Uživatelé opouští iPhone a utíkají k Androidu. Důvodů je více

Uživatelé vyměňují iPhone za Android

Stále více uživatelů přechází z iPhonu na telefony s OS Android, přitom je to podle uživatelů iOS téměř nemožné. Vzhledem k tomu, že se Applu pro předloňském úspěchu s iPhonem X postupně přestává dařit, není to dobrá zpráva. Že loajalita uživatelů vůči firmě klesá ukazuje nedávný průzkum, berme ho však s rezervou. Důležité je, že uživatelé nepřecházeli ze starých modelů, ale z top modelu iPhone X.

Přechod na iOS je prý snazší

Uživatelé říkají, že přejít z Androidu na iOS je snadné. Ovládat se ho naučíte téměř okamžitě a během chvíle vás pohltí. Naopak už to prý tak snadné není.

Applu se přestává dařit a prodeje iPhonů klesají

Ještě před několika lety byl iPhone vnímán jako luxusní zboží, které si mohla dovolit jen „lepší“ sorta lidí. Ostatně cena kolem 25 tisíc Kč rozhodně nebyla nízká. Na druhou stranu je to investice, protože iPhone běžně vydrží v provozu i 5 a více let, a vyměnit je potřeba nanejvýš baterii. Zdá se však, že Apple zůstal po obrovském úspěchu s iPhonem X hlavou v oblacích a jako by neviděl v Androidu konkurenci. Dříve patřilo k hlavním důvodům přechodu z Androidu na iOS stabilita systému. Ten od Applu nepadal, byl svižný a „jiný“ než Android, který měl oproti němu dost nedostatků.

Systému od Googlu však přeci jenom hrála do karet jeho otevřenost, protože si ho každý výrobce mohl upravit dle svého. Nedostatky to sice nevyřešilo, ale řada lidí koupila radši mobil za 4 000 Kč než za 25 tisíc. Přesto našla spousta uživatelů v iOS alternativu, i za předpokladu vyšší ceny. Jenomže výrobci chytrých telefonů s Androidem se nevzdali a ukázali mobily se slušnými parametry. A Google mezitím zapracoval na svém operačním systému, který dnes může s iOS poměřovat síly. Vzhledem k cenové politice se pak mnozí rozhodují právě podle ceny a pro ušetření 5-10 tisíc Kč oželí i ten iOS.

Samsung Galaxy S9 oslovil více než iPhone X

Do výzkumu byly zařazeny vlajkové lodě Apple a Samsungu, a sice iPhone X a Samsung Galaxy S9. Výsledky vychází z názorů 38 000 lidí v průběhu 10 měsíců, takže znovu připomínám, berme je s rezervou. Ze zúčastněných přešlo jen 9 % z Androidu na iOS, zatímco opačně to bylo 26 %. Nejčastěji pak měnili právě za Samsung, který je stále největším prodejcem (nejenom) smartphonů na světě. Vody ale v posledních letech víří i Huawei, jehož tržní podíl sesadil z druhého místa Apple a dere se i dále kupředu.

Můžeme na základě výsledků průzkumu říci, že loajalita „appláků“ klesá? Pravdou je, že Apple bojuje s poměrně velkým poklesem prodejů iPhonů, největší zásluhu na tom má upadající zájem na čínském trhu. Tam má stále více uživatelů zájem o levné telefony nebo o mobily s dobrým poměrem ceny a parametrů. Co se tabletů týče, má pak nejvíce uživatelů zájem o iPad. Telefony iPhony mají aktuálně podíl na trhu 22,85 %, zatímco Androidu vzrostl na 74,45 %. Zbytek tvoří menší systémy jako KaiOS, Windows nebo neznámé.

Dáváte přednost iPhonu nebo Android mobilu?

Zdroj: cnet, macworld, androidcentral

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (40)