Menu

IP certifikace: Co vlastně znamenají jednotlivé stupně krytí?

Každý z nás jistě někdy četl informace o telefonu, ve kterých se nacházela zmínka například o jeho voděodolnosti nebo prachuvzdornosti díky některé z certifikací označených písmenky IP. Jen málokdo však ví, co přesně tento druh značení znamená a jakou ochranu nám určitý stupeň krytí zajišťuje. My se tak nyní společně podíváme na každou z nich a vysvětlíme si co přesně jednotlivé IP certifikace (ingress protection certification) kódy znamenají.

Sony Xperia Z2 - IP certifikace

Co je to IP certifikace?

Zkratka IP pochází z anglického spojení ingress protection. Jedná se tedy o kód, který je definovaný mezinárodním standardem. Kompletní kód tvoří dvojice písmenek IP a 2 číslice. V případě první z nich se jedná o údaj pojednávající o ochraně před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích těles. Druhé číslo pak znamená stupeň krytí před vniknutím vody a jiných kapalin.

Tabulka znázorňující jednotlivé stupně krytí – první číslice

stupeňPřed nebezpečným dotykemPřed vniknutím cizích těles
IP 0xBez ochranyBez ochrany
IP 1xDlaníVelkých
IP 2x (IPxxB)PrstemMalých
IP 3xNástrojem větším než 2,5 mmDrobných
IP 4x (IPxxD)Nástrojem, drátem vetším než 1mmVelmi drobných
IP 5xLibovolnou pomůckouČástečně proti prachu
IP 6xLibovolnou pomůckouÚplně proti prachu

Tabulka znázorňující jednotlivé stupně krytí – druhá číslice

stupeňPřed vniknutím vody
IP x0Bez ochrany
IP x1Chráněno proti kapající vodě 1+0,5 mm za minutu.
IP x2Chráněno proti kapající vodě 3+0,5 mm za minutu.
IP x3Chráněno proto vodní tříští ve vertikálním úhlu a v množství 10 litrů za minutu.
IP x4Chráněno proti stříkající vodě ve všech úhlech při množství 10 litrů za minutu.
IP x5Chráněno proti stříkající vodě ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu.
IP x6Chráněno proti vlnobití ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu.
IP x7Chráněno proti ponoření do vody po dobu 30 minut do hloubky 1 metru.
IP x8Chráněno proti potopení do vody za podmínek určených výrobcem.
IP x9Chráněno proti tlakové vodě (WAP)

Sony-Xperia-Z5-leak-729x478

Jako příklad si tedy můžeme uvést například nedávno představený telefon Sony Xperia Z5, který přichází s druhy IP certifikace 65/68. Z naší tabulky tak můžeme snadno vyčíst, že stupeň krytí 65 mu zaručuje ochranu proti nebezpečném doteku libovolným předmětem, prachuvzdornost a ochranu proti stříkající vodě ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu. Číslovka 68 potom dále přidává ochranu proti vodě za podmínek určených výrobcem.

Test voděodolnosti telefonu Sony Xperia Z1 Compact

Zdroj: wikipedia.org

 

Komentáře

Andrejxd

z aplikace
6.9.2015 10:13

Super clanok :D konecne nieco zaujimave a poucne… Dik

Karlos28

Karlos28

6.9.2015 10:16

IPX8 Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.

mimar48

z aplikace
6.9.2015 10:42

Možná hloupý dotaz – jak je takový přístroj s IP 68 chráněný proti páře? Není to náhodou už zase jiná kategorie?
Abych byl konkrétnější: že s telefonem mohu bez obav řadit třeba v létě u vody je mi jasné (… potopení do slané vody už je asi opět s otázkou).
Ale mám ve zvyku číst si ve vaně. Nepředpokládejme tedy ponoření přístroje do horké napěněné vody, ale jen to zapářené horké prostředí – zničím tím takový přístroj nebo ne?

mimar48

z aplikace
6.9.2015 10:44

(… samozřejmě jsem měl na mysli “… ŘÁDIT v létě u vody…” )

cajmen

z aplikace
6.9.2015 11:12

mimar48: spravny dotaz.
Jak kazdy fanda outdooru vi, membrany jako goretex apod funguji tak, ze nepropusti bodu, ale paru (pot) ano. To je diky odlisne velikosti molekul.
Para ma molekuly mensi, proto se “protahne” “mensim otvorem”.

Jelikoz ale diky tesneni v telefonu zadny otvor (membrana) branici vniknuti vody neni (je tam regulerni tesneni, nebo lepena unibody konstrukce), je mozne, ze se ani pary nemusime obavat.
Nasvedcuje tomu i fakt, ze jsem se vanil jiz s Xperii V (take gumove tesneni) a dodnes funguje (navzdory nazorum jisteho pomatence zde) perfektne.
Nyni vaneni a saunovani s mobilem provozuji se Z3c a vysledek je stejny.

Pravda je, ze na eventualitu ze mi mobil klekne v dusledku vniknuti pary dovnitr, psychicky pripraveny jsem.

mimar48

z aplikace
6.9.2015 11:30

@cajmen: … díky, není nad praktickou zkušenost.
Unibody konstrukci bych jako vodo/parotěsnou chápal snadno, čeho jsem se obával jsou sluchátka, reproduktory a mikrofony. Ony právě ty rozkmitané a vlezlé molekuly vody (… tedy horká pára) , podpořeny případným kontaktem s rozpouštědlem (mýdlem), budili mé obavy.

