Sony Xperia Z5 Compact: to nejlepší v malém balení (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 8.7.2017
- 26
Pádlo všude, kam se člověk podívá. Poohlížíte se po telefonu, který nabízí nejmodernější hardware, vysoký výkon, ale nevypadá na první pohled jako plácačka na hmyz? Sony Xperia Z5 Compact bude chtít zuby nehty dokázat, že je přesně pro vás. Povede se jí to?
Rozcestník
- Design a konstrukce
- Displej
- Čtečka otisků prstů
- Hardware
- Výdrž na baterii
- Hudební přednes
- Systém
- Fotoaparát
- Závěr
Design a konstrukce: malá a praktická cihlička
Hlavní prim v případě telefonu Sony Xperia Z5 Compact hraje jednoznačně velikost. Jaký jiný telefon vám nabídne špičku současného trhu a přitom displej s úhlopříčkou 4,6″? Designem se letošní Xperie příliš neblýskly, vyvažuje to ale nový materiál na zádech, kvalitní provedení a voděodolná konstrukce IP68. Tloušťka 8,9 mm nevypadá na papíře nikterak hrůzostrašně, opticky je to ale o poznání horší.
Sklo na zádech jinak a lépe
Konstrukčně se liší Sony Xperia Z5 Compact od svého předchůdce především zadní stranou. Skleněné zrcadlo vystřídalo matné sklo, které na první pohled i omak připomíná spíše plast. Odpustíme-li lacinější design, výhody nového materiálu rozhodně oceníme:
- povrch si téměř nepamatuje otisky prstů
- úchop je díky soft-touch úpravě pevný a jistý
- nový materiál je odolnější vůči poškození a škrábancům
Kouzelné tlačítko a nepříjemné ovládání hlasitosti
Novou podobu tlačítka jsme chválili již v recenzi telefonu Sony Xperia Z5, a jelikož je na tom Sony Xperia Z5 Compact totožně, nemůžeme jinak. Pozice tlačítka i integrace čtečky otisků prstů je vyřešena velmi dobře. O poznání horší už je to v případě tlačítka ovládání hlasitosti, které je – pro prst nepřirozeně – pod tlačítkem napájení. Při ovládání dochází k nepříjemnému ohybu palce.
Nezapomnělo se ani na hardwarovou spoušť fotoaparátu – tou lze rychle spustit fotoaparát a dokonce i ostřit, tlačítko je dvoustavové.
Široké rámečky okolo displeje?
Sony se za extrémně úzkými rámečky displeje rozhodně nehoní, což je i u modelu Sony Xperia Z5 Compact vidět. V případě 4,6″ displeje to ale možná i vítáme, protože se díky tomu telefon lépe drží. Zajímavý paradox, že?
Rámečky kolem konstrukce telefonu jsou celé z jednoho kusu plastu, který je navíc v hranách zaoblen. To je samozřejmě praktické, designově ale přímo ošklivé. Jejich ostré zakončení na zadní straně je v dlani cítit, je to však o poznání lepší než u většího modelu Z5.
Voděodolný konektor bez krytky a šikovné poutko
Nový konektor USB typ C byste v telefonu Sony Xperia Z5 Compact hledali marně. Útěchou je ale MicroUSB konektor, kterému voda nevadí a není jej potřeba chránit krytkou. Sony bohužel u nové řady zavrhlo magnetický konektor na straně telefonu.
Karty nanoSIM a MicroSD se před vodou schovávají pod krytkou, což nás tolik netrápí – běžný uživatel k nim přistupuje pouze jednou za čas.
Slabší design, ale o poznání praktičtější konstrukce
Pohled na telefon Sony Xperia Z5 Compact nás na zadek neposadí. Spíše naopak. Design se zkrátka významně neposunul, zadní sklo již není tak pohledné a plastové rámečky spolu s tloušťkou jsou spíše odpudivé. I tak ale vnímáme konstrukci Sony Xperia Z5 Compact pozitivně – je kompaktní, výborně zpracována a nový materiál zad chválíme.
