Chytré telefony jsou stále větší, a v mnoha případech je téměř nemožné plnohodnotně ovládat mobil jednou rukou. V tomhle sice měly kompaktní telefony s úhlopříčkou displeje kolem 4″ navrch, ale řešení existuje i pro „plácačku“. Ne všechno sice půjde tak rychle a jednoduše, ale určitě to v mnoha případech pomůže; chlapům asi méně, mají dostatečně velké ruce. Budeme rádi, když se s námi podělíte o vlastní tipy, jak ovládat mobil jednou rukou.
Ačkoliv systém Android v základu režim ovládání jednou rukou nemá, někteří výrobci ho v rámci nadstavby přidali. Velmi dobře funguje třeba u Samsungu, a zapnout/vypnout ho můžete jediným gestem. Nemusíte si tak vybírat, jestli bude mobil uzpůsobený pro ovládání oběma rukama nebo jednou. Na většině telefonů aktivujete režim ovládání jednou rukou přejetím z dolního rohu šikmo nahoru nebo trojitým stiskem domovského tlačítka. Mimo to ale existuje několik dalších přizpůsobení a vychytávek.
Režim ovládání jednou rukou pro klávesnici
Tady se u toho nejspíš setkáváme nejčastěji, potřebujeme odepsat na zprávu, ale volnou máme jenom jednu ruku. Klávesnici si můžete jednoduše přizpůsobit, a sice jejím zmenšením a posunutím. To jde doprava i doleva, případně trochu nahoru (cca do poloviny displeje), abyste měli pevný úchop i při psaní ve spodní části klávesnice.
U většiny telefonů by měla být nabídka úpravy pod symbolem čárky/emotikon. Po krátkém držení vyjede nabídka, a vlevo je ikona displeje s palcem, kterou je potřeba vybrat. Následně si můžete klávesnici upravit, jak popisuji výše. Do původního stavu ji pak vrátíte klepnutím na čtveřici šipek (značí roztažení). Mně vyhovuje používání Gboard, ale podobné přizpůsobení nabízí i oblíbená Swiftkey klávesnice.
Nejpoužívanější aplikace jsou ve spodní „statické liště“, která se při projíždění ploch nemění. Ale její prostor je omezený, takže můžete další oblíbené a často užívané aplikace přetáhnout do dolního rohu (podle toho, jestli ovládáte pravou nebo levou). Teoreticky ale zvládnete spustit jakoukoliv appku, co se nachází v dolní polovině displeje. Problém tak představuje hlavně ovládání horní části, kdy je potřeba buď druhá ruka, nebo „méně jisté“ držení mobilu. Řekněme, že v tomhle má Android oproti iOS navrch, protože musíte aplikacemi zaplnit celou plochu, jinak se řadí za sebe (ale můžete využít funkci Makeovr).
Ovládat mobil jednou rukou umožní i některé aplikace
Není jich moc, přesto některé nabízí pár tlačítek a zlepšováků, které ovládání na telefonu jednou rukou umožní. Dobře funguje třeba tlačítko „Fast Action“ v prohlížeči Opera Touch, které umožní několik rychlých akcí. Patří k nim rychlé vyhledávání, hlasové zadávání, skenování QR kódu a přehled karet. Tlačítko se pak přizpůsobuje jednotlivým akcím, takže zůstává pořád po ruce. Docela dobře se mi v tomto ohledu osvědčil i prohlížeč Dolphin, kde si můžete nastavit vlastní gesta a přiřadit jim různé interakce.
Jeden z nejpoužívanějších internetových prohlížečů umožňuje řadu úprav. Jednou ze zásadních je pro ovládání mobilního telefonu jednou rukou přesunutí ovládací lišty dolů. Díky tomu se nemusíte natahovat až do horní části obrazovky, ale všechno obsloužíte pohodlně „dole“ Jak lištu přesunout? Do příkazního řádku napište „chrome://flags“, následně vyberte „Chrome Duet“ a změňte nastavení z výchozího na „Enabled“. Následně restartuje prohlížeč a lišta (nikoli vyhledávací řádek) bude dole.
Obzvláště mě potom zaujala aplikace Swipe Master, která řadu zmíněných triků zastoupí. Po nainstalování bude možné táhnout z místa asi 2 cm nad levým nebo pravým dolním rohem, načež vyjede z rohu nabídka operací. Pokud máte povolenou aktivaci režimu pro jednu ruku, nebude se s ní gesto „tlouct“. K dispozici jsou přehledy oblíbených položek, nedávno spuštěných aplikací, a toolbox, který jinak zobrazujete tažením z horní části obrazovky. V appce je k dispozici i několik barevných prostředí, takže lépe zapadne.
Aplikace, která přenese dotyk na jinou část obrazovky
Pokud byste vyloženě potřebovali ovládat jednou rukou i aplikace v horní části plochy, existuje aplikace Reachability Cursor. Po jejím stažení si nastavíte kurzor, který budou jakousi prodlouženou rukou. Takže i když klepnete na displej ve spodní části, dotyk bude přenesen na horní, viz. obrázek v galerii. Aktivovat ho můžete kdykoliv táhnutím zprava doleva nebo naopak, a jakmile klepnete prstem vedle šedou plochu, zmizí.
Ovládání mobilního telefonu pochopitelně není jenom o gestech, ale i o jeho samotném držení. Někdo ho drží v obou rukách a ovládá palci, jiní ho v jedné drží a druhou vyťukávají, zatímco další ho ovládají pouze jedním palcem. Na toto téma vznikla dokonce studie na čínské Alibabě, která ukazuje, ve kterých místech se uživatelé dotýkají displeje nejčastěji.
V závislosti na velikosti telefonu potom studie ukazuje, po které oblasti displeje přejíždíme nejvíce. Jak už jsem zmínil na začátku, mužům se i větší telefon ovládá lépe, protože mají velké ruce …dámy to tak jednoduché nemívají.
Oblasti, kam (ne)dosáhneme palcem jedné ruky
Držet telefon v jedné ruce pomůžou i držáky
Asi před rokem až dvěma tu byla éra držáků na telefon. Nejčastěji se jednalo o PopSockets nebo kroužek, který jste si navlékli na prst, a telefon z ruky prostě nevypadl. Z mého pohledu praktická vychytávka, která se dá použít i jako stojánek, což zpříjemní sledování videí. Sám jsem držáku nikdy aktivně nevyužil, vadilo mi, že to narušuje design a telefon při odložení neleží celou plochou).
Kdo je líný, nepoužívá k ovládání mobilu ruce
Tohle je sice mimo ovládání jednou rukou, ale spousta uživatelů toho využívá. Pomocí chytrého asistenta Google Assistant stačí v podstatě jenom říct, co chcete udělat, a on to provede za vás. Chcete vyhledat trasu, nastavit připomenutí do kalendáře nebo „napsat“ zprávu? Není problém; bez angličtiny se ale neobejdete, což je pro spoustu česky mluvících lidí nepříjemností. V sousedním Polsku už ale jazykovou podporu má, ČR by tak mohla být další na řadě.
Samsung One UI shortcut switch navigation bar and gesture button
Způsobů, jak ovládat mobil jednou rukou, existuje spousta. Ať už se jedná o úplně základní rozvržení aplikací, využití režimu pro jednu ruku, nebo o ovládání pomocí aplikace. Máte nějaké další tipy, jak smartphone ovládat jednou rukou?
Komentáře (18)
Přidat komentář