje se nahrávání videa až ve 4K rozlišení, ale pouze ve 30 FPS, i když teoreticky čipset Snapdragon 845 má dostatek výkonu i na 60 FPS. Teoreticky se může tato funkce uvolnit pomocí aktualizace podobně jako na Pocophone F1. Přední selfie fotoaparát má 20 MPx a světelnost F/2.2.

Jelikož se jedná o herní telefon, tak jsme mnoho od fotoaparátu neočekávali. Jenže příjemně nás překvapil. Pro každodenní fotografie více než dostačuje. Věrnost podání barev je na velice dobré úrovni, stejně tak i ostrost nebo expozice. Na úplnou špičku fotomobilů sice nestačí, což jde vidět u menší míry detailů a hlavně u fotografií se špatným světlem. Zde hodně chybí optická stabilizace obrazu. Právě OIS by se hodila i u videí, kde jsou záběry roztřesené. I zde nás ale telefon překvapil. A celkově za fotoaparát má za nás rozhodně plusové body.

Testovací video Xiaomi Blackshark

Testovací video Xiaomi Blackshark

Druhé Testovací video Xiaomi Blackshark

Druhé Testovací video Xiaomi Blackshark

Cena a dostupnost telefonu Xiaomi Black Shark

Telefon se oficiálně dá koupit v celé EU přímo ze stránek společnosti Black Shark. A to za cenu 469 eur (12 000 Kč) za verzi s 6GB RAM a 519 eur (13 400 Kč) za verzi s 8GB RAM. Na telefon platí klasická záruka dva roky, sklad je v Polsku a do tří dnů byste telefon měli obdržet. Koupit se dá i neoficiální cestou v řadě českých eshopů, jak ukazují data serveru Heureka. V tuto dobu je již skladem jak na webu www.blackshark.com, tak i v řadě českých obchodů a bez větších problémů můžete telefon koupit.

xiaomi black shark cena dostupnost herniho telefonu

Konkurence pro Black Shark

Jako konkurence se zde nabízí samozřejmě jiné herní telefony jako Razer Phone / Razer Phone 2 anebo Asus ROG Phone. Pokud hledáte nejlepší herní telefon, tak telefony výše jsou lepší volbou pro čistokrevné hráče, už jen kvůli displejům s vyšší obnovovací frekvencí. Větší problém a větší konkurenci však vidíme v jiných telefonech Xiaomi. A to Pocophone F1 a Xiaomi Mi 8.

Oba telefony jsou levnější, mají lepší softwarovou podporu, v případě Mi 8 i NFC, lepší fotoaparát. Výkon je přitom identický a při hraní si nepolepšíte. Navíc si můžete dokoupit bluetooth joystick, čímž “zamáznete” i jedinou vážnější výhodu Black Shark.  Xiaomi Black Shark toho má hodně společného s Honor Play, což je herní telefon Honor s nízkou cenou, kovovými zády a zajímavými parametry. Problém je z pohledu Xiaomi v tom, že Honor je o téměř polovinu levnější.

Závěr recenze Xiaomi Black Shark

Black Shark to má těžké, připadá nám to jako rychle vytvořený projekt, aby se Xiaomi mohlo přiživit na herních telefonech, které se v posledním roce dostávají do popředí. Xiaomi Black Shark není herní telefon, pouze vypadá jako herní telefon. Výkonu nemá více než jiné prémiové telefony se Snapdragonem 845, gamepad funguje dobře pouze s pár hrami. Herní režim vám nic speciálního nepřináší.

A co hůř, softwarová podpora je špatná, telefon nemá Android 9 Pie a aktualizace je v nedohlednu. U telefonu za 12 tisíc Kč bychom rovněž očekávali NFC. Koupi bychom doporučili pouze v případě, že se vám extrémně líbí netradiční design a kovová konstrukce. Telefon nás potěšil i skvělou výdrží baterie, dobrým displejem a čistým Androidem v podobě JoyUI. Pozitivně nás překvapil i fotoaparát, i když mu chybí optická stabilizace obrazu.

Klady

+ Výborné zpracování telefonu
+ Vysoký výkon
+ Netradiční displej
+ Bohaté balení telefonu
+ Velká výdrž na jedno nabití
+ Vynikající fotoaparát

Zápory

– Gamepad funguje pouze s několika hrami
– Chybí NFC
– Špatná softwarová podpora
– Nemá zvýšenou odolnost proti vodě

Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Black Shark.

Jak se vám líbí herní telefon Xiaomi Black Shark?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)