TOPlist

Huawei představil konkurenci pro Android. V čem Harmony OS vyniká?

Harmony OS - Huawei

Když uvalil Donald Trump na čínského giganta Huawei téměř ničivé sankce, probudil tím ve skutečnosti spícího draka. Netrvalo dlouho a Čína zařadila americké firmy na blacklist, který vytvořila speciálně kvůli USA. A zatímco se americký prezident držel svého rozhodnutí, postavil se za Huawei domácí Google, tvůrce OS Android. Zřejmě z obav, že by Huawei skutečně vytvořil vlastní operační systém, který by mu mohl konkurovat. A to se také stalo. Není to sice avizovaný OakOS ani Hongmeng, ale Harmony OS.

China: Huawei unveils Harmony OS as potential alternative to Android

China: Huawei unveils Harmony OS as potential alternative to Android

Harmony OS uvidíme už tento rok

Právě dnes Huawei odstartovalo svou výroční konferenci pro vývojáře, na níž představila Harmony OS. Nová platforma s otevřeným zdrojovým kódem je zřejmě finální verzí systému. Proti Androidu zaujme silné postavení co se týče základny uživatelů i možností využití. Nebude zřejmě příliš těžké přesvědčit ostatní čínské výrobce, aby přešli na Harmony OS a zbavili se závislosti na americkém Androidu.

Nový operační systém od Huawei navíc není jenom pro mobily. Půjde jej použít rovněž pro tablety, chytré reproduktory, počítače, chytré hodinky, bezdrátová sluchátka nebo auta. Generální ředitel společnosti uvedl, že lze Harmony OS použít pro různě výkonná zařízení, tedy jak pro nejlevnější s RAM 1-2 GB, tak i pro vlajkové lodě.

Na Harmony OS půjdou používat i aplikace z Androidu

Systém bude podporovat celou řadu aplikací, včetně těch z Androidu, které budu déky HTML5 a Linuxu plně kompatibilní. Díky tomu nebudou uživatelé omezeni a nebudou se muset vzdávat svých oblíbených aplikací. CEO dodává, že kompilátor ARK používaný při vývoji aplikací pro Harmony OS podporuje rovněž Kotlin, Javu, Javascript, C a C++.

Harmony OS přijde už tento rok

Vůbec první verzi čínského OS uvidíme v Honor Vision, chytré kameře pro televizory, která bude představena zítra, tedy 10. srpna 2019. Koncem tohoto roku zamíří i na „chytré obrazovky“. Postupně pak bude optimalizován pro řadu dalších zařízení, čímž se z něj stane zřejmě nejuniverzálnější systém na světě. Ačkoliv je Huawei připravený kdykoliv nahradit Android na všech svých zařízeních, neudělá to; a zdůraznil závazky Huawei vůči Googlu.

V případě, že by bylo Huawei v budoucnu znemožněno používat Android, můžou kdykoliv migrovat na Harmony OS. A generální ředitel dodává, že to vzhledem k vyvinutému řešení nebude tak „obtížné“.

Má Huawei s Harmony OS šanci?

Zdroj: AndroidAuthority

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)