Konec drahých tarifů? ČTÚ srazí jejich ceny, operátoři zuří

Levnější tarify - regulace operátorů od ČTÚ

Že jsou ceny českých tarifů vysoké se shodnou nejspíš všichni, hůře už jsou na tom snad jenom v Řecku. Je to výsledkem tzv. tacitní koluze mezi jednotlivými operátory, kteří sice stojí proti sobě, ale v zásadě si nekonkurují. Na důvod si posvítil ČTÚ už v minulém roce, kdy prováděl analýzu konkurenčního prostředí. K té se potom mohla vyjádřit veřejnost i samotní operátoři, žádná z připomínek však závěry úřadu nezvrátila. Blíží se konec drahých tarifů?

ČTÚ uznalo, že konkurence mezi operátory neexistuje

Když se dnes máte rozhodovat, od koho si pořídíte tarif, je to skoro jedno. Veřejné ceny jsou si hodně podobné a podmínky se téměř neliší, k čemuž došel i ČTÚ. Největší operátoři se hájili argumentem, že u nás existuje více než stovka malých operátorů jako GoMobil, SazkaMobile apod. Ti ovšem fungují na sítích největší trojky a mají dohromady minimální podíl na trhu. O neexistenci konkurenčního prostředí vypovídá i nízký, asi 3% objem přenesených čísel mezi jednotlivými poskytovateli služeb.

Podobné ceny mají i v Maďarsku, kde ovšem za 1 300 Kč pořídíte zcela neomezený tarif (včetně mobilních dat).

Srovnání cen tarifů u největších operátorů v ČR

Pro srovnání si uveďme aktuálně nejvyužívanější tarify top3 českých operátorů. Ty jsou nabízeny veřejně, a právě na ně ČTÚ cílilo. Spousta uživatelů má samozřejmě tzv. šedé tarify nebo výhody od svého zaměstnavatele. Velké společnosti můžou svým zaměstnancům nabídnout stejné podmínky i o polovinu levněji.

Vodafone:

 • Tarif Red Naplno 5G: Neomezené volání a SMS do všech sítí, 5 GB mobilních dat (+2 GB jako dárek)
  • Cena: 777 Kč/měsíc
 • Top tarif Vodafone: Neomezené volání a SMS do všech sítí, 20 GB mobilních dat (+2 GB jako dárek), navíc 1 000 minut a 1 000 SMS do zahraničí, možnost aktivace Roamingu na den a další výhody
  • Cena: 1 777 Kč

T-Mobile:

 • Tarif M: Neomezené volání a SMS do všech sítí, 4 GB mobilních dar (+2 GB jako dárek)
  • Cena: 799 Kč/měsíc
 • Top tarif T-Mobile: Neomezené volání a SMS do všech sítí, 60 GB mobilních dar (+2 GB jako dárek), navíc 1 000 minut a 1 000 SMS do zahraničí a další výhody (bez internetu v zahraničí)
  • Cena: 2 499 Kč

O2:

 • Tarif Free Bronzový: Neomezené volání a SMS do všech sítí, 3 GB mobilních dat (+2 GB zdarma na 2 roky při objednání tarifu v e-shopu)
  • Cena: 749 Kč
 • Top tarif O2: Neomezené volání a SMS do všech sítí, 60 GB mobilních dar (+2 GB zdarma na 2 roky při objednání tarifu v e-shopu), navíc 600 minut volání do zahraničí, 1 GB dat v zahraničí a další výhody
  • Cena: 2 499 Kč

V prohlášení ČTÚ stálo, že kdyby bylo na českém trhu plně rozvinuté konkurenční prostředí, nabízely by operátoři úplně jiné ceny. Protože výsledky analýzy nedokázal nikdo vyvrátit, stává se český trh vhodným pro regulaci ze strany státu, což doufejme znamená konec drahých tarifů. Analýza teď bude podrobena konzultaci s ÚOHS (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) a následně předána k notifikaci Evropské komisi.

Jste (ne)spokojeni se současnými cenami?

Zdroj: ČTÚ

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)