Čínští výrobci smartphonů porazili své jihokorejské soupeře

cina_ico

Čínští výrobci smartphonů překonali své jihokorejské soupeře v celkovém podílu na světovém trhu za druhé čtvrtletí tohoto roku. Uvádí to včera publikovaná zpráva Federace korejského průmyslu (FKI). Pojďme se podívat na konkrétní čísla: celkový podíl devět čínských firem – Huawei, Lenovo, Xiaomi, Coolpad, ZTE, TCL, Vivo, OPPO a Gionee na světovém trhu dosáhl ve druhém čtvrtletí roku 2014 31,3 %. Pokud jde o jihokorejské giganty, mohou se pochlubit 30,1% podílem, přičemž na vrchol dosáhl Samsung se 74 miliony prodaných kusů a náleží mu 25,2 %. Druhým nejsilnějším výrobcem chytrých telefonů v Jižní Koreji, jehož výsledky byly započítány, je i u nás dobře známá značka LG.

Čísla vykazují značnou dynamiku – ještě před dvěma lety, konkrétně ve druhém čtvrtletí roku 2012, patřilo Číňanům jen 14,6 % pomyslného koláče, přičemž zásadněji se na trhu prosazovalo jen pět firem. Korejci v té době byli ještě více než dvakrát silnější, neboť jim patřilo 34,8 % trhu. Číňanům tak k předehnání technologicky vyspělé Korey stačily pouhé dva roky.

Čínští výrobci smartphonů porazili své jihokorejské soupeře Čínští výrobci smartphonů porazili své jihokorejské soupeře

První tři místa si v devítce čínských firem rozdělily společnosti Huawei, Lenovo a Xiaomi – dohromady jim náleží 17,3% podíl, což je o 5,4 % více, než má na světovém trhu Apple.

Federace korejských průmyslníků došla k závěru, že příčinou poklesu je relativně malý zájem o Apple iPhone 6, jakož i příznivější cena čínských smartphonů, které během dvou let takřka zaplavily trh. FKI radí jihokorejským společnostem, aby věnovaly pozornost i jiným odvětvím, aby zabránily dalším ztrátám.

“Dohoda o volném obchodu mezi Jižní Koreou a Čínou je nejlepší způsob, jak může Jižní Korea posílit svá klíčová odvětví, která jsou nyní v krizi. Zajištění nových technologií a hledání nových odvětví jsou nezbytnými kroky, aby Jižní Korea porazila Čínu” řekl Yoo Hwan-ik, asistent generálního tajemníka divize FKI Industrial Research.

Zdroje: Hi-Tech, CNET.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)