Pavel

Pavel

z aplikace
6.9.2015 14:11

To bez toho telefonu nevydržíte chvilku?
Voděodolnost je tu hlavně pro to aby jste se ho nemuseli bát používat venku i když třeba zrovna prší a ne že s ním polezete do každé pr*ele.
Aspoň na pár minut denně si dejte od něho voraz.

Miroslav Šiler

z aplikace
6.9.2015 15:10

jsi si ve vane nikdy necetl knizku? Moc prijemne… :)

mimar48

z aplikace
6.9.2015 15:38

@Pavel: … je vážně skvělé, když někdo kritizuje kam lezu s telefonem, aniž by znal mne a můj denní režim, potažmo mé využívání smartphonu…
Moc přínosný příspěvek, díky ;)

Otec

z aplikace
6.9.2015 16:34

Se Z2 jsem se koupal v horké vodě a i natáčel video ve venkovním bazénu…. a bez problémů.

Otec

z aplikace
6.9.2015 16:35

Samozřejmě myslím oboje pod vodou.

mimar48

z aplikace
6.9.2015 16:47

Díky, Otče :)

faktužmemegamocmocinkyzacinatestvat

faktužmemegamocmocinkyzacinatestvat

6.9.2015 18:02

Číst si ve vaně je uršitě fajn, i když tohle lze vždy dořešit univerzálními pouzdry na tablety či mobily. Na můj současný Nexus 5 mi pršelo snad již 50x, několikrát jsem měl i půl hodinový hovor v dešti a několikrát jsem ho nechal ležet na stole na zahradě a žádný problém jsem nezaznamenal.

mimar48

z aplikace
6.9.2015 18:26

Ano, pouzdrem to už dlouhou dobu řeším, i když to není úplný komfort.
Mě to zajímalo hlavně v principu, jestli se vztahuje to krytí i na takovéto podmínky. Pokud ano, bude IP 68 výhledově, při výběru příštího telefonu, rozhodně nemalé plus…

hathaway

hathaway

6.9.2015 18:51

U toho saunovania a ponárania do horúcej vody je väčší problém prehrievanie telefónu a skrátenie životnosti . Naviac v extrémoch (hlavne v saune) hrozí že môže vybuchnúť batéria . Li-Pol batérie sú na prehriatie dosť háklivé a razantne to skracuje ich životnosť.

faktužmemegamocmocinkyzacinatestvat

faktužmemegamocmocinkyzacinatestvat

6.9.2015 22:28

mimar48: Ono mnohdy stačí i IP 67 (byť já nepotřebuji ani to, a to jsem v přírodě často). Většině rodiny jsem tento rok pořídil Galaxy S5 MINI dual sim, většina (zejména mladší ročníky) se k tomu chovají jako ke kusu hadru a na displayi nenajdete ani vlásečnicový škrábanec :)

Jirka.S

Jirka.S

7.9.2015 8:34

To jsem si mohl myslet ze faktuz je nějaký lesní mužíček či neandrtálec z jeskyně, jelikož se tu tak prezentuje :-D a s tím dětkem starým jsem měl taky kdysi pravdu, mrzutý starý dědeček od někud z lesa :-). Jestli jsou ty tvoje mladší ročníky po tobě tak potěš nás pánbůh…

Lukáš Král

Lukáš Král

7.9.2015 11:48

Mimar48: Do koupelny s mobilem lezu odjakživa, kdy ještě nic takového na mobilech neexistovalo a nikdy se nic nestalo a to kolikrát byl tak mokrý od páry, jako bych ho vykoupal. Takže já bych osobně neměl žádné obavy, že by se s mobilem něco špatného stalo :)

mimar48

z aplikace
7.9.2015 12:36

@Lukáš Král: … já mám naopak špatné zkušenosti. Každý mobil, , který jsem si kdy brával opakovaně do koupelny, mi časem odešel. Ne hned, ale tak do roku měl telefon nějaké problémy. Od doby, co používám vodotěsné pouzdro, mám klid…

jenda42

jenda42

7.9.2015 13:35

A tak dest asi zvlada kazdy bez ohledu na kryti. Parkrat jsem zkousel pouzivat mobil v desti (pri geocachingu) a realne to nejde. Kazda kapka je jako dotek a nakonec se z toho zblazni, protoze nezvlada vyhodnocovat. Pokud prsi dele, tak pak uz ani nemas cim ten displej utirat ;)

oldlamehand

oldlamehand

7.10.2015 9:22

Díky. Vždycky mě mátlo 65/68 u Sony. Bral jsem to tak, že IP x8 je vyšší norma, která musí automaticky zahrnovat všechny nižší. Proto jsem moc nechápal, proč vedle 68 udádějí i 65. Upřímně, stále si příliš nedovedu představit telefon, který by snesl ponoření do vody, splňoval 68, ale nesplnil by normu 65. Je vůbec něco takového možné?

CrazyUnbox35

7.1.2018 1:08

a co znamená když mám bluetooth reproduktor co má stupeň krytí IP54?

RSS (komentáře k článku)