Již v době, kdy se nám Sony Xperia Z5 Compact dostala do rukou, byly v mezerách mezi sklem a zbytkem konstrukce nečistoty. Dá se předpokládat, že tento neduh bude sužovat všechny bílé varianty telefonu.
Displej: bude stačit “HDčko”?
Možná by se zdálo, že Full HD rozlišení je dnes u TOP modelů minimem, přes které lidově řečeno nejede vlak. Sony Xperia Z5 Compact vztyčuje tomuto názoru pomyslný prostředníček. A důvod je prostý – displej má úhlopříčku “pouze” 4,6″, což v kombinaci s 1280 x 720 pixelů dává jemnost 323 PPI. Stačí to? Dle našeho názoru ano, ale při některých situacích poznáte, že jsou konkurenční displeje jemnější. Při běžném použití ale ne.
Přítulné barvy a výborná čitelnost na slunci
Kdo by si v době prodeje první řady Xperia Z pomyslel, že budeme Sony někdy chválit za displej? Časy se mění a displeje TOP modelů japonské společnosti zrovna tak. Krůček krůčku, generaci po generaci se to podařilo. Sony Xperia Z5 Compact nabízí výborné barevné podání, které možná trochu sráží horší podání černé (která je spíše do šediva) a její razantní změna při různých úhlech pohledu. AMOLEDy jsou sice barevnější, ale to je spíše otázkou vkusu. Vypíchnutí hodná je naopak čitelnost na slunci, která je výborná.
Lepší tvrzené sklo než u konkurence?
Tvrzené sklo Gorilla Glass používá drtivá většina trhu. Sony ale nabízí vlastní řešení, které ale je – možná až překvapivě – v našich očích lepší. Nemůžeme tedy z krátkého testu určit, zda je odolnější, ale rozhodně po něm lépe klouže prst a méně ulpívají otisky. Smartphone Sony Xperia Z5 Compact se pochlubí rovněž probouzením poklepáním či možností ovládání vlhkými prsty.
Čtečka otisků prstů: Prostě to funguje
Už model Sony Xperia Z5 nám dokázal, že se čtečkou se Sony popralo velmi dobře. Jen tedy zopakujme naše dojmy, které stále platí:
- slouží k odemykání telefonu pomocí biometrického měření uživatele
- umístění je příjemné a intuitivní
- rychlost odemknutí je blesková
- po naučení se jen výjimečně stane, že by prst nebyl rozpoznán
- na čtečku není nutné nikterak tlačit, vše jde lehce a stačí jen přiložit prst
- nejprve je nutné zmačknout tlačítko napájení a až poté je telefon odemknout, což je škoda
- v případě vlhkým rukou jste bez šance a telefon tímto způsobem neodemknete
Hardware: nejlepší z “kompaktů”
Jen těžko byste na trhu hledali telefon s kompaktními rozměry, který nabídne takový hardware. Ten se ve většině směrů blíží nejlepším telefonům na trhu a snad jediným nedostatkem je 2GB RAM paměť, která již může být v některých situacích slabším článkem. Podobně jako větší model Z5 se musíme obejít bez infraportu.
Specifikace Sony Xperia Z5 Compact
- Procesor: Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810, Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2 GHz Cortex-A57
- GPU: Adreno 430 (650 MHz)
- Operační paměť: 2 GB
- Displej: 4,6″, HD IPS LCD, 323 ppi
- Slot pro SIM kartu: NanoSIM
- Rozměry: 127 x 65 x 8,9 mm
- Hmotnost: 130 g
- Odolnost: IP68
- Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Bluetooth 4.1, NFC, LTE
- Uživatelská paměť: 32 GB + paměťové SDHC karty
- Baterie: Li-Ion, 2 700 mAh
- Fotoaparát: zadní 23 Mpx (5 520 × 4 140), světelnost f/2.3, LED blesk, rychlý autofocus, přední 5 Mpx (2 592 × 1 944)
- Verze systému: Android 5.1 Lollipop
Výdrž na baterii – čekali jsme o trochu více
Sony Xperia Z5 Compact přichází s 4,6″ displejem a slabším rozlišením 1280 x 720 pixelů. To v kombinaci s baterií o kapacitě 2700 mAh slibuje opravdu dobrou výdrž na jedno nabití. Jaká je realita? Výdrž je rozhodně nadprůměrná, ale možná jsme opět čekali ještě trochu více.
