Mapy Google 9.14 s novým rozhraním navigace

mapy_google_914

Ačkoli jsme se poslední aktualizace aplikace Mapy Google dočkali před pouhým týdnem (viz článek Daniela Macha Mapy Google s novou aktualizací. Co vás čeká nového?), začal Google uvolňovat další verzi – tentokrát s číslem 9.14. Poslední update přichází s novým uživatelským rozhraním navigace, konkrétně s inovovanou sekcí pro plánování cesty. Řidiči bude před cestou nabídnut zvětšený náhled na mapu, podrobnější informace a pohodlný výběr trasy. Na stránce s podrobnostmi je nově k dispozici graf vytíženosti firem a podniků, ze kterého byste měli vyčíst, kdy bývá v daném místě největší nápor zákazníků.

Mapy Google 9.14 přinášejí novinky v uživatelském rozhraní navigace Mapy Google 9.14 přinášejí novinky v uživatelském rozhraní navigace

Mapy Google 9.14: vylepšené plánování trasy

Změny v uživatelském rozhraní pro plánování trasy jsou patrné na první pohled, jak ostatně můžete posoudit z obrázků níže. Abychom byli zcela přesní, vzhled není až tak úplně nový – v minulosti již bylo spatřeno několika uživateli, kteří byli zahrnuti do testu přibližně před týdnem. Vypadá to, že Mapy Google 9.14 otevírají inovované prostředí všem.

Patrně největší změnou je zobrazení přehledu trasy, kde je místo obyčejného a nepříliš přehledného náhledu mapa, se kterou se dá dále pracovat (posouvat, zvětšovat, zmenšovat, …). Dále bylo odsunuto tlačítko Možnosti trasy do kontextové nabídky, zatímco nabídka pro volbu dopravního prostředku (autem/hromadnou dopravou/na kole/pěšky) byla přesunuta pod pole pro zadání startu a cíle. U každého způsobu přepravy je přitom uvedeno, jak dlouho bude trvat nejrychlejší cesta.

Více informací přinesou také detaily trasy, kde se po vytažení karty směrem vzhůru zobrazí informace o nehodách, mýtném (při cestě autem), převýšení (při jízdě na kole). Na další kartě je pak itinerář se všemi plánovanými pokyny. Dojde-li k výraznému zpomalení v důsledku přechodných podmínek (například kvůli koloně), bude přímo na mapě zobrazena značka.

Nová interaktivní mapa může být také použita pro výběr trasy klepnutím, přičemž u každé varianty Mapy Google 9.14 zobrazují odhadovaný čas příjezdu a informace o možných problémech a zpožděních. Staré rozhraní sice přinášelo podobné množství informací, ovšem nyní jsou uživateli předkládány v takové podobě, aby si snadněji vybral výhodnější cestu.

V kontextové nabídce nyní najdete odsunutou nabídku pro volbu možností trasy (vyhýbání se dálnicím, placeným silnicím a trajektům), kam se vešly i přepínače pro typ zobrazení mapy (terénní/satelitní/vrstva s dopravou).

Nechcete čekat ve frontě? I s tím Mapy Google 9.14 pomohou!

Pokud hodláte navštívit například restauraci, ve které jste nikdy předtím nebyli, dost možná se vám budou hodit informace o její návštěvnosti – přesněji řečeno o časech, ve kterých v ní bývá nejvíce, či naopak nejméně hostů. Snadno si tak budete moci zvolit čas, ve kterém nebudete čekat na obsloužení příliš dlouho. Tyto informace se zobrazují na kartě podniku/firmy v podobě jednoduchého sloupcového grafu, zobrazujícího návštěvnost v průběhu dne hodinu po hodině. Skrze nabídku si lze prohlédnout tyto údaje i pro ostatní dny v týdnu.

Samozřejmě se jedná jen o statistická data, vycházející z dlouhodobých průměrů, která nemohou odrážet aktuální skutečnost, ani speciální akce či náhlé změny, ale může se jednat o užitečnou funkci, pokud například hodláte vyzkoušet novou restauraci.

Uvedené informace zobrazují již od uplynulého měsíce i výsledky vyhledávání Google.

Kde získat Mapy Google 9.14?

Aktualizace Map Google na verzi 9.14 je uvolňována postupně v několika vlnách, takže si na ni budete muset počkat možná i několik dnů.

Google Maps
Google Maps

Jestliže čekat nechcete, můžete si poslední verzi stáhnout z některého z následujících odkazů – v takovém případě je ovšem nutné povolit v systémovém nastavení instalaci aplikací ze zdrojů třetích stran. Instalační balíček je podepsán Googlem a inovuje stávající aplikaci. Kryptografický podpis přitom zaručuje, že soubor je bezpečný pro instalaci a v žádném případě s ním nebylo manipulováno. Velikost souboru je 21,4 MB a instalovat ho můžete na telefony a tablety s Androidem 4.3 a vyšším.

Zdroje: Android Police, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)