Menu

Velký test rychlosti nabíjení: Který telefon je na tom nejlépe?

Minulý týden jsme vám přinesli porovnání vybíjení telefonů. Dnes pro vás máme přesný opak. Podíváme se na rychlost nabíjení telefonu. Opět jsme zvolili stejné mobily, mezi kterými najdeme vlajkové modely, od Samsung Galaxy S9+, přes OnePlus 6 až po Huawei P20 Pro nebo třeba Apple iPhone X. Jaký telefon má tedy nejrychlejší nabíjení?

Porovnání rychlosti nabíjení mobilů

Dnešní srovnání toho má hodně společného s tím předchozím, kde jsme se zaměřovali na vybíjení a výdrž telefonu. Protože jakmile jsme ukončili test výdrže, všechny telefony jsme vzali a otestovali je, jak si povedou v nabíjení. Prozatím máme k dispozici data ze šesti telefonů, ale brzy přibudou další.

Všechny telefony jsou v továrním nastavení, fungují na poslední stabilní verzi systému a po celou dobu byly v režimu letadlo. Displej byl téměř po celou dobu vypnutý, jedinou výjimkou byla kontrola stavu nabíjení každých 15 minut. U všech telefonů jsme zároveň použili originální nabíječku a USB kabel, který je v balení. Start nabíjení začal u všech telefonů ve stejný čas, všechny telefony začínaly na nula procentech. Testy nabíjení mobilu proběhly dva, výsledky jsou tak průměrem ze dvou měření.

Nabíjení iPhone X neprobíhalo podle plánu. Kde byl problém?

U videa i u tabulky si můžete všimnout, že u Apple iPhone X je oproti zbytku telefonů něco špatně. Celý problém s nabíjením začíná již v balení. A to i když je iPhone X nejdražší telefon v porovnání, tak Apple stále do balení přidává klasickou “pomalou” nabíječku. U Android telefonů už je standardem rychlá nabíječka přímo v balení. Pokud chcete rychlé nabíjení u iPhone X, musíte si adaptér i kabel dokoupit zvlášť. A to poměrně za vysokou částku. Dohromady se dostanete na cca 2 tisíce Kč.

apple rychle nabijeni iphone

My jsme si sehnali do testu nabíječku z MacBook Pro a kabel s USB-C na jedné straně a Lighting na druhé straně. Jenže když došlo na testování nabíjení, i s touto kombinací nám rychlé nabíjení na iPhone X nefungovalo. Proto jsme nakonec zvolili řešení, kdy u iPhone X používáme klasickou “pomalou” nabíječku, která je v balení.  A také jsme použili k nabíjení telefonu silnější nabíječku z iPadu, která je o něco rychlejší. To je důvod, proč má iPhone X v tabulce dva různé časy a zároveň také to, proč jej nebudeme srovnávat s ostatními Android telefony, které mají rychlé dobíjení.

Jaké technologie nabíjení u telefonů existují?

Zajímavé je to u jednotlivých druhů nabíjení telefonů. V podstatě neexistuje žádný standard, který by používaly všechny telefony. Nejrozšířenější je Qualcomm Quick Charge, nicméně velké společnosti jako Samsung nebo Huawei, používají vlastní řešení. Hodně známé je také OnePlus Dash Charge, případně USB Power Delivery. Většina těchto technologií již využívá novější USB-C, starší microUSB zde zaostává. Pojďme se podívat na menší přehled. V článku se zabýváme pouze klasickým nabíjením. Doporučujeme navštívit náš starší článek, pokud vás zajímají témata bezdrátové nabíjení a bezdrátová nabíječka.

nabijecky telefony test nabijeni

OnePlus Dash Charge

Tato technologie nabíjení vychází z Oppo VOOC. Což je rychlé nabíjení sesterské společnosti Oppo. Dash Charge je dostupný pouze na OnePlus telefonech. Plusem je to, že samotný telefon se zahřívá minimálně. Zajímavostí je i to, že existuje rychlá Dash Charge nabíječka pro nabíjení mobilu v autě.

Huawei SuperCharge

Jedná se o proprietární řešení od společnosti Huawei, které je dostupné právě na Huawei telefony, ale také Honor mobily. Zajímavostí je to, že je tato technologie kompatibilní s Qualcomm Quick Charge.

