TOPlist

Vybíráme malý kompaktní mobil do jedné ruky: Možností už moc není

Malý kompaktní mobil

Protože většina dnešních telefonů značně narostla, jsou už víceméně standardem úhlopříčky displeje 5-6 palců. Mají své výhody a v podstatě jsou jenom reakcí na poptávku trhu. Stále se ale najdou uživatelé – zejména ženy – kteří preferují mobil menších rozměrů. Ten se lépe vejde do kapsy a snáze se ovládá, i když existují triky pro ovládání velkých telefonů jednou rukou. Ale je vůbec v roce 2019 kompaktní smartphone, který se vyrovná dnešním trendům?

Opravdu malé telefony už téměř neexistují

Čas postoupil a řada výrobců zmenšila rámečky na minimum, takže se i větší displej vejde do malého těla. To sice neřeší problém s ovládáním, ale dobré telefony s malým displejem už téměř neexistují, podle výrobců o ně není zájem. I u levných telefonů jsou tak dnes běžné 5″ obrazovky.

BlackBerry Key 2 LE

Zančka BlackBerry už svou největší slávu ztratila, ale model Key 2 LE pořád vypadá jako slušný kousek. Pod dotykovým displejem s úhlopříčkou 4,5″ se nachází fyzická klávesnice, která některým uživatelům vyhovuje více než dotyková. Rozlišení 1 620 x 1 080 pixelů je dobré, výkon pak zajišťuje 4GB RAM doplněná osmijádrovým Snapdragonem 636. Interní paměť 64 GB stačí, ale lze ji rozšířit až o 256 GB. Nechybí duální fotoaparát 12+5 Mpx ani NFC, takže jsou mobilní platby povoleny. Funguje ještě na starším OS Android Oreo 8.1; to ale zároveň znamená, že lze nahrávat hovory a nemusíte obcházet nastavení jako v Android 9 Pie.

Rozměry: 150,2 x 71,8 x 8,4 mm
Cena: 10 500 Kč

Dalším adeptem je potom vylepšený model Athena, který má lepší RAM, rychlejší procesor i vyšší parametry fotoaparátu. Navíc má jako jeden z mála telefonů sledování polohy přes evropský Galileo, velikostně ale zůstává stejný. Operační systém je rovněž Android a stejně jako Key 2 LE umožňuje vložení 2 SIM karet.

Rozměry: 150,2 x 71,8 x 8,4 mm
Cena: 17 000 Kč

Sony Xperia XZ2 Compact

Už název napovídá, že se jedná o telefon menších rozměrů. Xperii XZ2 sice dominuje 5″ displej, ale je usazený v kompaktním těle, které je tak akorát i do menší ruky. Rozlišení má 2 160 x 1 080 pixelů a funguje na OS Android 8.0. O běh mobilu se stará 4GB RAM doplněná procesorem Snapdragon 845. Interní úložiště je 64 GB, ale lze ho rozšířit pomocí paměťové karty. Není to zrovna designovka, ale někoho třeba zaujme matná úprava. Single fotoaparát už dnes moc nejede, i když ten v Xperii XZ2 nabízí 19 Mpx.

Cena: 11 500 Kč
Rozměry: 135 x 65 x 12,1 mm

Samsung Galaxy S10e

Zástupce Galaxy nesmí chybět, model S10e patří k hodně oblíbeným mobilům. Rozlišení 2 280 x 1 080 pixelů je slušné a telefon funguje na Androidi 9. Zaujme především minimálními rámečky bez výřezu, namísto něhož má 5,8″ displej průstřel v pravém horním rohu. Uvnitř tepe 6 GB RAM s procesorem Exynos 9820, interní úložičtě pak nabídne 128 GB. Fotoaparát má 12 Mpx + 16Mpx ulstraširoký objektiv se záběrem 123 °. Jedná se o jeden z top modelů Samsungu, který ho opatřil i bezdrátovým nabíjením.

Rozměry: 142 x 70 x 7,9 mm
Cena: 19 000 Kč

iPhone SE

Není to sice Android, ale kvality mu odepřít nelze. Oblíbenost iPhonu SE je i pár let po vydání obrovská, a když Apple nedávno oznámil, že jej přestane vyrábět, vykoupili uživatelé poměrně rychle zbytek skladových zásob. Displej s úhlopříčkou 4″ je usazen v kompaktním kovovém těle, a i přes rozlišení 1 136 x 640 je obraz poměrně jemný. Výkon mobilu je s procesorem Apple A9 a 2 GB RAM vzhledem k nenáročnému systému dostačující pro většinu činností. Single fotoaparát 12 Mpx je dnes spíše průměr, ale i stačí. iPhone SE zvládá poslední verzi operačního systému, a sice iOS 12.

Rozměry: 123,8 x 58,6 x 7,6 mm
Cena: 7 000 Kč

Odolné telefony CAT, iGET, Aligator a další

Na malý displej sází výrobci odolných mobilů, jmenovitě iGET BlackView BV6000s, Aligator eXtremo nebo CAT Caterpillar S60. Čím menší plocha, tím hůře se rozbijí a telefon tak vydrží podstatně více. Předností odolných mobilů bývá certifikace IP67 nebo IP68, zesílený a pogumovaný rám a celkově robustní a nevzhledné provedení. Ostatní parametry ale nejsou žádný odvaz, RAM je obvykle 2GB, procesor slabý a rozlišení displeje nízké. Mobily bohužel nejsou ani tak spolehlivé, jak by si uživatel představoval. I to je důvodem, proč se jich tolik nachází v 50% slevách.

Zmíněné kompaktní telefony by měly uspokojit náročné i středně náročné uživatele, kteří oceňují dobré parametry v malém těle. Samsung Galaxy S10e je hodně na hraně a hodí se spíše do větší mužské ruky. Jsou tu i menší a podstatně levnější varianty jako Alcatel 1C, ale ten je v dnešní moderní době de facto nepoužitelný. Velké zastoupení kompaktních mobilů najdeme u konkurenčního Applu, ať už jde o iPhone 6S, 7 nebo 8. A kdybyste chtěli opravdu mini telefon s úhlopříčkou displeje 3″ a Androidem, vyzkoušejte Soyes XS3.

Vyhovují vám velké nebo malé mobily?

Zdroj: Vlastní

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (45)