TOPlist

Bluetooth 5: jaké jsou výhody proti starší verzi

Bluetooth5

U aktuálních vlajkových lodí, můžete ve specifikacích narazit na Bluetooth 5. Čím se tato verze liší od předchozích generací a v čem je lepší? Na to se pokusíme odpovědět tímto článkem.

Bluetooth je bezdrátová technologie, která po několika letech stagnace zaznamenává poměrně zásadní rozmach. Setkáte se s ní například téměř u veškeré nositelné elektroniky – například v chytrých náramcích či hodinkách slouží ke komunikaci mezi zařízením a telefonem. Dosavadní standard 4.2 byl přijat 2. prosince 2014 a proti verzi 4.1 se jednalo o důležitou aktualizaci zejména v oblasti funkcí a další podpory. Bluetooth 5 je o rok a půl mladší (přijat byl jako standard 16. června 2016). Vývojáři se tentokrát pokoušeli splnit všechny pokročilé standardy bezdrátového světa s většími nároky soukromí a bezpečnost. I když to není technicky správné, lze Bluetooth 5 považovat za aktualizaci Bluetooth 4.2.

Samsung Galaxy S8 podporuje Bluetooth 5

Například Samsung Galaxy S8 podporuje Bluetooth 5

Co přináší Bluetooth 5?

Začněme několika základními otázkami:

  • Co je lepší v technologii Bluetooth 5? Je rychlejší, má větší dosah a může přenést více informací.
  • Proč na tom záleží? Protože vedle zjevných přínosů může tento standard podpořit rozvoj IoT.

Patrně nejzásadnějším rozdílem je přenosová rychlost, která je v případě Bluetooth 5 samozřejmě vyšší než v předchozích verzích. Zatímco Bluetooth 4 oficiálně zvládá datovou rychlost 1 Mb/s, Bluetooth 5 je dvakrát rychlejší – teoreticky zvládne až 2 Mb/s. Poskytuje tedy nejen rychlejší konektivitu, ale také optimalizuje odezvu.

Dalším telefonem s Bluetooth 5 je OnePlus 5

Dalším telefonem s Bluetooth 5 je např. OnePlus 5

Dalším důležitým faktorem, který nabývá na důležitosti, je dosah. Zatímco starší standard deklaruje dosah na volném prostranství až 50 metrů a v uzavřených prostorách deset metrů, Bluetooth 5 jde v obou hodnotách hned na čtyřnásobek. Pokud tedy například budete chtít poslouchat hudbu z bezdrátových sluchátek po celém bytě či domě, je novější standard tím, co by mohlo splnit vaše představy.

Bluetooth lze realisticky využít k připojení zařízení po celém domě, a nikoliv jen v jedné místnosti. Toho lze dosáhnout snížením rychlosti přenosu dat ve čtyřech krocích. Namísto jedné datové rychlosti je nyní možné volit mezi 2Mb/s, 1Mb/s, 500 kb/s a 125 kb/s. Čím je rychlost nižší, tím delší je dosah. Mark Powell, výkonný ředitel společnosti Bluetooth SIG, vysvětluje: „Zvýšení provozního rozsahu umožní připojení k zařízením IoT, které se nacházejí daleko za stěnami typické domácnosti.“

Další výhody

Jedním z parametrů, který prakticky u každé nové verze snižuje svou hodnotu, je energetická náročnost. Přeci jen asi nikdo nechce vybít mobil po několika hodinách poslechu hudby či chození s chytrým náramkem. V tomto trendu pokračuje i pátá generace Bluetooth, která spotřebovává méně elektrické energie než předchozí verze. Baterie zařízení tedy vydrží ještě o něco déle.

Stranou bychom neměli nechat ani rozšířenou podporu Internetu věcí (IoT), kterou Bluetooth 5 nabízí zejména díky vyšší rychlosti a většímu dosahu. Ta vyniká především ve srovnání s Bluetooth 4. Změnil se i způsob, jakým zařízení Bluetooth přenášejí informace – od modelu s aplikací spárovanou se zařízením na bezdrátové připojení IoT, kde je méně nutné komunikovat pomocí aplikací v chytrých telefonech. Stranou bychom neměli nechat ani vyšší spolehlivost komunikace v zarušeném prostředí a větší orientaci na bezpečnost.

Nový standard nabízí větší dosah

Bluetooth 5 nabízí větší dosah

Bezdrátové vysílání (broadcasting) nebylo v případě Bluetooth 4.2 velmi oblíbené kvůli velikosti zpráv omezené na 31 bajtů. Bluetooth 5 zvyšuje tuto velikost na 255 bajtů, díky čemuž najde využití například v majácích používaných pro reklamní trh či navigaci v nákupních centrech a podobných prostorách.

Jak se stalo dobrým zvykem, je nejnovější standard zpětně kompatibilní. To znamená, že například telefon s podporou Bluetooth 5 bez problémů zvládne komunikaci nejen se zařízením stejného standardu, ale i s příslušenstvím s Bluetooth 4.2, 4.1, 4, 3, 2.1, 2 a 1.2. Proti tomu však telefony, podporující maximálně Bluetooth 4.x, nebudou schopny komunikovat s elektronikou, disponující Bluetooth 5.0.

Podporuje Vaše chytré zařízení Bluetooth 5?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)