TOPlist

Apple iPhone XS recenze. Jak obstál v rukou Android nadšence?

Sdílejte:
Jan Dolejš
Jan Dolejš
12.11.2018 (12.11.2018)
Ikona komentáře 32
Recenze Apple iPhone XS

Společnost Apple představila svůj model iPhone XS v polovině září a my se dnes podíváme na jeho recenzi. Co slibuje nejlepší iPhone současnosti? V čem je napřed oproti Android telefonům? Utíká Apple výrobcům Android telefonů, nebo se karta obrací? To se dozvíte v naší recenzi.

Obsah recenze iPhone XS

V balení iPhone XS najdete jen to nejdůležitější a slušná sluchátka

I přes vysokou cenu nečekejte tradičně v balení iPhonu XS žádné nadstandardní položky. Kromě telefonu je zde klasicky nabíječka (ale bez podpory rychlonabíjení), nabíjecí kabel, sada papírových materiálů a sluchátka. Ta hrají poměrně slušně a Apple se postaral o to, aby běžný člověk nemusel nutně kupovat hned lepší pro nenáročný poslech hudby. Tedy pokud nechce bezdrátové Airpody.

iPhone XS obsah balení


Design nepřekvapí, vychází z modelu iPhone X

Na první pohled se žádná revoluce neděje, iPhone XS si totiž převzal design od svého staršího bratříčka. Design, který se dnes tak rád kopíruje ostatními značkami, a to jak přední strana s pro mnohé nevkusným výřezem, tak i zadní část s fotoaparátem. Obrázek o designu si jistě každý udělal sám už u předchozí generace. Displej, který vyplňuje drtivou část přední strany, telefonu sluší. O něco méně už zmiňovaný výřez i zbytečně široká mezera mezi displejem a konstrukcí po stranách.

Záda jsou tvořena tvrzeným sklem (i kvůli podpoře bezdrátového nabíjení), rámeček je kovový (chirurgická ocel). U naší zlaté varianty je rámeček spíše béžový, telefonu ale sluší. O něco méně praktická je vystouplá čočka na zadní části, které hrozí její brzké poškrábání. Oproti iPhonu X se přeci jen v něčem nový model vylepšil – certifikace proti ponoření do vody činí IP68 a snese i ponor do 2 metrů.

iPhone XS přední strana

Ovládá se dobře, hmotnost ale možná překvapí

Apple si dlouho u svých iPhonů držel kompaktní rozměry a menší displej, nyní už se ale nechal strhnout trendem „velkých displejů“. Úhlopříčka 5,8″ zní na první pohled hrozivě, s „tenkými“ rámečky to ale není zase tak strašné. Rozměry je na tom telefon stále dobře a nikterak nevybočuje dnešním standardům. Překvapit ale může vysoká hmotnost, která činí 177 gramů. Rozměry třeba od staršího iPhonu 7 nejsou zase o tolik větší, hmotnost pak ale o celých 40 gramů. A to už je znát.

V ruce se telefon drží velmi dobře. Nikde nic neřeže, nepřekáží. Neměli jsme ani pocit, že by telefon z ruky nějakým způsobem vyklouzával. I ovládání jednou rukou zůstalo na dobré úrovni, i když je nemožné dosáhnout jednou rukou do všech zákoutí displeje. Na to je Apple připraven pomocníkem pro ovládání jednou rukou, který se aktivuje přejetím po ikonách dolů.

iphone XS ovládání

iPhone XS je v dostání ve 3 barevných variantách

Nejen na českém trhu můžete zakoupit iPhone XS ve třech barevných provedeních. Je jím iPhone XS ve zlaté, stříbrné a šedé barvě. Do testování jsme dostali zlatou variantu se zlatým rámečkem.

iPhone XS gold

Obaly, pouzdra a krycí skla pro iPhone XS

Přímo recenzovaný telefon byl vybaven silikonovým pouzdrem od společnosti Nillkin a tvrzeným sklem, což jen dosvědčuje, že už dnes se dá zakoupit spoustu iPhone XS příslušenství. Vzhledem k tomu, že nejnovější iPhone má skleněná záda a běžně po povrchu klouže (stačí jej položit na šikmou plochu), silikonový obal se opravdu hodil. Stejně tak není od věci opatřit displej nějakým sklem či fólií. Přeci jen dnes vyplňuje větší prostor telefonu než kdy dříve. Příslušenství pro iPhone XS můžete najít i v zahraničí, například na GearBestu je toho spousta.

