TOPlist

T-Mobile a O2 vyšetřuje Evropská komise. Údajně vytváří monopol a brání konkurenci

T-Mobile a O2 porušovaní antimonopolu

Dvojice největších českých operátorů se dostala do hledáčku Evropské komise. Údajně prý mohou porušovat antimonopolní předpisy a úmyslně tak „ničit“ konkurenci, což poškozuje zejména spotřebitele. Podezření se týká dohody o sdílení sítí, která je podle operátorů prospěšná; Brusel na to má však i druhý pohled. V případě, že se omezování konkurence a vzájemná „tichá dohoda“ prokáže, můžou dostat obě společnosti pokutu ve výši 10 % svého ročního obratu.

O2 i T-Mobile se brání, nic prý neporušují

Oficiální obvinění zatím nebylo vzneseno, operátoři tak obdrželi pouze podezření, že antimonopolní předpisy porušují. K tomu se má jak T-Mobile, tak O2 vyjádřit a tyhle domněnky vyvrátit. Případ přitom není ničím novým, na sdílení sítí si už před 5 lety stěžoval Vodafone, kterému se do sdílení sítí zapojit nepodařilo. Téhož roku zahájil šetření ČTÚ, nedošel však ke konečnému závěru. O rok později si tak případ vyžádala právě Evropská komise, což ČTÚ vítá.

Dohoda o sdílení sítí je přitom záležitostí z roku 2011, a jak oba operátoři uvedli, přišli s ní mezi prvními v Evropě. Dnes už funguje úplně běžně i v zahraničních zemích. Nejdříve spolupracovalo O2 s T-Mobile na sdílení 2G a 3G sítí, později pak společně budovali 4G sítě. Kromě Prahy a Brna je sdílí po celém území ČR. Jako hlavní výhodu uvádí, že má zákazník nejlepší možný signál bez ohledu na to, který operátor má v oblasti nejlepší pokrytí.

Souboj operátorů nikdy nekončí

T-Mobile i O2 porušení antimonopolních předpisů odmítají a hájí se. Zdali Evropská komise jejich námitky uzná, uvidíme později. Vodafone na druhé straně nedávno převzal UPC, poskytovatele vysokorychlostního pevného internetu, čímž si upevnil postavení vůči konkurenci. Ze závěrů komise prozatím vyplývá, že český trh není dostatečně konkurenceschopný, takže si operátoři „můžou dělat, co chtějí“. Kromě regulací by snad problémy vyřešil vstup 4. velkého operátora.

Jak jste spokojeni se službami operátorů?

Zdroj: idnes

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)