Trio telefonů Sony Xperia Z5 představeno. Přivítejte 4K v mobilu

Sony-Xperia-Z5-Premium

Sony právě na veletrhu IFA2015 v Berlíně představilo trojici velmi očekávaných smartphonů z rodiny Xperia Z5. Vedle nové vlajkové lodi Xperia Z5 a nástupce její populární zmenšené verze Xperia Z5 Compact si pro nás Sony přichystalo také představení Xperie Z5 Premium nebo-li prvního telefonu se 4K displejem. Pojďme se tedy podívat, jaké novinky nám toto trio čerstvě představených Xperií přinese.

Sony Xperia Z5 a Z5 Compact

Sony u své vlajkové lodě i její zmenšené varianty zvolilo stejné úhlopříčky displejů jako v případě jejich předchůdců. Zatímco Xperia Z5 nabídne 5,2″ FullHD displej s jemností obrazu 428 ppi, menší Xperia Z5 si vystačí s 4,6″ HD displejem o jemnosti obrazu 323 ppi. V obou případech se pak jedná o IPS displeje s TRILUMINOUS technologií. Zbylá hardwarová výbava obou těchto telefonů je velmi podobná a zahrnuje například výkonný chipset Snapdragon 810 podporovaný grafickým čipem Adreno 430. Druhým aspektem, kde se musela Xperia Z5 Compact uskromnit je velikost operační paměti RAM, zatímco větší model nabídne 3 GB, kompaktní bratříček si bude muset vystačit se 2GB RAM pamětí. Oba telefony nabídnou 32GB interní úložiště rozšířitelné o microSD karty. Telefony běží na Androidu 5.1.1 se známou nadstavbou od Sony.

Sony se během tiskové konference poměrně hodně soustředilo na fotoaparát novinek, ten nabídne rozlišení 23 MPx, fázovou detekci obrazu a objektiv o světelnosti f/2.0. Vedle toho se však fotoaparát dočkal také vylepšené optické stabilizace obrazu a funkce 5x Clear Image Zoom, která by měla uživateli umožnit lepší přiblížení fotografovaného objektu prostřednictvím výřezů. Výrobce se chlubí také tím, že nové Xperie zvládají zaostřit obraz již za 0,03 s, což z nich dělá nejrychleji ostřící telefony na světě. Samozřejmostí je pak možnost natáčení 4K videa. Přední kamerka má rozlišení 5 MPx.

Oba telefony obsahují čtečku otisků prstů, zabudovanou v zapínacím tlačítku na boku zařízení. Jak již je u vlajkových modelů Sony zvykem, i tentokrát došlo na použití tvrzeného skla po obou stranách, nově by však mělo být sklo na zádech matné, díky čemuž by nemělo tolik lákat otisky. Xperia Z5 nabídne také kovový rám, zda jím disponuje i menší Xperia Z5 Compact bohužel momentálně netušíme, z dostupných fotografií to však vypadá na použití plastu jako v případě Xperie Z3 Compact. Oba telefony nabídnou certifikaci IP65/68, která by jim měla zaručit odolnost vůči vodě i prachu.

Xperia Z5 disponuje rozměry 146 x 72 x 7,3 mm, hmotností 154 gramů a použitá baterie zde nabídne kapacitu 2900 mAh. Menší xperia Z5 Compact zase nabídne rozměry 127 x 65 x 8,9 mm, hmotnost 138 gramů a baterii o kapacitě 2700 mAh. Oba telefony by přitom měli zvládnout 2 dny bez nabíječky. Telefony také disponují technologií rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 2.0.

Sony Xperia Z5 Premium

Sony Xperia Z5 Premium

Vedle “běžných” Xperií představilo Sony také něco navíc – telefon Xperia Z5 Premium. Jak již název napovídá, jedná se o skutečně prémiové zařízení, to dokládá například použití konstrukce z nerezové oceli, telefon bude k dispozici ve zlaté, stříbrné a černé barvě. Největší zajímavostí je však použitý IPS displej, který při úhlopříčce 5,5″ nabízí až absurdní 4K (3840 x 2160 px) rozlišení a tím pádem jemnost obrazu 806 ppi. Rozměry telefonu činí 154,4 x 76 x 7,8 mm, hmotnost dosáhla 180 gramů a baterie nabídne kapacitu 3430 mAh. Zbylý hardware je identický jako u Xperie Z5.

03. Xperia_Z5_+_Colour_Range

Ceny jednotlivých modelů prozatím neznáme, Xperia Z5 a Z5 Compact budou dostupné od října a Xperia Z5 Premium na trh dorazí v listopadu. Xperia Z5 a Z5 Premium se bude prodávat ve variantě s jednou i dvěma SIM kartami.

Jak se vám nové telefony Sony Xperia Z5 líbí?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (65)