Qualcomm Quick Charge

Existuje již několik verzí, poslední je momentálně verze 4+. Dostupná je tato technologie na mnoha telefonech jako je třeba Nokia, LG, HTC, Razer. Verze jsou zpětně kompatibilní.

MediaTek Pump Express

Zajímavé je na této technologii to, že funguje i s Qualcomm Quick Charge, což je rychlé nabíjení od přímé konkurence. Dostupné je na telefonech s MediaTek čipsety, hlavně tedy čínské telefony.

Nabíjení mobilu přes noc

Jedna z častých otázek u nabíjení je to, jestli se může telefon nabíjet přes noc. Krátká odpověď je ano. Software telefonu už si tyto věci hlídá a po dosažení plné kapacity jednoduše nabíjení zastaví.

Samsung Adaptive Fast Charge

Rychlé nabíjení od Samsungu vychází ze staršího Qualcomm Quick Charge 2.0. Dostupná je technologie pouze na Samsung telefonech a zároveň je kompatibilní s Qualcomm Quick Charge.

USB Power Delivery

Univerzální standard, který mimo jiné u Androidu prosazuje Google jako nejideálnější řešení. Dostupný je třeba na Google Pixel telefonech. Mínusem může být to, že je potřeba USB-C/USB-C kabel.

Apple Fast Charge

Rychlé nabíjení od společnosti Apple vychází z USB Power Delivery, je kompatibilní s USB PD, avšak je potřeba koupit speciální kabel USB-C na Lighting konektor. Dostupná je tato technologie na iPhone X,8 a 8+.

Motorola Turbo Charge

Vychází z Qualcomm Quick Charge 2.0/3.0, podobně jako Samsung Adaptive Fast Charge. Dostupný je tato technologie pouze na telefonech značky Motorola.

Test rychlosti nabíjení – Výsledky testování

test rychlosti nabijeni mobilu

Brzy bude tabulka aktualizována o další telefony.

Srovnání podle rychlosti nabití

Pokud bychom počítali čistě čas nabití do 100 procent, tak by vítězem bylo rychlé nabíjení Dash Charge. Obzvlášť v prvních 45 minutách vede OnePlus 6 s velkým náskokem. Ke konci už jej pak doháněl možná trochu překvapivě Xiaomi Mi 8 vybaven technologií Qualcomm Quick Charge. Třetí místo obsadil Huawei P20 Pro, který se téměř celou dobu držel Xiaomi, ale ke konci už byl přeci jen o pár minut pomalejší. Poslední místo prozatím obsazuje Samsung Galaxy S9+ což se dalo čekat, i z recenzí víme, že rychlost nabíjení není zrovna něco, kde by Samsung exceloval. Poté se můžete podívat spíše jako zajímavost na data z iPhone X (za zapůjčení děkujeme společnosti Mobil Pohotovost), kdy se nejprve použila klasická nabíječka z balení a poté výkonnější z iPadu. Pokud se vám zdá, že nabíjení vašeho telefonu trvá delší dobu, zkuste některých z našich tipů v článku “Jak zrychlit nabíjení mobilu“.

Nejlepší telefony po přepočtu mAh/min

Jakmile ale vezmeme v potaz i kapacitu baterie, už jsou výsledky poměrně odlišné. První místo si s přehledem odnáší Huawei P20 Pro, u kterého za minutu průměrně nabijete 38,8 mAh. Následuje ho Xiaomi Mi 8 s výsledkem 35,4 mAh/min. Až třetí místo obsadil OnePlus 6 s 34,7 mAh/min, který sice nejrychleji nabijete, nemá už ale tak velkou kapacitu baterie jako konkurence. Poměrně zdatně se drží i Samsung Galaxy S9+, který průměrně má 31,5 mAh/min. Google Pixel 2 už je díky své malé kapacitě 2 700 mAh trochu vzdálen. A s výsledkem 24,5 mAh/min obsazuje prozatím poslední místo. V článku už se objevuje také Samsung Galaxy Note 9, který se ale moc nepředvedl. Podobně na tom je i další vlajková loď HTC U12+.

