Bluetooth 5 přijde za pár dní, přinese nejen vysokou rychlost

Bluetooth 5 – náhleďák

Mark Powell, člen Bluetooth Special Interest Group (dále jen Bluetooth SIG) oznámil, že pátá generace standardizovaného “modrého zubu” je doslova za dveřmi. Bluetooth 5 má přinést zejména vyšší přenosovou rychlost, a to až čtyřnásobně.

Bluetooth 5 přijde již 16. června

Zajímavou novinkou budou dozajista tzv. “advertising packets” (dalo by se přeložit jako reklamní/inzerční pakety). Podle Bluetooth SIG budou mít takové pakety schopnost posílat informace do zařízení, i když nejsou přímo spárované. Advertising pakety budou obsahovat informace, zahrnující například identifikátor zařízení pro snadnější nalezení. Jedno z takových praktických využití byste mohli ocenit například v typické situaci, kdy chcete svůj smartphone spárovat s Bluetooth reproduktorem, který se pak nebude hlásit pod nějakým kódovým označením, ale jménem výrobku, takže se v seznamu dostupných zařízení snáze najde.

Bluetooth verze 4.1

Powell také zmiňuje, že díky využití Advertising paketů bude možné používat Bluetooth 5 jako jistou formu lokalizační technologie, což by staré známé technologii mohlo dát zcela novou tvář.

Mezi nejdůležitějšími vylepšeními vyvstává také informace o vylepšeném přenosu audia. Díky mnohem vyšší přenosové rychlosti nového Bluetooth 5 bude možné poslouchat hudbu v mnohem vyšší kvalitě, v takové, jakou dosud nebylo možné přes Bluetooth slyšet. Ne, že by byla současná generace nějak obzvláště špatná, ale vynikající rozhodně není. A pokud si myslíte že ano, zkuste si o tom popovídat s audiofilem. Zdá se ale, že i takový zatvrzelý audiofil bude muset před Bluetooth 5 smeknout, protože slíbená vylepšení jsou vyšší kvalitě zvuku jednoznačně nakloněna.

Vyšší rychlost, širší pásma

Jak již výše zaznělo, novému standardu byla přislíbena až 4x vyšší rychlost. Zároveň bychom se také měli dočkat širšího frekvenčního pásma, což by mělo zajistit méně rušení více přenosů navzájem (typicky například klávesnice a myš připojené k PC, hodinky připojené k telefonu a k tomu třeba ještě Bluetooth reproduktor či třeba právě přenos souborů) a možná i zlepšení dosahu signálu.

Pokud si tak vezmeme kolem a kolem vše, co dosud víme, pravděpodobně si standard Bluetooth najde cestu do spousty dalších zařízení, pro která je WiFi zbytečností, ale současné Bluetooth je pro ně pomalé. Bohužel, je více než pravděpodobné, že nebude možné jednoduše aktualizovat stávající hardware na Bluetooth 5, protože nové verze vyžadují (až na drobné výjimky) zcela nový hardware.

Zdroje: androidauthority.com, bluetooth.com

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)