Čtečka otisků prstů zmizela. Bude chybět? Vůbec ne!

Možnost odemykat telefon otiskem prstů je dnes natolik oblíbená, že už tuto možnost obsahuje drtivá většina smartphonů. Není to však případ iPhonu XS. Proč? Protože Apple znovu použil technologii FaceID, tedy odemykání telefonu pomocí obličeje. Tato technologie přinesla již v době iPhonu X rozpaky u mnoha uživatelů a hlavně obavy, jak to bude fungovat v praxi. Protože už předchozí generace fungovala obstojně a u iPhonu XS došlo k vylepšení, byli jsme zvědaví. Přechod není snadný a zezačátku jsme čtečku trochu hledali. Důležité je správně nastavit svůj obličej a být přitom pečliví. Spolehlivého fungování jsme dosáhli až na druhý pokus.

Následně jsme byli příjemně překvapeni – míra úspěšnosti se opravdu blížila ke 100 % a nebylo vůbec důležité, jaké panují v okolí světelné podmínky. Odemykání čtečkou otisků prstů je většinou sice rychlejší, ale můžete narazit na problémy s vlhkým či špinavým prstem nebo rukavicemi. To u FaceID nehrozí. Senzor dokáže rozpoznat tvář i z mírného natočení, což se hodí například při nutnosti odemknout telefon při řízení. I tak se ale musíte k telefonu mírně nahnout, což není úplně nejbezpečnější. K FaceID máme jen 2 výhrady:

  • když telefon leží na stole, není možné jej jednoduše odemknout a musíte si jej vzít do ruky pro odemčení, nebo zadat kód ručně.
  • i při úspěšném rozpoznání obličeje musíte přejet prstem po obrazovce, aby došlo k přechodu na domácí obrazovku. Oproti čtečce otisků prstů tedy jeden krok navíc.

 

Apple iPhone XS má jeden z nejlepších displejů na trhu

Ať jste fanoušky telefonů od Applu či nikoliv, téměř vždy si tyto smartphony připisovaly body za kvalitu displejů. Ne jinak je tomu v případě iPhonu XS, který znovu vsadil na OLED technologii a přidává i funkce jako HDR10 či TrueTone, které se postarají o lepší interpretaci barev v závislosti na okolí. Rozlišení na úhlopříčce 5,8″ činí 1125 x 2436 px, což dává jemnost 458 ppi. Úctyhodná je i maximální hodnota jasu 660 nitů. A jak displej vypadá v praxi?

Nádherně. Podání barev je opravdu skvělé a ani se nám nezdálo nijak extrémně přepálené, jako to občas u AMOLEDů bývá. Stejně optimističtí jsme byli i při práci s telefonem na slunci (i když jasně, nyní si ostrého slunce zase tolik neužijeme) a z principu je výborné i podání černé barvy. Pochvalujeme si i přesnost displeje a technologii 3D Touch, která výrazně zefektivňuje práci s telefonem (ušetří spousty kliknutí). Displej se sám probudí, pokud na něj klepnete prstem nebo stačí telefon pouze vzít do ruky. Výborně funguje i automatické řízení jasu. K displeji tak máme jedinou připomínku – bílá barva mění při natočení telefonu celkem výrazně svůj nádech a zpočátku nás to trochu překvapilo.

Apple iPhone XS vévodí nejvýkonnějším telefonům na světě

Výrobce telefonu použil zbrusu nový čip Apple A12 Bionic, který je již vyroben 7nm technologií. Ten přináší třetinový nárůst výkonu procesoru a až 50% zvýšení výkonu u grafického akcelerátoru. V AnTuTu dosáhl iPhone XS skóre přes 360 000 bodů, čímž uniká pronásledovatelům s Androidem. V tuto chvíli jsou tedy nové iPhony od Applu nejvýkonnějšími smartphony na trhu. Je to samozřejmě způsobeno i tím, že smartphony s Androidem jsou o generaci pozadu, ale na to se historie neptá. S tímto přístrojem máte záruku, že si zahrajete i nejnáročnější hry a pohyb systémem je bleskový i plynulý.

