TOPlist

Jak nabít telefon bez zásuvky či nabíječky? Možností je spousta

Jak nabít telefon bez elektřiny

Znáte to, jedete na dovolenou nebo skončíte kdovíkde, a kvůli vybité baterii v telefonu si ani nemůžete zavolat nebo se podívat na mapu. Jenomže zásuvka k dispozici není a smartphone tak zůstává vybitý. Existuje ale několik způsobů, jak mobilní telefon nabít i bez elektřiny. Některé jsou naprosto jednoduché a nejspíš vám neřeknou nic nového. Jiné budou naopak vyžadovat trochu zručnosti a kreativity, a i když se můžou zdát jako nesmysl, fungují.

Powerbanka/přenosný zdroj energie

Hned zkraje zmiňme powerbanku, která slouží jako přenosný zdroj energie. Ty větší dokážou nabít smartphone i několikrát, základní kapesní poslouží zhruba na jedno nabití. Powerbanky mají různý design, některé jsou elegantní a minimalistické, jiné naopak robustní a odolné proti pádům i vodě. Rozhodně doporučuji brát na cesty (nezapomenout předem nabít), je to skvělá věc, která mně osobně v batohu nechybí.

Stejným způsobem se dají využít přenosné startéry (Car Jump Starter), které mají integrovanou baterii – obvykle s kapacitou kolem 20 000 mAh – a některé přímo USB výstupy. Jako záloha se dá potom využít i laptop, z něhož občas nabíjím telefon na cestách. Je to pomalé, ale mobil nabije. Samsung Galaxy S10, současná vlajková loď společnosti, pak umí bezdrátově nabíjet i další telefony.

Víte o dalším způsobu?

Máte tip, jak nabít telefon bez elektřiny? Podělte se s námi do komentářů, zajímavé způsoby rádi přidáme do článku. Pomůžete tím ostatním čtenářům.

Telefon nabijí i tužkové baterie

Tady už bude třeba trocha zručnosti, ale jedná se opravdu o DIY řešení. Zapotřebí budou tři tužkové baterie AAA, které je potřeba spojit (třeba elektrikářskou páskou). Neobejdete se bez microUSB/USB-C kabelu, jehož druhý konec bude třeba odstřihnout a vytáhnout některé z kabelů. Konkrétně černý (záporný pól) a červený (kladný pól), přičemž červený připojte na „plusko“ a černý na „mínusko“.

Jak nabít telefon bez elektřiny - tužkové baterie

Nabíjení bude pomalé a vzhledem k nízké kapacitě tužkových baterií získáte jen několik procent/desítek procent. Po nabití si ale aspoň zavoláte, pošlete SMS nebo kouknete na mapu. Někomu to může přijít jako nesmysl, ale i řada powerbanek je tvořena právě takovými bateriemi.

Ruční dynamo á la nabíječka na mobil

Docela zajímavý gadget, který koupíte bez problémů pod dvě stovky. Jedná se v podstatě o dynamo v „hezkém obalu“, z něhož vede malá páčka. Tou stačí otáčet a vytvářená elektřina se bude přes připojený USB kabel přenášet do mobilu. Sice ho budete nabíjet déle a nejspíš vás bude bolet ruka, ale nabijete telefon bez elektřiny (zásuvky).

Nabít telefon bez elektřiny umožní solární panely

Solární panely nemusí být jenom na střeše, a tyhle koupíte do tisícovky. Vyrábí se celkem kompaktní skládací panely, které schováte do batohu. V případě potřeby je můžete rozložit na zem, pověsit na batoh nebo na větev, jak situace dovolí. Obnovitelný zdroj energie bude nabíjet smartphone do doby, než slunce zapadne. Některé solární nabíječky mají vestavěný akumulátor/powerbanku, jiné jsou tvořeny pouze samotnými panely. Ty lepší zvládnou nabídnou 12 W, standard je ale 5W. Nabíjení telefonu bez elektřiny nebude kdovíjak rychlé, ale pokud vás nehoní čas, jde o nenáročné řešení.

Turbína pro nabíjení telefonu v přírordě

Když jde využít k nabíjení telefonu solární energie, tak proč se omezovat? Vítr a voda mohou posloužit ještě lépe, stačí mít přenosnou turbínu jako ve videu. Díky ní můžete zužitkovat jak vítr, tak i sílu vody, což je při pobytu v přírodě ideální. Podobných pomůcek existuje více, některé jsou i skladnější a snáze přenosné. Ti zkušenější si ji mohou vyrobit sami doma.

https://youtu.be/YxDGXaGxXR0

Umí citróny nabít telefon bez elektřiny?

Tohle berme s velkou nadsázkou, já sám jsem sice na celkem věrohodné video naletěl, ale zkušenější čtenáři mi situaci objasnili. Citróny (a jiné kyselé ovoce) minimum elektrické energie produkují, ale k nabití telefonu by jich bylo potřeba zapojit sériově pár tisíc. Z videa to sice vypadá jako velmi jednoduchá metoda, ale nabitého telefonu se nedočkáte.

Charge a phone using lemons? Hoax or real? Watch!

Charge a phone using lemons? Hoax or real? Watch!

Způsobů, jak nabít telefon bez elektřiny existuje celá řada, některé ale vyžadují technické znalosti a není doporučeno, aby je zkoušel laik. Dobře poslouží třeba 9V baterie, kterou ovšem musíte správně zapojit; v opačném případě vám může spálit smartphone. Mě nejvíce zaujala přenosná turbína, která umí využít sílu větru i vody a podá vyšší výkon, než jaký vyžaduje nabití telefonu. Bohužel je zatím dost drahá, vychází kolem 270 dolarů.

Máte tipy, jak nabít telefon bez elektřiny?

Zdroj: mashtips.com

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (29)