Běžné používání den a půl, maximálně dva
Zobecnit běžné používání mobilních telefonů je nemožné, vytěžování telefonu a baterie je vždy silně individuální. Přesto jsme telefon používali jako většina uživatelů – ponechali stále aktivní datové připojení a střídali jej s Wi-Fi spojením. Do toho nám telefon obdržel spoustu mailů, zpráv z Hangouts, přehrávali jsme také hudbu, volali či třeba krátce použili Wi-Fi Tethering. Displej svítil okolo 2 hodin čistého času.
Výsledek nás zase tolik neoslnil. Sony Xperia Z5 Compact započala svou práci okolo 7. hodiny ranní, ke konci dne jsme čekali okolo 50 % baterie. Bohužel jsme se dostali spíše na hodnotu okolo 35 %, se kterou jsme se dostali ještě tak nějak do půlky následujícího dne. Více ale bohužel ne. Pokud člověk aktivuje režim STAMINA, nastaví si správně běžící aplikace na pozadí, může výdrž prodloužit ke dvěma dnům, což je jistě výborná hodnota. Čekali jsme to ale bez šetřícího režimu.
Kde je bezdrátové nabíjení? U konkurence
Těšili jste se na podporu bezdrátového nabíjení? Pak vás musíme zklamat. Sony Xperia Z5 Compact využívá starý dobrý drát, a to bohužel ještě starší MicroUSB standard. Nový konektor typu C by novince jistě slušel. Bohužel se tak nestalo.
Hudební přednes: výtečný výstup s výbornými reproduktory
Připojíte-li k telefonu Sony Xperia Z5 Compact kvalitnější sluchátka (například námi testovaná Creative Aurvana In-Air 2 Plus), budete odměněni skvělým hudebním podáním. Ten ocení nejen běžní posluchači, ale i ti z řad náročnějších. Pochvalu si zaslouží i stereoreproduktory, které hrají dostatečně nahlas i na poměry mobilních telefonů kvalitně. Jejich umístění navíc zajistí, že si je při běžném používání omylem nezakryjete.
Systém – povedené lízátko s rychlostí blesku
Softwarové oddělení Sony se u nás drží již delší dobu na prvních příčkách oblíbenosti. Sony UI je totiž od čistého Android změněno jen mírně a přidává některé užitečné aplikace, zmiňme například:
- miniaplikace
- záznam obrazovky (video)
- povedený přehrávač hudby
- vydařenou správu napájení
- službu pro vyhledávání a uzamčení telefonu a další.
Ještě lépe je na tom celková optimalizace systému, která je na špičkové úrovni. Díky tomu je systém velmi rychlý, plynulý a stabilní. Zkrátka funguje přesně tak, jak má.
Android 6 teprve dorazí
Absenci Marshmallow můžeme hravě odpustit, představení telefonu Sony Xperia Z5 Compact předcházelo novince od Googlu. Je ovšem zcela jisté, že se aktualizace na Marshmallow dočkáme. Připomeňme si prostředí systému z předešlé recenze Sony Xperia Z5.
Sony Xperia Z5 – prostředí systému Android
https://youtu.be/x08JXG134qM
Fotoaparát – mírně za konkurencí
Rozlišení až 23 MPx zní jistě lákavě, dávno ale víme, že k dobré fotce zdaleka nestačí. Daleko důležitější jsou další parametry fotoaparátu. Výsledné obrázky jsou velmi dobré a nebojíme se říci, že se Sony Xperia Z5 Compact blíží k nejlepším fotomobilům. Přesto se nám zdá, že například konkurenční Samsung Galaxy S6 fotí lépe – barvy jsou veselejší a rovněž snímky za špatných světelných podmínek lepší. Zde už ale výsledky mohou být i subjektivní. Pochválit ale rozhodně můžeme rychlost ostření či hardwarovou spoušť.