V této sekci se zmíníme ještě o reprodukci zvuku. Absence 3,5mm jack konektoru není žádným překvapením – Apple zkrátka nasadil trend bezdrátových sluchátek. V balení jsou k dispozici drátová sluchátka s Lightning konektorem a jak už bylo zmíněné, nehrají vůbec špatně. My jsme otestovali i originální Airpody, které jsou výborné. Rychlé připojení, dobrá kvalita přehrávání i neuvěřitelně rychlé nabíjení. Jen škoda té ceny…

Reproduktory telefonu nás mile překvapily – hraje nejen hlasitý spodní reproduktor, ale ke stereo provedení je přizván i reproduktor nad displejem. Výsledkem je nadprůměrná kvalita přehrávání, hlasitost je pak spíše průměrná. Spodní reproduktor si člověk rukou trochu zakrývá, ale díky druhému to není takový problém.

iPhone XS reproduktor

iPhone XS přichází až s 512GB pamětí

Tradičně přichází na český trh iPhone XS s několika variantami paměti a není asi pro nikoho překvapením, že do něj nevměstnáte paměťovou kartu MicroSD. iPhone XS lze zakoupit s 64, 256 i 512GB pamětí. Apple si ovšem nechá za každé navýšení paměti razantně zaplatit, s čímž je potřeba při koupi počítat. Mezi 64 a 512GB variantou je rozdíl 10 000 Kč.

Parametry telefonu iPhone XS

[aps_product_sz id=“502018″]

Podporuje iPhone XS DualSIM? Ano, ale trochu jinak

Provoz dvou SIM karet v jednom telefonu je u Android telefonů běžnou praxí, u Applu to však ještě do příchodu nových iPhonů nešlo. A ani u nových iPhonů to nefunguje tak, jak bychom si možná mysleli. Na scénu totiž přichází eSIM, telefon má tedy stále jen jeden slot pro fyzickou SIM kartu, druhá je virtuální. Tato technologie je bohužel stále v počátcích, takže ji u nás reálně nabízí zatím jen T-Mobile. Dá se ale nejen kvůli iPhonům XS předpokládat, že se brzy připojí i zbylí čeští operátoři.

eSIM nabízejí i telefony Google Pixel
eSIM nabízejí i telefony Google Pixel

Výdrž na jedno nabití? Nijak nevybočuje z řady

Starší řady iPhonů se výdrží příliš neblýskaly a zůstávaly vzadu za androidí konkurencí. Ani v případě iPhonu XS nemůžeme hovořit o nějakém rekordu nebo na poměry telefonů s Androidem nadprůměru. Od starších iPhonů je zde však posun vpřed. Tedy od iPhonu X zase tolik ne. Apple uvádí o pár procent lepší výdrž iPhonu XS než u modelu X, v praxi je to ale me pozorovatelé. Od akumulátoru s kapacitou 2658 mAh prostě nelze čekat zázraky.

Dost ale teorie, přejděme k praxi. Protože telefony používáme v redakci všechny velice podobně, a řekněme, že dost intenzivně (neustále aktivní datové sítě, hodiny brouzdání, poslechu hudby, synchronizace…), máme hezké srovnání. Apple iPhone XS vydrží při tomto používání celý den (tedy od cca 7 od rána do 21 hodin), večer už asi ale velice rád řekne o přísun energie. To je tedy spíše průměr, oproti ale redakčnímu iPhonu 7 velký krok kupředu.

Rychlé nabíjení podporuje, ne však s dodanou nabíječkou

Rychlonabíjení je dnes u dražších Android telefonů standardem, u iPhonů tomu tak ale vždycky nebylo. Apple iPhone XS podporuje rychlé nabíjení a slibuje až 50 % baterie za prvních 30 minut nabíjení. Problémem ovšem je, že dodávaná nabíječka tuto technologii nepodporuje. S tou je naopak nabití telefonu do plného stavu dlouhé – okolo 3 hodin.

Podporuje iPhone XS bezdrátové nabíjení?

Poslední generace iPhonů se konečně naučily nabíjet bezdrátově a ne jinak je tomu i v případě modelu iPhone XS. Ani zde bezdrátová nabíječka v balení není. Můžete se podívat na seznam doporučených nabíječek od Applu nebo se podívat na levnější varianty třeba do Číny. Stačí hlídat standard Qi.

