Vodafone nabídne vysokorychlostní internet přes optiku, přebírá UPC

Vodafone přebírá UPC

Vodafone, který patří k největším tuzemským operátorům, plánuje převzít společnost UPC a posílit tak své postavení. Nabídku služeb rozšíří o pevný internet nebo kabelovou televizi a získá tak další 1,5 zákazníků. Spojení subjektů musela však nejdříve schválit Evropská komise, která uložila Vodafonu přísné podmínky. Jakmile bude převzetí dokončeno, získá Vodafone nejrozsáhlejší vysokorychlostní síť nové generace na území Evropy.

Jaké služby bude Vodafone po převzetí UPC nabízet?

Firma Vodafone Group převezme aktivity Liberty Global (UPC) celkem ve čtyřech zemích EU, konkrétně v Německu, Rumunsku, Maďarsku a České republice. Kromě vysokorychlostního internetu tak bude nově nabízet ještě k kabelovou televizi a pevnou linku. Slovenská část UPC bude fungovat i nadále, Vodafone totiž u našich sousedů nepůsobí. Zdá se, že jeden z největších operátorů našel nový zdroj příjmů poté, co ČTÚ rozhodlo, že srazí ceny volání, mobilních dat i dalších služeb.

Vodafone musí rovněž splnit všechny požadavky na ochranu hospodářské soutěže, jinak by akvizice za 470 miliard Kč nebyla možná. Aby nezískal jednoznačnou převahu, umožní konkurenční Telefónica Deutschland (T-Mobile) přístup ke sloučené vysokorychlostní širokopásmové síti. Vodafone také slíbil další investice do vysokorychlostních optických sítí, které jsou mj. důležité k rozvoji 5G infrastruktury. K úplnému převzetí má dojít ke konci měsíce, tedy 31. 07. 2019.

Vodafone je v současnosti s cca 550 miliony zákazníků druhým největším operátorem světa, prvním zůstává stále China Mobile se zhruba 900 miliony. Převzetím části UPC chce Vodafone upevnit své postavení zejména proti T-Mobilu, ať už v ČR nebo v Německu. Vysokorychlostního internetu UPC s rychlostí až 300 Mb/s využívá přes 500 tisíc zákazníků, dalšího více jak půl milionu si platí kabelovou televizi a téměř 200 tisíc zákazníků (hlavně firmy) využívá pevnou linku.

Co si o spojení myslíte?

Zdroj: irozhlas

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)