TOPlist

Monument Valley – logická hra s netradičním zpracováním

Monument Valley

Máte rádi logické hry, které dokážou potrápit váš mozek? Pokud ano, tak jste již zcela jistě slyšeli o hře Monument Valley od vývojářského studia Ustwo. Tato hra byla vydána pro mobilní operační systém Android a iOS již před několika měsíci a během té doby již stihla vyhrát mnohá ocenění. Pojďme se na ni krátce podívat.

Monument Valley

Logická hra Monument Valley byla vytvořena vývojářským studiem Ustwo a jejím designérem Ken Wongem. Vydána byla 3. dubna pro mobilní systém iOS od společnosti Apple, později vyšla také pro systém Android. Od té doby hra dostává ocenění za originalitu, design a muziku snad po celém světě a dokonce vyhrála i Apple Design Award 2014. Úspěch značí také výše prodaných kusů, která čítá v tento moment již více než jeden milión.

Koncept hry

Koncept Monument Valley je velmi jednoduchý. Vžijete se do role princezny Idy, která hledá odpuštění. Na svojí pouti se budete muset proplést sítí různých bludišť a optických klamů, které se nacházejí v jejím hradě. Každá úroveň je zcela unikátní a skládá se z různých otočných mostů a pohyblivých platforem, které lze různými pohyby spojit v optické iluze. Díky tomu se může princezna Ida dostat ze startovní pozice k cílovému oltáři.

Monument Valley animace

První spuštění

Po prvním spuštění vás přivítá ihned první úroveň, nad kterou se budete muset důkladně zamyslet. Naštěstí vám hra poradí, jak na to, a vy se tak přenesete do úvodní nabídky hry. Na vrchní straně obrazovky se nacházejí dva obrazce, pomocí kterých se dostanete do informací o hře a do stručného nastavení, kde si budete moci nastavit zvuky, muziku, budete moci hru zresetovat a propojit s účtem Google.

Monument Valley úvodní nabídka 1

Seznam úrovní se nachází v jakémsi chrámu, kterým lze otáčet dokola. V seznamu naleznete celkový počet 10 hratelných levelů. Obtížnost je hodnocena jako nízká až střední, což je hře dlouhodobě vytýkáno. Podobně tomu je také s počtem úrovní. Se stávající obtížností a počtem levelů je totiž hru možné dohrát přibližně za dvě až tři hodiny.

Monument Valley úvodní nabídka 2

Po rozkliknutí dané úrovně se přenesete do prostředí zámku, kterým musíte princeznu Idu provést k východu. Celé prostředí je vytvořeno velmi netradičně a takovým způsobem, že dokáže zaujmout snad každého. Dle rozhovoru s vývojáři byla hra inspirována japonským uměním, minimalistickým designem a indie hrami. Některé kroky vám v průběhu vaší cesty dají velmi zabrat, i přesto se ale nejedná vesměs o nic složitého. Aby se princezna Ida dostala do cíle, budete muset pomocí optických iluzí, otáčení mostů či hýbání s různými předměty a celou budovou vytvořit cestu ke koncovému oltáři. V průběhu narazíte také na černé postavičky, které na vás začnou krákat jako vrány. Tímto vám brání v dalším postupu a vy se jim budete muset šikovně vyhnout.

Monument Valley úroveň 2

V průběhu vašeho hraní vás bude doprovázet velmi příjemná muzika, která dokáže s netradičním designem navodit velmi příjemnou a uklidňující atmosféru. Právě díky tomu sklízí hra úspěchy snad po celém světě.

Video

Release Trailer – Monument Valley Game – out now

Release Trailer - Monument Valley Game - out now

Hra je v tento okamžik dostupná v obchodu Play za vyšší částku 98 Kč. I přesto ji ale můžeme vřele doporučit každému, koho alespoň trochu baví logické hry s netradičním zpracováním. Hra vás dokáže doslova pohltit netradiční grafikou a uklidňující muzikou. Počet úrovní je nízký natolik, abyste hru byli schopni dohrát během několika hodin. Vývojáři však do konce letošního roku přislíbili vytvořit zcela novou kampaň, která bude mít minimálně dalších 10 úrovní. Pokud se vám za hru nechce dávat 98 Kč, tak sledujte její cenu. Již několikrát byla totiž ve slevě za 20 Kč.

Monument Valley
Monument Valley

Máte rádi logické hry? Vyzkoušeli jste Monument Valley?

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

David je již od mala fanouškem nových technologií. Začátky s telefony se nesly v duchu iPhone 3G. Po představení Galaxy S3 si však našel cestu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)