Které telefony vydané v poslední době byste rádi viděli v tabulce?

 

Komentáře

AdamChovanec

AdamChovanec -43

1.8.2018 12:17

Já bych sem přidal některé vlakové modely trochu méně známých značek. Jako například Nokia nebo Lenovo

Coyd

coyd 46

1.8.2018 13:19

Spise by to chtelo tabulku rychlosti v závislosti na kapacite, ta vase teoreticky muze ukazat tel nabity za hodinu s 1000mah baterii a bude vypadat jako vitez proti telefonu s 4000mah nabitym za 2 hod

Wortos

wortos 66

1.8.2018 13:51

pokud me zrak nešalí vyhral Huawei se svou 4000mAh baterii ..je přeci logické že se 3300mAh nabije rychleji ale jen o 8min měli jste zařadit do tabulky honor 10 který se nabije za hodinu a 10min ma 3400mAh

Cesnek2121

Cesnek2121 6

1.8.2018 14:03

Podle mě vyhrál Huawei, protože nabíjí baterku s o dost větší kapacitou

Cesnek2121

Cesnek2121 6

1.8.2018 14:06

Podle mě vyhrál Huawei který nabíjí největší baterii

Daevis

David TrlicaRedaktor 47

1.8.2018 14:23

Děkujeme za zpětnou vazbu, do tabulky jsme doplnili také údaj mAh/min, kde se bere v potaz i kapacita baterie, a ne pouze rychlost nabití.

Hurecc

Jan Sz -3

1.8.2018 15:07

Ten iphone dobry fail :-D

P1azer

P1azer 16

1.8.2018 15:51

Já teda na iPhony nechcí házet špínu, ale opravdu je někdo ochotný si koupit iPhone X 256GB verzi za 35tis., k tomu za 4,5tis. bezdrátový sluchátka, který hrajou max. 4h na jedno nabití a k tomu ještě za 2 tis. rychlonabíječku? Takže jsme všeho všudy na 41,5tis Kč za mobil…

Karmy

Ondřej Karmazín 2

1.8.2018 16:25

Zajímavý je také průběh, protože imho je popravdě jedno za jak dlouho nabije na 100 % (nabíjení přes noc), ale záleží mi na takovém tom průběžném nabití, tedy cca do 20 min bude vést v rychlosti nabíjení Huawei, ale OnePlus ho až do nějakých 50 minut zase předběhne. Vztaženo k absolutním číslům :)

Tak jako tak, je to super a bylo by fajn srovnat to samé při screen on a zátěži. Věřím že výsledky budou vypadat ještě dost jinak.

Wortos

wortos 66

1.8.2018 16:54

Ondřej Karmazín u samsungu fast charge funguje jen při screen off pokud je screen on tak nabijí 800mAh/hod což je velký rozdíl oproti screen off 1980mAh/hod

Atomicfall

atomicfall 1

1.8.2018 20:14

Jen k tomu nabíjení přes noc:

dodatek, že software dnešních telefonů si hlídá nabíjení a při plné kapacitě vypne, je totální kravina. O takovéto věci se nestará software, ale nabíjecí obvody zabudované přímo v baterii. A není to žádná novinka, tyto obvody byly i v prvních telefonech s Li-Ion nebo Li-Pol bateriemi. Pokud totiž takovou lithiovou baterku nabijete víc, než se jí líbí, tak v lepším případě jen shoří, v horším exploduje. Ani jeden z těchto případů není pro běžné telefony přípustný.
Takže ano, obvody v bateriích telefonů si nabíjení hlídají, ale jen do té míry, aby se baterie nepřebila či příliš nevybila. Ale to neznamená, že Vás ochrání před rychlejším opotřebením. Protože té baterii škodí právě plné nabití, při němž sice nevybouchne, ale vůbec jí to neprospívá. Nejlepší je nechávat kapacitu akumulátorů někde mezi 20-80%, aby nebyla příliš vybitá, ale ani úplně nabitá. O to se žádný software ani obvody nestarají a nabíjení přes noc, při němž se mobil nabije na 100%, baterii škodí.