Apple iphone XS - bezdrátové nabíjení


Systém iOS 12 v iPhonu XS – rychlost jako blesk

Systém iOS je buď velkým lákadlem, nebo naopak překážkou, proč si člověk tento telefon pořídí či nikoliv. Rozdíl mezi systémy je značný – zatímco iPhone je uzavřený a spíše počítá s tím, že do něj uživatelé moc vrtat nebudou, Android je ve znamení volnosti. Díky mnoha aplikacím se dnes tento rozdíl možná trochu smazává. Nebudeme dnes soudit, který systém je v tomto ohledu lepší. To je vždy na pováženou a preferencemi samotných uživatelů.

Zhodnotit ale rozhodně můžeme rychlost a plynulost prostředí. Zde Apple dominuje již velmi dlouho, i když nutno poznamenat, že dnešní špičkové Androidy se mohou směle rovnat. Přesto je na tom iPhone XS podle našich zkušeností ještě něco lépe, hlavně co se týče plynulosti. Vychází to z faktu, že Apple si může dovolit telefony perfektně vyladit pro svůj systém a hardware. Rozdíl už je dnes ale tak malý, že nemusí vůbec sloužit jako důvod pro koupi iPhonu či nikoliv.

Google služby? Úplně v pohodě

Protože jsme na webu Svět Androida a díky systému od Googlu jsme si zvykli i na jeho služby, logicky jsme v tom pokračovali i v této recenzi. GMail, Hangouts, Google aplikace nebo třeba kontakty? Žádný problém, iPhone XS je na to připraven a vše funguje, jak je člověk zvyklý. Není to však úplně 100% – ať už je to o trochu pomalejší synchronizace (třeba GMailu) nebo nemožnost používat hlasového asistenta od Googlu k ovládání telefonu (logicky). Pro běžné používání ale žádný problém.

Na ovládání gesty je potřeba si chvíli zvykat

Apple se domácího tlačítka držel zuby nehty a opustil jej až u iPhonu X. U recenzovaného telefonu je to stejné, a tak se iPhone XS ovládá gesty. Návrat domů provede člověk tahem prstu od spodního okraje nahoru. Když prst chvíli podržíte na displeji při tomto gestu, spustíte multitasking. Návrat zpět je řešen tradičně tahem prstu do stran a jako u starších iPhonů nefunguje všude, což může někdy pekelně naštvat.

Po chvilce zvyku již nebyl problém místo domácího tlačítka používat zmíněná gesta. Nedá se říci, že by to bylo rychlejší nebo efektivnější oproti domácímu tlačítku, ale dokážeme to pochopit kvůli snaze zmenšit prostor okolo displeje na minimum. Skvělou možností je zmiňovaná funkce 3D Touch, kdy větší silou dotyku můžete spustit jiné funkce než běžným dotykem.

Jak vypnout iPhone XS?

Možná trochu komicky působí tento nadpis, ale kopíruje častý dotaz v Googlu. Apple totiž změnil způsob vypínaní telefonu, protože nově již nestačí držet jen tlačítka napájení a vybrat vypnutí. Nyní se do této obrazovky dostanete stiskem tlačítka vypnutí a hlasitosti naráz.

Smysl dává propojení s dalšími Apple produkty

Apple iPhone XS se vyplatí o něco více, pokud už doma některé produkty od Applu člověk má. Možnost propojení s Macbookem skrze sdílenou schránku, AirDrop (bezdrátová výměna souborů jedním kliknutím) nebo třeba FaceTime či zprávy (volání či SMS rovnou z PC) jsou skvělé a sami jsme je v redakci vyzkoušeli. To samé může platit i s AirPody či Apple Watch. Nevýhodou je ale trochu sdílení dat s Windows – možnost připojit počítat kabelem a jednoduché nakopírování souboru do paměti tu zkrátka chybí. Ale o tom už se napsalo mnohé a díky cloudu to zase takový problém dnes být nemusí.

Apple iPhone XS macbook


Apple iPhone XS a fotoaparát – je nejlepší?

Když si člověk koupí iPhone, má téměř vždy jistotu, že dostane přístroj se špičkovým fotoaparátem v daném období. Ne jinak je tomu i u iPhonu XS, který nabídne duální fotoaparát s rozlišeními 12 MPx. Apple použil zbrusu nový senzor, světelnost ale zůstává na f/1,8. Druhý fotoaparát má světelnost f/2,4 a 2x optický zoom. Nezapomnělo se ani na 4K videa s 60 FPS. Až na variabilní clonu to jsou v podstatě stejné parametry jako u Samsung Galaxy Note 9.

