TOPlist

Poradíme, jak nabít telefon co nejrychleji (až o 50 % rychleji)

Jak nabít telefon rychle

25Téměř s jistotou můžu říct, že snad každý už zažil situaci, kdy potřeboval rychle odejít (z domu, kanceláře…) a měl úplně vybitou baterii v telefonu. Když ho připojíte na nabíječku přes noc, máte ráno baterii spolehlivě nabitou doplna; ale co když čas nemáte a potřebuje nabít telefon co nejrychleji? Existuje několik způsobů, jak doplnit kapacitu akumulátoru mnohem rychleji než při „běžném nabíjení“. Ať už se jedná o nastavení v telefonu nebo využití silnější nabíječky.

Využijte 5V/2A (10W) nebo silnější nabíječku

Abyste nabili mobil co nejrychleji, bude třeba využít silnějšího adaptéru a funkce rychlého nabíjení. Tu má spousta i levnějších smartphonů od roku 2017, ale silnější adaptér funguje částečně i na starší modely. Nemusíte se bát poškození, telefon si vždy bere pouze tolik, kolik zvládne, byť jsou nabíječka i kabel stavěni na vyšší zátěž. Pro srovnání přikládám graf, který ukazuje rozdíly mezi slabšími a silnějšími adaptéry u konkurenčního iPhonu 8. V případě Androidu ho je nutné brát s rezervou, protože se kapacita každého telefonu liší.

Nabíječka - jak rychle nabije telefon

V zásadě ale platí, že čím silnější nabíječka, tím rychleji máte nabito. Nejlépe se přitom nabíjí prvních 50 %, které zvládne většina „lepších telefonů“ do půl hodiny. Dalších cca 25 % trvá přibližně půl hodiny, a zbytek baterie si může vzít více času než prvních 75 % dohromady. Vůbec nejlépe by na tom aktuálně mělo být Xiaomi, to zvládá u některých modelů do 20 minut. Jaká má vaše nabíječka hodnoty zjistíte přímo na ní.

Sundejte kryt a nabíjejte v pokojové teplotě

Je-li to možné, nevystavujte telefon extrémním teplotám, zejména v létě. Během nabíjení dochází k jeho zahřívání, a pokud by teplota příliš stoupla, může dojít ke zpomalení procesu. Takže pokud chcete nabít telefon co nejrychleji, je dobré nabíjet v pokojové teplotě (kolem 21 °C), rozhodně ne na přímém slunci! Ze smartphonu také sundejte kryt, který brání odvodu tepla – ono se to na první pohled nezdá, ale opět tím získáte nějaké procento navíc.

Rychlé nabíjení Android telefonu - graf

Nastavte telefon, aby se nabíjel rychleji

Vím, že to někomu přijde jako nesmysl, ale když bojujete s časem, hodí se každé procento navíc. Abyste při nabíjení dosáhli maximální efektivity (bez ohledu na používanou nabíječku), vypněte všechny aplikace a ukončete procesy (nejlépe, pokud zapnete režim Letadlo). Díky tomu, že mobil odpojíte od sítě, bude minimálně zatěžován, takže získáte nějaké procento navíc. V případě, že potřebujete mobilní telefon během nabíjení používat, stáhněte jas na minimum, patří k největším žroutům baterie.

Rozmyslete si, jaký kabel k nabíjení použijete

Využíváte-li k nabíjení originální, respektive původní kabel, bude všechno bez problémů, konstrukčně je stavěný na požadovanou zátěž. Pokud ovšem holdujete levným kabelům z Číny, připravujete se o funkci rychlého nabíjení. Ačkoliv kabel vypadá od pohledu stejně, může se lišit vnitřní stavbou i použitými materiály. Za kabel si tak raději pár desítek korun připlaťte nebo si nechcete prodejcem potvrdit, že opravdu zvládá vyšší napětí.

Jak nabíjíte mobilní telefon?

Zdroj: Vlastní, androidauthority

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)