Hurecc

Jan Sz -3

1.8.2018 20:13

Wortos: joommas pravdu , coz pri navigaci a vetsim jasu , je problem. Mobil se nabiji dost pomalu a nekdy se zacne vybijet :-D

Uni

uni -216

1.8.2018 20:14

Takže iPhone jste nenabíjeli v režimu USB PD? Proč?

Peppa80

peppa80 -1

1.8.2018 20:26

2.5 roku starý Vibe P1 5000mAh .. za 20 minut 30% – za dalších 20 minut 60% – 120 minut 100%

Daevis

David TrlicaRedaktor 47

1.8.2018 21:20

@uni: Zkoušeli jsme s nabíječkou od MAC PRO i Pixel 2, ani v jednom případě se rychlé nabíjení neaktivovalo. Pravděpodobně byl problém v kabelu a jelikož na podzim přijde nový model iPhone, dále už jsme to neřešili a test nabíjení dodáme později s příchodem nových iPhonů.

Uni

uni -216

2.8.2018 9:16

David Trlica: Zajímavé, díky za info. Dle zdrojů by pak mělo být 50% za 30 min., ale to by nebyl hezký výsledek že, je to Apple😉😊 Pravdou je, že to není out of box.

Vindis

vindis 3

2.8.2018 11:59

@atomicfall: Nejlepší je nechávat kapacitu akumulátorů někde mezi 20-80%, aby nebyla příliš vybitá, ale ani úplně nabitá
Jako dává to smysl, ale podle mě je to také naprostá kravina. To jako výrobci akumulátoru nebo mobilu toto pravidlo neznají? Je všeobecně známo, že 0% u mobilu ve skutečnosti není 0%, protože v sobě ještě nějakých pár procent šťávy v sobě má. Jinak by pak nešlo nabíjet. Takže je pak otázka, zda indikátory procent ukazuji skutečnou nebo upravenou hodnotu. Tedy výrobce to již v základu mohl upravit tak, že 20% je 0% a 80% je 100%. Pak bys další aplikaci 20-80 měl skutečný rozsah 32% – 68%.
Takže podle mě blbost se držet limitu 20-80, protože akumulátory to již v základu mají ošetřené – nejdou reálně do 0%, ani do 100%.

MOJE_JMENO

MOJE_JMENO -7

2.8.2018 21:33

Pro informaci zajímavé. Nicméně, jedná se skutečně o tak důležitou věc ? Prostě dám telefon každé dva dny přes noc na nabíječku a více to neřeším. Proč to dělat jinak? Navíc složitě?

Uni

uni -216

3.8.2018 15:43

Mimochodem, Samsung by si měl také rozumět s USB PD.

Kaprar11

Kaprar11 0

6.8.2018 0:41

První co dělám u nového mobilu je že vypínám rychle nabíjení je více jak jasné že ničí baterii už jen tím že se baterie více zahřívá.Mám doma S4 která má více jak pět let baterie ve výborné kondici dále S5 která má přes čtyři roky baterie ve výborné kondici dále N4 přes tři roky baterie ve výborné kondici dále S7edge přes dva roky baterie ve výborné kondici dále S8+ přes rok baterie ve výborné kondici a dále S9+ od začátku prodeje baterie ve výborné kondici.Nabíjím začátek kolem 10 až 20% a vždy do 100% většinou přes noc a bateriím to zdáse prospívá poněvadž ve všech těchto telefonech je originál baterie od koupě.Dcera má telefon 1 rok a 2 měsíce a už má druhou baterii která už opět pokulhává.Její styl nabíjení přijde na půl hodiny a dá na nabíječku za dvacet minut odpojí a zase jde přijde domů dá nabíjet a vzpomene si na nákup po dvaceti minutách tak zase vypojí a jde přijde opět domů a zase dá nabíjet přijde do práce dá na půl hoďky nabíjet a to je přesně to co baterii nesvědčí to mi nikdo nevymluví jinak by nemohla mít už druhou v čoudu za tak krátký čas.

Daevis

David TrlicaRedaktor 47

16.8.2018 20:46

Aktualizováno o Samsung Galaxy Note 9, Samsung Galaxy A6+, LG G7, HTC U12+ a Elephone U Pro. V další aktualizaci se můžete těšit na telefony Xiaomi, Honor a Huawei.

RSS (komentáře k článku)