Realita se ke zmiňovanému telefonu rovněž blíží, což dokazuje i náš fototest. Z něho sice nevychází iPhone XS jako úplný vítěz, ale mezi fotografiemi z Huawei P20 Pro, Samsungu Galaxy Note9 a iPhonu jsou opravdu malé rozdíly. Fotoaparát můžeme pochválit za vyvážení bílé, výborné podání barev, ostrost i špičkové video. Oproti konkurentům trochu ztrácí při focení s protisvětlem a noční fotografie mají o něco vyšší šum než konkurence. Znovu ale upozorňujeme, že rozdíly jsou tak malé, že můžeme bez problémů prohlásit, že iPhone XS má jeden z nejlepší fotoaparátů na světě.

Apple iPhone XS fotografie a videa ke stažení

iPhone XS cena a dostupnost

Nejnovější Apple iPhone XS je již v prodeji a nabízejí ho všechny velké obchody. To ostatně prozradí i server Heureka na dotaz iPhone XS. Jen je potřeba myslet na to, že největší obchod Alza v tomto výpisu chybí. Alza ale samozřejmě iPhone XS prodává. A doporučená cena? Ta startuje na 29 990 Kč za 64GB variantu, 34 490 Kč za 256GB úložiště a za nejvyšší 512GB verzi iPhone XS zaplatíte 40 490 Kč. To je hodně peněz.

iPhone XS dostupnost a cena

Srovnání: Apple iPhone XS vs. iPhone XS Max

Společnost Apple představila dva modely s přídavkem XS. Jak se liší iPhone XS od iPhone XS Max? Rozdílů příliš není a dají se snadno odhadnout z názvu. Apple iPhone XS Max má displej s úhlopříčkou 6,5″ a povyrostlo také rozlišení na 2688 x 1242 px. Jemnost ale zůstala stejná na hodnotě 458 PPI. S displejem logicky narostly i rozměry a hmotnost (157,5 x 77,4 x 7,7 mm a 208 gramů). Narostla také  baterie na kapacitu 3 174 mAh. Zbylé specifikace a hardware je totožný.

Apple iPhone XS vs. iPhone XR

Možná větší otázky vyvolává srovnání iPhonu XS a XR. Vzhledem k tomu, že XS je to nejlepší, co Apple v současnosti má, je jasné, že XR je spíše odlehčená verze. Má však čip Apple Bionic A12 stejně jako dražší kolegové, poklesla ale paměť RAM na 3 GB. Horší je také displej, a to jak technologií IPS, tak i nižším rozlišením. Nepodporuje bohužel ani 3D Touch. Design je pak jiný a mohou odradit širší rámečky okolo displeje. Apple iPhone XR tak nevychází úplně nejlépe s poměrem cena/výbava, a to ani na poměry produktů od Applu.

Apple iphone XS vs iPhone XS Max vs iPhone XR

Apple iPhone XS vs. iPhone X

Srovnání snese i starší iPhone X. Zatímco konstrukce zůstala totožná, vylepšení se dočkal hardware v útrobách. Máme zde lepší displej, výkonnější čip Bionic A12, vyšší stupeň voděodolnosti, lepší fotoaparát, vylepšený reproduktor nebo třeba podporu DualSIM. Rozdílů pod pokličkou je více, nejedná se ovšem v žádném ohledu asi o razantní změny. Uživatelé iPhonů X mohou být v klidu a příliš důvodů ke koupi XS asi nyní není.

Apple iPhone XS vs. Huawei P20 Pro

Lidé se často ptají, jak si proti sobě vedou v současnosti velice oblíbený vlajkový model Huawei P20 Pro a právě iPhone XS. Výkonem je na tom iPhone XS lépe, což se není čemu divit – je v současnosti vůbec nejvýkonnější. V praxi ale zase takové rozdíly nebudou. Design je subjektivní záležitostí, displeje pak mají oba smartphony špičkové. Apple iPhone XS však o něco lepší. Huawei P20 Pro se rozhodně pochlubí lepší výdrží na jedno nabití a nižší cenovkou. Rozhodne tak především fakt, zda chcete telefon s Androidem nebo jablečný systém.

Huawei P20 Pro vs Apple iPhone XS


Závěr recenze Apple iPhone XS

Apple iPhone XS přichází jako evoluce modelu iPhone X, který se pomalu stává jedním z nejoblíbenějších iPhonů historie. Polepšil si výkonem, displejem, fotoaparátem, vyšší odolností a spoustou dalších „drobností“. Z tohoto pohledu nemáme příliš co vytknout – iPhone XS vypadá skvěle, výborně se používá a výkonu má na rozdávání. Skvělý je rovněž fotoaparát i odemykání obličejem. Na nejlepší smartphony s Androidem možná jen mírně ztrácí ve výdrži baterie.

