TOPlist

Fotí lépe iPhone XS, Huawei Mate 20 Pro nebo Samsung Galaxy Note 9? Fototest TOP telefonů

jaky mobil foti nejlepe huawei samsung apple

V redakci se nám sešly tři nejvíce očekávané telefony podzimu roku 2018. A to Apple iPhone XS, Huawei Mate 20 Pro a Samsung Galaxy Note 9. Všechny tyto telefony slibují perfektní fotografie a videa. Řadí se mezi absolutní špičku toho, co momentálně chytré telefony dokážou. Jak si ale povedou v reálném použití, a který z telefonů dopadl nejlépe? Na to si odpovíme v dnešním fototestu Apple iPhone XS vs Huawei Mate 20 Pro vs Samsung Galaxy Note 9.

Nejlepší fotomobily roku 2018: Apple iPhone XS vs Huawei Mate 20 Pro vs Samsung Galaxy Note 9

Do našeho fototestu jsme zařadili tři fotomobily, které vyšly v poslední době. Zároveň mají společné to, že se jedná o prémiové telefony svých značek. Podle žebříčku známého webu DxOMark patří k tomu nejlepšímu. Tedy až na Huawei Mate 20 Pro, který ještě nebyl testován. Nicméně předchůdce Huawei P20 Pro je stále na prvním místě. Ve výsledku by si Mate 20 Pro měl odnést ještě o trochu vyšší hodnocení. DxOMark ale samozřejmě neznamená vše, v reálném testování může být vše úplně jinak.

Jaké jsme u fototestu použili nastavení telefonů?

Protože drtivá většina uživatelů mobilních telefonů nepoužívá manuální nastavení fotoaparátu, u všech smartphonů byl nastaven automatický režim. Zároveň jsme vypnuli pomoc od umělé inteligence, která ve většině případů zkresluje výsledné snímky a nenabízí reálný pohled na fotografie. Při fotografování portrétů a selfie fotek jsme vypnuli, nebo se snažili nastavit nejmenší možné vyhlazení tváře.

Jak jsme s telefony fotili a natáčeli videa?

Jedna z nejdůležitějších věcí u foto testů je nastolit identické podmínky. Ať už je to kvůli světlu nebo třeba objektům. Mít 100% stejné podmínky je však téměř nemožné, i tak jsme se snažili co nejvíce přiblížit. Všechny tři telefony byly používány ve stejnou dobu a ze stejného místa. Zároveň se u všech telefonů využíval poslední dostupný software a aplikace pro fotografování přímo od výrobce.

foceni huawei mate 20 pro

Samsung Galaxy Note 9

Samsung Galaxy Note 9 (recenze) je posledním prémiovým telefonem od Samsungu. Fotoaparát je v podstatě identický i u staršího Galaxy S9+. První fotoaparát má 12 MPx, novinkou je variabilní clona F/1,5 a F/2.4, sekundární fotoaparát má rovněž 12 MPx a světelnost F/2,4 s dvakrát optickým zoomem. Nahrávát videa už tento telefon dokáže ve 4K rozlišení a 60 FPS. Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Samsung.

[aps_product_sz id=“490024″]

Apple iPhone XS

Apple iPhone XS má duální fotoaparát s dvakrát 12 MPx. Apple použil zbrusu nový senzor. Světelnost zůstává F/1,8. Druhý fotoaparát má světelnost F/2,4 a 2x optický zoom. I tento mobil dokáže nahrávat videa ve 4K rozlišení a 60 FPS. Až na variabilní clonu to jsou v podstatě stejné parametry jako u Note 9. Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.

[aps_product_sz id=“502018″]

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mate 20 Pro (recenze) má tři zadní fotoaparáty. Hlavní fotoaparát má 40 MPx a světelnost F/1,8, druhý je telefoto s 8 MPx, světelností F/2,4 a optickou stabilizací obrazu. Třetí fotoaparát je ultra širokoúhlý, má 20 MPx a světelnost F/2,2. Používá se elektronická stabilizace AIS. Videa se natáčí pouze ve 4K rozlišení a 30 FPS. Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Huawei.

[aps_product_sz id=“504715″]

Srovnání fotoaparátů v mobilech Samsung Galaxy Note 9 vs Apple iPhone XS vs Huawei Mate 20 Pro

Na levé straně najdete fotografie z telefonů, na pravé straně se nachází výřezy stejných snímků. V nich vidíte detaily v původní velikosti.

Jaký mobil roku 2018 natáčí nejlepší videa?

Apple iPhone XS vs Huawei Mate 20 Pro vs Samsung Galaxy Note 9 – Camera test

Apple iPhone XS vs Huawei Mate 20 Pro vs Samsung Galaxy Note 9 - Camera test

Mobily s nejlepším fotoaparátem (2018): Hodnocení iPhone XS, Mate 20 Pro a Galaxy Note 9

Ihned na úvod musíme napsat, že šlo o jeden z nejzajímavějších fototestů v historii, protože nám ukázal poměrně dost odlišné výsledky. V některých případech je to záměr výrobců, v některých se ale jedná spíše o nedokonalosti. Začneme s Huawei Mate 20 Pro, kterému k dokonalosti chybí jedna věc. U fotografií můžete vidět, že Mate 20 Pro hodně bojuje s vyvážení bílé. Nejvíce to jde vidět u fotografie s modelkou a listím. Nebýt toho, tak by pro nás byl Huawei pravděpodobně vítěz, protože má nejlepší ostrost snímků i noční fotografie jsou výborné.

iPhone XS je na tom s vyvážením bílé velmi dobře. Není ale bezchybný. iPhone má problém s přední i zadní kamerou, kde fotoaparáty dělají odlesky, respektive to vypadá, jako by před sebou měly „mléčné sklo“. Vidět to jde u fotografií v protisvětlu. Trochu horší oproti konkurenci je i v nočních fotografiích, kde nedokáže dobře maskovat šum. Plusové body získává za kvalitu videa.

Možná trochu překvapivě má Samsung Galaxy Note 9 nejlepší vyvážení bílé. Nemá problém ani v protisvětlu. Ano, stále si udržuje saturované barvy. Konkurence jej v tomto následuje a už se nejedná o tak velké rozdíly. Čeho si určitě všimnete, je vyhlazení tváře při použití selfie kamery. To by mohl být pro někoho, kdo fotí hodně selfie problém. Když si to shrneme – všechny telefony patří ke špičce trhu a nebýt problémům s vyvážení bílé u Mate 20 Pro a odlesků u iPhone XS, tak by byly výsledky téměř totožné.

Nicméně rozdílu si všimnete jen v přímém porovnání. O nejlepším telefonu rozhodne subjektivní pocit každého člověka, což pravděpodobně uvidíme i v komentářích. Zároveň je dobré upozornit na to, že Samsung Galaxy Note 9 je na trhu nejdéle a tudíž korejská společnost měla nejvíce času na vyladění fotoaparátu. Aktualizace fotoaparátu u iPhone XS a Mate 20 ještě v budoucnu určitě dorazí.

Který telefon je v tomto fototestu nejlepší? Překvapila nebo zklamala vás kvalita některého fotomobilu?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)