Čína zařadila USA na blacklist, některé značky telefonů můžou zmizet a podražit
- Zprávičky
- Lukáš Altman
- 6.6.2019
- 48
Americký prezident nedávno rozpoutal obchodní válku s Čínou, která se v odvetném tažení rozhodla zařadit USA na blacklist. Následkem bude výrazné omezení obchodních vztahů, což může vést k úpadku menších i větších firem v oblasti technologií. Zmiňme, že ačkoliv si to spousta lidí neuvědomuje, je Čína jedním z největších výrobních center světa. Jenom Foxconn se sídlem na Tchaj-wanu sestaví ročně nejvíce telefonů z celosvětové produkce.
Černá listina pro USA může ovlivnit celosvětový trh
Vláda Čínské lidové republiky původně k omezení přistupovat nechtěla, později ale uvedla, že tím byla přímo donucena, když USA zařadilo Huawei na černou listinu. Na vytvořený blacklist chce umístit pochybné americké společnosti, jimž budou omezeny prodeje, investice i obchodní licence. Příslušným jedincům bude potom zakázáno v Číně pracovat i do ní cestovat.
To bude mít zřejmě pro řadu z nich likvidační následky už v počátcích. Po zdrženlivém jednání je to ze strany čínské vlády odvážný krok, nedávno byl totiž Huawei zařazen zpět do betatestování Android Q. Odveta nicméně přijít musela, ohrožena je teď ale celá řada výrobců, ať už se jedná o mobilní telefony, tablety, chytré hodinky nebo počítače.
Čína je připravena “banovat” ve velkém
Které společnosti se na seznam dostanou? Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že zařadí firmy nebo jednotlivce, kteří porušili tržní pravidla a smluvní závazky, nebo přijali diskriminační opatření, která by mohla poškodit čínská obchodní práva a zájmy, jakož i národní bezpečnost a zájmy státu. K vyjádření mluvčí dodal, že pokud budou američtí zákonodárci jednat agresivně, dojde k dalšímu a výraznému omezení US společností v Číně. “Doufáme, že to Američané i americké podniky pochopí. Doufáme, že to pochopí lidé i podniky po celém světě.”
Na které firmy bude mít dopad zařazení USA na blacklist?
Pokud se vztahy mezi U.S.A. a PRC vyostří, může dojít k omezení činnosti tisíců amerických firem. Z těch největších půjde o Apple, Google, nebo Microsoft, ale dopad pocítí i Cisco, který má dominantní postavení na poli síťových prvků. Hněvu čínské vlády neujde Intel, Qualcomm, InFocus, výrobce LCD displejů pro mobilní telefony, tablety, televize atd., ani Motorola, Nokia, Amazon nebo řada menších firem.
Vzhledem k tomu, jak jsou jednotlivé firmy provázány a některé jsou na sobě doslova závislé, může zažít celosvětový trh s technologiemi obrovský otřes. Ze hry nebudou jenom výrobci mobilních telefonů, ale i řada jejich dodavatelů a softwarových společností. Co se děje na druhém konci světa nás na první pohled „nemusí zajímat“, ale drtivá většina telefonů je vyráběna v Číně …a pokud k omezení dojde, možná se některé telefony přestanou úplně vyrábět.
Co si o konfliktu mezi Čínou a USA myslíte?
Zdroj: huaweicentral.com
Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi
Komentáře (48)
Přidat komentář