Pokud bychom měli zmínit hlavní negativa, pak je to tradičně vyšší cena. Přestože design spousta výrobců kopíruje, nám zase tak světoborný nepřijde (například vystouplá čočka fotoaparátu). Některá negativa s sebou nese i samotný systém iOS, ale to je kapitolou samo o sobě. Nese samozřejmě i mnoho pozitiv (rychlost, plynulost, aktualizace…).

Závěrečné hodnocení: Pokud neřešíte cenu a vyloženě žádáte systém od Applu, asi není co řešit. Apple iPhone XS je špičkový smartphone, který nezaostává téměř v žádném ohledu. Konkurence s Androidem mu ale šlape na paty, a to navíc za nižší cenu. Nejvíce tedy bude skutečně záležet na tom, jaký systém v telefonu chcete – svobodný a sexy Android, nebo trochu uzavřenější iOS.

[one_half]

Klady

+ Nejvýkonnější smartphone na trhu (Q4 2018)
+ Špičkové zpracování
+ Vynikající OLED displej
+ Skvělý fotoaparát
+ FaceID
+ Možnost propojení s Macbookem (Continuity)

[/one_half]

[one_half_last]

Zápory

– Velmi vysoká cena
– Vystouplá čočka fotoaparátu
– Chybí 3,5mm jack konektor
– Absence rychlé nabíječky v balení

[/one_half_last]

Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.

Jak se vám líbí Apple iPhone XS? Přemýšleli jste někdy nad koupí Apple produktu?

O autorovi

Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi

Jan Dolejš
Sdílejte:

Komentáře

Jiří Doubravský:

Otázkou je nakolik to u těchto profesí není spíš produkční nutnost. Chcete tvořit mobilní aplikace pro iPhone ? no tak musíte mít OS X, na linuxu nebo windows to nepujde protože Apple. Mnoho vývojářů tak z toho důvodu přejde na nějaký stroj s OS X protože pak na něm mohou vytvářet IOS i Android aplikace najednou, zřejmá výhoda. Ale ještě ne doklad toho že by sami preferovali tato zařízení i kdyby apple poskytoval vývojové prostředí pro jiné platformy než výhradně tu vlastní.
6.6.2019 12:33

Courek:

S roční zárukou? Kde jste ho koupil?
5.5.2019 10:26

uni:

A několik let podporu ?
5.5.2019 07:47

uni:

Nicméně, ptej se klidně dál? Představy, potřeby?
3.5.2019 21:55

uni:

J, od dob iPodu 4 (4th gen.). Dál jak pracovně, tak soukromě (iPad Air). Nestojí, stojí. To si musíš určit sám. Ve spojení s macOS (resp. prakticky MacBook) se jeho síla pak dvojnásobí (Continuity).
3.5.2019 13:49

Courek:

Dobrý den, prosím máte někdo zkušenosti s applem? Přemýšlím o koupi iPhonu, ale nevím, jestli stojí za ty peníze?
3.5.2019 12:13

JanekSz:

Maxipes: no co ja vim , tak apple oled dela porad samsung. Takze je to stejne. Uz jsem videl Xka vypalene. Ja bohuzel 2x vypalil S8 (waze , caste divani na fotbal v mobilu) proto sel z domu a musim brat jen IPS. SOT mivam denne v pohode 7+ hodin. Pouzivam mobil misto mp3 , navigace , pc , hry. Nechci se omezovat.
12.11.2018 16:54

Jan Dolejš:

kubina28 Díky za komentář. Mrkněte třeba sem, kde jsme něco podobného probírali. :) https://www.svetandroida.cz/android-vs-ios-5-veci-rozdil https://www.svetandroida.cz/android-vs-ios-5-veci-apple-chyby/
12.11.2018 16:30

kubina28:

Táto recenzia je sklamanie. Ked prejdete na iOS z Androidu a vice versa, tak podstatné je, že proti sebe staviate dva rozdielne použivatelské zážitky. Chce to článok o tom čo vás frustruje, čo vás naopak teší, resp. čo vás frustuje na Droide a iOS to má pošefované...adť. Netreba sa báť aj zájsť do hlbšej kontroverzie. Toto je také "bezpohlavné" prešľapovanie v kúte, len aby nikto nebol urazený a výpovedná hodnota článku vlastne neexistuje: je to len suchopárne vymenovanie faktografických údajov, ktoré by ste zvládli napísať aj keby ste iPhone nepoužívali...
12.11.2018 16:25

uni:

No S2 měla RGB matrici pokud se nepletu, zatímco dnešní Pentile mají menší počet subpixelů, takže je otázka, co vlastně degraduje rychleji...:)
12.11.2018 14:28

Jan Dolejš:

Novější OLED už na rozdíl starších panelů (třeba ten v Galaxy S2) trpí vypalováním méně, ale možné to pořád je. Byl jsem ale svědkem několikrát, kdy uživatel tvrdil, že jeho telefon má displej 100%. Změnil ale názor po přiložení stejného telefonu se stejným obrazem. Zrovna u Galaxy S2 jsme se tím dost bavili - každý telefon měl jiné barvy podle stáří. :-)) Ten tím byl proslulý.
12.11.2018 14:06

wortos:

maxipes u IPS si taky nevyberes na iphone SE pomalu žlounou okraje (lepidlo) které jdou vidět na bílem podkladu vím že to děla i u iphone 5s a 7mičky
12.11.2018 13:59

KejPi:

Maxipes: Na S8 je mi taky vypalil Waze, na konkurencnim serveru mi nekdo v diskusi napsal, ze se mu to same stalo na iPhone X. Je to proste obecny problem OLED technologie a neverim, ze by se to u vyrobce X stavalo a u vyrobce Y pri stejnem pouziti ne. Jedine reseni je IMHO na strane aplikaci, ktere se musi dynamicky menit, aby zabranily statickemu obrazku, ktery se vypali. Waze napriklad aspon podporuje funkci setreni baterie, ktera je teda primarne k necemu jinemu, ale s displejem by mela pomoct, protoze vyznamne snizi jas, pokud neni zadna udalost v dosahu. Bohuzel se tahle funkce musi nesmyslne zapinat pro kazdou jizdu rucne, ale az budu mit novy OLED displej, tak ji rozhodne bude pouzivat. I kdyz radsi bych si koupil telefon s LCD a mel bych klid.
12.11.2018 13:48

Maxipes:

to Fuzo Trubka: Od kdy má Moto Z Play OLED? :-D
12.11.2018 13:40

wortos:

Maxipes zajmave stara galaxy s2 nemá ani po tolika letech nic vypalené. moje S8 taky nemá nic vypalené. A pokud vím apple používa displeje od Samsungu. a pokud se bojíš amoled displeje tak proto apple udělal XR s IPS a nízkým rozlišením :D
12.11.2018 13:27

cardi:

Ano opět ten stejný kec jako vždy, stačí položit rok starý....prosím takové keci si spíš na děcka jiný argument tam nemáš než tuhle blbost?
12.11.2018 13:38

Maxipes:

To Cardi: můžeš mi prosím vysvětlit, jak můžu "rukama" ovlvinit ne-vypalování displeje? A bílá? Stačí položit rok používaný OLED vedle fungl nového, nastavit stejnou tonalitu zobrazení a...
12.11.2018 13:09

uni:

Tak jako ne každý rozezná různou kvalitu hudebního přednesu, ne každý je dostatečně citlivý na barvy. To je normální. Na abnormální rychlosti degradace OLED technologie to nic nemění.
12.11.2018 13:03

cardi:

Maxipes: t ok je rukama mám samsung od modelu S4 do S8+ a vypálené nic nemám do teďka:) a bílá jr normálně bila:) třeba si koupit brýle pane
12.11.2018 12:36

Fuzo Trubka:

4 Maxipes: tento problém je snad jedině u Samsungu. Já mám OLED už po několikáté. První snad Motorola Razer MAXX a po dvouletém používání ani chybička a to najezdím cca 30-50 000 za rok a v 99% s navigací. Teď Moto Z Play 2 roky a také v poklidu. Tak že je chyba někde jinde. Zásadně používám černé pozadí, max tmavě červené, tam, kde to jde použít - telefon i aplikace.
12.11.2018 12:34

uni:

Pavel.K: Jak bylo řečeno, Apple FaceID mělo 2 roky náskok (tehdy při uvedení), obávám se, že pro rok 2020 se již budeme běžně střetávat s přístroji, které nebudou mít čtečku otisku. Ostatně ji samutný Google jim dává co proto, je to ovládací prvek (gesta pro systém), ale umístěný mimo dosah na záda, omg...
12.11.2018 11:40

Pavel.K:

Tak doufám, že se zase nebudou všichni opičit a nezačnou houfně rušit čtečky otisků.
12.11.2018 11:22

Maxipes:

Nemyslím, že je Aple nutně jen pro pozéry. Znám i několik programátorů a IT geeků, kteří fakt vědí o čem to je a přesto mají iPhone navlečený do pouzdra, takže nikdo ani nepozná, co je to za mobil. Sedí jim a v jejich rozpočtu nehraje ten cenový rozdíl roli. Kromě toho, spoustu pozérů se dá najít i mezi uživateli Androidu, typicky lidé, co každý rok přecházejí na nový S od Samsungu týden po jeho uvedení. A že takových taky pár znám.
12.11.2018 11:33

uni:

Jan Dolejš: Tak jasně. Nicméně hlavní ovládací flow je základ pro jakékoli vyřčení názoru...:)
12.11.2018 11:27

von Bronin:

Nic na tom telefonu neospravedlní nesmyslnou cenu. Zázrak se tady fakt nekoná. Mobil pro pozéry, sorry...
12.11.2018 11:16

Jan Dolejš:

uni Děkuji za upřesnění, gest je tam samozřejmě více. :) Funguji na iOS střídavě již více než rok i spolu s Macbookem, takže dokážu posoudit celkem dost. Ale jasně - člověk nezná vše tak jako v Androidu, který používá již spoustu let.
12.11.2018 11:02

wortos:

vlastním několik telefonu .. jsem přiznivcem jak Androida tak iOS .. Mám iphone SE běžel na iOS 10.3 nadherně vydrž baterie byla až neskutečna večer jsem se vracel domu s 70-80% baterie po aktualizaci na iOS 12.1 tragedie jsem rad že přežije den . Koupil jsem si z nostalgie iphone 4s 32Gb a nafrknul do toho iOS 6.1.3 a je to neskutečná nadhera s jailbreakem to frči lepe jak nejaka iOS12.1 .. takže opravdu mě nakousnute jablko vzadu nezajma zajmá mě system ! Nyní jsem nadšený z iOS 6.1.3 fakt to frčí krasně vydrž baterie je neskutečna i na tak starém přístroji .. Jo Jobs to uměl .. dneska je to bída a je daleko více použitelný Android který se neskutečně posunul dopředu !!!
12.11.2018 10:52

uni:

Redakce: Reachability se aktivuje tahem na Home (dolů, i když není zobrazen, např. na docku), nikoli na ikonkách, to se spouští hledání. Pro rychlejší multitasking můžete udělat gesto do strany na Home, nemusíte přes zmiňované podržení. A to je ten problém, neznalost platformy:) Ale jinak je text asi dobrý, tohle jsem jen v rychlosti zahlédl.
12.11.2018 10:51

Maxipes:

K OLED displeji. Telefon využívám i jako navigaci, tzn. klidně několik mnoho hodin v kuse rozsvícený displej několikrát do měsíce. U všech OLED displejů (Samsung) jsem měl nejpozději do roka vypálené oblasti a o bílé barvě se jim mohlo jen zdát. U telefonů s IPS tenhle problém neznám. Nemáte někdo zkušenosti jak jsou na tom jablečné OLEDy?
12.11.2018 10:48

Jan Dolejš:

Jiří Doubravský Souhlasím, že mnoho uživatelů tak přemýšlí, ale nemyslím si, že všichni uživatelé iPhonů by na tom tak byli. Znám spoustu lidí, kterým je značka ukradená, ale ekosystém jim sedí nejvíc.
12.11.2018 10:31

thegrid37:

No 30 bych za to nedal, ale už se těším až za 2 roky tak budou (bez brady a nejlépe bez notche) vypadat i mobily z Číny ve střední nižší třídě.
12.11.2018 10:22

Jiří Doubravský:

"neřešíte cenu a vyloženě žádáte systém od Applu" bych změnil na "neřešíte cenu a vyloženě žádáte logo jablíčka" protože to je to co uživatelé chtějí, systém/nesystém to je technikálie ve kterých se obvykle nevyznají ale to logo = společenský statut
12.11.2018 10:12