Aplikace fotoaparátu – nepřehledná, ale přesto funkční
Připomeňme ještě prostředí fotoaparátu, které může být zejména pro nové uživatele trochu matoucí. Aplikaci lze aktivovat nejen ikonou na domácí obrazovce, ale i delším držením hardwarové spouště při vypnutém displeji. Šikovné. Nejpoužívanější režim pak představuje SuperAuto, které se o nastavení fotoaparátu postará za vás. Většinou správně, občas ale i špatně. Asi jako každá automatika. Za zmínku stojí i další režimy, jmenujme například:
- Ručně, který umožní detailnější volbu scény
- 4K video
- TimeShift video
- Plynulé Panorama
Manuální režim nabídne ruční změnu vyvážení bílé, hodnoty ISO či expozice. Limitováni jsme přitom 8 MPx, které k dobré fotce stačí, ale do proklamovaných 23 MPx to má papírově daleko. Podpora RAW bohužel zatím chybí, nebo je velmi dobře skryta.
Připomeňme si prostředí fotoaparátu z předešlé recenze Sony Xperia Z5.
Sony Xperia Z5 (Compact) – aplikace fotoaparátu
https://youtu.be/ZnwnMrsC0WQ
Fotografie výborné, konkurence je ale o něco dále
Galerie fotografií – dobré světelné podmínky
Galerie fotografií – špatné světelné podmínky
Galerie videí
Sony Xperia Z5 Compact – test kamery (2160p)
https://youtu.be/vJHJ1v-ql7k
Sony Xperia Z5 Compact – test kamery (Full HD)
https://youtu.be/CRqyIFxbsKk
Sony Xperia Z5 Compact – test kamery (stabilizace, Full HD)
https://youtu.be/9f4feJTPP7M
Fotografie a videa v originálním rozlišení ke stažení.
Závěr: Malý telefon, který nemá konkurenci?
Průměrná cena telefonu Sony Xperia Z5 Compact nyní balancuje na hodnotě 16 500 Kč. To za podobně vybavený telefon není zase taková částka, vyrovná se ale například smartphonu Samsung Galaxy S6. Vzhledem k tomu, že se jedná o novinku, bude cena nejspíše ještě klesat.
Sony Xperia Z5 Compact rozhodně má své místo na trhu. Pokud totiž toužíte po “našláplém” telefonu, ale zároveň kompaktních rozměrech, máte ideálního kandidáta. Recenzovaný telefon nabídne skvělou hardwarovou výbavu, vysoký výkon, výborný displej, dobře vyřešenou čtečku otisků prstů či výtečně odladěný systém Android. Ve výčtu výhod bychom ještě mohli pokračovat.
Na straně druhé nestojí příliš záporů – mrzet může snad jen o něco vyšší cena, neprakticky umístěné tlačítko pro ovládání hlasitosti, absence bezdrátového nabíjení, 2GB RAM paměť či ulpívání nečistot v hranách telefonu u bílé verze.
Závěrečný verdikt – Sony Xperia Z5 Compact se povedl. Vzal si některá ponaučení z předchůdce, přidal čtečku otisků prstů, modernější hardware a vydal se na světlo světa jako kompaktní telefon se skvělým hardwarem. Odmyslíme-li si o něco vyšší počáteční cenu, jedná se o kup, se kterým chybu rozhodně neuděláte.
Klady
+ Kompaktní rozměry.
+ Skvělá hardwarová výbava.
+ Vysoký výkon.
+ Na zadním skle neulpívají otisky prstů.
+ Skvělý displej s nadprůměrnou čitelností na slunci.
+ Solidní výdrž na jedno nabití.
+ Rychlá a přesná čtečka otisků prstů.
+ Povedený fotoaparát s rychlým ostřením a hardwarovou spouští.
+ Skvěle odladěný systém Android.
+ Výborný zvukový výstup a reproduktory.
+ Voděodolná konstrukce (IP68).
Zápory
– Vyšší cena.
– Vyšší tloušťka telefonu a lacinější design.
– Za hranami ulpívají nečistoty (jen u bílé verze bude vidět).
– Nepraktické umístění ovládání hlasitosti.
– Absence bezdrátového nabíjení.
– Telefon by si zasloužil 3 GB RAM.
Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Sony.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (26)
Přidat komentář